Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting ran 16 September 1930 De zitting wordt te 18 u. 35 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemees ter-voorzitterDeclercq, Lemahieu en D'Hu- vettere, schepenen Laton, I.euridan, Mis- siaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeu len en Delahaye, raadsleden. De heeren Capoen, Soete en Vandamme komen een weinig nadien de raadszaal binnen, zoodat de raad voltallig is. i. Proces-verbaal der zitting van 25 Oogst iq3o. De heer Secretaris geeft lezing van dit proces-verbaal. M. Missiaen. De heer Secretaris maakt zijn verslag op zooals het hem belieft, het is zijn persoonlijk werk en niemand zou daar iets op te zeggen hebben zoo er niets dient bijgevoegd te worden, zooals het thans het geval is. Tijdens de laatste zitting heb ik een feit aangehaald waarvan er geen melding in 't verslag gemaakt wordt. Ik zou zulks noch tans wenschen en ik vraag ook aan den heer schepen van financiën dat hij mij den beloof den uitleg zou willen geven over hrt feit dat er door den heer burgemeester geld uit de stadskas werd uitgegeven voor een werk waarmede de stad niets te zien heeft. M. D'Huvettere. Al wat ik hierop kan zeggen is dat zulks bij misslag is gebeurd. M. Sobry. En de 25 fr. zijn reeds in de stadskas gestort. M. Missiaen. Ik kan niet goed begrijpen hoe er hier een misslag is mogelijk geweest. Maar het geld is thans dus reeds teruggestort M. Sobry. Ja. Zoo er geen andere op merkingen te maken zijn op het proces-ver baal, verklaar ik dit goedgekeurd. 2- Speciale belasting op de wedden, loonen en pensioenen Beslissing Wijziging. M. Sobry.Den i,3 Januari 1930 stemde de gemeenteraad een speciale belasting op de wedden, loonen en pensioenen gelijkgesteld met het vierde der bedrijfsbelasting op het gedeelte dat de 20.000 fr. te boven gaat. Den 19 Juni 11. vroeg de heer Gouverneur ons, op onderrichting van den heer Minister yan hin- nenlandsche Zaken, die vrijgestelde schijf van 20 000 fr. op i5.oop fr. terug te.qxengen. In zitting van 28 Juli werd dit voorstel van wij ziging door den raad verworpen. Nu dringt de heer Gouverneur opnieuw aan en hij voegt er aan toe dat de beraadslaging van i3 Januari li, door de hoogere overheid niet kan goedge keurd worden zoo ze niet gewijzigd wordt zooals de heer Minister het vraagt! Hij 'is van oordeel dat de schijf van 20.000 fr. overdre ven is en dat de last, uit die taks voortsprui tende, op een veel te klein aantal burgers zal drukken. Daarom stel ik voor die gevraagde wijziging te willen stemmen en te bepalen dat die speciale taks zal gëheven worden op het gedeelte der wedden, loonen en pensioenen dat de i5.ooofr. té boven gaat. M. Missiaen. Ik yind het een zonderlinge proceduur vanwege den Heer Minister druk king uit te oefenen op den gemeenteraad om een vroeger genomen beslissing te wijzigen. Al de raadsleden hebben vroeger in volle ver antwoordelijkheid beslist en de Minister zou de leden moeten vrijlaten. Er bestaat- thans niet den minsten reden om de vroegere stem ming te wijzigen en ik hoop dat al de raads leden zich bij hun vroeger gedacht zullen hou den. M. Leuridan. Het zijn maar ministerieele onderrichtingen en zoo de Héér Minister er werkelijk zoo aan houdt dat de raadsleden hun vroegere zienswijze verloochenen, dat hij dan een wet doet stemmen. Alsdan zullen wij ervan rekening moeten houden maar zoolang wij door het onvermijdelijke niet verplicht zijn zal ik in mijn vorige stemming volherden. M. Vandamme. Ik ga volledig t' akkoord met de zienswijze van de Heeren Missiaen en Leuridan en zal dus nogmaals die belasting niet stemmen. M. Sobry. Ik moet mijn spijt uitdrukken over de handelwijze van sommige leden van den raad die zoo weinig acht geven op den wil der hoogere overheid. De Heer gouver neur zegt uitdrukkelijk dat de vroeger geno men beraadslaging door de hoogere overheid niet kan goedgekeurd worden. M. Leuridan. In welke wet staat dat ver meld M. Sobry. Zij is toch vrij goed te keuren wat zij wil en niemand kan haar daartoe ver plichten. Gij weet dat die belasting niet zal goedgekeurd worden en niettegenstaande dit houdt gij uwe stemming staande. Zoo schaft gij dus vrijwillig een belasting af. Waarmede zal de stad dan hare schulden betalen Het is niet genoeg steeds nieuwe uitgaven te doen, wij moeten ook inkomsten hebben. M. Missiaen. Men moest maar geen 3oo millioen fr. kwijtschelden aan de rijken. En nu zou men de arme loonen willen belasten. M. Sobry. Er is slechts spraak van de loonen die meer dan i5.0oofr. per jaar bedra gen, en de arme loonen, waarvan gij spreekt, bestaan dus hier niet in deze zaak. Het zijn slechts de groote loonen die zullen betalen. M. Missiaen. Wij oordeelen dat alleen de loonen boven de 20.000 fr. moeten belast worden, en de Heer Minister heeft daar niets in te zien. M. Vandamme. Maar, Mijnheer de Bur gemeester, gij zelf hebt die schijf van 20.000 fr. voorgesteld en nu zoudt gij ons er een verwijt van maken dat wij ons aan dit cijfer houden. M. Sobry. Wij houden eraan ons aan de goede wenken van den Heer Minister te on derwerpen. M. Vandamme. Wij ook onderwerpen ons aan goede wenken maar niet aan bevelen. M. Leuridan. Dit alles is nog de kwestie niet. Hetgeen de Heer Minister ons zou wil len opleggen, is geen wettelijke verplichting. M. Sobry. Gij wilt dus die inkomst af schaffen. M. Bonnet. Waar blijft dan de zelfstan digheid van den raad M. Sobry. De raad is geen souvereine macht en zijne beslissingen zijn aan de goed keuring der hoogere overheid onderworpen. M. Missiaen. Men moest maar geen ca deau van 36o millioen geven aan de rijkste menschen van 't land met de supertaks af te schaffen. M. Sobry. Hier is geen spraak van su pertaks en wij hebben aan den Heer Minister geen bevelen te geven. Wij hebben die taks nöodig en gij wilt ze niet. De heer Voorzitter geeft hierop nogmaals lezing van de voorgestelde wijziging en gaat vervolgens over tot de stemming. Stemmen ja: de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere en Sobry neen de heeren La- ton, Leuridan, Soetë, Missiaen, Bonnet, Coutelle en Vandamme onthouden zich de heeren Capoen, VergVacht, Vermeulen en Delahaye. <-tn 3 M. Sobry. In onze eerste beraadslaging werd er niet voorzien dat de ontvanger, belast met het opmaken der belastingsrollen, een ver goeding van 5o centiemen per rol moet hebben Daar deze vergoeding regelmatig verschuldigd is en dient voorzien te worden, stel ik voor in dien zin een bijvoegsel aan onze eerste be-, raadslaging te stemmen. M. Lemahieu. Is die taks nu gestemd M. Sobry. Maaf de eerste stemming blijft bestaan, en 't is voor het geval dat deze toch zou goedgekeurd worden, dat wij die vergoeding voor den heer ontvanger der be lastingen moeten voorzien. Al de raadsleden keuren dit voorstel goed. 3. Financiën Aanvraag van kredieten. 1) M. Sobry. Er is een krediet noodig van 56oo fr. voor de Stadsjongensschool ten einde haar schulden te kunnen betalen. Van het krediet van 29 780 fr. dat in de begrooting voorzien was blijft er nog 1439 fr. over 'en er moet nóg een schuld van 7000 fr. vereffend worden. Dit krediet wórdt eenparig gestemd. 2) M. Sobry. Er moet nog een nieuw krediet van 21.5oo fr. gestemd worden voor kindertoeslag voor de stadsbedienden en werklieden. Op het einde van het eerste half jaar bleef er maar 4126 fr. 45 in kas, zoodat die som totaal onvoldoende is om den kinder toeslag tot op het einde van het jaar uit te betalen. Het is lastig zoo de cijfers der be grooting te zien overschrijden. Dit is, volgens mij, het gevolg van het te groot getal gebe zigde werklieden. Dit gaat boven onze mid delen en ik stel voor de mogelijkheid in te zien om daar wat besparingen te doen. Dit alles zal wegen op de. begrooting voor 1931 en een grooten last zijn. M. Missiaen. ik ben geenszins van oor deel mij tegen dit krediet te verzetten, maar wij zijn er allen mede t'akkoord dat de stad veel te veel werklieden bezigt. Doch het zijn niet de jammeringen van den heer burgemees ter die iets aan den toestand zullen verande ren, hij moet handelend optreden. Vroeger beloofde ons het schepencollege naar bespa ringen uit te zien en ons die kenbaar te maken, wij wachten nog steeds om ze te kennen. Thans reeds hebt gij, zooals iedereen weet, een tekort van 3oo.ooo fr. op uwe begrooting. -sa 3 Nu nog stemt gij verscheidene tientallen van duizend frank nieuwe uitgaven erbij. Met wat zult gij dit betalen en welke inkomsten zult gij voorstellen Het is niet genoeg steeds leenin gen aan te gaan om uwe gewone uitgaven te dekken. Thans zult gij moeten bekennen dat wij gelijk hadden toen wij u vroeger steeds zegden dat de cijfers, die gij in uwe begrooting voorzien hebt, veel te klein waren. Wat ge wordt er nu van uwe begrooting M. Sobry. Wij zullen daarvan in de be grooting voor ig3i moeten rekening houden. M. Missiaen. En is dit alles wat het schepencollege daarop antwoordt M. Sobry. En vragen dat de raad de noodige lasten zou willen stemmen. M. Missiaen. Dewelke M. Sobry. Wanneer wij er voorstellen, gij wilt ze niet stemmen. De schuld van dien erbarmelijken toestand ligt in de verdeeldheid der raadsleden. M. Missiaen. Neen, maar de schuld hiervan is te wijten aan de leden van het schepencollege die zich krampachtig aan hun zetel vasthouden. M. Sobry. Ik meende dat gij hier waart om de belangen der stad te behartigen en niet die uwer partij. Ik leg dus het voorgesteld krediet ter stemming. Dit wordt door al de raadsleden goedge keurd. 3) M. Sobry. Een ander krediet van 40.000 fr. zou nog moeten ingeschreven wor den als bijdrage der stadsbedienden in de provinciale pensioenkas. Volgens het regle ment moet de stad dit geld aan de kas ver schieten, doch een weinig later ontvangt zij dit geld terug naarmate de gedane betalingen. Deze som moet dus in ontvangsten en uitgaven voorzien worden. ^Goedgekeurd. 4) M. Sobry. Volgens verklaring van den heer secretaris van het werkloozenf.mds is de stad hiervoor op einde Juli ig3o nog een som van l3.88o fr. verschuldigd, alsook nog 36oo fr. wegens aandeel van 10 °/0 in het crisisfonds. De som voorzien in de begrooting, namelijk i3.5oo fr., is niet voldoende niette genstaande ze reeds zeer hoog is. Volgens mij zouden wij uitleg moeten vragen aan den heer secretaris om te weten zoo de bestuurs- kosten, waarvoor i5 van de bijdragen mogen gebruikt worden, niet overschreden werden. M. Bonnet. Ik ben bereid u dien uitleg te geven. De heer Voorzitter leest een fran- schen tekst en de vertaling ervan kan soms een heel verkeerd gedacht geven. Er dient onderscheid gemaakt tusschen het tusschen- gemeentelijk werkloozenfonds en de erbij aangesloten kassen. Het zijn deze laatste die de i5 betalen. M. Delahaye. Dit jaar is een buitenge woon jaar geweest en de werkloozen waren talrijk. Er heerscht een crisis die nog zal ver ergeren, en wat de stad betaalt is een kleine som in verhouding met hetgeen do de aan gesloten kassen wordt uitbetaald. Al de ge meenten hebben schuld tegenover liet werk loozenfonds, en wij moeten zorgen dat het geld tijdig inkome om de voo-geschottn som men te kunnen teruggeven, too wij willen voorts geholpen worden. Want niettegen staande de voorzienige werklieden hunne bijdragen gestort hebben om, in geval van werkloosheid, toch nog een inkomen te heb ben, ware het aan de kassen onmogelijk de werkloozen te steunen. Het is dus om te ver mijden dat die werkmenschen naar den Open baren Onderstand zouden moeten gaan, dat ik vraag dit krediet te willen stemmen. Moest men de vergelijking maken van h -igeen andere steden betalen, dan zou men zien dat Yper de stad is die het minst oer aalt aan werkloo zenfonds en crisisfonds. Daaibj de aange sloten kassen, die yari. de voordeelen diër fondsen genieten, behooren niet tot één partij maar tot alle partijen, zoowel socialistische, liberale, vlaamsche ot katholieke. M. Bonnet. Ik steun volmondig de woor den van den heer Delahaye, voorzitter van het tusschengemeentelijk werkloozenfonds en verhoop wel dat de stemming, die de leden zullen uitbrengen, bewijzen zal dat zij het groot nut dier instellingen begrijpen. Het gevraagde krediet wordt hierop met eenparige stemmen toegestaan. 5) M. Sobry Er is nog een krediet noodig van 20.00o fr. voor de aansluiting aan de waterleiding van verschillige huizen in stad. Het voorziene krediet is bijna uitgeput en ik denk dat er vóór het einde van 't jaar nog nieuwe aansluitingen zullen moeten gedaan zijn, zoo onder meer voor de reeks huizen in de Tegelstraat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3