De Veralgemeening der Gezinstoelage Salon de Coiffure pr Dames Melle Berthe Mesure I, rue Jules Capron, Extrait du Moniteur du lr Nov. 1930 Ministère de l'lntérieur et de k'Hygiène VLAMERTINGHE CONSEIL COMMUNAL Annulation de Dèlibérations ALBERT Roi des Beiges, A tous, présents et a venir, Salut. Vu la délibération du 16 juin ig3o parvenue a l'administration provinciale le 21 juin 1930, par laquelle le conseil communal de Vlamer' tinghe a voté une motion tendant a la solution intégrale de. la question flamande, motion qu'il justifie en faisant valoir que cette solution ne pourra se réaliser que lorsque le peuple flamand décidera exclusivement et souverai nement de ses affaires et a décidé de donner a cette motion une publicité dans les journaux locaux quotidiens et hebdomadaires et de la transmettre aux presidents des Cham bres législatives Vu l'arrêté de M. le gouverneur de la Flandre Occidentale, en date du 26 juin 1930, qui suspend l'exécution de cette délibération Vu l'arrêté de la députatjon permanente du conseil provincial du 27 juin ig3o maintenant cette suspension dont les motifs ont été com muniqués au conseil communal en séance du 28 aoüt ig3o Vu les délibérations du 3 juillet 1930, par- venues a l'administration provinciale le 5 juil let ig3o par lesquelles le mème conseil com munal a décidé i° De donner a la date du ir juillet, fête nationale flamande, le caractère permanent de fête officieile 2° D'arborer le 11 juillet a la maison com munale le drapeau au lion de FlandTe, a l'exclusion de tout autre drapeau 3° De faire enlever les affiches appendues a la maison communale et relatives au service militaire Vu l'arrêté de M. le gouverneur de la Flan dre Occidentale, en date du 8 juillet. 1930, qui suspend l'exécution de ces résolütions, et l'arrêté de la députation permanente du con seil provincial du 10 du même mois mainte nant cette suspension dont lés motifs ont été communiqués au conseil communal en séance du 28 aoüt jg3o En ce qui concerne la délibération du 16 juin i 900 Attendu que .le conseil pommunal a fait en l'occurrence un usage abüsif du droit de péti- tion, reconnu par 1'article 21 de la Constitu tion, en préconisant la division politique du pays comme unique moyén de donner une solution adéquate a la question lingnistique En ce qui concerne les délibérations du 3 juillet ig3o Attendu qu'en donnant a la date du 11 juil let Ié caractère permanent de fête officieile, le conseil communal a dépassé les limites de sa mission légale qu'en décidant d'arborer le 11 juillet a la maison communale le drapeau au lion de Flandre a l'exclusion du drapeau national, il a méconnu la priorité dont 1 em- blème national doit jouir dans toutes les manifestations publiques auxquelles parti cipant ou s'associent les autorités publiques enfin, qu'en décidant l'enlèvement des affiches relatives au recrutement militaire, apposées a la maison communale a la suite d instruc tions émanant du Ministère de la Détense Nationale, le conseil communal a manifesté son mépris pour l'autorité supérieure et son aversion a l'égard des dispositions prises par celle ci en vue d'assurer la aéfense du terri toire national Attendu que les diflérentes résolütions du conseil communal de Vlamertinghe s inspirent du même esprit anti-national et qu'il importe dès lors de les flétrir publiquement comme des atteintes intolérables au respect dü a nos lois et a nos libres institutions Vu les articles 86 et 87 de la loi communale Sur la proposition de Notre Ministre de l'lntérieur et de l'Hygiène, Nous avons arrêté et arrêtons Article 1". Les délibérations susmention- nées du conseil communal de Vlamertinghe, en date du 16 juin et 3 juillet ig3o, sont annulées. Mention de cette decision sera faite au registre des délibérations du conseil com munal en marge des actes annulés. Art. 2. Notre Ministry de l'lntérieur et de l'Hygiène est chargé de l'exécution du présent arrêté. Donné a Bruxelles, le 7 Octobre Ig3o.' ALBERT. Par le Roi Le Ministre de l'lntérieur et de l'Hygiène, H. Baels. De wet op de veralgemeening van de gezins toelagen, die op het einde van den verloopen parlementairen zittijd in Kamer en Senaat is gestemd, werd eindelijk in het Staatsblad afgekondigd op 4 September j.l. Nu dat al de formaliteiten zijn vervuld, om dit wetsontwerp tot wet te maken, is het noo- dig eens klaar en duidelijk de beteekenis, de draagkracht en de voordeelen uiteen te zetten, die deze wet inhoudt. Het i$ immers niet alleen in het belang van de werkgevers, maar ook en vooral in het belang van de werkne mers, de arbeiders, te weten, welke rechten deze wet hen geeft en welke verplichtingen zij hen oplegt. Wie moet deze wet naleven en wie kan de voordeelen derzelve genieten Aan deze wet is onderworpen, alwie, hetzij in een nijverheids handels of landbouwon derneming, of andere, hetzij in de uitoefening van een beroep, één of meer personen, zonder onderscheid van leeftijd of geslacht, werk ver schaft. Dus alle patroons moeten de wet toe passen, tenware het personeel ten huize in- wootit. Het is niet noodig dat men daarom heel het jaar door bij een patroon werkt, wan néér men bij tusschënpoozen bij een patroon arbeidt, is deze ook verplicht gezinstoeslag te betalen. Welke zijn de arbeiders of liever de loon- trekkender), die van de voordeelen dezer wet, kunnen genieten, wie zal er dus gezinstoeslag ontvangen? 1, Van het oogenblik af, dat een persoon door een arbeidsovereenkomst voor arbeiders of bedienden gebonden is aan een patroon of om het even door welke dienstverhui ing is ver bonden kan hij van de wet genieten. Maar om nu klaar uit te maken welke soorten personen er bedoeld zijn, geeft artikel 2 van de wet vol gende opsomming 1) De handelsreizigers en handelsvertegen woordigers 2) de winkelbedienden en zaak voerders van bijhuizen 3) de bemanning van koopvaardijschepen, zelfs wanneer ze op per centage varen 4) de vjsschers die noch eige naar, noch reeder van hun boot zijn 5) de werklieden of ambachtslieden die, aan huis, voor één of meer bedrijfshoofden arbeiden, hetzij alleen, hetzij slechts met de. hulp der leden van hun gezin die bij hen inwonen 6) de werklieden of ambachtslieden die in ge meenschap voor rekening van één of meer bedrijfshoofden werken 7) de werkman of ambachtsman die voor rekening van één of meer bedrijfshoofden, op stuk werkt aan grondstoffen of ten deele voltooide voorwer pen die hem worden toevertrouwd en zelf één of meer werklieden in dienst heeft, mits het aantal dezer laatste niet hooger zij dan vier. Zijn er nu werkgevers, die niet aan de wet zijn onderworpen, vermits het gaat over ver algemeening van de gezinstoelagen Ja, daar zijn er. De ambachtslieden die rechtstreeks voor rekening van de verbruikers werken en die buiten de leden van hun gezin, welke bij hen inwonen, alleen door één of ten hoogste twee kinderen of volwassenen van min dan 20 jaar worden bijgestaan. De wet is niet alleen van toepassing voor de particulieren, ook den Staat zelf, de pro vincies en de gemeenten en de regieën zijn verplicht deze wet na te leven voor wat hun personeel betreft, Hoeveel gezinstoelage zullen de arbeiders trekken Wat de belanghebbenden natuurlijk het meest bekommert, is te weten, hoeveel zij aan gezinstoeslag zullen trekken bij het in toepas sing brengen der wet. Art. 18 van de wet bepaalt dat de arbeiders ten voordeele van hun kinderen, die nög steeds onder de toepassing van de schoolwet vallen, volgende maandelijksche vergoeding zul len ontvangen Voor het eerste kind, i5 frank Voor het tweede kind 20 frank Voor het derde kind, 40 frank Voor het vierde kind, 70 frank Voor het vijfde kind en de volgende elk 100 frank. Wanneer een verstandige en vooruitziende werkman zijn kinderen naar een college of een beroepsschool zendt dan zal hij den gezins toeslag trekken tot wanneer die kinderen 18 jaar geworden zijn. Dit zal ook gebeuren wanneer een arbeider zijn jongen een' leercön- tract laat afsluiten met een patroon door be middeling van een leerlingensecretariaat. Wanneer een persoon het ongeluk heeft kinderen te hebben, die wegens lichamelijk of geestesgebrek niet bekwaam zijn een ambacht uit te oefenen, dan zal hij voor die kinderen gezinstoeslag trekken zoolang die kinderen leven en zij te zijnen laste blijven. Welke kinderen komen nu in aanmerking Voor ieder werkman wordt rekening gehou den met zijn eigen kinderen, met de kinderen van zijn echtgenoote (wanneer b. v. een weduwnaar met kinderen trouwt met een weduwe met kinderen) en met de gemeene kinderen van de echtelingen. Wanneer een werkman kinderen te zijnen laste neemt waarvan vader en moeder zijn weggeloopen of gestorven of allebei onbe kwaam zijn tot werkén dan zal hij voor die kinderen ook gezinstoeslag trekken. Een uit den echt gescheiden echtgenoot of echtgenoote kan voor de kinderen slechts trekken voor zooveel de kinderen te zijnen of te haren laste zijn. De gezinstoelagén worden ook betaald voor natuurlijke erkende kinderen. Wanneer een arbeider nu natuur- I lijke erkende kinderen té zijnen laste heeft zal hij er voor trekken. De gezinsvergoeding moet niet betaald, worden voor kinderen die in het bditenland worden opgevoed. Dearoeiders hebben ook, ten behoeve van hun jonge broeders en zu ster-s recht op gezins vergoedingen, wanneer bedoelde zusters en broeders dit voordeel nog niet. genieten uit hoofde van den arbeid van den vader of dé moeder. Het is natuurlijk- de oudste wei kerf de broeder of werkende zuster die aanspraak maken mag op dp g zinstoelagen. De werkvrouwen, ontvangen alleen de ge zinsvergoeding wanneer zij noch man, noch zoon, noch dochter hebben die op dit voot- deej.kunnen aanspraak maken wegens kinde ren die zij ten laste hebben. Personen nu, die niet gewoonlijk tenminste twaalf dagen per maand arbeiden voor reke ning van een of meer aan de wet onderworpen werkgevers en niet minstens vier uur per arbeidsdag gebezigd zijn kunnen geen gezins- toeslag trekken. R.-D. De Man. Confort moderne Travail soigné. Prix modérés.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3