if j Oe Onthulling van lint Sndenkteeknn Baron Jacques de Dixmude HET YHEHSCHE De blijde geboorte van een Prins Beninghe - Eeuwfeesten LEEST VERSPREIDT -») I Zondag namiddag, om 4u. 25, heeft H.K.H. Prinses Astrid, op het kasteel van Stuyven- berg, het leven geschonken aan een zoontje, dat de volgende namen dragen zal Boude- wijn, Albert, Leopold, Karei, Axel, Marie, Gustaaf. Het is met een groote vaderlandsche vreugde dat de gansche bevolking deze verheugende gebeurtenis heeft vernomen. Door deze blijde geboorte wordt de voortzetting verzekerd van ons geliefd Vorstenhuis dat, sedert een eeuw, over ons land regeert en zoo machtig veel heeft bijgedragen tot het heil en de grootheid van ons Vaderland. Het Ypersche neemt deel in de vreugde en de fierheid der Koninklijke Familie, het vormt de beste wenschen voor de gezondheid en het geluk van den nieuwgeboren prins en het is gelukkig bij deze gelegenheid aan HH. KK. HH. den Hertog en de Hertogin van Brabant zijne eerbiedige gelukwenschen aan te bieden. Zondag laatst werd te Dixmude het prach tig standbeeld van generaal baron Jacques de Dixmude, werk van den beeldhouwer Cour- tens, plechtig ingehuldigd. Gansch de stad was mooi bevlagd en rondom de Groote Markt, in wier midden het standbeeld prijkt, waren hooge masten opgericht waaraan de stadskleuren, geel en blauw, en de nationale driekleuren wapperden. De dag begon met het opdragen, om 11 u. in St-Niklaaskerk, van een plechtige mis tot zielerust van den heldhaftigen generaal. Mgr. Dugardijn, hoofdaalmoezenier van 't legar, celebreerde, bijgestaan door E. P. Kindt en Z.E.H. Vanden Abeele, pastor-deken, In het koor hadden plaats genomen Mevrouw de barones Jacques de Dixmude en hare drie kinderen, in rouwgewaad M. De Kevser, burgemeester van Dixmude de generalen Baltia, Bernheim en Biebuyck, Grootlinten der Orde van Leopold de generalen Michel, Tombeur, Depaiffe en Denis de leden van het Comiteit generaal De Ceuninck, voor zitter generaal Neefs kolonel Liebrechts M. Joseph Goemaere, secretaris kolonel De Groox, kabinetsoverste van M. de Bro- queville M. Lecomte, bewaarde^ van het Legermuseum kapitein Gcffain kolonel baion Vincotte kolonel baron Wahis M. Maes, ariondibscments-commissaris en de argev a digden van veischcidene regimenten. De vaandels der vaderlandsche maatschap pijen waven rond het autaar geschaard en tijdens de Consecratie brachten de klaroenen den g oet aan het Allerheiligste. De kerkelijke plechtigheid eindigde met de absoute door Mgr Dugardyn gezongen. Onmiddellijk daarna had, op het stauhuis, de overhandiging plaats van het gulden boek, waarin benevens de namen der leden van het comitt it ook nog de namen der 18.000 inschrijvers vermeld staan. Om 2 u. 3o 's namiddags greep de onthulling plaats van het gedenkteeken. Mevrouw de barones Jacques de Dixmude, hare kinderen en al de overheden die op de plechtigheid van 's morgens tegenwoordig waren, hadden plaats genomen op het verhoog rechtover het monument. Waren daar o. m. nog tegen woordig Mgr Lamiroy, hulpbisschop van Brugge; MM. Lohesten Mallieux,schepenen der stad Luik M. Waegemans^ voorzitter der Broederbonden van Oudstrijders E. P. Cambier, enz. Stonden rond het monument geschaard, het muziek van het 4' linieregiment onder het bestuur van luitenant Hendrickx een deta chement van het I2e linie onder het bevel van majoor De Droog verscheidene afvaardi gingen, met vaandel, van oudstrijdersbonden de officieren afgevaardigd door de regimenten van de 3® légerafdeeling waarover generaal Jacques destijds het bevel voerde; een afvaar diging der Fusiliers Marins van admiraal Ronarch talrijke oorlogsinvaliden en de schoolkinderen. Klaroenengeschal kondigde, om 2 u. 45, de aankomst aan van graaf de Broqueville, minister van landsverdediging, vergezeld van generaal Galet, stafoverste, en generaal Nuytens. Daar vernam men dat Prins Leo pold, die de plechtigheid moest bijwonen, bij zijn doortocht te Oostende ijlings naar Brus sel was teruggeroepen geweest. Het woord werd gevoerd door generaal De Ceuninck en minister de Broqueville, die beiden den grooten generaal, een toonbeeld van ridderlijkheid en moed, huldigden. Onder het spelen van Naar Wijd en Zijd werd daarna het prachtig standbeeld onthuld. Op het groot arduinen voetstuk staat te lezen «Over de Vaart,Dixmude, Merckem, Staden», namen die, zooals de Heer Minister het in zijn rede zegde, als zooveel parels zijn aan de kroon van generaal Jacques Namens Prins Leopold, die zijn stalofficier, kapitein Van den Heuvel, had afgevaardigd, namens de Regeering, de stad Dixmude en de talrijke oudstrijdersbonden en vaderlandsche ver- eenigingen werden bloemen aan" den voet van het monument gelegd. Een prachtige optocht, militair concert, verlichting van het standbeeld en de openbare gebouwen, en een vuurwerk besloten deze schoone vaderlandsche feesten en deze groot- sche hulde aan den grooten veldheer baron Jacques de Dixmude. Zondag 11., 7° dezer, werden de Eeuwfeesten alhier onder een buitengewonen toeloop van volk luisterlijk voortgezet. De bevlagging was algemeen. Om 5 ure zette de stoet aan in de Yperstraat, volgde de Marktplaats, Pastorijstraat, Polle pelstraat, Zwartestraat en terug, nogeens Pol lepelstraat (dit om de gebrekkigeoudjes van 't Ouderlingengesticht Vallaeys zooveel moge lijk van de feestelijkheid te laten genieten, 't Was ten anderen een schoone gedachte, want 't was oprecht aandoenlijk om de oudjes gade te slaan soms straalden hun oogen van be wondering, dan, bij gelegenheid, waren er die schudden op hunne stoelen van schater lachen 1) vervolgens Pastorijstraat, Peper straat en Yperstraat waar hij uiteenging. De stoet, opgeluisterd door de jonge maar reeds bloeiende Muziekmaatschappij van Mer ckem, was waarlijk prachtig. Door zijnluimig- heid, eenvoudigheid maar wezenlijkheid en schoone verbeeldingen dwong hij de bewon dering af van iedereen. Om in eenige bijzonderheden te treden De bruiloft van i83o was meesterlijk opgevat. Aan te stippen de zijden kostuum van de bruid, bereidwillig gegeven voor de gelegen heid door de achtbare familie Pieters, dag teekend van over de honde r 1 jaar. De bruilof: van ig3o was evenwel schoon echtpaar met talrijk, deftig en fijn uitgedost gevolg ;noih min noch meer een voornaam bruiloftfeest. De figuranten in beide groepen hadden er op recht een handje van Dan volgden de jeugdige Melksters, schoon groepje door zijne eenvoudigheid en originali teitPeper en zout, groep van Proven, die, door zijn luimigheid, de geestdrift ten top punt wist te drijven de lustige graankuischers met hun getuig, oprecht typisch weergegeven echtpaar op reis, die onbekommerdhunne we- derzijdsche innige gevoelens schenen te uiten ('t stond te lezen op hunne wezens dat ze in hunne koekebrooddagen waren de kermis wagen van i83o, zoo schoon omdat hij zoo echt weergegeven was oudstrijders van i83o, vol bewustheid van hunne grootheid oud strijders 1914-1918 met eereteekens op deborst en vaandel aan 't hoofd de negen provinciën, groep van Proven, schoone kleedij en prachti ge verbeelding (Proficiat Provenen dank voor uwe welwillende medewerking) eindelijk de Praalwagen België verheerlijkt deze was dan ook overheerlijk, hetgeen niet te verwon deren is want de Eerw. Zusters hadden er hunne fijne en behendige handjes :au toege stoken Korts na zes ure gaf de Muziekmaatschap pij van Merckem een puik concert te hooren uitgelezen programma en meesterlijke uitvoe ring onder de kundige leiding van den Heer Deridder, muziekmeester, 'c Was waarlijk buiten alle verwachting De Weledele Heer Baron P. de Coninck de Merckem, burge meester van Merckem, hij was ook onder de uitvoerders haalt oprecht eere van zijn muziek. De groote opoffering die hij ervoor gedaan heeft en nog gedurig voort doet, is wel beloond 1 Eindelijk, 's avonds om 8 are wis er een schoone cinema-vertooning in open lucht, gegeven door de Vliegende Cinema van Thourout. 't Programma was bijzonder wel uitgekozen de kluchten vielen zeer in den smaak der toeschouwers en de films der Eeuwfeeststoeten van Brussel en bijzonder ste steden van 't Land genoten veel belang stelling. Spijtig dat deze schoone vertooning wat onderbroken werd door een onverwachts onweder. Slotwoord De bevolking was ten volle voldaaan over de feestelijkheden van den dag en de inrichters en uitvoerders derzelfde halen eere van hun werk Dinsdag 8 dezer, om 9 ure, werd een plechtige dienst gezongen voor de gesneuvel den, waaronder gelegenheidssermoen door den E. H. Priem, aalmoezenier. Dient ge meld de aanwezigheid van de gemeente overheden, den oudstriidersbond met vaandel, de kinderen der beide scholen met onderwij zend personeel verder talrijke tegenwoordig heid van ingezetenen en familieleden. Na den dienst was er optocht naar het gedenkteeken, gebed door de Geestelijkheid, gelegenheidsaanspraak door den Heer Burge meester, M. Victor Pieters, notaris, waarin hij onder meer de verschillende strijden aan haalde die geleverd werden ot het ontstaan en het behoud van België, uitvoering van liederen door de schoolkinderen, aanspraak door den oud bestuurder van den Oudstrij- dersbond, M. G. Tahoa, neerleggen van een bloemenkrans aan den voet van het gedenk teeken door den Heer Burgemeester namens de bevolking, naamafroeping der gesneuvelde en burgerlijke oorlogsslachtoffers der ge meente door het schoolhoofd M. Alidoor Vannieuwenhuyse. 't Was waarlijk treffend ieder naamafroeping beantwoord te hooren door een schoolmeisje, in 't wit gekleed, onder het neerleggen van een bloemtuil, in volgende bewoordingen gesneuveld voor het Vaderland, als het een gesneuveld soldaat betrof en gestorven voor het Vaderland, als het een burgerlijk oorlogsslachtoffer gold. Deze plechtigheid aan het gedenkteeken werd ge sloten door een dreunenden Vlaamschen Leeuw gezongen door de schoolkinderen en de talrijke aanwezigen. Daarop volgde een bezoek aan het militair kerkhof door de gemeente - overheden, vergezeld door den E. H. aalmoezenier Priem en den oudstrij- dersbond voltallig vertegenwoordigd. Aldaar werd nog een schoonen bloemenkrans neer gelegd namens de bevolking en een kort gebed gelezen voor de dierbare gesneuvelden en zoo sloten zich de schoone plechtigheden van den Dag der Gesneuvelden. Hier dient een bijzonderen dank uitgedrukt aan den Oudstrijdersbond en het onderwijzend personeel der beide scholen, voor hunne be reidwillige medewerking tot het welgelukken dezer plechtigheden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4