Chronique Financière Zitting van Haandag 27 October 1930, om 17 nnr. Het Ouderlingengesticht Nazareth waarbij aan de stad gevraagd wordt die school te willen aannemen aan dezelfde voor waarden der andere aangenomen scholen. c) Vanwege de Middelbare Huishoudklas «ter Heilige Fanuhe, die reeds van een milde stadsbijdrage geniet maar een aanvullende toelage vraagt voor de wedden der leerares- sen. en d) Vanwege de Liberale Harmonie die, oordeelende dat zij thans genoegzaam bekend is, in datum van 11° October 11. een toelage vraagt zooals de andere bestaande muziek- maatschappijen. Deze vier vragen zullen op de dagorde der .aanstaande zitting gebracht worden. 2) M. Leuridan. Ik heb het goed gevon den een zeker aantal opmerkingen aan te tee kenen over Dickebuschvijver. Alhoewel het belang ervan zulks verdiende, wil ik deze niet onder vorm van interpellatie voordragen, ik neem dit nog zoo hoog niet op, doch ik ver hoop wel dat die reeks dingen, die ik persoon lijk heb opgemerkt, wel de aandacht van den Heer schepen van Openbare Werken zullen gaande maken. Deze bemerkingen zijn de volgende a) De boompjes, die de stad daar ten kos te van veel geld geplant heeft, moeten onver wijld bewapend worden. b) Sedert jaren liggen de arduinen palen, voor de uitpaling van den stadseigendom be stemd, daar verloren onder het onkruid en het gras dat erover groeit. Tot heden zijn zij nog niet gezet en alswanneer men ze noodig zal hebben zal men heel lang naar sommige .ervan mogen zoeken. c) De afleidingsringgracht langs den West kant is heelemaal onbruikbaar. Het schijnt dat de gemeente Vlamertinghe haar werk niet doet en de beken niet kuischt, maar daarvoor moet er opnieuw aangedrongen worden. d) De siphon onder de Kemmelbeek nabij -de sluis is heelemaal verstopt en weigert alle werking. Dit is de oorzaak dat dezen zomer .al het hooi in de nabijliggende meerschen on der water is gekomen. e) De Zuid- en Oostoever bieden geen weerstand genoeg meer. Op sommige plaat sen is maar weinig aarde, ze zijn zeer zwak en moeten versterkt worden. f) De wilgen op den Oostoever staan daar zeer ongelukkig geplant. Moest een dezer omwaaien en in zijn val wat aarde aan den voet meesleuren, zou dit reeds een bres kun nen veroorzaken die voor het omliggende een ramp zou kunnen zijn. Die zelfde wilgen zijn •ook oorzaak dat de wandeling langs den Oost kant totaal onbruikbaar is, gezien die stomme wilgen daar juist midden den weg staan. g) Langs den Oostkant heb ik daar op een plaats waar er geen gracht is, waterbuizen gezien die slechts 40 cm. doorsnede hebben en die totaal verstopt zijn, zoodat het water al over de buizen wegloopt. De opening dier buizen zou minstens 1 m. moeten zijn. h) De groote trap aan het vijverhuis be geeft. De onderste trede is onderwrocht door 't water en dit kan nu nog met een kleinen kost hersteld worden. De heer schepen Declercq belpoft dit eens te laten undeizoeken. 3) M. Bonnet. In de Cité Ligy zijn er -daar verschillige watermondingen, maar zijn .zoodanig geschikt en overgroeid met gras dat men ze, in geval van brand, onmogelijk zou vinden. Ik vraag zoo die watermondingen niet zouden kunnen aangeduid worden bij middel van een of ander teeken zooals dit in de stad gedaan is. Want moest daar bij onge luk in een huis brand ontstaan en navolgens de richting van deD wind zou mogelijks heel de Cité Ligy kunnen afbranden, zoo wij geen voorzorgen nemen. M. Declercq. De Cité Ligy behoort nog niet toe aan de stad, maar niettegenstaande dit heb ik toch reeds bevel gegeven het pian van de aldaar bestaande waterleiding op te maken. M. Bonnet. - Sommige waterafleidings- buizen zijn kapot in de Cité Ligy en achter de woningen is er een soort trekput waar alsdan het vuil water blijft instaan- In den zomer verspreidt dit een slechten geur en zou dit voor de openbare gezondheid van groot gevaar kunnen worden. Moge ij men mij nogmaals antwoorden dat die h^^ aan den Staat toebehooren, maarikvraag toch aan den heer schepen van Openbare Werken de mogelijkheid in te nen stand te verhelpen, want moest ziekte veroorzaken dan ïshetde stad die ervan den last zou moeten dragen. M. Declercq. - Ik moet er eerst van ken nis hebben eer ik dit kan verhe pea. M. Bonnet. Ik twijfel geenszins aan uwen goeden wil om dien toestand te doen ophouden en 't is daarom ook dat ik dit feit te uwer ken nis breng. 4) M. Delahaye. Ik heb met groot spijt gezien dat men bezig is, in een der schoonste en der aantrekkelijkste hoekjes van de stad, een grooten put te maken om er een ijzeren gevaarte te stellen dat daar al de schoonheid zal wegnemen. Van dit hoekje bestaat er een schilderij, misschien wel verschillige, want het was waarlijk eén der meest eigenaardige hoekjes van Yper. Heeft de stad daar kennis van M. Sobry. In den tijd is er ons gevraagd geweest waar de beste plaats was om die paal te zetten. Er werd voorgesteld die op de Groote Markt te plaatsen, doch wij hebben ons daartegen verzet en t'akkoord met den heer ingenieur en den bevoegden dienst is men overeengekomen die paal daar te plaatsen, achter het vleeschhuis* gezien het er op aan kwam ze zooveel mogelijk te verduiken. M. Declercq. Wij hadden zelfs voorge steld ze op de Vischmarkt te plaatsen, maar dit was t$ ver van het center om de telefoon- abonnenten met het net te verbinden. M. Delahaye. 't Is echt jammer dat dit schilderachtig hoekje zoo geschonden wordt. M. Bonnet. Er is misschien middel den heer Delahaye te bevredigen met de Commis sie der schoonheidszichten te verwittigen, die de paal zal doen wegnemen. 5) M. Vandatnme. Voor de derde maal dring ik aan opdat men het lisch van de Ma joorgracht zou afmaaien. Het schijnt dat men met het werk begonnen is. Dit werd misschien vandaag gedaan omdat er gemeenteraadszit ting was. En dan nog is men met dit werk begonnen bij de zwemkom, op een plaats waar de visschers niet gaan. Men zou haast denken dat men er genoegen in vindt de visschers te tergen, en zoo men hen voort op die wijze behandelt is het meer dan waarschijnlijk dat gij aanstaande jaar zooveel vischverloven niet zult verkoopen. M. Vergracht. Gii moogt niet zeggen dat er daar bij de zwemkom geen visschers komen, want dagelijks wordt er op die plaats gevischt. Waarom zou er altijd eerst voor uwe maatjes moeten gezorgd worden M. Declercq. - Het afmaaien van het lisch is zeker wel reeds veertien dagen begon nen. doch dit vergt meer werk dan gij wel vermoedt. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 10 opgeheven. Tijdens de geheime zitting werden M. Vla- minck, professor aan het Conservatorium te Brugge, benoemd tot leeraar van cello en bas viool, hoogere graad, aan de stedelijke Mu ziekschool, en M. Robert Decock, gediplo meerde der Conservatoriums van Brussel en Oostende, tot leeraar van notenleer, viool en altoviool, hoogere graad. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van i3 Octo ber jq3o. 2. Openbare Onderstand Rekening over het dienstjaar IQ2Q. 3. Stadseigendommen Eilanden Kazematten Verpachting - Lastenkohier. 4. Staats Middelbare school Secretaris penningmeester Eindrekening. 5. Kerkfabriek van St-Maartens Be grooting voor het jaar rg3r. 6. Beroepshuishoudschool der H. Familie a) Aanvraag tot vermeerdering van stads- toelage b) Begrooting voor jq3i- 7. Plaatsen van markiezen op den open baren weg - Taksverordening Voorstel. 8. Nijverheidsschool Begrooting voor het jaar iq3z. g. Nieuwe voorlanden Staat van on waarden. xo. Financiën Overdracht van krediet. 11. Mededeelingen. Tijdens de laatste gemeenteraadszitting heb ben de Heeren Leuridan en Missiaen, die steeds van alles zoo goed op de hoogte schij nen te zijn, het goed gevonden, voor de zoo- veelste maal, de zeer verdienstelijke beheer ders van den Openbaren Onderstand te beknibbelen en hunne handelwijze te laken, en, wat erger is, zij hebben er ditmaal de eer biedwaardige moeder-overste van het Naza reth bij betrokken, namelijk voor wat betreft de uitgangsuren van de ouderlingen. Zij hebben echter nogmaals hun vinger in hun eigen oog gestoken en naar iemand een steen willen smijten die op hun eigen hoofd terecht komt. Want, naar het schijnt, zou er ten stad- huize, ter inzage der gemeenteraadsle den, een dubbel berusten van het reglement van inwendige orde van het godshuis Naza reth, dat door den gemeenteraad zel| werd goedgekeurd in zitting van 3 Februari ig3o, en waarin men o. m. lezen kan Artikel 18. - Het is de kostgangers toegelaten alle dagen uit te gaan, 's morgens van 8 i/2 tot 12 ure en 's namiddags, 's winters, t. t. z. van 1 October tot 1 April van 1 ure tot 4 1/2 u. en 's zomers, t. t. z. van 1 April tot 3a Septem' ber van 1 ure tot 6 ure. A rtikel 20. De poorten van het gesticht zullen gesloten worden, 's winters om 4 1/2 ure, 's zomers om 6 ure 's avonds stipt. Na dit uur zal niemand meer binnengelaten worden. Zooals men ziet, zouden die Heeren beter doen eerst de zaken eens te onderzoeken in plaats van steeds zonder recht of reden het werk van anderen te willen beknibbelen. L'Allemagne a répondu par son vote de Samedi a la question que tous se posaient va t-on vers la guerre civile ou l'ordre 82 voix de majorité ont dit que l'Allemagne vou- lait mettre de l'ordre dans ses finances et le statu quo dans la politique extérieure. Le baromètre ultra sensible qu'est la Bourse a enregistré la réponse par une hausse qui en moins de 15 jours représentait une flèche de 25 °/o. Durant la séance de Mercredi, Berlin a consolidé l'avance acquise, mais rien n'indi- que, au contraire, que la haute finance ne persévère dans le sens imprimé. Que le moratoire pour la partie condition- nelle du plan Young soit en vue Tout porte a croire que l'on s'achemine vers cette voie et eet arrangement serait, a n'en pas douter un instant, la consécration de la fin de la crise mondiale. Paris a pris des mesures énergiques contre les défaitistes et Londres a marqué par une certaine indépendance une volonté de reprise. Quant a notre marché, point n'est besoin de commenter. Versatile au possible, il se re- tourne comme une girouette prenant plutöt sa directive Wall Street que sur les bourses continentales. Dans ces conditions, les tendances sont cahotées hausse et baisse suivies d'un sens contraire dans lesquelles il n'est possible a personne de se retrouver. La valeur d'une affaire n'a plus rien k voir 1 Les réalités, je ne dis pas les possibilités, ne sont plus que des chimères. On broie du noir plaisir. Dès lors, que voulez vous qu'on dise, puisque l'on ne croit plus les chiffres. S'il y avait certes un motif de redressement pour la Barcelona c'était l'amélioration de 10 dans la peseta. On a légèrement avancé et la qualité des acheteurs suffisait pour pen- ser que cette valeur se redresserait vivement sur les cours auxquels la spéculation l'avait rejetée. Eh bien, il a suffi d'un reeul de 46.10 46 3o a la livre pour assister Mercredi der nier au recul de 10 °/o du titre en une seule séance. Vraiment l'on va fort I La Brazilian Traction, dont on attendait toute directive de New-York pour traduire a l5 h. l5 la tendance par de la hausse ou de la baisse, monte la-bas après la cessation des opérations chez nous et le lendemain Bruxel- les se garde de ratifier la hausse et imprime au marché de New-York, sa mauvaise tendance. Que l'étain monte en une seule semaine de 109 a 120 livres la tonne, peu importe et la Géomines baisse quand tout laisserait prévoir qu'elle devrait monter. Les matières premières dont tout le monde attend le salut n'ont pas connu durant des mois la stabilité des cotations ac^uelles. Tout indique que les niveaux les plus bas ont été atteints. Eh bien eet élément n'a plus de prise sur les tendances de la masse. On lit le découragement et le pessimisme. Je l'ai déjk dit, a maintes reprises, ce n'est plus l'heure et il n'est pas os£, .de dire que depuis prés d'une année, elle ne devait pas logiquement sonner pour nombre de nos bonnes valeurs. Plus que jamais il faut se garder de donnèr dans le panneau üe cèux

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5