- HET YPERSCHE- Bijvoegsel LA RÉOION D'YPRES t ZIEl M 'I S S fc N Zondagrast - Repos dominical Wekelijksch Overzicht 1le Jaargang, N' 27 - October 1930 11' Année, N° 27 A A Octobre 1930 Supplément Officieel Nieuws Magnifique succès Yprois al'Exposition Nationale du Travail Sterfgevallen NÉCROLOGIE Monsieur FIRMIN NOUWYNCK Monsieur ROBERT GLORIE Camille-Marie Van Wonterghem h M.iae-^ Engeland had deze week eene schrikkelij ke ramp te betreuren, die over gansch de we reld een ontzaglijken weerklank vond. Het reusachtige luchtschip, de bestuurbare Ballon R ioi, dat als een meesterstuk aanzien werd, en waarvan mende beste uitslagen verwachtte, is boven Beauvais, in Frankrijk, in den nacht van Zaterdag op Zondag, ontploft. En van de 54 passagiers zijn er slechts 7 kunnen gered worden, terwijl 47 andere, waaronder groote waardigheidsbekleders en de sterkste vak mannen der luchtvaart, er het leven bij lieten. Deze ramp is ontzettend zwaar voor Enge land. Men zou waarlijk tot het besluit moeten komen dat men nooit tot een doelmatigen uit slag zal komen met de bestuurbare luchtsche pen, in den trant der Zeppelin Reeds gin gen 18 dezer reusachtige luchtmonsters verlo ren, waarvan 6 aan Engeland behoorden, 4 aan Frankrijk en 8 aan Duitschland. In Duitschland is de politieke toestand rog steeds niet opgeklaard. Maar intusschen hebben er andere gebeurtenissen plaats die ons steeds tot gewichtig nadenken brengen. Vérleden Zondag had er te Cobïenz eene mon- sterbetooging pls'a's van de Staalhelmen Er waren niet min dan 120.000 man die deel namen aan den stoet, met 6.000 vaandels en 3 800 autowagens. En welke strekking mocht die machtuitstalling wel hebben, denkt ge Ziehier wat Generaal Von Seckt tot dit leger sprak vooraleer de stoet in beweging kwam De Staalhelmen zullen niet ophouden te strijden tot dat zij de herziening bekomen hebben der schandelijke verdragen die men ons heeft opgelegd en totdat men aan Duitsch land zijn militaire heerschappij zal terug ge schonken hebben» Daarop hebben die 120.000 man-samen het Deutschland über alles 1 aangeheven en dit alles in tegenwoordigheid van den voormaligen Kroonprins, die noch tans alleen in Duitschland is mogen blijven na de stellige belofte te hebben afgelegd dat hij zich met geen politieke betoogingen zou bemoeien In de reeds lange reeks der landen die over slaan tot de Revolutie kwam deze week Brazilië aan de beurt. Generaal Da Cuntia, aanvoerder der opstandelingen, voerde enkele dagen reeds bevel over 40.000 man en iederen dag brengt nieuwe aanhangers mêe De reden der omwenteling schijnt dezelfde te zijn als in Argentinië, men wil het geheim der stembus bekomen en een einde stellen aan een wille keurig beheer, dat enkel despotisme was. De laatste berichten melden dat de Revolutie gedurig veld wint, maar tevens dat de Regee ring 400 duizend man onder de wapens roept, waarvan er 100.000 binnen enkele dagen zul- leastrijdvaardig zijn. Uit China komen steeds nieuwe berichten als zou de burgeroorlog weldra volledig g ëindigd zijn door de gevangenneming der overblijfselen van 't leger van Generaal Feng. Al is dit misschien ook wat overdreven, toch is de nederlaag van dezen laatste niet meer te betwijfelen en de tegenstand die nog geboden wordt aan de regeering siegers zal stilaan ver zwakken en te niet gaan- Dit ware immers ook te wenschen, want het oorlogsvuur dat laait in,zulk uitgestrekt land als China, waar daarenboven zooveel Europeesche en over- zeesche landen belangen hebben, kan alleen nadeelig zijn voor ons allen. RIK. Het Staatsblad van 8" "October 11. meldt dat er, op zijne aanvraag, eervol ontslag ver leend werd aan den heer Bauwens A., inge nieur-landbouwkundige, algemeen opziener Bij het Ministerie van Landbouw, en dat hij gemachtigd is den eeretitel van zijne bedie ning te dragen en zijne rechten op pensioen te doen gelden. De heer Bauwens, een noeste werker, is bier in de geteisterde streek van velen goed gekend. Reeds heel in 't begin van de aller eerste landverefleningen, alswanneer de wei nige landbouwers die teruggekomen waren n°g meest in de betonnen onderstanden verbleven, kwam de heer Bauwens dikwijls oaar Yper en, te voet, doorreisde hij soms een vveek lang gansch het omliggende. Hij ging gemoedelijk met onze eenvoudige landmen- schen om, nam inlichtingen over hunnen toe stand, stelde het grootste belang in hun moe dig wet ken voor de vereffening der landen en voor de herinrichting van den veestapel, en wist voor eenieder een opbeurend woord te vinden. 't Is insgelijks de heer Bauwens die hier, in April 1928, officieel den heer Minister van Landbouw vertegenwoordigde en onze 5d" handels ,koloniale-enlandbouwtentoonstelling opende. Het Ypersche biedt dezen rechtzinnigen vriend onzer geteisterde landbouwbevolking' zijnen besten dank voor al het goede dat hij gedurende zijne schoone en lange loopbaan verwezenlijkt heeft. Nous apprenons, avec un réej plaisir, que notre concitoyen, M. Florimond Vande- voorde rue au Beurre, vient de remporter, avec son personnel,un éclatant succès, dans le concours de la fourrure, a l'exposition nationale du travail Bruxelles. Huit membres Ju personnel de la maison Vandevoorde, participaient au concours et ont obtenu les récompenses suivantes Ivsigne d'or M. Emile Forster. Insigne d'argent M'n' Madeleine Donche, Mm' Laura Joos, M,lle Léonie Griffon, M. Roger Pannecoucke, M'"* Agnèi De Hol lander, MfI<- AH e tine De Dulle. Insigne de bronze M. Julien Michiels. Un vrai record, car la maison Vandevoorde est dans la fourrure la seule firmè de province ayant pu introduire trois équipes complètes. La seule firme du Pays remportant autant de diplomes d'honneur I La firme ayant présenté les plus jeunes éléments La seule firme de la Province remportant un insigne d'or La seule firme pouvant revendiquer le titre d'avoir formé et éduqué en ses ateliers tous (a part un) ces jeunes lauréats pleins de pro messes pour l'avenir. Nos plus sincères félicitations aux lauréats, ainsi qu'a Mr et Mme Vandevoorde qui ont pu, grace a leur travail opiniatre, arriver a former un personnel aussi stylé. Maandag morgen is alhier overleden, in den ouderdom van 76 jaar, M. Camille Van Wonterghem, stichter en gewezen voorzitter van het syndicaat der Beenhouwers van Yper en omliggende. Bij den plechtigen lijkdienst, die Donderdag laatst, om 10 u. 3o, in St- Maartenskerk plaats had, waren de vrienden en kennissen in over groot getal opgekomen om aan den overle dene, die hier te Yper niets dan vrienden telde, een laatste hulde te bewijzen en voor hem een vurig gebed te storten. Het Ypersche verzekert Mevrouw Van Wonterghem- Bostyn en familie van zijne ge voelens van oprechte deelneming in den rouw die hen zoo pijnlijk komt te treffen. E. H. Alfons De Jaegher, leeraar aan de Middelbare school te Poperinghe, is aldaar overleden den 6n dezer in den ouderdom van óo jaar. Wij vernemen insgelijks nog het overlijden Van den Heer Charles Syoen, notaris te Loo, die geboren te Loo, den 19 October 1869, er den 6n dezer in den Heer ontslapen is. De plechtige lijkdienst, gevolgd van de begrafenis in den familiekelder, zal heden Zaterdag, om 10 u. 3o 's murgens, plaats hebben. On nous prie d'annoncer la mort de ancien Avocat - Docteur en Droit décédé le 2 Octobre ig3o, muni des Sacre- ments de l'Eglise, en son domicile, 12, rue Carnot, Sannois (S. O.), dans sa 64"" année. L'Inhumation et service ont eu lieu Ie Lundi 6 Octobre ig3o, en l'Église de Sannois. Les amis et connaissances qui, par oubli, n'ont pas requ de faire part, sont priés de considérer le présent avis comme en tenant lieu. De la part de Madame Firmin Nouwynck Monsieur Fernand Nouwynck et familie. 12, rue Carnot, Sannois. Madame Robert Glorie, née Berthe Blomme Mademoiselle Nelly Glorie Les families Glorie, Pierre, Blomme, Vanden Boogaerde et Clarys, ont la douleur de faire part de la perte cruelle de leur époux, père et parent bien-almé Veuf en premières noces de Dame MARTHE pierre. Juge au Tribunal de Première Instance d'Ypres né A Neuve-Égllse, le 9 Julllet 1883, el décédé i Bruges, le 29 Septembre 1930. Les personnes qui, par oubli, n'auraient pas re?u de lettre de faire part, sont priées de considérer le présent avis comme en tenant lieu. Ypres, Boulevard Malou, 36. Mevrouw Camille Van Wonterghem, geboren Sidonie Bostyn Mijnheer en Mevrouw Hubert Jotfre-Van Wonterghem Mijnheer en Mevrouw Oeorges Van Wonterghem-Callewaert; De familiën Van Wonterghem, Depuydt, Bostyn en Delaye, melden met droefheid het afsterven van MIJNHEER Echtgenoot van Mevrouw SIDONIE BOSTYN Gewezen Voorzitter en Stichter van het Syndicaat der Beenhouwers van Yper en Omliggende hun teerbeminden echtgenoot, vader, schoonvader en bloedverwant, geboren te Merckem, den II April 1854, en godvruchtig overleden te Yper, den 6 October 1930. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden vritndtlijk verzocht dit bericht als dusdanig te aanziyn. Vrienden en kenn'ssen word -n uitgenoodiyd de ZIELVIIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 October. om8Viu., in St Jaeob.-keik, tot zielëlalenis van JLfviouw Ad'ieane DETliQOR dochter van Leopold en \laiie LEUPE. van den Zonnebekestegnw -g Vrienden en kennissen worden uitgeri >d>g 1 de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 October, om 9 u., in de kerk der EE. HH. Paters Cafmelieten, tot zielelafenis van Vrouw Bertha MOLFÏN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigdf de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 October, 0111 9 u.„ in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Auguste MA1LLIARD gepensienneerde machinist. De Apotheek van La Pharmacie de Mr W ECKESSER Dixmudestraat o— Rue de Dixmude is ALLEEN OPEN 1 op Zondag 12 Oct. reste seule ouverte le Dimanche 12 Oct.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9