Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van 13 October 1930 M. Declercq. Maar daar is ook nog iets anders dat die kwestie vermoeilijkt, namelijk de transformatiekabien van den Veurnesteen- weg is niet krachtig genoeg. De draden mogen niet overladen worden. M. Declercq. Ik heb ook reeds moeten tusschenkomen voor een dergelijk geval. M. Vandamme. Moet een eigenaar die zijn eigen huis bewoont ook die waarborg storten A (Vervolg) 8. Electrieke verdeeling Bijvoegsel Voorstel t»t gebeurlijke verbetering. M. Sobry. De Commissie van Electrici- teit heeft vergaderd en ik vraag den Heer schepen Declercq, die er de voorzitter van is, dit punt te willen voorleggen. M. Declercq. Daar de economische voor waarden heden dezelfde niet meer zijn als over zes jaar, toen het contract met de electriciteits- maatschappij gesloten werd, is de Commissie t'akkoord gekomen om aan de electriciteits- maatschappij de volgende wijzigingen voor te stellen artikel io van het contract zou nu het tijdstip van uitvoering van al de gevraagde uitbreidingen op twee jaar bepalen. Vooraleer de bespreking der andere artikels aan te vat ten ware het, volgens mij, geraadzamer artikel per artikel te stemmen. M. Sobry. Vanwege de maatschappij hebben wij een brief ontvangen waarin zij ons laat weten dat zij van naam verandert en voor taan Centrale Gaz et Electricité» zal heeten. Wij moeten die wijziging goedkeuren en de raad was van oordeel dat het nu misschien de gepaste gelegenheid was om eenige verbete ringen te vragen. Een dier verbeteringen is dat de maatschappij binnen twee jaar al de gevraagde uitbreidingen zal moeten doen, namelijk gansch het grondgebied Yper van het electriek net te voorzien. Om dit te verwe zenlijken zal de stad, die het geld voor de nieuw aan te leggen lijnen moet verschieten, een groot kapitaal moeten ontkenen en zal dit nog eens een zware last zijn voor de stad. Is de raad van zin die uitgaaf te doen en zal de maatschappij dit voorstel aanvaarden De maatschappij heeft vroeger gezegd dat zij bereid was alle uitbreidingen te doen mits zij op voorhand de zekerheid had een zeker be paalde hoeveelheid electriciteit te verkoopen. M. Declercq. Een ander artikel dat ver der komt behoort eenigszins bij dit artikel hier en zou de bespreking wat verduidelijken. Het ware misschien wenschelijk dit artikel eerst te behandelen. M. Lemahieu. Leest eerst eens al de ar tikels samen en dan kunnen wij op ieder af zonderlijk terugkeeren. Nadat de heer schepen Declercq aan dit verzoek voldoening heeft gegeven en verschil lige artikels van het in 't Iransch opgesteld contract gelezen heeft, zegt hij dat er ihans ook aan de maatschappij zal gevraagd wor den het haar voorschoten geld terug te willen betalen in dezelfde annuïteiten als die welke de stad aan het Gemeeniekrediet moet uitkee- ren, zoodat dit de stadsbegrouting niet meer zou bezwaren Thans echter moet de stad de aangegane leening ui twintig jaardoodirigen uitkeeren terwijl de electriciteitsmaatschapij het geld slechts in dertig jaren moet terugge ven. Met het huidig systeem zal, na twintig jaar, de annuïteit door de maatschappij be taald een boiii zijn voor iie stadskas. M. Capocn. Waaneer een afzonderlijke zelf de leiding bekostigt, zal hij dit dan later door de eleciricueitsmaatschappij terugbe taald worden M. Declercq. Neen, van zoodra de lijn gelegd is behoort zij aan de maatschappij. M. Capoen. Zou dit nu eveneens aan de maatschappij niet kunnen gevraagd wot- den M. Delahaye. Ik denk dat de maatschap pij, die alleen maar van naam verandert, die voorwaarden niet zal aanvaarden- Nu is het de stad die alle uitbreiding betaalt, en als men zou kunnen bekomen dat de maatschap pij dit zelf bekostige, ware zulks prachtig. Het gevolg van den haidigen toestind is dat de buiten van stad thans van de electriciteit niet geniet. Zoo, o. m., in de Augustijnen straat zijn er daar 23 menschen die de electri citeit vragen, de laatste paal is geplaatst juist aan den barreel van den ijzerweg, maar van daar voort is het de stad die den onkost moet doen voor het leggen der kabels. Wtj zouden dus al onze macht moeten gebruiken om dit voordeel te bekomen. M. Bonnet. Dit werd hier vroeger gezegd. De maatschappij is ons voorgegaan in het on derzoek en zij heeft bevonden dat dit overdre ven was. Er zouden daar slechts vier of vijf personen zijn, in plaats van 23, die de electri citeit begeeren. M. Delahaye. Die toestand is nu veran derd sed-rt de laatste paal bij den ijzerweg M. Vergracht. Ware er geen middel de bewoners der Drie Zottenstraat voldoening te geven De kabien is langs den Zonnebeke- steenweg, juist over het kerkhof, gelegen en is dus zoover niet meer af van de Drie Zotten- straat. M. Declercq. Dit is voor de openbare verlichting dat gij dit vraagt M Vergracht. Ja, want er is daar niet de minste verlichting in die straat. M. Declercq. De kabien k in de electrie ke stroom uitdeelen tot op een afstand van 5oo meters. Ik zal die kwestie eens onderzoe ken. M. D'Hiivettere. Wij verkeeren in een zeer noodlottigen toestand en volgens mij is het eenige wat wij kunnen doen, beroep ma ken op de tusschenkomst van de provincie die veel machtiger is dan wij om de maat schappij te overhalen ons hetere voorwaarden toe te staan. Volgens de stelling van de pro vincie is er niet een gemeente die van het voordeel der electrificatie mag verstooten blij ven en ook niet een inwoner van ieder ge meente die er niet van zou mogen genieten. Dit plan veroorzaakt groote uitgaven maar de provincie bekostigde de hooge spanning, en voor de lage spanning wordt een derde door de gemeenten betaald, een derde door den con- cessionnaris van de uitbreiding der lage span ning, en een derde door de provincie zelf. Wij zijn echter gebonden door een ongelukkig contract en kunnen van die voordeelen niet profiteeren. Ik denk dat de hoogere overheid meer macht heeft dan wij en misschien erin zou slagen eer einde te maken aan ons con tract, opdat de hoofdstad van een arrondisse ment niet slechter behandeld worde dan de kleinste gemeente der provincie. M. Delahaye. Contract is contract en de provincie zal daar niets kunnen aan doen. Het is alleen de maatschappij die de ge- wenschte veranderingen kan toestaan. M. Leuridan. De heer schepen D'Hu- vettere zegt ook dat het contract bindt, maar, en ik ben zijne meening toegedaan, hij denkt dat de provincie machtiger is dan wij om op de maatschappij drukking uit te oefenen. De vraag is nu te weten of per wel zoo gaarne gezien wordt door de provincie dat zij zou willen tusscüenkomen. M. Declercq. Voor de stad Meenen, die met de maatschappij geen overeenkomst kon treiieu, is de provincie ook tu3schengekomen. M. Sobry. Ik denk dat wij zouden moe ten stemmen over de voorgestelde wijziging aan artikel xo, om die daarna aan de maat schappij voor te leggen en aan de provincie te vragen haar steun te willen verleenen. Al de raadsleden keuren de voorgestelde wijziging goed. M. Declercq Artikel 21 bepaalt de prijs van de electriciteit op 85 cm. per kilowatt en op 8o cmeD zoo het jaarlijksch verbruik de i5 kw. per inwoner te boven gaat. Dit cijfer is tegenwoordig reeds bereikt, zoodat oe prijs op 8o cm. gesteld is. Voor het verbruik in de gemeentegeoouwen is er een vermindering van prijs van 20 voorzien, de Commissie stelt voor 5o te vragen. Voor de openbare verlichting bedraagt de vermindering 40 en nu wordt er voorgesteld insgelijks 5o °/0 te vragen. Eindelijk was de prijs der drijfkracht voor de gemeentegebouwen, namelijk voorde pompstatie, met 5o verminderd en de Commissie stelt voor nu °/0 te vragen. M. D' Huvettere. Dit alles is heel wel en schoon, maar denkt ge niet dat ge, mej te veel te vragen, niets zult bekomen. De voorgestelde veranderingen worden hierop eenparig goedgekeurd. M. Declercq. Het artikel 22 voorziet een waarborg door ieder abonnent te storten en die heel den tijd der aansluiting moet blijven bestaan. Thans zal men vragen dat die waarborg een intrest zou opbrengen berekend op den rentevoet der nationale bank. M. Vandamme. Het is van af het jaar 1926 dat die waarborg moet gestort worden. Waarom was dit vroeger zoo niet M. Lemahieu. Dit heeft altijd zoo ge weest, maar nu nog zijn er sommigen van wien er geen waarborg geeischt wordt omdat de maatschappij op voorhand weet dat zij veel electriciteit zullen verbruiken. M .Delahaye. Vroeger werd er wel ge zegd dat er voor de drijfkracht geen waar borg moest gestort worden, en ik ken noch tans personen die hebben moeten bjetaiea. M. Declercq. Ja. M. Vandamme. Nochtans heeft de maat schappij daar reeds een grootere zekerheid dat de eigenaar niet zal wegloopen. M. Bonnet. Alswanneer een huis ver kocht wordt, is men niet gehouden de elec- triciteitsmaatschappij ervan te verwittigen, zij zou dus daar ook kunnen verliezen hebben. De maatschappij heefc reeds hét geval tegen gekomen dat een huurder er van onder was getrokkc-n en de electriciteit had laten branden. M. Lemahieu. Wij zijn er allen mede t'akkoord dat de gestorte waarborg rixoet interest opbrengen, maar men zal die waar borg nooit kunnen afschaffen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. M. Vandamme. Zal die onderhandeling mondelings ofwel schriftelijk gedaan worden Ware het niet beter dit mondelings te dpen om het oordeel der maatschappij te kennen M. Declercq. Dit zal nu schriftelijk ge schieden. Vroeger reeds heo ik mcutdelings met de maatschappij ondeihandeld en ik heb kunnen bestatigen dat het laa.ste voorste}, namelijk het betalen van een interest, het meest tegenkanting vond. 9. Huishoudklas der MariascJwol Reke ning ig2g ig3o Begrooting iyóo ig3t. De rekening 1929-1930 voorziet een gelde lijke tusschenkomst der stad van 4851 Ir. 40, en daar er hiervoor in de stadsbegrooting slechts een som van 35oo fr. ingeschreven werd, stelt de heer Voorzitter voor die reke ning mits dit voorbehoud, voor wat het cijfer der stadsbijdrage betreft, te aanvaarden. De begrooting der zelfde huishoudklas voor het jaar 1930-1931 bepaalt het aandeel der stad op 5o25 fr. 25. De heer Voorzitter stelt insgelijks voor die begrooting te aan vaarden mits voorbehoud slechts een toelage van 35oo fr. te verleenen. De rekening en begrooting worden, bij afzonderlijke stemming en mits het gemaakte voorbehoud, goedgekeurd. Alleen de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle en Vergracht ont houden zich. 70. Aanvraag van kredieten. ij Voor artikel 126 der gewone uitgaven werd er in de begrooting een som van 5ooo fr. voorzien als toelage aan den Ouderlingen Bijstand tegen ziekte. Thans zal er, volgens de reeds ingediende stukken, nog een som van 5ooo fr. noodig zijn, zoodat üit krediet op 10.000 fr. moet gebracht worden. M. Sobry. Ik bestatig dat de bijdragen der stad aan den Ünderlmgen Bijstand ge weldig aangroeien, tengevolge der beslissing van den gemeenteraad waarbij de stad een toelage verleent bij de geboorte van ieder kind en voor 5 tusschenkomt in de uitgaven door de maatschappijen van Onderlingen Bijstand gedaan. Dit bijgevoegd krediet wordt eenparig ge stemd. 2) Wegens ontoereikendheid van artikel 16 der gewone uitgaven, voor het onderhoud der bebouwde eigendommen, moet er nu een nieuw krediet van 8000 fr. gestemd worden. M. Sobry. Dit is het gevolg dat de huis bewaarder der Staatsmiddelbare School in een sanatorium is moeten verzorgd worden en dat men gevraagd heeft zijn werk door een onzer werklieden te laten verrichten. Doch de Staat zal ons dit instaan en zoo zal die som dus eenigszins terugbetaald worden. Al de raadsleden stemmen ja. 3) Er dient ook nog een aanvullend krediet van 7ii7fr. 5o gestemd te worden voor den opslag der wedden van de politiebedienden gedurende het 4e kwartaal. De raad beslistte onlangs die wedden te verhoogen, en het kre diet dat hiervoor noodig is zal in de begrooting voor 1931 moeten ingeschreven worden. Dit wordt eenparig goedgekeurd. ei. Mededeelingen. 1) M. Sobry. Wij hebben verschillige brieven om geld ontvangen a) Vanwege het Comiteit der vrije aange- nomene scholen van de stad, namelijk Sint- Aloysiusschool, St-Michielsschool en de Ma- riaschool, dat een verbetering vraagt der ver leende toelagen en voordeelen. b) Vanwege de St-Jozefsschool, die ver scheidene en wel bezochte klassen heeft op den Meenensteenweg, de Kalfvaart en de Potyze,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4