Agendas de barean et de poche Amitiés Frangaises Mon Curé chez les Pauvres Gemeenteraad van Yper SOIRÉE DE GALA Piece en 5 actes de M,s A. de LORDE et P. CHAINE d'après le célèbre roman de CLÉMENT VAUTEL. Verslag der Zitting Tan 17 November 1930. 5. Nijverheidsschool Begrooting voor het jaar ig3l. comme du mobilier d'église, et non comme une partie intégrale du monument. Tout cela, c'est du fatras archéologique, dont nous n'avons que faire, diront nos bonnes dévotes, elles qui sont les principales intéressées. Emmitouflées de fourrures, une bonne partie de l'année, et habituées, de tout temps, aux confortables confessionnaux de bois, cü le secret des péchés, mignons et autres, était gardé derrière des rideaux et des sculptures n'ayant rien de la résonnance de la pierre, consentiront-elles a s'engouffrer dans ces sortes d^alcöves glaciales, réfrigérantes de toutes leurs saintes ardeurs Que de frissons ne s'ajouteront-ils pas aux frissons déja pro- voqués par les aveux et les sévères admo- nestations Franchement, nous préférons revenir aux traditions qui nous sont fournies par des docu ments authentiques miniatures, gravures et tableaux. Le moyen-age semble avoir ignoré les confessionnaux tels que nous les connais- sons de nos jours, et c'est dans une stalle du chceur ou, tout simplement, dans un fauteuil que le prêtre entendait la confession du péni- tent agenouillé a ses pieds. Parmi les nom breux documents du XVe siècle, prouvant eet usage, citons le Devotus libellus, imprimé a Delft, en 1494, et le tableau, bien connu de tous, les sept sacrements, de Roger van der Weyden, du Musée d'Anvers. Un fauteuil et un coussin moëlleux, c'est la tout le confessionnal du moyen age. Le péché ainsi confessé, presque sous les yeux du public, ce n'est pas encore la coulpe, a haute voix, pratiquée dans certains ordres religieux, mais n'est-ce pas un moyen de retenir de fautes graves, et de n'arriver la qu'avec un bagage aussi réduit que possible Ce retour a la tradition du moyen age nous rappelle l'explication donnée, jadis, par un officier, en garnison en notre ville, et dont le nom noble, sonore comme une cloche, s'alliait fort mal avec l'inextricable purée dans laquelle il s'em- pétrait de plus en plus. Après avoir vendu tableaux, canapés et bibelots de tout genre, ce descendant des croisés, montrant a ses visiteurs un vaste coffre, leur disait C'est la le vrai style du moyen-age. Le coffre résumait presque tout le mobilier de nos ancêtres. Toujours sur le qui vive, a l'approche de l'ennemi, ils serraient dans le coffre, bijoux, orfèvrerie, parchemins de familie. Tout le moyen age est la... PYRÈS. association patriotique SECTION D'YPRES SOCIÉTÉ P-RIVÉE A l'occasion du Centenaire de l'Indé- pendance Beige, le Comité annonce une pour le Mercredi 26 Novembre, a 8 heures, Salie du Vieil Ypres. Avec la troupe ofpcielle du Theatre Royal des Galeries St Hubert de Bruxelles. (Impresario M. R. DE MAN) avec le concours de Robert FLEURY Stella KORB DORCKY - Ina ROSSI - Fanny PRILS A R. BIAZOT PRÉVOT JEATOJYX - B. NOÊL - M. WATERS DORVYL R. JACQUES MARLY ALBAG1NI FERN EL MARSAL - M. RAQUET une pièce extrêmement gaie et qui peut être vue par tout le monde. Les Amitiés Frangaises étant une société privée, les membres seulement sont admis a cette soirée. Le Comité rappelle que ni la présentation ni l'acceptation de nouveaux membres ne peuvent se faire au controle le soir de la représentation. LE COMITÉ. POUR -193 A en vente 15, rue au Beurre, 15, YPRES. De zitting wordt te 17 u. geopend. Zijn tegenwoordig.: de heeren Sobry, burgemees ter-voorzitter Declercq, Lemahieu en D'Hu- vettere, schepenen Missiaen, Bonnet, Cou- telle, Vergracht, Vermeulen, Vandamme en Delahaye, raadsleden Versailles, secretaris. 1. Proces verbaal der zittiug van 27 Octo ber iq3o. De heer secretaris geeft lezing van dit pro ces- verbaal. M. Missiaen. Ik bemerk dat er in het proces verbaal vermeld staat dat ik het voor stel van den heer Vermeulen, om de kwestie der schoolcontracten in geheime zitting te be spreken, gesteund heb. Dat heb ik niet gedaan, maar ik heb wel verklaard mij het recht voor te behouden alle opmerkingen, die ik noodig zou oordeelen, tijdens de openbare zitting te maken. M. Sobry. Wij zullen nota nemen van uwe terechtwijzing en gezien niemand andere opmerkingen te maken heeft, verklaar ik het proces-verbaal goedgekeurd. 2. Stedelijk kerkhof gr ondv ergunning en. Een aantal gevraagde grondvergunningen worden, mits de gewone vergoeding ten voor- deele van den Openbaren Onderstand, eenpa rig gestemd. 3. Openbare Onderstand Begrooting voor iq3o a) Wijziging van kredieten. Een beraadslaging van de Commissie van Openbaren Onderstand zegt dat volgens de statuten, die door den Provincialen Raad werden aangenomen, de herinrichting der pro vinciale pensioenkas voor bedienden sedert I Januari ig3o besloten werd en de bijdrage, in genoemde kas te storten, gebracht werd op 7 °/o en daarbij nog 3 °/o ten voordeele van het delgingsfonds. Dit maakt te samen dus 10 die ten laste vallen van het Bestuur. Vroeger was er slechts 6 voorzien voor de pensioen kas en 1 voor het delgingsfonds. Om die reden heeft de Commissie van Openbaren On derstand besloten, onder voorbehoud van goedkeuring door den gemeenteraad, de som van 7440 fr.,voorzien onder artikel i5 der uit gaven,te verhoogen op I3.220 fr. en een ander artikel in evenredigheid te verminderen, zoo dat het algemeen batig slot harer begrooting onveranderd blijft. Al de tegenwoordige raadsleden keuren deze beraadslaging goed. b) Inschrijving en wijziging van krediet. Bij beraadslaging van 6 September 1.1. heeft de Commissie van Openbaren Onderstand be sloten een gebouw, opgericht op haren eigen dom te Hollebeke," over te nemen aan half staande, half liggende weerde, die op io.5oof. geschat werd. Deze som werd echter in de begrooting van ig3o niet voorzien en kan dus niet uitbetaald worden. Daar het er op aan komt den heer Carrein, eigenaar van het huis, zoo spoedig mogelijk te betalen, gezien de woning binnen kort aan een anderen pachter zal verhuurd worden, stelt de Commissie voor een krediet van io.5oo fr. in de buitengewone uitgaven der begrooting van ig3o in te schrij ven, en een ander krediet dat niet volledig zal uitgeput worden met zelfde som te vermin deren. Dit besluit wordt zonder opmerkingen goedgekeurd, (j 4. Kerkfabriek van St-M aar tens Ver koop van grond. De Kerkfabriek van St-Maartens heeft van wege den heer Vrederechter Castel Joris een vraag ontvangen om 8t vkm. 40 grond, gele gen in de Deken Delaerestraat en aan gezeg de Kerkfabriek toebehoorende, in der minne te koopen. Deze grond werd geschat aan 20 fr. den vierkanten meter en moet dienen om er twee gerievige huizen op te bouwen. Daar de heer Castel bereid is de som van 3o fr. den vierkanten meter te betalen, vraagt de Kerkfabriek de toelating om dit stukje grond in der minne te mogen verkoopen. Deze vraag wordt eenparig toegestaan. De heer Voorzitter vraagt de goedkeuring dezer begrooting, die sluit met een som van 86.o83 fr. 21 in ontvangsten en uitgaven. M. Missiaen. Ik heb tijdens de vorige zitting doen opmerken dat er in die begroe ting sommen zijn ingeschreven voor werken die niet uitgevoerd worden. Ik houd dit nog altijd staande en kan niet aannemen dat iemand betaald worde voor lessen die hij niet •S-—S—3 geeft. Ik heb niets tegen het algemeen bedrag der begrooting in te brengen, maar ik zou toch uit princiep die begrooting willen zien veranderen. M. D'Huvettere. Ik steun eenigszins het voorstel van den heer Missiaen. Het ware niet redelijk iemand te betalen voor iets dat hij niet doet, maar het is ook billijk dat hij be taald worde voor hetgeen hij voor anderen doet. Daarom zou ik voorstellen de som voor zien voor het geven van lessen eenvoudiglijk te voegen bij de wedde van den Bestuurder. Zoo zou de toestand niet veranderd worden en zou niemand nog opmerkingen kunnen ma ken. M. Declercq.-— Het is te zien of wij alsdan dezelfde toelage van het Ministerie zouden toegestaan worden. M. Sobry. Het is bepaald dat de Be stuurder gehouden is in den winter 6 uren en in den zomer 2 uren les te geven per week. Maar het is nu te zien wat gij door les geveri verstaat. De heer Bestuurder zegt dat hij les geeft, dat hij sinds 3.5 jaar zijn plicht kwijt en met zijn stelsel steeds goede uitslagen bekomt bij zijne leerlingen. M. Vandamme. Het ware misschien be ter de begrooting onder voorbehoud goed te keuren en die kwestie tijdens de geheime zit ting te bespreken. M. Sobry. Ja, dit ware nog het beste. M. Missiaen. En ik stel voor de cijfers te veranderen. M. D'Huvettere. Er ware misschien nog middel de moeilijkheid te keeren en het thans voorziene krediet in de begrooting te behou den met te bepalen dat het is voor het geven van lessen van algemeene opleiding. Immers al de lessen in 't algemeen vallen onder de bevoegdheid van den Bestuurder. M. Sobry. Er is een groot verschil tus- schen de vergoeding van bestuurder en de vergoeding van lesgever. In de Nijverheids school heeft de heer Bestuurder 's winters 6 uren les te geven in de klas van bouwkunde. Hij zegt dat hij die lessen geeft op zijn manier. M. D'Huvettere. Ik heb niets tegen die vergoeding in te brengen, maar hij moet dan de hem opgelegde uren les geven. M. Declercq. Hij geeft les aan ieder leerling afzonderlijk. M. D'Huvettere. Dit mag niet, hij moet dit aan al de leerlingen samen geven. M. Delahaye. Wij zien dat gij niet veel van bouwkunde kent. In dit vak zijn er sme den, metsers, houtbewerkers, enz., al die bedrijven hebben op hunne beurt zelfs nog verschillige onderverdeelingen en ieder leer ling heeft een gansch verschillend plan dat hij moet afwerken. M. Missiaen. Ik heb vroeger ook nog verschillige jaren lessen van architectuur ge volgd, en die werden steeds in 't algemeen gegeven. M. Delahaye. Delessen van gezondheids leer, rekenkunde en zoo meer, die worden steeds in 'c algemeen gegeven voor al de leer lingen, doch voor de bouwkunde is zulks niet mogelijk, daar ieder leerling afzonderlijk, vol gens den stiel dien hij verkozen heeft, een ver- schillig plan te maken heeft. M. Missiaen. In dit geval is er dan geen meester noodig, gezien de leerlingen slechts de hun voorgelegde teekening moeten nama ken. M. Delahaye. Jawel, de meester moet het werk der leerlingen nazien en verbeteren. M. Sobry. Ik stel voor over de ons voorgelegde begrooting te stemmen. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Vergracht. Vermeulen, Vandam.ne, Delahaye en Sobry; neen de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle. 6. St-Jozefs Beroepschool Begrooting voor het jaar ig3t. Deze begrooting sluit met een som van 240.888 fr. 12 in ontvangsten en uitgaven. De heer voorzitter zegt dat de stad gewoon is een toelage van 10.000 fr. te verleenen, en hij stelt voor nogmaals dezelfde som toe te staan en de begrooting alzoo goed te keuren. M. Missiaen. In de begrooting staat er 47.000 fr. voorzien als aandeel der stad. M. Sobry. Het is %vel verstaan dat wij die begrooting alleen goedkeuren onder voor behoud dat het aandeel der stad slechts 10.000 fr. bedraagt, zooals dit ten andere in de stadsbegrooting voorzien wordt. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Vandamme, Delahaye en Sobry onthouden zich de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Vermeulen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3