- HET YPERSCh IE- JES Bijvoegsel Supplément W ekelij ksch Overzich t groote velckoers iondagrast - iepes doaralcal Officieel Onderwijs t ZIELMISSEN 11e Jaargang, W 24 20 September 1930 Nationalisten-Socialisten (Hitier) 107 12 On d erscheidin gen ¥LSEGFE1S7 II. Naaiklas III. Efutshoïtd-of Kakschool GIOOT BAL MET JAZZ-MND Stads jongensschool - Yper Necrologie Stassfc v&n - LA RÉQION D'YPF De gewichtigste gebeurtenis van deze week is zonder tegenspraak de onverwachte uitslag der verkiezingen in Duitschland, en deze ommekeer in de duitsche politiek is zoo ge wichtig dat hij wel verdient dat wij er ons uitsluitelijk mede bezig houden. Om een klaar denkbeeld van den toestand te geven is het nuttig dat wij hier de tabel geven der nieuwe uitslagen tegenover de vorige, volgens 't aantal zetels Socialisten 143 tegen i53 Nationalisten 41 73 Centrum 49 62 Communisten 76 54 Populisten 26 45 Staatspartij 22 25 Economisten 23 23 Beiersche Populisten 18 16 Landbouwers 18 i3 Landwerkers 6 8 Vereenigde Landbouwpartij 3 3 Christen-Socialen i3 o Honover 5 o Conservative Populisten 2 o Deze uitslagen hebben natuurlijk overal groote opschudding verwekt. Want wat ligt er in 't programma van Hitier Hij is de man die werkt tot vernietiging van 't verdrag van Versailles en S4 Germain die de duitsche koloniën terugeischt die het Youngplan verwerpt die het Sarregebied weer bij 't Reich wil die aansluiting met Oostenrijk bewerkt die den doorgang van Dantzig wil doen verdwijnen. Meer danó millioen Duitschers hebben voor dit programma gestemd en die partij bekomt 107 zetels tegen 12 Ware 't niet dat zij alleen de meerderheid niet kunnen uitmaken, dan zouden de gevolgen verschrikkelijk zijn en na al 't gene wij, week na week, hebben doen uitschijnen, mocht men zich weldra aan een nieuwen oorlog verwachten. 0 Men rekent nochtans dat er velen die voor dit programma gestemd hebben uit verbitte ring, zelf verbaasd blijven staan vóór dezen uitslag. En volgens blijkt uit een onderhoud van een belg met een zeer wel ingelicht duitscher, zou men andere uitslagen vreezen in Duitsch land. Daar is men van meening dat er, bijna onvermijdelijk, een burgertwist moet voort spruiten uit den nieuwen toestand. En deze burgerkrijg, meent de spreker zou nog gewel diger zijn dan de commune van Parijs, omdat de uitbarsting meer algemeen zijn zou. Dere denen die aangegeven worden zijn dat de duitsche nijverheid in zeer slechten toestand verkeert en dat de werkeloosheid die reeds groote uitbreiding genomen heeft, nog ver schrikkelijk zal toenemen van hier tot Novem ber. Tot overmaat van ongeluk bezit het Reich de middelen niet om, zooals in England, de steunkassen te voorzien. Zelfs schijnt er gebrek aan geld om de huidige Staatsbedienden te betalen en velen dezer zullen moeten afgedankt worden. Daaruit zal voortspruiten dat al deze misnoegden zich zullen voegen bij de opge hitste werkeloozen en samen zullen zij op den rug vallen van al degenen die nog iets bezit ten en niet tot den bedelzak gebracht werden door de inflatie van 't geld en de overtollige belastingen de Banken, de groot-nijveraars en groot handelaars samen met de groote grondbezitters zullen de eerste slachtoffers zijn. Dit ware misschien eene gunstige afleiding om geen nieuwe wereldoorlog te doen uitbre ken. Maar wie durft bevestigen als de revolu tie zoo kort bij hare gruweldaden bot viert, het geen loopend vuur zal worden dat brand sticht in de naburige landen RIK. Visits» cE'&regiSaiis Cent cinquante membres de la Société Royal Antediluvian Order of Buffaloes ont séjourné dans notre ville du Vendredi 12 au Dimanche 14 Septem'ore dernier. Le Vendredi soir ils ont donné un bal en la salie Lapiere et le Dimanche matin, après avoir fleuri le Monument aux Morts Yprois, ils sont venus, a 10 h. 3o, a la Porte de Menin ils ont déposé une magnifique couronne représentant le Victoria Cross. Tijdens het Nationaal Congres van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden, dat Zondag laatst te Antwerpen werd gehouden, heeft de heer Minister Baels plechtiglijk de Gouden Palmen der Kroonorde overhandigd aan de heeren Isaï Gruwez en Oscar Molein, en de Zilveren Palmen der Kroonorde aan den heer Marcel Lauwers, onderscheidenlijk Voorzitter, Secretaris en Onder Voorzitter van den Invalidenbond van Yper, voor hunne trouwe en verkleefde diensten die zij sedert tien jaren aan voornoemden bond bewezen hebben. Het Ypersche biedt hen, om die welver diende onderscheiding, zijne hartelijkste ge- lukwenschen. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat buiten het opgesteld programma eenige Yper lingen besloten hebben in valscherm neder te dalen-; men spreekt zelfs van weddingen. Kantschoo! en Keukenschool der Rijsselstraat Nu de verlofdagen ten einde loopen is het 't gepaste oogenblik eens te overwegen en na te gaan aan welke school men de groote schoolkinderen zal toevertrouwen, om er van goed gevormde huisvrouwen te maken. Tot heden hebben velen het belang, het voordeel nog niet ingezien hunne groote meisjes te zenden naar de stadsschool der Rijsselstraat (Fricadellen) en waarvan we hier eenige der bijzondere punten van het leerprogramma laten kennen. I. Kantschoo! A) Valenciennes B) Bloemkar.t Al de leerlingen die het vervaardigen dezer kanten aanleeren zijn bun werk betaald en kunnen dus, boven de kunst die ze aanleeren, hun tijdverbruik betaald worden. A) Snijden Patronen leeren maken. B) Teekenen in overeenstemming met de confectie. C) Naaien ondergoed en bovenkleederen. Deze klas is zoo men ziet van het grootste belang Men kan er den geheelen stiel van naaister en zelfs van kleermaakster aanleeren. Daarenboven ontvangen deleerlingen^a/z's, kosteloos, de stof om ondergoed te leeren maken, welk ondergoed ze dan krijgen voor belooning. Na eenige maanden leertijd mogen de leerlingen hunne eigen kleederen verande ren en ook nieuwe maken. En ten laatste mogen zij ook werken voor klanten en worden in dit geval hun werk betaald. Aan de klassen van naai- en kantwerk is eene kokschool bijgevoegd waar de leerlingen alle kooklessen kunnen bekomen. De kinderen mogen hun noenmaal nemen in de school en zij krijgen er soep voor niets. Op de prijsdeeling worden aan de leer meisjes premiën toegekend. Het volstaat dat men deze voorwaarden leze om zich te overtuigen van de degelijkheid van het onderwijs in die schoolgegeven. Voor alle verdere inlichtingr-n zich te wen den tot de Bestuurster der school of tot den heer Florent Mailliard, Maloulaan te Yper, Bestuurlid van den Beheerraad. STAD "g'JPJKE* 45 Km vooï Or-dcrbeginneïingen Op bondag S Oefober 103O gegeven door Cyriel VANNESTE 325 Frank Prijzen en schoone Premiën Inschrijving om 2 uur stipt in den Zwarten Hond, de Haernestraat, 23, Yper. Vertrek om 3 uur, aankomst en prijsdeeling in den Zwarten Hond. 'S NAMIDDAGS De wederopening der leergangen zal ge schieden Maandag 22 September a. s. De inschrijvingen van nieuwe leerlingen wor den aanvaard in het schoollokaal. St-Niklaas- straat, 2, Maandag 22 September, van 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur. Nous apprenons le décès du Capitaine- Commandant pensionné Edmond GODDE- L1ERE, chevalier de l'Ordre de Léopold, officier de l'Ordre de la Couronne, époux de Dame Adeline CASTERS, né a Ypres, le 4 Novembre 1873, décédé a Anvers, le i3 Sep- tembre ig3o, muni des secours de la religion. Le service funèbre a eu lieu dans l'intimité. Nous présentons a sa familie éplorée nos bien sincères condoléances. Dans la nuit du 18 au 19 Septembre est décédé a Bruxelles, a l'age de 53 ans, Mon sieur Léon VERMEULEN, époux de Dame Julienne CARDINAEL. Le défunt était le frère de Monsieur Hector Vermeulen, conseiller communal et Président de notre Chambre de Commerce, le beau- frère de M. Armand Donck, Président d'hon- neur de l'Harmonie Ypriana et de Monsieur Raymond Cardinael, et le neveu de M. Jules Vermeulen, notaire honoraire. Nous présentons a Madame Léon Ver meulen ainsi qu'a toute la familie nos bien vives condoléances et prenons une large part au deuil cruel qui les frappe. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 21 September,om 8 V» u. in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Pelagie WILLEMYNS weduwe van Heer Désiré Coene. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMISSEN bij te wonen die zullen gezongen worden op Zondagen 21, 28 September en 12 October, telkens om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Auguste MAILLIARD gepensionn eerde machinist. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMISSEN bij te wonen die zullen gelezen worden op Zondagen 21 en 28 Sep tember, telkens om 81/2 uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Ju'iec DEHAENE zoon van Heer e" Wouw Camiel «rhaexe Paelen. De Apotheek van j La Pnarmacie óe Mr V N ROBAEVS Boterstraat o '~1 00 Zvwsdaup 71 ff -ept. Rue au Beurre restè seule ouverte le 21 Sept. Verklar-ivgen van den 11 tot JJ S btember iq3o Geboorten Simoens Koenraad, Rijselsteenweg, 70. D'Hellem Denise, Dickebusch steenweg, 174.Costenobte Andrée, Hondstraat, 21. Depoorter Rayinonde, R. Cobert- plaats Devooght Jeanninne, Hrugge steenweg, 33. Huwelijken Hoflack Josephus, timmerman te Vlamer- tinghe en Tresy Irena, fabriekwerkster te Yper Depuydt Marcel, varkensslachter en Bossaert Jeanne, z. b beiden te Yper. Masschelein Albert, ingenieur, Reserve-Onderlui tenant te Poperinghe en Verstraete Julia, bijzondere te Yper. Overlijdens Snick Ida, 45 j.t winkelierster, echtg Vla- mynck Fellx, Wenninckstraat. Vanoudendike Emiel. 44 j., hovenier, echtg. Ernoult Mathilde, Lange Thouroutstraat. Ghyselen Andreas, 6 j., Lange Thouroutstraat. Bal Pau lina, 67 j„ huishoudster, echtg. Willem Edouard, S'-Niklaas- straat. Huwelijksbeloften Georges Nuytten, werkman aan den telefoon, te Wervick en Julia Temperville, witnaaister. te Yper. Camille Vanderhaeghe, metser en Clementina Tresy, z. b., beiden te Yper. Odil Deblaere, tapijtwever te Rec- kem en Ivonna Rotru, fabriekwerkster, te Yper. Omer Verhoest, paardengeleider, te Kemmel en Leonia Annotbé, werkvrouw, te Yper. Aloisius Lowier, z. b en Sylvia Hennekein, z. b beiden te Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9