MONTMARTRE Rijks Middelbare Jongensschool - Yper Ecole Moyenne de l'Etat ponr garens L'Harmonie des Etablissements Agache Fils de Pérenchies a Ypres s—3 salué dans le lointain des ages les grandeurs de la future Belgique, arrachée aux divisions, unifiée par un commun amour de la terre natale. Des sentiments chevaleresques, traduits par des vers de bonne trempe, frappés sur 1'en clume sonore du patriotisme et de la foi en voila assez pour justifier le succès de repré- sentations qui ont électrisé les auditoires d'Ypres et de Kain et ne manqueront pas d'allumer le même enthousiasme sur toutes nos scènes de colléges et de cercles. Qu'on en juge par cette tirade Due de Bourgogne, Après toi, l'on fera de trés triste besogne, Notre pays sera pillé de mains en mains 11 passera, mais il aura ses lendemains Faits de soleil. Je vois la Belgique immortelle, Et les peuples émus, les yeux fixés sur elle Prendre d'un petit peuple une grande legon. Tant que les cceurs chez nous battront a l'unisson, Le pays marchera de victoire en victoire, Emplissant de rayons les pages de l'histoire. J. SCHYRGENS. De menigvuldige feesten, ingericht door het feestcomiteit van Montmartre, zijn opperbest van stapel geloopen en hebben allen een wel verdienden bijval geoogst. Niettegenstaande de bedreigingen van den Zondag morgen, heeft hare Majesteit de Zon hare aangename stralen over Montmartre ge zonden en zoo medegewerkt tot het welge- lukken van een der beste kermissen van Stad. Van den Zondag morgen was het Comiteit fau complet) op dreef en om iou. i5 vertrok ken die mannen, met een feestvierend gelaat, en voorafgegaan der Harmonie Ypriana, naar de Rijselpoort om er de welbekende Kunst maatschappij te gaan afhalen: De «Harmonie des Etablissements Agache Fils van Péren- chies. Onder 't spelen van allerschoonste marschen trok de stoet al over de Markt naar Mont martre, waar de ontvangst plaats greep. Om 2 u. vertrokken 18 coureurs om de 70 kilometers dapper af te leggen. De koers was zeer aantrekkelijk en ongetwijfeld is de zege door een der beste rijders van de streek be haald geweest. Om 5 u. begon het Kunstconcert. Prachtige uitvoering, moeilijke stukken, de Rapsodie Norvégiennevan Lalo, werd meesterlijk ge speeld. Les Préludes van Liszt, een stuk waar mede de Harmonie van Pérenchies onlangs werd bekroond, werd luidruchtig toegejuicht. Ramuntcho en Le Cid, uit het tweede gedeelte van het concert, vielen bijzonder in den smaak van het publiek. Onze genegen stadgenoot, Léonard De- wilde, vergastte ons met een polka voor fluit die een daverend applaus teweegbracht. De aloude schoolmakkers van Leonard, allen uit de weezenschool, waren er op uit om hunnen medemaat uit hunne jonge jaren op een luid ruchtige wijze toe te juichen. Wat moet het aangenaam zijn hunne muziekjaren te herin neren, de jaren doorgebracht in het muziek der weezenschool. Als men die schaar 't hoope ziet, en allen beste muzikanten, welstellende burgers en deftige werklieden, wat doet dat deugd aan een Ypersch hart't Is veertig jaren gelgden dat Leonard Dewilde flutist was in de weezenschool en 't is nog de pom pom van voordezen. De Harmonie van Les Etablissements Agache Fils heeft een welverdiend succes behaald. Talrijk waren de liefhebbers van stad en omliggende opgekomen om dat prach tig concert bij te wonen en toe te juichen. Men zag vertegenwoordigers van bijna al de muzieken van de voornaamste steden en ge meenten uit ons arrondissement, die ieder- maal dat Yper een Kunstmaatschappij uit- noodigt, van de gelegenheid gebruik maken om met smaak te komen genieten van de uit gelezen uitvoeringen. De «Harmonie des Etablissements Agache» heeft den besten indruk gemaakt. En den Maandag. Ah dat was op zijn Ypersch, deftige leute en veel pleizier. Hon denloop, uitdeeling van ballons op de Cité Ligy die de vreugde uitmiek van kinders en ook van de mama's, Chineesche schieting, die bijzonder veel bijval genoot (een vijftigtal schutters), Biljardprijskamp met Art. Egger- mont aan den kop, Valiezenkoers, enz. Maar hetgeen meest bijval genoot, was zeker wel het mastklimmen. 200 menschen stonden rond den mast geschaard en hielden niet op, gedurende een uur lang, van schater lachen. Gij hadt niet noodig dat spel te zien, alleen met het publiek te hooren lachen, waart gij reeds verplicht ook uw mond scheef te trek ken. 'k Heb er een gezien die geen twee maal op een jaar aan 't lachen gaat en daar stond hij nu zijn buik vast te houden...! Om 8 u. 3o was het de beurt der Harmonie Ypriana, Georges had daar een der Concerten op touw gezet die altijd aangenaam zijn en die ook altijd veel succes behalen. De schoone Modern Marche, van Albert Van Egroo, werd op prachtige wijze uitge voerd en hijzonder toegejuicht. De Cavalerie Légère waarvan de sonneries onze rijschool doen herinneren, Sur un Marché Persan Dans les Ombres, The British Patrol, vielen bijzonder in den smaak van het publiek. Maar de Pot Pourri n" 3 behaalde een succes zon der weerga. Al die oude, welgekende, Ypersche liedjes, die onze jonge jaren herinneren, den tijd van gezonde leute en gezond pleizier, die liedjes klonken toch zoo aangenaam en verwekten blijdschap bij al de toehoorders. Geheele reken begonneh te wemelen, debeenen bleven niet meer stil op den grond en menigeen had goesting om een beurtje te doen. Maar aan alles is er een einde. Bloemen werden door de kleine Mireille van Mont martre aan den sympathieken Georges aange boden en de heer A. De Plancke, in naam van het comiteit, bedankte den chef en de knappe Yprianisten voor hun schoon en aan genaam concert. De Brabangonne van Mont martre werd tot slot uitgevoerd en ferm ge bisseerd, en een tweede maal slingerden over het geweste de opwekkende akkoorden van Tu verras Montmartre De politiedienst werd gedurende de feesten op meesterlijke wijze verzekerd en de maat regelen genomen om het storen van het muziekfeest te beletten hebben iedereen be vredigd. Weest fier, feestcomiteit van Montmartre, gij hebt geen moeite gespaard, maar gij zijt wel beloond geweest. Dank aan uwe samen werking, zijt gij overtuigd jaarlijks de menigte op uwe gewestelijke feesten uit te lokken. Proficiat, werkers van het Montmartre- comiteit, en proficiat in het bijzonder aan uwe twee hoofdmannen. Leve de Bascule en omliggende, Leve Montmartre En 1924 Ypres regut la visite de l'Harmonie de Pérenchies. Cette phalange exécuta a la Place Vandenpeereboom, un trés beau concert qui laissa un excellent souvenir et qui fit im pression sur les nombreux amateurs de belle musique, accourus de toutes parts. Le Comité des Fêtes du Quartier trés im portant de la Bascule, situé a la porte de Menin et qui depuis la guerre est dénommé «Montmartre», a fait des démarches pour ob- tenir le concours de cette fameuse Harmonie, pour rehausser les fêtes annuelles de ce quar tier. Ces démarches ont pleinement abouti et,di- manche passé, un concert vraiment artistique a été donné par l'harmonie des Etablissements Agache Fils qui a certainement donné satisfac- tion pleine et entière au grand nombre d'ama- teurs, accourus de tous les coins de la contrée. Le programme, bien composé, fut exécuté a la perfection. CEuvres des grands composi teurs et morceaux trés difficiles, étaient joués avec une aisance et une justesse remarquables. La Rapsodie Norvégienne de Lalo, les Pré ludes (Morceau de concours) de Liszt émer- veillèrent le public dans la première partie du concert. La deuxième partie du concert contenait entr'autres l'ouverture Ramuntcho de Pierné, l'Adagio de la 3' Symphonie de S* Saens, le Cid de Massenet, trois oeuvres de grande va- leur, qui furent applaudies chaleureusement. Le Chant d'alouette, polka pour flüte, exé cuté par Mr Léonard Dewilde, fit partie du programme. Ce fut une délicate attention de la part du chef a l'égard des musiciens Yprois. Léonard, Yprois de naissance, a fait partie dés l'age de 10 ans d'une musique Yproise oü il était bien sympathique déja a tous ses compa gnons. Aussi étaient-ils groupés autour du kiosque pour acclamer a tout rompre, leur ancien compagnon. Léonard était vraiment émotionné. Monsieur Georges DeCoene remercia Mon sieur Fouquembergue, félicita Monsieur le Directeur et tous les musiciens du brillant concert et de l'exécution parfaite. Une gerbe de fleurs fut offerte au chef et une médaille souvenir ira enrichir les archives de cette belle phalange. Le concert magnifique de l'Harmonie des Etablissements Agache Fils de Pérenchies laissera le meilleur souvenir dans la mémoire des nombreux amateurs qui sont venus pour acclamer les membres de cette société artisti que. Une Marseillaise et une Brabangonne vibrantes cloturèrent ce beau concert. De wederopening van de leergangen in de Rijks Middelbare Jongensschool zal plaats hebben op Dinsdag 23 September eerst komende, te 9 uur, en niet op Dinsdag 16 September, zooals eerst was aangekondigd. De inschrijvingen van nieuwe leerlingen worden aanvaard op Maandag 22 September, van 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur, en zulks in het schoollokaal, 17, Mondstraat. Al de boeken en schoolbenoodigheden, in gebruik in de middelbare Staatsschool, zijn te verkrijgen in de Drukkerij, Boek en Papier handel C. Dumortier, i5, Boterstraat, Yper. - YPRES La réouverture des cours a l'Ecole Moyenne de l'Etat, Rue de la Bouche, 17, aura lieu le Mardi 23 Septembre prochain, 9 heures, et non le Mardi 16 Septembre.comme il avait été annoncé précédemment. L'inscription des nouveaux élèves se fera au local de l'école, le Lundi 22 Septembre, de 9 a 11 h. et de [4 a 16 h. Tous les livres et fournitures de classe, en usage a l'école moyenne, sont en vente a l'Imprimerie, Papeterie, Librairie C. Dumor tier, i5, rue au Beurre, Ypres. STAD Plaats van Bestuurder zonder klas, met wekelijks S uren les in den vierden graad, is open in de stadsjongensschool. Wettelijke wedde. Woonhuis met licht en vuur. Aanvraag indienen bij 't Gemeentebestuur vóór i5 September. Yper, den 1 September ig3o. De Burgemeester, H. SOBRY.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3