Le Royal Amer et le Bitier Zigomar Rijks Middelbare Jongensschool - Yper Ecole Moyenne de 1 Etat pour gargons 0. L. V. Gasthuis - YP3ES - onl toufours été «t nestent les mellleurs des APÉHITEFS A M. Declercq. Er dient opgemerkt dat gansch dit krediet niet ten laste valt der stad. Ik denk wel dat wij de 3/4 ervan mogen reke nen als inkomsten, gezien verscheidene aan sluitingen gedaan worden op oorlogsschade. Wij zouden dan moeten iS.ooo fr. in de ont vangsten en 20.000 fr. in de uitgaven inschrij ven. Dit wordt eenparig gestemd. 4. Openbare Onderstand Rekening over het dienstjaar IQ29 Neerlegging. De stad heeft de rekening van den Open baren Onderstand, over het dienstjaar 1929 en sluitende met een overschot van omtrent 4So.ooo fr. ontvangen. De heer Voorzitter zegt dat deze rekening ter inzage van de leden op het bureel is neer gelegd en dat er daarover in de aanstaande zitting verslag zal gegeven worden. 5. Staats Middelbare School Begrooting voor iq3i. M. Sobry. Wij hebben van den Staat de begrooting voor 1931 van de Middelbare School ontvangen. Hieruit blijkt dat het aan deel der stad voor deze school de som van 75.i52fr. 67 bedraagt. M. Lemahieu. Ik kan niet wel aannemen dat de Staat de gekozen beheerraad der Middelbare School niet goedgekeurd heeft. Deze school is thans feitelijk zonder beheer raad en 't is de heer Minister die de begroo ting opmaakt zonder dat iemand er iets in te zien heeft. De heer Voorzitter stelt voor de voorge legde begrooting goed te keuren. Stemmen ja de heeren Declercq, Ver gracht, Vermeulen en Sobry onthouden zich de heeren Lemahieu, D'Huvettere, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vandamme en Delahaye. 6. Praalgebouwen Palende aan St-M aar tens kerk Herstel Voorstel van brie). M.Sobry. Nopens dit punt werden alle gedachten reeds tijdens de laatste zitting ge wisseld en ik stel thans voor den brief te ver zenden. Al de raadsleden stemmen ja. 7. Mededeelingen. M. Vandamme. Over een veertiental dagen hebben wij een periode gehad van hevige warmte, tijdens dewelke de zwemkom door de bezoekers als overrompeld werd. Men heeft alsdan ook kunnen bestatigen dat het getal kabienen men heeft mij gezegd dat er 62 waren zeer gering is Dit jaar was niet zeer voordeelig voor de zwemkom, doch wij mogen verhopen dat de aanstaan de zomer gunstiger zal zijn. Langs den Oostkant der zwemkom ware er middel nog wat nieuwe kabienen te plaatsen, en ik vraag zoo de mogeliikh-id hiervan niet zou kunnen ingezien worden. Volgens artik-l 2 der verordening op de zwemkoi» is deze gedurende het laatste uur op zekere dagen der week uitsluitend aan de leden van zwemvereenigingen voorbehouden. Men heeft mij verzekerd dat binst die warme periode, op een Donderdag avond, ge 'u'-ende het laatste uur den toeeang tot de zwemkom aan wel 100 menschen geweigerd werd, als- wanneer er slechts 7 leden eener zwemver eeniging in aanwezig waren. Ik vind dit getal zeer genng voor het aanleeren van zwem oefeningen en meen dat de clubs wel wat misbruik maken van het hun toegestane voor recht. Ik vraag zoo het niet mogelijk ware dit wat beter te regelen, met misschien op die uren de kleine zwemkom door de andere baders te laten gebruiken. M. Declercq. Ik heb het ook reeds ge dacht dit alzoo te doen. M. Vandamme. Op de vraag van den heer Coutelle werd er op de vischmarkt een kraan geplaatst. Doch in plaats van ievers aan den kant gezet te worden, heeft men ze juist te midden twee kramen geplaatst. Zooals zij er nu staat is deze kraan veroordeeld om er den eenen of den anderen dag door een kar doodgereden te worden (Gelach) De menschen die daar wonen hebben toch wel het recht met een kar tot bij hun huis te komen, en nu kunnen ze niet. Daarbij die kraan is thans een gevaar voor de voetgangers die aldaar 's avonds voorbij moeten. M. Declercq. Die kraan werd daar maar voorloopig geplaatst. M. Vandamme. Tijdens de voorlaatste zitting heb ik gevraagd dat mén het lisch in de vestingwateren wat zou afmaaien. Het is pijnlijk te bestatigen dat er tot heden nog niets gedaan werd. Men heeft mij verzekerd dat de taks op de vischverloven reeds boven de 4000 fr. heeft opgebracht. Mij dunkt dat er wel een deel van dit geld zou mogen ge bruikt worden om de visschers eenigszins voldoening te geven. M. Declercq. Het is bij gebrek aan tijd dat dit nog niet heeft kunnen gedaan zijn. Maar in 't begin van dit jaar werd er reeds wat lisch afgedaan. M. Vandamme. In de Tegelstraat zijn de huizen bijna voltooid. Ware er geen middel om de straat aldaar te leggen, tegen dat die huizen bewoond zijn M. Declercq. Dit zal in 't kort gedaan worden. M. Leuridan. In den schoot van den raad werd de Heer Claeys aangeduid als afgevaardigde van het Vlaamsch Nationaal Syndikaat bij het werkloozenfonds. Niettegen staande dit wordt hij tot de vergaderingen niet uitgenoodigd. M. Delahaye. Dit moet stellig een ver gissing zijn, want voor de laatste vergadering is de Heer Claeys zelf komen zeggen dat hij er niet kon op aanwezig zijn, daar hij buiten stad moest. M. Bonnet. De Heer Claeys wordt regel matig uitgenoodigd. M. Leuridan. Is er ter uwer kennis, Mijnheer de Burgemeester, dat er verleden Zondag een bestendig brandgevaar was, ge zien de pompiers op een speciale manier geconsigneerd waren Waarom was er brandgevaar M. Sobry. Als hoofd der politie heb ik voorzorgen willen nemen tegen alle mogelijke stoornissen van de goede orde. Volgens het schrijven van sommige bladen waren er onlus ten te vreezen. Doch ik ben gelukkig niet te hebben moeten tusschenkomen en ik wensch de inrichters van het feest geluk omdat alles zoo rustig verloopen is. Het is op mijne ver antwoordelijkheid dat de pompiers aangesteld waren om desnoods de politiemacht te ver sterken en ik alleen moet daarover aan de hoogere overheid rekening geven. De raad mag zich niet mengen in de politiemacht en heeft daar niets in te zien. M. Leuridan. Het is enkel uit nieuws gierigheid dat ik u die vraag stelde. Welke zijn nu de bladen die dit geschreven hebben. M. Sobry. Ik moet die hier niet noemen. M. Missiaen. Gij hadt beter gedaan uwe brandspuiten te gaan opstellen rechtover de bureelen van die bladen waarachter gij u schuilt. M. Leuridan. Ja, gij hadt daar op het recht adres geweest. M. Missiaen. Ik heb met verbazing ver nomen dat Vrijdag laatst in den Openbaren Onderstand de aanbesteding van het moeder huis heeft plaats gehad. Ik heb daar niets tegen, te meer dat het meer dan tijd is dat het moederhuis gebouwd worde gezien de lokalen, waar het thans ingericht is, met den in Februari aanstaande moeten ledig zijn. Maar er is hier een onwettelijkheid gebeurd. Ieder lastenkohier moet eerst aan de goed keuring van den gemeenteraad voorgelegd worden. Ik heb hiervan nooit hooren spreken noch nooit iets gezien, en ik vrees sterk dat de aanbesteding om die reden niet zal goed gekeurd worden. Zoo dit werk hierdoor nog maals vertraging ondergaat, zal men de schuld ervan aan ons niet kunnen wijten. M. Vermeulen. Bij het leggen van den eersten steen der kaaimuren hebben wij ver nomen dat er geredetwist wordt over den heropbouw van de ijzerwegbrug over de vaart nabij Soesinghe. De Nationale Maatschappij van Spoorwegen beweert dat de heropbouw dier brug in haar overnemingscontract niet ▼er*eld staat. De Handelskamer heeft hier over reeds een brief geschreven aan de heeren ministers Jaspar, Houtart en Lippens, en thans vraag ik dat de stad de Handelskamer zou willen ondersteunen en op hare beurt daartegen ook protest aanteekenen. M. Sobry. Ik hoor niet gaarne spreken van protest tegen de hoogere overheid en volgens mij is het veel beter te vragen en te smeeken. Men heeft mij daarvan reeds een verwijt gemaakt, maar ik hoef mij daarover niet te schamen. Wij moeten steeds vragen zooals wij zouden willen dat er aan ons zeiven gevraagd worde. M. Leuridan. Die hoogere overheid is bezoldigd om anderen van dienst te zijn, gij moogt haar beleefd aanspreken maar terzelf- dertijd ook categoriek. M. Vermeulen. Niemand vraagt dat gij u op een onbeleefde manier tegenover de overheid zoudt uitdrukken, doch alleen maar, evenals de Handelskamer, bij haar protest aanteekenen tegen het niet herbouwen der ijzerwegbrug, die thans reeds zoodanig slecht is dat de treinen er maar heel traagjes over rijden. M. Sobry. De Handelskamer is een onaf hankelijk organisme terwijl de stad een open baar bestuur is. Doch ik heb er niets tegen om dit herstel te vragen. M. Vandamme. Ik was van gedacht dit punt in de geheime zitting op te werpen. Ik heb die kwestie eveneens vernomen en mis schien nog beter dan den heer Vermeulen, daarom steun ik zijne vraag. Thans mogen de treinen slechts aan 5 km. per uur de brug overrijden. M. Lemahieu. Daar de vaart onder de bevoegdheid valt van den heer minister van Openbare Werken, denk ik dat het aan dezen laatsten toebehoort de noodige stappen aan te wenden en desnoods bevelen te geven om de spoorwegbrug te doen herbouwen, gezien zij in haren huidigen toestand de bevaar- making der vaart zou beletten- M. Vermeulen. Ik zou ook nog willen vragen dat de stad bij de Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen aandringe om de kaai met haar spoornet te verbinden. De Handelskamer heeft dit ook reeds gevraagd en als de stad deze vraag nog wil ondersteu nen, zooveel te beter. De openbare zitting wordt te 19 u. 35 opgeheven. Tijdens de geheime zitting werd de heer Denaegel Georges, onderwiizer te Gulleghem, tot bestuurder der Stadsjongensschool van Yper benoemd, met 10 stemmen tegen 5 aan den heer Devos, gewezen onderwijzer te Meenen. Wij vernemen met genoegen dat Eerw. Zuster Aloysia en Eerw. Zuster Antonia uit het O. L. V. Gasthuis, heide geestelijke zieken verpleegsters, voor hunne lange jaren zelfop offering om zieken en gekwetsten te helpen en te troosten, de eerste het Burgerlijk Kruis van iste klasse, de tweede de Burgerlijke Me daille van Ist' klasse, verkregen hebben. De Heer Burgemeester heeft er aan gehou den om in de vergadering der Commissie van Openbaren Onderstand, op Vrijdag 5 Septem ber 11., aan die verdienstelijke kloosterzusters het diploma en het eereteeken, ?elve te over handigen en hun in zijn naam en in naam der Commissie van Openbaren Onderstand geluk te wenschen. De wederopening van de leergangen in de Rijks Middelbare Jongensschool zal plaats hebben op Dinsdag 23 September eerst komende, te 9 uur, en niet op Dinsdag 16 September, zooals eerst was aangekondigd. De inschrijvingen van nieuwe leerlingen worden aanvaard op Maandag 22 September, van 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur, en zulks in het schoollokaal, 17 Mondstraat. Al de boeken en schoolbenoodigheden, in gebruik in de middelbare Staatsschool, zijn te verkrijgen in de Drukkerij, Boek- en Papier handel C. Dumortier, 15, Boterstraat, Yper. La réouverture des cours a l'Ecole Moyenne de l'Etat, Rue de la Bouche, 17, aura lieu le Mardi 23 Septembre prochain, a 9 heures, et non le Mardi 16 Septembre,comme il avait été annoncé précédemment. L'inscription des nouveaux élèves se fera au local de l'école, le Lundi 22 Septembre, de 9 a 11 h. et de 14 a 16 h. Tous les livres et fournitures de classe, en usage a l'école moyenne, sont en vente a l'lmprimerie, Papeterie, Librairie C. Dumor tier, i5, rue au Beurre, Ypres.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4