A .i M 7. Feestzaal Aanbesteding. M. Sobry. Het woord is aan den heer schepen Declercq. M. Declercq. Om voldoening te geven aan den wensch in de laatste geheime zit ting uitgedrukt, werden de noodige verande ringen aan het plan gebracht. Het bestek voorziet de som van 159,246 fr. 91 weerde 1914, en volgens verklaring van den heer Algemeenen Bestuurder Verhaeghe zal de stad het coëfficiënt bekomen volgens den uit slag der aanbesteding die, na goedkeuring van plan, bestek en lastenkohier, zal plaats heb ben. De heeren Leuridan, Laton, Soete en Ca- poen zijn intusschen de raadszaal binnengeko men. M. Vermeulen. Is er voor de feestzaal het noodige water voorzien om in geval van brand te kunnen dienen M. Declercq. ja, en voor de verlichting is er ook een post voorzien. M. Bonnet. Werd de verandering ook gedaan op het plan voor het verplaatsen van den kelder M. Declercq. Ja, doch dit heeft slechts weinig belang. Het voorgelegd bestek, plan en lastenko hier worden hierop eenparig goedgekeurd. 8. Financiën Aanvraag van krediet. M. Sobry. Er is een krediet noodig van 3294 fr. i5 om de schulden van het slachthuis te kunnen betalen, gezien er nog slechts 119 fr. in kas blijft en er voor geleverd werk en mate rialen en als vergoeding voor den heer Be stuurder nog 3413 fr. i5 te betalen blijft. Dit krediet wordt zonder opmerkingen ge stemd. q. Belasting op wedden, loonen en pensioe nen Wijziging. M. Sobry. Wij hebben van den heer Gouverneur een brief ontvangen waarbij hij ons laat weten dat het den heer Minister van Binnenlandsche zaken niet mogelijk is de door den gemeenteraad gestemde belasting op wedden, loonen en pensioenen goed te keuren, zoo de vrijgestelde schijf van 20.000 fr. op i5.ooo fr. niet teruggebracht wordt. Het is nu reeds de vierde maal dat dezelfde zaak voor den gemeenteraad komt, en ik verhoop dat de raadsleden thans de hand over het hart zullen leggen en de gevraagde wijziging zullen willen stemmen. Wij moeten indachtig zijn dat wij voor vele zaken van de hoogere over heid afhangen ener alle belang bij hebben haar niet te misdoen. Wanneer men t5.ooo fr. per jaar wint, is dit voor 3oo werkdagen 5o frank daags. Mij dunkt dat iemand die 5o fr. daags verdient, wel het zijne mag bijdragen in de groote lasten die de stad te dragen heelt. Daarom d- nk ik dat de raad die belasting zal willen stem n^n. /ij bedraagt slech's het vier de der bedrijfsbelasting op het deel der wed den. loonen en pensioenen dat de i5 000 fr. te boven gaat. Zoo de raad dit alzoo niet wil aanvaarden, zal hij twee begrootingen ont redderen, die inkomsten w« rden immers in de stadsbegrootintten van tu3o en ook van 1 q3i voorzien, en maken dat wij de voorziene uit gaven nietzuile.i kunnen doen. M. Mi ssiaen. rik geloof dat de raad wel zoo verstandig zal zijn dit punt niet te bespre ken en eenvoudig over te gaan tot het vol gende punt der dagorde. M. Leuridan. Ik houd eraan te verkla ren dat wij insgelijks besloten zijn onze vorige houding niet te wijzigen. M. Missiatn. Ik vraag dat wij tot het volgende punt zouden overgaan. M. Sobry. Die kwestie werd op de dag orde gebracht en wij moeten erover beslissen. M. Vandamme. - Ik moet bestatigen dat de hoogere overheid hardnekkiger is dan satan en dat het schepencollege, dat vroeger weigerde over reeds besproken punten terug te keeren, nu heel gedwee zijn eigen stelling verloochent. Voor wat mij betreft, ik zal mijn vroegere zienswijze handhaven en nogmaals tegen stemm n, want ik kan niet aannemen dat de hoogere overheid altijd druk uitoefent op de zelfstandigheid van den raad. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Delahayeen Sobry;neen de heeren Laton, Leuridan, Soete Missiaen, Bonnet, Coutelle en Vandamme onthouden zich de h eren Capoen, Vergracht en Ver meulen. 10. Stadsscholen Aanvraag van bijzon dere kredieten. a) De hee: Denaghel, Bestuurder der stads- jongensschool, vraagt een bijzonder krediet van 10.000 fr., berekend op een middental van 3o leerlingen per klas, voor een meer moderne inrichting van schoolboeken en ma teriaal. Vele boeken zijn zeer verouderd en erg beschadigd. De boeken, die over dertig jaren zeer goed waren, komen nu niet meer overeen met de nieuwe leermethode. M. Declercq. Er is nog een som van 20.000 fr. die de stad als oorlogsschade voor schoolmateriaal moet ontvangen. Het ware misschien mogelijk het gevraagde krediet op die som te nemen, en in dit geval is het dan niet noodig het krediet te stemmen, gezien de noodige som reeds bestaat. M. Sobry. De stadsjongensschool ont vangt jaarlijks een som van 4000 fr. voor het onderhoud van schoolmateriaal. Nu betreft het een gansch nieuwe vraag waarover moet gestemd worden om ze te kunnen inwilligen. Zoo die som op oorlogsschade kan genomen worden, zooveel te beter. Wij zullen dus vra gen dat die schadevergoeding ons zoohaast mogelijk uitbetaald worde. Het gevraagde krediet van 10.000 fr. wordt eenpaiig gestemd. b) Een tweede vraag van den heer Denaghel strekt tot het bekomen van een krediet voor het geven van schoolsoep in de stadsjongens school. Thans zijn er ongeveer een dertigtal leerlingen die's middags in de school blijven eten. M. Missiaen. Welk krediet stelt gij voor M. Sobry. 2000 fr. zooals er voor de andere school gegeven wordt. M. Missiaen. Dit is veel te weinig. Die som werd eenige jaren geleden gestemd en sinds niet meer veranderd. Nu is ze totaal on voldoende en er zijn minstens 4.000 fr. noodig om de schoolsoep in te richten. Thans is de schoolsoep reeds ingericht door privaat initiatief, ze bekomt veel bijval en wij zullen zorgen dat er dezen winter nog meer leerlin gen bijkomen. M. Sobry. Wij mogen niet overdrijven. In de stadsmeisjesschool der Rijsselstraat werd er tot nu altijd toegekomen en er werd nog nooit over geklaagd. Sedert verscheidene jaren wordt er daar 2 000 fr. gegeven. Die som wordt geheel en gansch verbruikt uitslui- telijk voor het maken van soep, maar daarbij betaalt de stad nog een som van 1200 fr. per jaar als vergoeding voor deze die gelast is met het maken der soep. Dit is dus samen een som van 3.20ofr. die aan schoolsoep besteed wordt. M. Missiaen. Maar in die 4.000 fr. die ik vraag, is die som van 1.200 fr. reeds begre pen. M .Sobry. De som die tot op heden gege ven werd is voldoende. Nog nooit werd er over geklaagd, en wanneer ér meer kinderen zullen zijn die ervan genieten, kunnen wij dan ook nog maatregelen treffen. M. Vandamme. Die som, voor de school soep bestemd, wordt door de Commissie van Openbaren Onderstand gegeven. M. Sobry. Wij zullen het vragen, maar als de Commissie dit niet wil betalen, dan valt die som ten laste der stad. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft ons tot nu toe de 2.000 fr. gegeven voor de Stadsmeisjes school der Rijselstraat, omdat het geven van soep aan behoeftige kinderen aanzien wordt als een werk van weldadigheid, maar wij weten niet of zij de som, die thans gevraagd wordt, zal geven. M. Missiaen. Ik stel uitdrukkelijk voor een toelage van 4.000 fr. te verleenen. M. Declercq. De vraag van den Heer Missaen is misschien zeer gegrond, maar wij zouden mogelijks, om ons daarvan te over tuigen, eerst de zaak eens moeten onderzoe ken en zien of de soep, die aan de kinderen gegeven wordt, behoorlijk is. M. Vandamme. Het beste middel daar voor ware dat wij al te samen die soep eens gaan proeven. (Gelach) M. Leuridan. De heer Vandamme zou graag eens voor niets willen gaan eten. M. V er gr acht. De heer Missiaen vraagt toch maar 800 fr. per jaar meer dan hetgeen nu gegeven wordt, dus is het verschil zooda nig groot niet. M. Sobry. Als wij 4.000 fr. geven aan de eene, moeten wij dan ook zelfde som verleenen aan de andere school. In de school der Rijsel straat zijn er meer kinderen en daar heeft men steeds met 2.000 fr. kunnen toekomen. M. Leuridan. Het ware, mijn inziens, best die kwestie voor acht dagen te verschui ven, immers iedereen van ons is t' akkoord om die toelage te verleenen,alleen is er nog een klein on verschil van meening voor wat betreft de noodzakelijkheid de som te verhoogen. Al de raadsleden treden deze zienswijze bij en dit punt wordt voor onderzoek tot de vol gende zitting verschoven. c) Jufvrouw Waeles, Bestuurster van de stadsmeisjesschool der Rijselstraat,vraagt dat de vergoeding voor de leerares, gelast met het bewaken der studie, van 5o fr. op 75 fr. per maand gebracht worde. Dit wordt zonder opmerkingen gestemd. d) Dezelfde Bestuurster laat nog weten dat er in de school onder meer een naaimachien ontbreekt, alsook een piano voor het geven der pianolessen, die, gelijk in de andere scho len, best in de school zelf gegeven worden. Daarvoor beschikt de stadsmeisjesschool tot nu toe enkel over een harmonium. Verders zegt zij nog in haar schrijven dat tal van schoolboeken en materiaal zouden moeten verbeterd worden en dat de jaarlijksche ten toonstelling der handwerken van de leerlin gen in ig31 buitengewone uitgaven zal ver gen. Voor dit alles vraagt de Bestuurster een bijzondere toelage van 10.000 fr. M. Vandamme. Gezien er voor het mate riaal nog oorlogsschade beschikbaar blijft, ware het best dat het schepencollege zou on derzoeken welk gevolg aan die vraag kan ge geven worden. Alleen zou een punt dier vraag dienen uitgezonderd te worden, daar die school geen concurrentie mag doen aan de ste delijke muziekschool. M. D'Huvettere. Ik stel voor die vraag te stemmen mits uitzondering van een zeker punt en op voorwaarde die som te nemen op oor logsschade, en verders het schepencollege te bemachtigen om te onderzoeken wat kan gedaan worden. Al de raadsleden stemmen ja. ir. - Liberale Harmonie Aanvraag om toelage. De Liberale Harmonie, oordeelende dat ze thans genoegzaam bekend is, vraagt om gelijk de andere muziekmaatschappijen van een stadstoelage te mogen genieten. M. Lemahieu Er wordt een toelage van 25oo fr. gegeven aan ieder der andere muziek maatschappijen, en als er nu nog een muziek maatschappij bijkomt zal dit voor de stad een nieuwen last zijn van 25oo fr.Ik denk nochtans dat wij niemand mogen uitsluiten en 'k stel voor aan iedere maatschappij een toelage van 2000 fr. te geven, zoodoende zullen er omtrent met dezelfde kosten vier maatschappijen van de toelage kunnen genieten in plaats van drie. Voor wat betreft de bijzondere vergoeding die aan Ypriana toegekend wordt voor de bijkomende diensten die zij bewijst, zou ik dit onveranderd laten. M. Missiaen. Ik vraag dat de tot nu toe gegeven toelagen zouden behouden blijven, de maatschappijen kunnen ze goed gebruiken. M. Sobry. Het eenige dat ons moet be kommeren is te weten of dit nuttig is voor de stad. Wat voordeel heeft de stad veel concer ten te geven, als er maar weinig volk komt om er naar te luisteren M.Leuridan. Gij wilt zeggen dat het kunst gehalte nog moet verbeterd worden. Maar koken kost en daarom is het dat wij vragen de toelage te behouden. De besnoeiing, waar van wij, evenals de andere muzieken, het slachtoffer zouden zijn, zou te wijten zijn aan onze toegevendheid voor onze zusterfanfare de Liberale Harmonie. Als dit ons zoo duur moet kosten, dan zijn wij hiervoor niet bereid, maar wij zullen die toelage wel stemmen als de andere onveranderd behouden blijven. M. Sobry. Waarom zouden wij op geen andere manier te werk gaan en bijvoorbeeld niet doen zooals de stad Poperinghe, die een toelage van 3oo fr. verleent voor ieder gege ven concert M. Leuridan. Wanneer er niel^veel concerten gegeven worden, komt dit stelsel inderdaad zeer goedkoop. Doch tot op heden hebben al de muziekmaatschappijen, die een toelage genieten, de haar om zeggens opge legde concerten bereidwillig gegeven. Hierop stelt de heer Voorzitter een toelage van 25oo fr., ten voordeele der Liberale Har monie, ter stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, D'Hu vettere, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen, Vandamme, Delahaye en Sobry. De heeren Lemahieu en Capoen onthouden zich. M. Vermeulen. De Liberale Harmonie heeft die toelage gevraagd alleen maar om op gelijken voet met de andere muzieken te staan, maar als deze van de stadstoelage willen af zien dan moet de Liberale Harmonie ook de toelage niet hebben. Wij zijn immers van oordeel dat iedere partij haar eigen maat-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4