WOONSTVERANDERING Tapitsier - Garnierder, Meenenstraat zal in 't kort overgebracht worden zelfde straat Nummer Q_ BERICHT 8 Allerhande Nieuws Yper. Brand. Woensdag avond, om streeks 8 u., is er brand uitgebroken in de schuur van de hofstede Emile Lampaert, gele gen langs den steenweg naar Waasten. Van zoodra het noodsein ons van het onheil ver wittigde, waren de pompiers, onder het bevel van heer Commandant Vergracht, om zoo te zeggen aanstonds gereed en reden ze met de autopomp ter plaats. Ongelukkiglijk vonden ze ginder geen voldoende hoeveelheid water om het vuur op afdoende wijze te kunnen bekampen, eohet is enkel na kostelijken tijd verloren te hebben met rond te zoeken dat men, op ongeveer i5o m. afstand van de woning, een gracht vond waarin er, ten gevol ge der geweldige regens van deze laatste dagen, nog wat water stond. Het vuur had intusschen een groote uitbreiding genomen, dikke rookwolken weldra gevolgd van gewel dige vlammen stegen uit het laaiende gebouw op. Het mag een geluk geheeten worden dat c« wind de vlammen langsden overkant dreef, anders zouden het woonhuis en de daar dicht bij staande schelven naar alle waarschijnlijk heid ook de prooi der vlammen geworden zijn. Na twee volle uren hard werken was alle verder gevaar geweken, doch van de schuur bleven nog alleen eenige. muren recht. Het dak was ingestort en het vlas, het strooi, dat in de schuur geborgen lag, waren totaal op gebrand. De schade van dezen brand, die men uren ver in 't ronde heeft kunnen zien, wordt op 40.000 fr. geraamd. De gebouwen behooren toe aan de Commissie van Openba ren Onderstand te Yper. De oorzaak van dezen brand is tot nu toe totaal onbekend. Een aantal pompiers zijn tot in den vroegen morgen ter plaats gebleven om te beletten dat de rookende puinen en de smeulende asschen nog verder kwaad zouden stichten. De schade is door verzekering gedekt. Boesinghe. Yzerwegbrug ingestort. Tengevolge van de overvloedige regens van deze laatste dagen is het peil van het water in de vaart van Yper naar den Yzer zoodanig gerezen dat het al over den dam, die men niet ver van Boesinghe dorp had op geworpen om het water tegen te houden en de noodige herstellingswerken te kunnen uit voeren, is weggeloopen en dat de aldaar in gang zijnde werken volledig onder water zijn gekomen. De schade die alzoo werd aange richt is overgroot en een groot getal werklie den vallen daardoor zonder werk. De strooming van het water was echcer zoo geweldig dat tot zelfs de houten pijlers van de voorloopige spoorwegbrug werdefi aange tast en ondermijnd. De laatste trein die er nog over reed was deze die hier uit Yper om 10. u. 3o vertrekt. Bij het overrijden der brug waren de spoorwegbeambten gewaar dat de brug iets begaf en bij hunne aankomst te Lan- gemarck verwittigden zij aanstonds de statie overste en verklaarden dat het uiterst ge vaarlijk zou zijn nog een trein over de brug te laten rijden. En inderdaad wanneer de overheden der spoorwegen terplaats kwamen, was een gedeelte der brug reeds ingestort. Het is een wonder dat de brug onder het gewicht van den trein niet vroeger begeven heeft en wij mogen van geluk spreken dat wij daar geen verschrikkelijke ramp te betreuren hebben gehad. De slechte toestand der brug, die daar na den oorlog slechts voorloopig werd opgetim merd, werd reeds sedert geruimen tijd aan de bevoegde overheid kenbaar gemaakt en de treinen mochten er zelfs maar met een snelheid van 5 km. per uur overrijden. Laat ons verhopen dat de bevoegde over heid thans de opbouw der vaste spoorweg brug, die door de Handelskamer van Yper reeds zoo lang en zoo dikwijls gevraagd werd, zonder uitstel in aanbesteding zal geven. In afwachting en ten einde het verkeer te kunnen herstellen tusschen Yper en Oostende, dat thans volkomen is onderbroken, is men bezig de sporen te verleggen en een aarden dam in de vaart aan te leggen. Wervick. Vermist. De genaamde Tillie Heeten, werkzaam in een borstelfa- briek, is sedert Zaterdag in zijne woning niet meer teruggekeerd en alle opzoekingen bleven tot heden vruchteloos. Reninghelst. Botsing. Op het ge hucht Hallebast reden twee wielrijders, om streeks 7 u. 's avonds, met geweld op elkan der. Beiden rolden ten gronde en liepen enkele kneuzingenop. De schoenmaker Gentil Houwen was echter het ergst gekwetst. In zijn val werd hij het schouderbeen gebroken en hij klaagt daarbij nog van inwendige pijnen. St Jan. Velo gestolen. Zondag avond, rond 8 u., was de genaamde Delahaye Camille, wonende op het gehucht Wieltje, samen met twee vrienden de herberg 't Moor- teltje op het gehucht Hemelrijk binnengegaan en had, evenals de andere die met hem waren, zijn rijwiel aan den gevel der herberg gezet. Toen hij eenige minuten later weer buiten kwam, was hij niet weinig verwonderd te bestatigen dat zijn velo verdwenen was, en zulks zonder dat iemand iets had opgemerkt. Er werd nog eenigen tijd lang rond gezocht, doch de velo was nergens meer te vinden. Het is nu reeds de tWeede maal dat zulks hem voorvalt. Over twee jaar ontnam men hem zijn velo te Yper, aan de herberg Aux 3 Savoyards op dé Neermarkt. Op heeterdaad betrapt. Maandag rond t u. 3o 's namiddags werd de genaamde Clémentine Libbreeht, wonende te Yper, Cité Kalfvaart, op heeterdaad betrapt terwijl ze in de kerk bezig was met kaarsen te stelen. De veldwachter verwittigde de rijkswacht die de vrouw kwam afhalen en naar Yper bracht, alwaar zij na verhoor weer losgelaten werd. Naar het schijnt is deze vrouw aan haar proef stuk niet. Westroosebeke. Destijds hebben wij melding gemaakt van den diefstal gepleegd, in den nacht van 18 op 19 Juni 11., in het muni tiekamp van Westroosebeke. De betichten, de genaamden Hess Gaston, onderstandsaf- breker te Greur Frankrijk), Barrez Auguste, mijnwerker te Waasten, Bowe Alphonse, Sommier Claude en Lagache Theodore, alle drie mijnwerkers te Breedene, verschenen Dinsdag voor de Kamer van inbeschuldiging stelling van het Hof van Beroep te Gent. Zij zijn beticht van bedriegelijke ontvreemding, ten nadeele van den Belgischen Staat, van 32 loopgrachtbommen van zwaar kaliber (nitro- lite) van 25o 3 volledige zware bommen van 25o 1 zware bom met vleugeltjes van 240 2 bommen van 20 kgr. 1 bom« Vandeuren 6 loopgrachtbommen 10 loopgrachtbommen van zwaar kaliber en een zekere hoeveel heid wieken Bicktord dit alles bij middel van gewelddaden of bedreigingen in een bewoond huis of zijne afhankelijkheden, met braak, beklimming of valsche sleutels, in het munitiedepot van het bosch van Houthulst. Op verzoek van het Openbaar Ministerie wer den de vijf betichten, waarvan vier zijn aange houden, verzonden voor de boetstraffelijke rechtbank van Y per. Emballagepapier in rollen te koop ten bureele dezer l5, Boterstraat iS. Een Vaderlandsche Betooging te St-Amandsberg Ter gelegenheid van Allerheiligen hebben de inwoners van St-Amandsberg, na de plech tige Mis bijgewoond te hebben die voor de gesneuvelden der gemeente werd opgedragen, in stoet kronen en bloemen bij het gedenk- teeken gaan neerleggen. Niettegenstaande den onophoudenden re gen vervolgden de deelnemers daarna geza menlijk hunnen weg tot op de Guido Gezelle- plaats waar, in den nacht van 19 op 20 September, geméene booswichten den boom, aldaar ter gelegenheid van Belgie's Eeuwfeest geplant, hadden neergeveld. In naam van het gemeentebestuur herin nerde de Heer Cardon dat, in den nacht van 3i December op X Januari, .den Vrijheids boom reeds werd geschonden die de Henri Van Cleemputteplaats versierde. Zes kinderen plantten vervolgens een nieu wen boom te midden de toejuichingen der toeschouwers. Dit is een schoon voorbeeld dat hier te Yper wel zou mogen gevolgd worden. Belgische MuzieKKeurraad - Gent De Belgische Muziekkeurraad onder het voorzitterschap van den Heer Martin Ltihi- sens, bestuurder van het Koninklijk Conserva torium van Gent', brengt tér kennis der belang hebbenden dat de toekomende zittijd tot examens van Piano, VioolCello, Zang, Sol fège, Harmonie, enz., zal plaats hebben in de maand December aanstaande. In geval van ziekte zal men zich voor den volgenden zittijd mogen aanbieden, zonder bijkomende storting. De examens worden gedaan met gesloten deuren de leeraars en schoolhoofden zullen ze mogen bijwonen. Parket van den Prokureur des Konings De Prokureur des Konings bij de Recht bank van in Aanleg van Yper heeft de eer ter kennis van het publiek te dragen dat de ge naamde LERNOU Louis - Henri, fabriek werker, geboren te Gheluwe, den 18 Februari 1911, zich zeggende van fransche nationaliteit, zoon van Casimir en van Godderis Maria' wonende te Gheluwe, vóór hem, den 4 Oc tober 1930, eene verklaring van keus tot de Belgische nationaliteit gedaan heeft. De Prokureur des Konings doet, overeen komstig met artikel 10 der wet van i5 Mei 1922, een onderzoek over de geschiktheid van den voorgenoemden verklaarder. De personen die opmerkingen, inlichtingen of tegenwerpingen uit te drukken hebben we gens de gemelde vaderlandskeus mogen ze doen gelden door tusschenkomst van den Officier van Politie van Gheluwe tot den l5 November 1930. De Prokureur des Konings, (get.) Joz. Opdebeeck. De inschrijvingen worden aanvaard ten zetel van den Keurraad, Voldersstraat, 13 (Huis Cnudde) en sluiten den 1 December iq3o. De stortingen worden gedaan bij de inschrij- ving. Arrondissement Yper o Yper, den 28 October ig3o.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 8