Het slot der Tuindagfeesten 3 Visite de Boy-Scouts Un Yprois a l'honneur 1 die heden nog de kaaimuren besproeit. Om tot hun oogwit te komen hadden de Ypersche gezanten veel beloofd en wellicht de noodlottigheid van den toestand overdre ven. Maar de bevolking hield er aan te bewij zen dat ze de bekomen gunst waardig was zij spande alle mogelijke pogingen samen om het scheepsverkeer te doen ontstaan en ont wikkelen. Vastberaden en met echten durf knoopten de handelaars van Yper rechtstreeksche be trekkingen aan met den vreemde, en hun buitengewone krachtinspanning was zoo vruchtbaar dat, l5 jaar nadien, de vaart te klein geworden was om te voorzien in de noodwendigheden van het vervoer per water. Reeds in 1265 moest de vaart van aan den overdracht van Yper tot aan Knocke ver breed en verdiept worden. Spijtig genoeg is de grond der streek ongunstig voor het aanleggen van diepe water gangen. Oeverinstortingen gepaard met aan- slijking deden zich regelmatig voor, hetgeen groote belemmering verwekte. Niettemin bielden de Ypersche nijveraars stand. De moedige bevolking strekte hare bedrij ven maar voort breeder en breeder uit. In den loop der XIVs eeuw was haar han delsgebied zoo belangrijk geworden dat de waterweg naar de zee opvolgenlijk door Graaf Robert van Bethune, Graaf Lodewijk van Maele en Hertog Philippe van Burgondië opnieuw onder profiel gebracht werd. Het behoud der vaart was voor geheel Vlaanderen zoo ernstig dat deze laatste vorst de steden Brugge en Veurne dwong het hunne bij te brengen om in het onderhoud van het kanaal van Yper naar Nieuport en zijns oevers te voorzien. Later, in 1643, toen Brugge reeds zijn scheepvaart verloren was en den uitheem- schen handel van West-Vlaanderen naar Antwerpen overging, deden de inwoners van Yper eene laatste poging om hun haven te redden. Herhaald aandringen bracht de spaansche regeering ertoe op haar beurt de bevaarbaar heid van het kanaal heel en al te hernieuwen. Van dien tijd dateeren het Sas van Boesin- ghe en de nog bestaande kaaimuren van Yper. Het eerste werd opgevat en uitgevoerd door den Ingenieur Dubié, en gegronde ver moedens laten toe te veronderstellen dat de kaaimuren opgetrokken werden onder het geleid van denzelfden bouwmeester. Wanneer men aanschouwt wat hedendaags gebeurde en hoe men er toe kwam de vaart van Yper naar den Yzer nogmaals te hergra ven, moet men afleiden dat de bewoners van Yper den aard hunner voorvaderen niet heele- maal van kant geworpen hebben. Op hunne beurt hebben zij krachtdadig de begeerte getoond den alouden scheepsweg naar Nieuport te behouden. Dit is een allerschoonst voorteeken. Nogmaals zal het Ypersch volk er aan houden te bewijzen dat het vastberaden is den bloei zijner stede met den meesten ijver te bewerken. Reeds in de aanbestedingen der begonnen werken heeft Yper een blijk gegeven van wils kracht zijn aannemers hebben zich het be langrijkste deel dier werken weten toe te eige nen. Mochte die geluksbode een echte voorspel ling zijn. De aangenaamste belooning die het Beheer van Bruggen en Wegen kan ten bate komen is de overtuiging te mogen opdoen medegehol- pen te hebben in de herboring eener stad zoo verdienstelijk wegens de offers die ze haar ge troost heeft om de vrijheid van het gansche Vaderland te redden. Heil de stad Yper Heil de toekomstige ontwaking van haar bloei De velokoers Groote Prijs van Yper die op i5n Oogst 11. voor de ioe maal gereden werd, had nogmaals een groot getal liefhebbers van het wielrijden aangelokt. De renners, 23 in getal, leverden een harden strijden de talrijke toeschouwers, die de wielrijders op hunnen doortocht gadesloegen, kregen mooi sport te zien. De 125 km. werden door den renner Hu- ghelier, die de eerste aankwam met vijf minu ten voorsprong, in min dan vier uur afgetrapt. 's Avonds vergastte ons de Vlaamsche Har monie, op de kiosk der Groote Markt, op een puik concert dat veel bijval bekwam doch dat ongelukkiglijk, tengevolge van het geweldig onweder dat opeens over de streek losbrak, moest onderbroken worden. Het aangekon digde vuurwerk, dat van op het Minneplein moest afgeschoten worden, kon eveneens, door een onvoorzien voorval, geen plaats hebben. 's Zondags hadden wij, om 11 u. 3o, de schoone plechtigheid van het leggen van den eersten steen der kaaimuren, opgeluisterd door de Harmonie Ypriana en het stede lijk Brandweerkorps, en door een overgroote menigte toeschouwers bijgewoond. Vervolgens kregen wij de muziekmaatschappij St' Ceci lia van Zonnebeke te hooren op de kiosk der Groote Markt. Het keurig programma en de goed verzorgde uitvoering werden door de toehoorders ten zeerste gewaardeerd. 's Namiddags had de prijskamp voor 't liin- visschen, ingericht door de maatschappij De Fronthengela^rs in de wateren der Kasteel gracht plaats te midden de grootste belang stelling. Maar wat vooral in den smaak viel was de openluchtopvoering van het vermaar de Gudrun van A. Rodenbach door het zoo gunstig gekende Vlaamsche Volkstooneel. Het was een echt buitenkansje voor de fijn proevers. Ook hebben de talrijke liefhebbers van mooi tooneel er enkele genotvolle uurtjes beleefd die hen nog lang in 't geheugen zullen blijven. Het heerlijk kader onzer stadsvestin- gen hielp niet weinig mede om al het groote en het machtige van het spel nog meer luister bij te zetten. De spelers, wier lof niet meer te ma ken is, vertolkten kunstig hunne rollen en be kwamen dan ook den uitbundigsten bijval. Indien echter de gekozen plaats uiterst goed geschikt was zoo voor het tooneel als voor de spelers zelf immers de jonge boompjes en het dichte struikgewas vormden er de natuur- lijkeschermen tochhebben wij van verschei dene zijden hooren klagen dat zij uiterst slecht geschikt was voor het publiek. Al wie den ge stelden ingangsprijs niet wilde betalen, kon onmogelijk iets van het spel hooren of zien. Zoo zijn er honderden menschen, wier porte- monnaie met de Tuindagkermis een gevoeligen slag ontvangen had of die hem zelfs totaal vergeten hadden, van armoede op hun stappen teruggekeerd. Wij aanvaarden heel graag dat ,de stad een inkomstgeld eischt van degenen die een voorbehoudene of een zitplaats be- geeren dit helpt eenigszins de gróote on kosten van dergelijke feestelijkheden dek ken maar men mag ook niet uit het oog verliezen dat alle feesten, gegeven ter gelegen heid der stadskermis en betaald met het geld van eenieder, publieke feesten zijn die door iedereen moeten kunnen gezien zijn. Wij weten té zeer dat het moeilijk is ieder een te bevredigen, om er langer op aan te dringen, doch we verhopen dat er in de toekomst daarvoor wat beter zal gezorgd worden. Als slot dezer onafgebroken reeks feeste lijkheden hadden wij, om 6 u. 's avonds, op de Groote Markt het groot turnfeest door de liberale turners De Onvermoeibaren van Yper gegeven. Een bijzonder talrijk publiek, waaronder wij o. m. de tegenwoordigheid bemerkten van de Heeren Sobry, burgemees ter, Delahaye, Vergracht en Vermeulen, ge meenteraadsleden, en Versailles, gemeente secretaris, volgde de verschillige oefeningen der jonge turners, zoo jongens als meisjes, die voor een eerste optreden zich uiterst flink hebben weten te gedragen en machtig veel bijval bekwamen. Alwie het genoegen had dit prachtig feest bij te wonen en het verbazend werk dat er geleverd werd te bewonderen, kan zich moeilijk inbeelden dat die maat schappij nog geen twee jaar bestaat. De oefeningen voor meisjes onder de leiding van Jufvrouw Baeckelandt en deze voor jongens, bestuurd door de Heeren De Mey en Decadt, werden op meesterlijke wijze en met den grootsten samenhang uitgevoerd. Daar zit tucht en orde in die turners. De werkingen en assaut met fleuret voor meisjes, zeer kundig uitgevoerd, vielen uiterst in den smaak van de ontelbare menigte en werden hartelijk toege juicht. De Heer Meert bewees een echt kunstenaar te zijn en de verschillige oefeningen door hem en onder zijn bestuur uitgevoerd oogstten den grootsten bijval. De verscheidene reeksen pyramiden, allen even mooi en kunstig, lukten opperbest en werden door de begeesterde menigte met dreunend handgeklap begroet. De grootsche apotheoos waar al de turners samen, met talrijke vlagjes in de handen, een prachtig geheel vormden bracht de geestdrift ten top, en de Brabansonne door de Liberale Harmonie van Yper uitgevoerd, moest onder het aanhoudend applaus en bisgeroep her nomen worden. In een woord het was een prachtig en heerlijk feest dat tot eer strekt zoo van het bestuur, de flinke leiders als van de jeugdige turners zelf. Een gulhartig bravo aan allen. Lundi, a il,3o heures, environ i5o Boy- Scouts Britanniques avec musique en tê'te, sous la conduite du Scoutmaster F. Heron ét venant de Whickham, Canton de Durham, sont venus faire un pèlerinage au Memorial de la Porte de Menin. Après l'exécution d'une marche funèbre, le Scoutmaster a déposé une belle couronne et la musique joua l'hymne national Anglais. Un souvenir fut ensuite remis a chaque pèlerin par les soins de M. le Président du Last Post Committee Nous apprenons avec un bien vif plaïsir que, lors de la visite que Leurs Majestés le Roi et la Reine ont faite, le Samedi 26 Juillet dernier, a l'exposition d'Anvers, notre conci- toyen M. Henri Beirnaert, décorateur, deméu- rant actuellement a Courtrai, a eu le grand honneur de recevoir un des premiers la visite de Leurs Majestés a son stand d'ameuble- ment, et qu'il a été vivement félicité par eux. Le Roi s'est particulièrement intéressé a la salie a manger en ébène de Macassar et la Reine a la cfiambre a coucher en citronnier de Ceylan. M. Henri Beirnaert n'en est pas a ses premiers succès. Rappelons seulement qu'il a été nommé, par Arrêté Royal, membre du Commissariat du Gouvernement prés de l'exposition d'Anvers et membre du Jury international Hors Concouts. Un arrêté minis- tériel le nomma en outre vice-président de la classe de l'ameublement. L'Année dernière sa participation a l'expo sition internationale de Barcelone lui a vaju le Grand Prix, et lors ue son voyage en Italië et de son séjour a Rome il s'est. vu octroyer, a la suite de l'audience du Pape, la Croix de Chevalier de St-Jean de Latran en reconnais sance de ses mérites. Nous présentons a eet artiste Yprois, M. Henri Beirnaert, qui fait honneur a sa ville natale, nos plus cordiales félicitations.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3