- HET YPERSCHE- LA RÉGION D'YPRES Zondagmst - Repos dominical Bijvoegsel ^arga"g'. 3i q November 1930 1le «Vnnée, N° 3-1 8 Novembre 1930 Wekelij ksch Overzich t Supplément Last Post La T. S. F. en Angleterre De Hallen van Yper handboogmaatschappij Yper-Hoehje Radio Club Yper Burgerlijke Stand van Yper Bedanking t ZIELMISSEN Mussolini heeft de volksvertegenwoor diger Manarisi een gewichtige redevoering uitgesproken waarin hij wil bewijzen dat Italië gedurende den oorlog de redder geweest is van Frankrijk tn de andere bondgenooten. In 1914, zegt hij, was het de redding der geal lieerden door zijn onzijdig blijven in 1915 door zijne tusschenkomst in 1916 was het de redding van Serbië en in 1917 heeft het zich zeiven verholpen en over 't alge meen al zijn veldslagen gewonnen in 1918 heeft het de zegepraal ingezet vooraleer de bondgenooten het verwachtten, door de Bul garen tot de nederlaag te dwingen en door een sterk offensief tegen Oostenrijk in te zet ten, dat op 10 dagen de vijandelijke lijnen in beukte. Daarvoor heeft het, voegt hij erbij, geslachtofferd 600.000 dooden, een millioen gekwetsten en 400.000 verminkten. Daarop doet hij een uitval tegen de anderen, zeggen de dat dit alles maar een kreupele overwin ning heeft te weeg gebracht. Sedert lang werd er gesproken over eene keering in 't vereffenen der Oorlogsschul den en men zal zich goed herinneren dat wii hier erop gewezen hebben dat eene zoogezeg de private reis van een gezagvoerend duit- scher in Amerika niet zonder bedoeling was en dat op het voorplan dier hedoelingen de betrachting lag om de oorlogsschulden van Duitschland te verminderen of althans uitstel te bekomen. Dit komt nu klaar bewezen te worden door de reis naar Europa van den Heer G. Harrison, beheerder der Federal Reserve Bank van New-York. Hij heeft het inzicht zich in betrekking te stellen met de voornaamste Europeesche banken en is dra gër van een voorstel tot moratorium over de oorlogsschuldbetalingen, dat natuurlijk niet alleen Duitschland maar tevens de andere schuldenaars zou betreffen. In Amerika hebben er deze week verkie zingen plaats gehad die een algemeenen om keer schijnen te weeg te brengen in de Ame- rikaansche geestesgesteltenis. De Republi keinen hebben over 't algemeen een gevoelige nederlaag geleden en verscheidene zuiderlijke Staten die vroeger voor President Hoover stemden, hebben hem thans den rug toege keerd met voor de democraten te kiezen. De eerste uitslagen wijzen voor de Kamers op 28 nieuwe zetels voor de democraten en in 't Se naat zes. En de uitslagen zijn nog niet volle dig gekend. Men legt deze keering ten laste der economische crisis die op enkele maanden zoo gevoelig is opgetreden met eene zware verlamming der nijverheid, de inzinking op de beurs, en een totaal van 6 millioen werke- loozen De Ontwapening is weer aan de dagorde op eene nieuwe vergadering der Commissie die te Geneva vergadert. Maar vooraleer ze begint is er al weinig hoop op gelukken. Overal immers is er een gevoel van ongerust heid in de luchtgroote mogendheden leggen zich onder elkaar zware aanteigingen ten laste, en overal ducht men oorlogsgezindheid. Sinds zes jaar spreekt en onderhandelt men over beperking der bewapening en sedert zes jaar hebben de voornaamste mogendheden, zelfs Rusland, hunne bewapening uitgebreid. Misschien komt er eene verbetering na de reis van M. Gibson naar Rome, waar hij als be middelaar optreedt tusschen Frankrijk en Italië. In China zijn er onverhoeds weer nieuwe moeilijkheden opgekomen door een 0Ps^ari der troepen van Chansi, die tegen Mande oe- rye willen opgaan. Maar men rekent dat zij spoedig zullen omsingeld worden en men e- richt zelfs dat de gouwheer van Chansi reeds zijn ontslag heeft genomen. KI tv. La sonnerie du Last Post suivie du Réveille qui le 11 Novembre prochain sera diffusée par le monde entier, est fixée définitivement a 10 h. l5 précises du soir. Ainsi que nous l'avons annoncé antérieure- ment ce sont les postes de Daventry et de Radio-Belgique qui se cha'gent de l'émission. Les amateurs de T. S. F. pourront trouver tous renseignements complémentaires dans le numéro de Radio Belgique de Dimanche prochain. Het blazen van de Last Pos: gevolgd door de Reveille is op Dinsdag 11 No vember a. s. bepaald vastgesteld om 10 u. i5 stipt 's avonds. Zooals wij het vroeger reeds aankondigden zijn het de uitzendingsposten van Daventry en Radio-Belgique die beide sonneries, die hier te Yper onder de Meenenpoort geblazen worden als hulde aan de Britsche gesneuvel den, de wereld door zullen verspreiden. De liefhebbers van T. S. F. zullen daar omtrent alle gewenschte inlichtingen kunnen vinden in het nummer van Radio-Belgique van Zondag aanstaande. Des avis de La British Broadcasting Cy ont fait connaitre qu'en Angleterre il y a 3 millions 36o mille maisons qui sont pour- vues d'une installation de radio. II y a en outre 1700 aveugles de guerre qui ont droit k un poste de T. S. F. gratuit. On peut done dire qu'aux lies Britanniques, le 11 Novembre prochain, a 10 h. i5 du soir, deux families sur trois penseront a Ypres, pen dant qu'ils écouteront nos clairons Yprois sonner le Last Post ét le Réveille sous le mémorial britannique. Combien de milliers de personnes n'y aura-t il pas qui décideront de visiter cette ville d'Ypres, et qui viendront peut être dés ig3i Tijdens den oorlog waren de hallen van Yper het geliefkoosde mikpunt der Duitsche kanonnen, die dan ook er in gelukten deze gedeeltelijk te vernietigen. En nu, dat men dit wereldberoemd praalgebouw, getuige van Yper's rijk verleden, heropbouwen zal, dringt zich een naarstig en grondig onderzoek der puinen op, wil men goed en degelijk werk ver richten- Want ten gevolge van den aanhou denden bots en weerbots der vallende obus sen, vertoonen zich te alle kanten groote en diepe bersten en gapingen. Daarom is het ook, dat men van den toren reeds verschei dene meters metselwerk afgebroken heeft en dat men zal genoodzaakt zijn, deze nog vijf tot zes meters neer te halen, zoodat het puin van den toren nog 18 tot 21 m. hoog zijn zal. Voor het oogenblik is men bezig de grond vestingen van het Belfort bloot te leggen om ze dan later met betonwerk aan een te klissen en steviger te maken. Bij het delvingswerk heeft Maandag namiddag een der werklieden een rond stuk koper gevonden, hebbende eene dikte van 1 c. en een doorsnede van 3 tot 4 c. Het draagt het aloude wapen van Terenburg, zijnde het bovenste gedeelte van het tegen woordig Ypersch stadswapen. Heer Hubert Delantsheere, de bekwame toeziener der wer ken, aan wien de werkman het gevonden stuk overhandigd heeft, borg het zorgvuldig weg om later bij gebeurlijke andere vondsten, deze over te maken aan ons stedelijk museum. Naar alle waarschijnlijkheid moet het een gedeelte zijn van het zegelmerk welke men benuttigde bij het looden der lakens. Al de leden worden dringend verzocht deel te nemen aan den stoet ingericht, ter gelegen heid der verjaring van den wapenstilstand, door de Harmonie Ypriana. Bijeenkomst om 5 1/2 uur in Hotel Regina, of om 6 uur stipt rond het vaandel voor het stadhuis. De leden van de Ypersche Radio Club vergaderen telkens den tweeden en laatsten Zondag van iedere maand, om 6 u. 's avonds, in het lokaal der club, gevestigd in de zaal van het ie verdiep der herberg St-Sebastiaan, 37, Statiestraat. Na ieder vergadering worden alle liefheb bers, van af 7 u., vryelijk in de zaal toege laten, waar ze op gebied van radio en electri- citeit alle gewenschte inlichtingen kunnen bekomen. De vergaderingen worden door Radio concerten opgeluisterd. Het Bestuur. Verklaringen van den 3o Oct. tot den 5 Nov. iq3o Geboorten Devogel Jeannine, Dickebuschsteenweg, 159. Dehaeck Solange, Ri|selstraat, 6. Compernol Roger, Capuclenenstraat, 108. Bouchaert Maria, Neerstraat, 31. Caenepeel Theresia, Veurnesteenweg, 27. Desmit Cyrille, Zonnebekesteenweg. Bril Albert, Hondstraat, 21. Overlijdens Kerrlnckx Bertha, 3 m., Groenstraat. Packet Georges, 51 j., schaarslijper, echtg. Carnier Irma, Bukkerstraat. Huwelijksbelofte Ferdlnandus Clinckemaille, bediende en Simonna Santy, z. b., belden te Yper. Vrouw Weduwe Albéric Gisquiere en kinders danken uit ganscher hart de vrienden en ken nissen voor het goed werk dat zij zoo goed hebben geweest voor hen te willen doen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 November, om 8 V% u., in St-Pieterskerk, ter eer der Vier Gekroonden Patroon der Bouwwerkers Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS r>ij te wonen die zal gezjngen worden op Zondag 9 November, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zi-lelafe'-is vvn Vrouw Edouard WILLEM geboren Pauline Ral Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te w men die zal gelezen worden op Zondag 9 November, om 11 V» u. in St-Maartens kathedraal, tot zidelafenis van de afgestorven leden van het Syndicaat der Beenhouwers. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zoudag 16 November, om 8 y« u. in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Arthur WF.CKF.SSER Les amis et connaissances sont pnés de vouloir bien assister a la Messe de Requiem qui sera chantée le Dimanche 16 Novem bre, k 8 1/2 heures, en l'église St - Martin, pour le repos de l'ame de Madame Arthur WECKESSER De Apotheek van Mr S N O Groote Markt o- La Pharmacie de E C K Grand'Place is ALLEEN OPEN op Zondag 9 Nov. reste seule ouverte le Dimanche 9 Nov.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 1