6 Ypersclie Voetbalkroniek uitwendig zijn en in welk geval een straf kan verrechtvaardigd zijn. Als dat kan bepaald worden, dan kunnen wij mogelijks dit voor stel aanvaarden. M. Sobry. In het strafwetboek is er wel bepaald dat er aan personen, die een zware straf hebben opgeloopen, kan verboden wor den nog een ambt te bekleeden, maar daar voor moet de straf groot zijn. De vraag van den heer Leuridan is gansch onbepaald en het is onmogelijk daarover te discuteeren. M. Leuridan. Het gaat u niet aan of mijn voorstel te vaag is of niet, gij behoort tot onze partij, de contracteerende ter eener zijde. Als er iets is dat niet klaar is, dan moeten de betwistende partijen zich tot de Rechtbank wenden. Gij moet daarvan zoo geen gruwel hebben, dat is alledaagsch. Voor het oogen- blik heb ik zoo een zaak in handen. Te Rous- selare werd een onderwijzeres afgedankt, niet voor vlaamschgezinde meening maar omdat er geen leerlingen genoeg waren in de school, zonder den gebruikelijken vooropzeg van drie maanden. Ik heb een proces ingespannen tegen den priester-bestuurder dier school, en de be staande werkrechtersraad of de Rechtbank zal beslissen wie van beiden gelijk heeft, mijn kliênte of de bestuurder. Ik vraag dus de stemming over mijn voorstel, dat ik de eer heb op het bureel neer te leggen. M. Sobry. De heer schepen Declercq vraagt dat het schoolcomiteit eerst zou geraad pleegd worden. M. Leuridan. En ik vraag de stemming. Mijn voorstel heeft de prioriteit omdat ik het eerst ingediend heb. M. Vandamme. Ik geloof dat zoo het comiteit dit voorstel niet aanvaardt, de vraag om toelage alsdan een gansch andere bespre king zal uitlokken, en ik zou willen weten of de heer Leuridan, in geval van verwerping van zijne vraag, alsdan nog katholiek zal zijn of niet. M. Leuridan. Ah, dat is iets anders 1 M. Missiaen. Zijt ge misschien bang te stemmen M. Vandamtne. Neen, ge weet dat ik nooit bang ben mijne meening te laten kennen. M. Sobry. Ik ben van gedacht dat dit voorstel een verrassing is. M. Leuridan. Inderdaad. M. Sobry. Gij moest dit ors bekend ge maakt hebben en ge moest ons laten weten wat ge van zin waart voor te stellen. Het is daarom dat wij u steeds de dagorde vier dagen voor de zitting laten geworden. M. Leuridan. Gij hebt zelf een dagorde opgesteld die ons volkomen gelijk geeft. Zooals ze nu is opgesteld, is er niemand die kon weten van welke wijzigingen er spraak zou zijn, er zijn geen veranderingen uitgeslo ten en, zonder u daarvan te moeten verwitti gen, is het aan eenieder van ons vrij gelijk welke wijziging voor te stellen. M. Sobry. Er werd nooit voorgesteld artikel vier van het contract te veranderen, maar wel artikel zes. De wijziging die gij aan artikel vier voorstelt is, ge bekent het zelf, een verrassing, Gij moogt daaruit geen voor deel trachten te trekken en ik moet mij ertegen verzetten dat er hier bij verrassing over iets zou gestemd worden. M. Missiaen. Als er geen uitspraak is van den raad, dan weet het schoolcomiteit niet wat voorgesteld is. M. Leuridan. Ik vraag de stemming over mijn voorstel gezien ik de voorkeur heb. M. Sobry. Neen, ik heb het recht te kiezen. Wat is me dat nu, er wordt eenvoudig een wijziging voorgesteld aan artikel zes van het contract, en gij wilt nu zonder verwitti ging noch onderzoek artikel vier veranderen en, zegt gij, als het niet goed is, dan moeten ze maar processen maken. Ik kan dat niet aanvaarden. Ge kunt dit alles binnen acht dagen voorstellen. M. Leuridan. Er is hier hoegenaamd geen spraak van processen maken. Maar als ge zoo wilt te werk gaan, dan vraag ik de stemming om te weten wiens voorstel de voorrang moet hebben, dit van den heer schepen Declercq of het mijne. M. Missiaen. Neen, het is de stemming over uw voorstel zelf en over niets anders die ge moet eischen. M. Declercq. Zoo ik mijn voorstel van uitstel staande houd, dan is het niet uit vrees over het voorstel van den heer Leuridan te stemmen, want ik zal er tegen stemmen. M. Sobry. Ik stel voor over het uitstel van dit punt te stemmen. M. Bonnet. Maar gij kunt dit niet. M. Sobry. Jawel, vermits ik het doe. M. Leuridan.Wat is het dat ge voorstelt, is het de verdaging van punt i3 der dagorde M. Sobry. Ik vraag de verdaging van uw voorstel. Na nog een hevige woordenwisseling, stelt de heer Voorzitter voor de zaak heel en gansch voor acht dagen te verschuiven. M. Missiaen. Neen, ge hebt de noodige autoriteit niet om ons uw voorstel op te dringen. Indien ge de burgemeester der meerderheid waart, dan ja. Maar ge zijt slechts de burge meester der minderheid. M. Sobry. En gij hebt nog minder auto riteit. Ik ben de voorzitter en ik leg het voor stel van verdaging ter stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Hu vettere, Vergracht, Vermeulen, Vandamme, Delahaye en Sobry neen de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet en Coutelle. 14. St-Jozefs school Vraag tot aan neming. Dit punt wordt .zonder bespreking voor acht dagen uitgesteld door zelfde stemming als hiervoren. 15. Mededeelingen. 1) De heer Voorzitter geeft verslag over den toestand der stadskas. 2) M. Vandamme. Er is vanwege het provinciebestuur een brief ingekomen over de verlenging der huishuurwet. Kan er van dien brief geen lezing gegeven worden M. Sobry. Wij hebben dien brief hier voor het oogenblik niet. Hadt gij ons van uwe vraag verwittigd, dan zouden wij daarvoor gezorgd hebben. Doch indien gij wilt zullen wij u toekomende week ervan kennis geven. De openbare zitting wordt hierop te 18 u. 45 opgeheven. Tijdens de geheime zitting werd er overge gaan tot de benoeming der nieuwe Commissie van Openbaren Onderstand, die met iD Januari a. s. hare bediening moet waarnemen. De gemeenteraadsleden, met vijftien in getal, beschikten voor die stemming elk over vier stemmen, 't zij dus een gezamenlijk totaal van 60 stemmen voor de weikelijke candi- daten en 60 stemmen voor de plaatsvervan gende. Voor de werkelijke bestuurleden der Com missie van Openbaren Onderstand mocht ieder partij slechts een beperkt getal candi- daten voorstellen, naar verhouding van haar evenredige vertegenwoordiging in den ge meenteraad. Alzoo was het aangeduid getal candidaten als volgt verdeeld 2 voor de katholieke partij 2 voor de nationalistische partij 1 voor de liberale partij, en i voor de socia listische partij. Voor de plaatsvervangende leden echter mocht ieder partij een onbeperkt getal candi daten voorstellen. De stemming heeft volgenden uitslag ge geven a) Voor de effectieve leden h. Desaegher, 8 stemmen h. Bouquet, 7 stemmen E. H. Socquet, 9 stemmen h. Ommeslagh, 9 stem men h. Missiaen, 11 stemmen h. Claeys, 9 stemmen h. Vanderschelde, 7 stemmen. Zijn gekozen h. Missiaen (11), h. Omme slagh (9), h. Claeys (9), E. H. Socquet (9), h. Desaegher (8) en h. Bouquet (7). De nationalisten die bij vergissing een stem te veel gegeven hebben aan hunnen candidaat h. Claeys, verliezen daardoor hun tweeden candidaat, h. Vanderschelde, die slechts 7 stemmen bekomt. Daar, bij gelijkheid van stemmen, een uittredend lid de voorrang heeft, zoo is het h. Bouquet die gekozen werd en bekomt de katholieke partij een vertegenwoordiger meer dan hetgeen voor zien was. b) voor de plaatsvervangende leden voor de socialistische partij h. h. Bossaert (4 st.) en Bonnet (8 st.) voor de nationalistische partij h. Bonte Robert (16 st.) voor de katholieke partij h. h. Van der Mersch (8 st.), E. H. Debusschere (9 sten G. Tack (7 st.) voor de liberale partij h. h. Decoene (5 st.) en Van Alleynnes (3 st.). Allen zijn gekozen. Zitting ym Maandag 24 November 1930 om 17 uur DAGORDE I. Schoolcontracten wijzigingen aan A) art. 6gevraagd door 't schoolcomiteit wegens toelagen B) Voorstel van Mr Leuridan Bij te voegen aan art. 4 Het schoolcomiteit gaat de verbin tenis aan drie jaar volle wedde uit te betalen aan de (n) onderwijzer (es) bij ajstelling voor redens van Vlaamschgezinden aard 2. Aanneming voor tien jaar, te rekenen van i-i-ig3i van S'-Jozej's school met toelagen op den voet der Mariaschool. 3. S'aiseigendommen verkoop van grond. 4. Stadsbegrooting voor iq3i. 2e Afd. A. A. Moescroen I Yper o Ofschoon Maton, gekwetst, en Hollebeke, belet, door Rotru en Vanlimburg vervangen waren, trok het rood-witte elftal niettemin vol moed naar Moescroen om er de locale club te ontmoeten. Beter zou men zeggen de Gentsch Moescroensche ploeg want back De— ryeke van de Gantoise is de andere gentenaars van den A. A. nog gaan vervoegen. Zou het wellicht door het optreden van dezen eerste divisiespeler zijn dat onze voorwaartsen niet genoegzaam de achterhoede van hun tegen strevers dierven te keer gaan In alle gevat Yper heeft zijn uiterste best gedaan en meer dan eens de meerdere van het spel geweest, zoodat onze mannen ruimschoots één punt verdienden. Andere ploegen, zooals Stade Kortrijk bijvoorbeeld, kunnen er enkel het gelijk spel afdwingen en dat zegt genoeg om te bewijzen dat de onzen eerbaar verloren heb ben. In den kring van hunne talrijke suppor ters verwekken de Ypersche spelers al meer en meer bewondering en achting, en morgen^, bij het bezoek der Stadisten van de Leiestad, zullen zij nogmaals bewijzen dat zij de beste waard zijn. Verleden jaar konnen de mau- ven enkel den gelijkmaker binnen krijgen in de laatsie minuut der ontmoeting en achtten zich gelukkig zoo goedkoop huiswaarts te kunnen trekken. Rood wit zal dit jaar nog maals strijden zooals het past en de faam,, dat Yper tegen sterke elftallen altijd zijnen man kan staan, mag ditmaal bijzonderlijk niet verminderen. Spelers aan u niet alleenlijk het- woord maar ook de daad. Klasseering IIe Afdeeling Meenen 6 4 0 2 II 5 10 Daring Blank. 6 4 I I 17 7 9 Kortrijk Sport 6 4 1 1 21 10 9 Heyst 5 3 0 2 12 8 8 Iseghem 6 3 2 1 12 9 7 AA. Moescroen 6 2 I 3 13 12 7 Waéreghein 6 2 2 2 i5 i5 6 Stade Kortrijk 5 I I 3 12 9 5- S.K. Sweveghem 6 2 3 1 18 17 5- Thourout 6 I 3 2 9 l3 4 C. S. YPER 6 2 4 O 10 i5 4r Thielt 5 t 3 I 6 9 3 F C. Roeselaere 6 1 5 0 6 21 2 VV. Ste Kruis 5 0 4 I 3 i5 I 3e Afd. Yper 3 - Kortrijk Sport 2 Nauwelijks is er eensgezindheid onder de specialers of ze behalen reeds een overwin ning, en nochtans stak de ploeg niet al te best ineen. Doch als alleman vooruit wil en het zelfde doel beoogt, dan laat de uitslag zich niet wachten. Alhoewel de zege nipt behaald werd, zijn de twee punten niettemin de onze gebleven. Kortrijk Sport heeft het ledig hands mogen aftrappen. Morgen moeten de spe cialers naar den A. A. Moescroen, leider hunner reeks, optrekken. Naar ik verneem- zullen eenige goede juniors de ploeg verge zellen om de kans te beproeven de eerstge- klasseerden in het zand te doen bijten. K lasseering III' Afdeeling AA. Moescrotn 6 5 0 1 28 9 11 St. Moescroen 6 4 I 1 18 17 9 Bisseghem 6 3 I 2 27 16 8> Wevelghem Sp. 6 3 2 1 24 12 T Kortrijk Sp. 6 I 2 3 21 17 5 C. S. YPER 6 2- 3 00 M M 22 5' Meenen 6 2- 3 I 17 22 5"> W. S. Lauwe 6 2- 4 0 i5 20 4- Thielt 6 I 3 2 12 23 4 Poperinghe 6 I 5 0 11 33 2- Juniors Bisseghem 3 - Yper 5 -1 Niettegenstaande de scoor voor beide par tijen op hooge cijfers uitloopt, is ons onvol-, tallig elftal toch met de punten naar Yper teruggekeerd. Kapitein Verleure Ev. heeft zoo maar het succes van den dag voor hem alleen willen houden hij maakte namelijk de vijf doelen voor Yper en mistte nog een straf schop. De andere maatjes hebben allen hun. best gedaan om de zege te helpen bewerken.- Doet zoo voort, mannen, en nog menigmaal zult gij als overwinnaars uit den strijd treden. Morgen zijn de juniors bye. NEMO Klasseering Juniors Stade Kortrijk 6 6 o o 23 7 I2ï Kortrijk Sp. 5 5 o o 26 4 10 C. S. YPER 6 4 2 o 38^ 16 8»

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 6