e LOUIS OSSTYN Het Feest Yperschs Centrale Brouwerij" Rede van M. Evarist Despieghel Rede van M. Isal Gruwez, Rekenplichtige qui découragent l'épargne, Dieu sait pour quels motifs. La campagne de journaux et da personna- lités telles que Madame Hanau, au sujet' de laquelle on fait tant de bruit, est significative. II y a des vengeances k assouvir et la manière la meilleure consiste actuellement a rendre la masse méfiante de tout ce qui touche a la Finance. Tout le monde sait que le crédit des gran- des Banques ne découle pas tant de leur capital que du crédit, c'est k dire de la con- fiance que met le public en elle. On n'ignore pas davantage que dans une période comme celle ci, nos grainds établisse- ments de crédit doivent souvent intervenir pour soutenir les affaires qui dépendent d'elles. Diable 1 tout le monde sait que les augmentations de capital ne sont pas faciles, que la négociation de crédits a long terme e?t onéreuse. Dès lors vous devinez combien il est facile d'agir sur une masse qui ne comprend pas ce qui se trame et d'obtenir par contre coup des résultats dont les victimes sont en fin de compte les porteurs de titres. A vouloir servir les défaitistes, on dessert ses propres intéréts. Est-il utile de signaler encore que les Cen trales Electriques des Flandres a 1760, sont a un cours de tamine que ce titre vaut infini- ment plus et que son acquisition est préférable dans la défense d'un portefeuille a des rentes acquises actuellement. Signaler le danger des émissions obliga tions a jet continu pour les aflaires bonnes ou mauvaises, ne sert k rien peut-être. Mais il arrivera bien un jour. oü je devrais signaler, avec regret que telle Société passe le paiement du coupon des obligations émises éfi ig3o. Dans le domaine Colonialla Ccrngo Rhode- sian Ranching qui cote 900 fr..;, soit 100 fr. de moins que le nominal et qui a donné 47 fr. de coupon, va certainement distribuer pour l'exercice en cours vingt fr. de plus avec aisance. Elle aura négocié, estime-t on, la vente Ce 40.000 têtes de bétail durant 1930, aussi bien en Rhodésie qu'au Congo. Les milieux inform és le savent on achète du titre et tous les jours le marché doit absorber. II n'y a pas a discuter. La simple constatation suffit pour caractériser le mal d'une époque qui ne sait plus et ne veut pas juger. Je partage certes 1'opinion de ceux qui réclament moins de mutisme dans la direction des affaires et qui verraient de bon ceil quej comme en Amérique, chaque Société publie trimestriellement un communiqué relatif a son activité. Mais est-ce le moment de commen- cer. Si le système a du bon, il faut aussi reconnaitre que les dits communiqués ont une action décevante sur la tenue des cours. On lisait aujourd'hui par exemple, que les résul tats de la Westinghouse ont déprimé lè marché. Cette seule phrase indique l'état de nervosité du marché américain. II importe de signaler que cette semaine, le caoutchouc a revu le cours de 4 deniers par livre anglaise. C'est tout un événement en lui même. Et cette reprise nous est venue de 1'Amérique Seraitce un indice San-on encore que la France songe a taxer un droit d'entrée de trois deniers par livre de caoutchouc Cette taxe servirait a encourager les planteurs dans les Colonies Fran^aises. La question sera discutée bientót en Conseil des Ministres. Cette décision provoquerait une envolée en Terr es Rouges, Padang et par contre coup en Banque des Colonies et Finan- cière des Caoutchoucs. Bref tous les pays s'appliquent a enrayer les maux engendrés par la crise de méfiance. La grave crise dont l'Allemagne nous menacait n'est plus qu'un souvenir depuis que l'on a vu les magnats de la finance allemande, qui avaient contribué a soutenir Hitier et sa bande, s'apercevoir qu'ils avaient fait fausse route. Si les spécialistes des questions économi- ques sont d'accord pour voir luire une lueur d'espoir, ayons au moins la modestie de croire qu'ils en connaissent plus que nous et que le milieu de chacun reflète trop un malaise qu'il importe de chasser. Ce n'est qu'une question de confiance et rien d'autre. vi-üuj&fejJi' Pour vos conseil# et derations financières adressezvous a Agent de Change agréé 68, Avenue Louis Lepoutre, Bruxelles Téléphone 468.68. Dinsdag 11., van in den vroegen morgen, wapperde het vaandel boven op de Brouwerij, 't Was er feest ter gelegenheid der onder scheidingen aan vier harer werklieden toege kend en der Gouden Eeremetalen op de Wereldtentoonstellingen van Antwerpen en Luik met haar alom geprezen Blond Spe ciaal en met haar fijne Moutgranen gewonnen. Rond twaalf uur zag men hare talrijke werklieden, netjes aangekleed, Marktwaarts trekken naar de bijeenkomst in de Café Central Een eerste glas werd er als inzet van het feest geledigd. Een tweede «Speciaal» werd vervolgens nog in de herberg De Maan gedronken en het is in gfoep dat men, rond een uur, zich Statiewaarts naar het Hotel des Brasseurs begaf. Een heerlijke tafel van 57 couverts was er I opgesteld. Om 1 Vt uur nam iedereen plaats.' Het- feestmaal was voorgezeten door MM. L. Van Alleynnes, Voorzitter van den Beheerraad, A. Donck-Vermeulen, Afgevaardigde Be heerder, Delobel René en Masschelein Alfons, Beheerders. Volgende Brouwers hadden mede aan de eeretafel plaats genomen Bouquet Jules, Langemarck Depuydt Omer, Kem- mel Gillebert Jules, Yper Dewitte Joseph, St-Julien Dejonghe Hyppolite, Kemmel Proot Maurice en Bonte Charles, Yper. De gedecoreerden hadden rechtover den Beheer raad plaats genomen. Een goedgevulde spijs kaart met fijne gerechten stond te wachten. Of er aan de gerechten eer gedaan werd, hoeft niet gezegd. Gedurende drie uren hoorde men het geknetter der vorken en messen, het klinken der glazen, ondertusschèn onderbroken door een mooi lied doof een der werklieden gezongen of door een opwekkende wals op den Pick Up vaö Remy afgedraaid. Aan tafel heerschte niets dan geestdrift en de vreugde stond op ieders gezicht te lezen. Bij het nagerecht bedankte M. L. Van Alleynnes de gedecoreer den en al zijne mede werkers, voor de gelegenheid die zij gegeven hebben tot deze vriendelijke bijeenkomst. Het is dank aan hen allen, zegde hij, dat de Brouwerij met de gouden eeremetalen werd bekroond. Hij nam de gelegenheid te baat om Mijnheeren A. Donck-Vermeulen en Isaï Gruvvez geluk te wenschen voor de hun onlangs toegekende onderscheidingen. Menig maal werd hij door daverend applaus onder broken, en de toejuichingen schenen geen einde te nemen wanneer hij de zes gedeco reerden een door de Brouwerij geschonken verkleining van hun eereteeken op de borst vestte. 't Was met een blijkbare aandoening dat Evarist Despieghel in naam der werklieden bedankte. Isaï Gruwez, rekenplichtige der Brouwerij, sprak vervolgens in naam van gansch het per soneel. In korte woorden gaf hij de geschie denis van de bijzonderste feiten, die zich sedert het ontstaan der Brouwerij hadden voorgedaan, en zegde hoe de Centrale ertoe gekomen was die prachtige onderschei dingen te veroveren. Mijnheer Armand Donck-Vermeulen sloot met eenige welgepaste woorden en wierp menige van de bekomen bloempjes op zijn medewerkers terug. Een onophoudende toejuiching begroette deze rede. 't Was rond zes uur wanneer het feestmaal ten volle geëindigd was. Per groepjes verliet eenieder blijgezind de zaal, om verder nog aan het gevierde Speciaal voorts wat eer te doen. Voorwaar, 't was een der schoonste dagen die een nijverheid kan beleven. Eere aan de inrichters en tot toekomend jaar Een die er was. Hieronder volgen de gehouden aanspraken Rede van M. L. Van Alleynnes Mevrouwen, Mijnheeren, De Beheerraad der Brouwerij Centrale Yproise heeft mij gelast, in mijne hoedanig heid van Voorzitter, U te zeggen met welk genoegen wij ons hier vergaderd zien, om allen te samen het Jubileum van vier onzer beste en getrouwste dienaren te vieren, en aan wie de Regeering ter gelegenheid der Arbeidstentoonstelling te Brussel, Gouden en Zilveren Eereteekens komt te verleenen. Wij noemen Devos Henri, Oud Werkman der Brouwerij J. Gillebert, te Yper. Despieghel Evarist, Oud Brouwerswerkman te Staden en van MM. Bouquet en DèlobeL te Poperinghe. Van Holst Jules, Oud Werkman van H- Joncheere, t€ Ypër, en V er leur e Joseph, Oud Werkman van M„ Boone, te Yper. Wij zijn verheugd onze gelukwenschen bij, deze van hunne kameraden en talrijke vrien den te voegen. Wij hebben, benevens deze onderscheidin gen, het genoegen te mogen aanstippen dat de Brasserie Centrale Yproise die., eert weinig de Brouwerij is van ons allenop onze twee Nationale Tentoonstellingen, inge richt tér gelegenheid dér honderdste ver jaring, van ons Land, komt bekroond te worden. Deze onderscheidingen beloonen ons een weinig voor het werk dat wij dagelijks lave ren en waaraan eenieder van ons het zijn& bijbrengt, 't Is aan die samenwerking, aam deze overeenkomst, welke zich dagelijks- meer en méér uitbreidt, dat wij het te danken hebben dat de voortbrengselen onzef maat schappij de volgènde eereteekens bëkWainem: te Antwerpen met ons Blond Speciaal een Gouden Eeremetaal, te Luik, met óns Blond Speciaal een Gouden Eeremëtadl en met ons Moutgraan een Eersten Prijs- met Gouden Eeremetaal. Aan U, onze vrien den, onze medewerkers van iederen dag, aan onzen goeden Bestuurder, hebben wij het te danken dat de Centrale Brouwerij op- heden verheerlijkt is. Ik mag niet eindigen zonder, bij déze intieme betooging van heden, den naam vjan onzen zeer verdienstelijken Afgevaardigde- Beheerder, Mijnheer Armand Donck-Ver meulen, te voegen. De Regeering heeft zijne- verkleefde diensten weten te erkennen mét hem het Kruis van Ridder in de Kroonorde te schenken. Wij zijn eveneens gelukkig aan onzen dienst vaardigen Rekenplichtige, Mijnheer Isaï Gruwez, de vurige gelukwenschen Man den beheerraad aan te bieden, ter gelegen heid van de onderscheiding die hij komt te ontvangen, namelijk de. Gouden Palm van de Kroonorde, voor de talrijke diensten die hjjj dagelijks aan al de invaliden van ons Arron dissement bewijst. In naam der Ypersche Centrale Brouwe rij overhandig ik aan hen beiden alsmede^ aan onze gedecoreerden, als eeuwig aanden ken, een verkleining van hun eereteeken. Wij voegen er tevens onze oprechte-em vurigste gelukwenschen bij. Mijnheeren, Het'is voor mij een aangename plicht D,- in naam van al de werklieden der brouwerijs voor uwe edele uitnoodiging tot dit feestmaal te bedanken. Wij zijn zeer gelukkig over de bekroningen» die gij bekomen hebt op de Wereldtentoon stellingen van Antwerpen en Luik, waaT gij met het uitverkoren Blond Speciaal twee gouden eeremetalen en met het Moutgraan een gouden eeremetaal behaaldet. Het is voor ons eveneens een waar genoe gen en zeer verkwikkend dat vier onder ons door U zijn voorgesteld geweest voor een onderscheiding in de Arbeidstentoonstelling te Brussel. Verkwikkend, omdat dit ons de achting bewijst die gij voor uwe werklieden in U draagt. Ons grootste verlangen is in 't toekomende de Brouwerij voort te zien bloeien, hare uit breiding grooter en grooter te zien worden ten einde ons toe te laten nog lange jaren te mogen samenwerken tot welzijn van ons allen. Leve onze Brouwerij, en zijn beste Bier. Waarde Heeren Voorzitter en Beheerders, Mevrouwen, Mijnheeren en Beste Medewerkers, Het is mij een groot genoegen, in naam van gansch het personeel der Brouwerij, hier het woord te mogen nemen om U hartelijk te bedanken voor uwe liefdevolle uitnoodiging. Allen zijn wij er uiterst gevoelig aan en- aarzelen dan ook niet U onze erkentelijkheid te betuigen. Heden zijn wij hier vereenigd, Bazen met Bedienden en Werklieden, óm allen te samen, in een zelfden geest van vreugde, den prach- tigen uitslag, op de Wereldtentoonstellingen van Antwerpen en Luik behaald, te vieren.-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 6