4 noch de kristelijke verplichting dier onderwijs krachten. Om de menschelijkheid van mijn voorstel van bijvoeging aan artikel 4, vraag ik aan al de raadsleden, die iets voor het vrij onderwijs gevoelen, dit voorstel te willen be krachtigen. M. Vandamme. Ik geloof wel dat de heer Leuridan zijn voorstel niet goed doorgrond heeft. Heeft hij er reeds op gedacht dat een onderwijzer, die van zijn dienst zou willen af zijn om bvb. een winstgevend handelsbedrijf aan te gaan, daarin .een middel zou zien om zich nog gedurende drie jaren zijn wedde te doen uitbetalen, en met dit doel zich tot de nationalistische partij zou begeven Wat dan, als hij een daad stelt van vlaamschgezinden aard M. Leuridan. Het is weerom een drog reden te meer die onder u nog al tamelijk veel gecolporteerd wordt, maar die geen zin heeft. De overheden hebben dien onderwijzer maar in dienst te houden. Immers wij zeggen niet dat een onderwijzer om vlaamschgezinde rede nen moet afgezet worden, maar alleen, wan neer zulks zich zou voordoen, dat het school- comiteit dan als vergoeding aan den afgedank- ten onderwijzer driejaren wedde zou betalen. Moest er zoo een schurftig schaap gevonden zijn die voorwendt de nationale gedachte aan te kleven om gedurende drie jaren zijn wedde van onderwijzer voorts te ontvangen en een handelsbedrijf aan te vatten, dan nog zou hij misrekenen, want de overheid is niet verplicht hem af te zetten, en ze zal wel zoo lichtzinnig niet zijn een onderwijzer af te stellen die voor wendt nationalist te zijn, maar wel iemand die gansch zijn leven lang als zoodanig is opgeko men. Het is dus gij, Mijnheer Vandamme, die mijn voorstel niet goed hebt doorgrond, want de bisschoppelijke overheid is niet verplicht daarvoor een onderwijzer af te zetten. M. Vandamme Ik veronderstel alleen dat er zulke onderwijzers zouden kunnen gevon den worden. M. Delahaye. Ik wil een klein woord zeg gen om de zaak tot zijn waar doel en zijn waar punt te herleiden. Het schoolcomiteit, gezien de huidige moeilijke omstandigheden, richt ons een vraag van perekwatie. De heer Leu ridan verklaarde over drie weken dat het schoolcomiteit van Yper nog niet de minste reden van klagen heeft gegeven en geen drang uitoefent op de denkwijze zijner onderwijzers. Onlangs voegde hij er zelfs bij dat hij voor het vrij onderwijs veel over heeft. Hij verandert nu van tactiek en vraagt dat het comiteit drie jaar wedde zou betalen aan de onderwijzers die voor redenen van vlaamschen aard zouden afgezet worden. Wij hebben deze zaak uitge steld om daaro ver het oordeel van het comi teit te hebben. Dit antwoord is er nu en het comiteit zegt dit voorstel niet ie kunnen aan vaarden M. Leuridan. Het antwoord is er, maar zonder dat het mes op de keel werd gezet. M. Delahaye De katholieke scholen heb ben recht toelagen te ontvangen. Hier te Yper zijn er daar ongeveer i35o volkskinderen die een goed onderwijs ontvangen. M. Missiaen. Wij zullen dit straks be spreken. M Delahaye Ik houd eraan te zeggen dat ik die toelage graag zal stemmen, en moesten de liberalen of de socialisten op hunne beurt scholen oprichten die dezelfde voldoening geven, zou ik zoo fanatiek niet zijn hen een toelage te weigeren. M. Leuridan. Ik kan de vergadering on der den indruk niet laten als zou het waar zijn wanneer gij zegt dat Leuridan 111 acht dagtn tijd van tactiek verandert. Mijne houding van heden is steeds dezelfde geweest en ik heb niet geaarzeld zelts in het Parlement de schan dalen van afzetting, door Mgr. den Bisschop van Brugge tegen onze vlaamsche onderwij zers gepleegd, aan te klagen. Ik heb daarvoor reeds veel slagen gekregen van Farizeërs en anderen. Het moet uit zijn dat men den wij waterkwispel en het kruis gebruike om ons den kop in te slaan. Spijts de slagen die ik daarvoor kreeg heb ik dit altijd gezegd Mijn bedoeling is niet de kinderen of de geestelijk heid van Yper te treffen, maar wel deze die hooger staat. M. Vandamme. lk moet bestatigen dat de heer Leuridan toch van gedacht verandert. Immers, op een uitval van den heer Missiaen, beeft hij in den loop van het jaar 1927 ver klaart dat, spijts het verschil van meening dat bestaat tusschen hem en de leden van het schepencollege, er wel een terrein was waar ze elkander ontmoeten, namelijk daar waar het gaat om de katholieke belangen. Vandaag is er een gezond maatschappelijk voorstel ge daan dat de katholieke zaak ten zeerste aan belangt, gij zult dus eer doen aan uwen naam met de toelage voor die vrije scholen te stem men. M. Leuridan. Wij bieden u het middel aan die toelage te bekomen met de wijziging van artikel 4 te stemmen. M. Missiaen. Ik ben bereid het voorstel van den heer Leuridan te stemmen, niet om dat het als een ideaal kan aanzien worden, maar omdat het een stap nader is tot hetgeen wij eischen, zooals ten andere de vlaamsche nationalisten van Meenen, namelijk dat het aan het schoolcomiteit verboden worde nog een onderwijzer af te zetten, tenzij voor erge, strafbare feiten. Ik moet er nochtans aan toe voegen dat ik van het voorstel van den heer Leuridan'niet veel goeds verwacht, omdat we weten met welke middels de geestelijke over heid te werk zou gaan als ze iemand zou wil len treffen. Zooals ik verleden week reeds zegde vind men altijd een stok, en bijzonder lijk de katholieken, als men een hond wil slaan. M. Sobry. Ik: heb alleen nog een woord te zeggen, namelijk dat het voorstel door den heer Leuridan ingediend een onbeschaamd heid is gepleegd tegen het schoolcomiteit. Dit comiteit is een vrij persoon en het heeft alleen voor doel al de kinders, en niet het minst de arme kinders, een degelijk onderwijs te verschaffen. Vandaag zou men dit comiteit den kop willen afsnijden, en men zegt Dit comiteit mag niet meer bestaan om reden dat er elders iemand door dit comiteit werd afge steld, en alswanneer het dit hier nu ook zou willen doen, dan moet het 90.000 fr. boete betalen. M. Missiaen. Het heeft geld genoeg. M. Sobry. Als het geld bezit, heeft het ook het recht het beter te gebruiken dan gij en het te besteden om de arme kinders te hel pen. Uit de wedden der onderwijzers, zie ik dat er zijn die 3o.000, 31.000 en 34.000 fr. per jaar trekken. Ziet eens welke schrikkelijke boete men vraagt van het schoolcomiteit dat niets anders doet dan zijn plicht. Iedereen is vrij als onderwijzer in dienst te gaan bij het schoolcomiteit, niemand is gehouden dien dienst aan te nemen. Wat zou de heer Leuri dan wel denken moest men hem zeggen, gij hebt met uwe meid een dienstcontract aange gaan en moest gij ze nu afzetten dan zult gij zooveel boete betalen Dat mag niet zijn en niemand heeft het recht zich te bemoeien met de betrekkingen die, volgens een van weers kanten vriiwillig contract, tusschen beide par tijen bestaan. Het mag niet zijn dat de raad van Yper zulke dingen stemt, te meer daar de heer Leuridan zelf bekent dat het schoolcomi teit van Yper nog nooit aan zijne verplich tingen is te kort gekomen. Daarbij wordt dit comiteit door onze stemming hoegenaamd niet verplicht Het is echter redelijk aan die scho len een toelage te verleenen, omdat zij groote diensten bewijzen, en daarom vraag ik aan den raad de vraag van den heer Leuridan te verwerpen en het voorstel door het schepen college gedaan en door het comiteit aanvaard te willen stemmen. M. Leuridan. Het mag niet zijn dat een enkel lid onder den indruk zou blijven dat het juist is wat ge zevt. Ge laat een onduidelijken twijfel bestaan of die boete, zooals ge zegt. voor de stac geen bezwaring zal meebrengen. Ge weet echter wel dat, in geval van afzet ting, het betalen van die drie jaren wedde uitsluitelijk moet gedaan worden door diegene zelf die afstelt, te weten door de bisschoppe lijke overheid, en die kas is niet zonder mid delen. Ge tracht met bevende stem te specu- leeren op het lot van ongeveer 3oo kinderen, doch ik moet u hierop doen opmerken dat die kinderen geenszins be ireigd zijn, het contract van aanneming dier scholen loopt nog tot in 1938 en het is dus hoegenaamd niet in gevaar. Het schoolcomiteit vraagt alleen een redelijke perekwatie, en daarbij hebben wij dan ook een redelijk voorstel gevoegd om de onder- wijzers die onze gedachte zijn toegedaan van alle broodrooving te vrijwaren. De geestelijke overheid, wanneer ze afzet, kent ook geen medelijden en ze stampt ook op straat vaders van zes kinderen die alzoo ineens van alles beroofd zijn. Het is juist daarom dat ik mijn voorstel doe en dat ik aan de raadsleden vraag het te willen stemmen. M. Sobry. Ik leg dus het voorstel van den heer Leuridan ter stemming om bij artikel 4 van het aannemingscontract volgende bepa ling te voegen Het schoolcomiteit gaat de verbintenis aan drie jaar volle wedde uit te betalen aan de (n) onderwijzer (es) bij afstel ling voor redenen van vlaamschgezinden aard Stemmen ja de heeren Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet en Coutelle neen de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Vergracht, Vermeulen, Vandamme, Delahaye en Sobry. M. Leuridan. Mijne heeren, onze rol is uit, wij trekken er van onder als protest tegen uwe handelwijze. Salut. De heeren Laton, Leuridan en Soete verla ten hierop de zitting. Het is 18 u. M. Missiaen. Ik moet eerst en vooral de dubbelzinnigheid doen uitschijnen van de na tionalisten. Zij zijn niet hardnekkig genoeg in hetgeen zij vragen. Zij hebben eerst een ma nifestatie willen uitlokken zonder gevaar voor de toelage en nu hun voorstel verworpen is, trekken zij er van onder. Wij zullen hen de verantwoordelijkheid van hunne daad laten, en wij de onze nemen. Wanneer het school comiteit den 8 October 11. een vraag deed om ongeveer 5o.ooo fr. van de stad te bekomen, dan hebben wij seffens den indruk gehad dat dit voor niets anders was dan om den school- oorlog, die hier tot nu toe nog op bedekte wijze gevoerd werd, nog meer mogelijk te ma ken. De openbare meening in Yper is reeds in opstand gekomen tegen de middelen die ge bruikt zijn om de vrije scholen te btvoordee- ligen, zoodanig dat er hier in stad een comi teit tot stand is gekomen om het officieel on derwijs te verdedigen. Het comiteit der vrije scholen heeft geoordeeld dat het geen toelage genoeg meer ontving, van zoodra het gevoeld heeft dat er tegenstand kwam. Het is om meer spekken te koopen, meer sargiën en meer kloeijes te kunnen uitdeelen om de kin ders te gemakkelijker te kunnen aanlokken, en vandaar de vraag door het schoolcomiteit ge daan. Het is de eerste maal niet dat dit comiteit zulks vraagt, verleden jaar was het schepen college er tegen. Dit bewijst duidelijk dat het waarheid is wat ik zeg. Als de toelage gestemd wordt, kunt ge spekken koopen zooveel ge wilt, het kan ons weinig schelen. Wij van on zen kant zullen alles doen wat we kunnen, om het officieel onderwijs zooveel mogelijk te doen bloeien. Het komt ons t chter zonderling voor dat het schepencollege dergelijke houding aan neemt en niet meer eerbied heeft voor de con tracten. In 1928 werd er een contract gesloten voor tien jaar, en in ig3o vraagt men reeds dit contract te verbreken, is dit niet belache lijk Er zijn hier vroeger reeds verschillige vragen ingekomen om aan contracten verande ringen te brengen, onder meer nog van de electriciteitsmaatschappij. Kunt ge mij een feit aanhalen dat er iets aan een contract veran derd werd door een partij, zonder dat de te genpartij ook iets wijzigde Niet een. De katholieken bouwen scholenop alle hoeken en wijken der stad, en ze zullen er nog vele bouwen wanneer ze zien dat de raad zoo licht zinnig handelt in het verleenen der toelagen. Het schepencollege georuikt twee maten en twee gewichten. Er zijn hier veel straten ge maakt door particulieren die ze aan de stad willen geven. Ze willen den eigendom der stad van zooveel verrijken op voorwaarde dat de stad dan ook die straten zou onderhouden, en het schepencollege weigert en geeft als nt- woord dat iedereen zou kunnen straten maken om ze dan door de stad te laten onderhouden. Maar nu is het veel erger, de katholieken bouwen scholen en ze zeggen aan de stad gij moet die scholen onderhouden, maar we geven u niets, alles blijft onzen eigendom van den eersten steen tot den laatsten. De stad heeft zelfs nog geen toezicht over die scholen noch over de manier waarop haar geld gebruikt wordt. Waarom dit verschil Ofwel zijn die scholen er noodig of niet. De grondwet geeft recht aan gelijk wie scholen te bouwen, nie mand kan dat beletten, maar dan moet men ook den moed hebben die scholen te betalen. Maar die scholen zijn hier te Yper in 't geheel niet noodig, omdat de officieele scholen ten minste even katholiek zijn als de vrije scholen. Hier zou ik aan den heer Delahaye willen vragen of het onderwijs dat zijn eigen dochter geeft niet even goed is als dit in de katholieke scholen gegeven. Ik daag gelijk wie uit te zeggen dat de godsdienst in onze gemeente scholen vervolgd wordt, maar ik kan het tegen overgestelde bewijzen en ik ben reeds ver plicht geweest hier in den gemeenteraad op te komen tegen het feit dat niet katholieke kin ders door het te godsdienstig onderwijs in de stadsscholen benadeeligd werden. Waarom moet men dan katholieke vrije scholen bouwen Misschien zult gij hierop zeggen dat die scho len er noodig zijn omdat de kinders van den Verloren Hoek, den Meenensteenweg of de Kalfvaart te ver van het center der stad wo nen. Als dat waar is, dan is het den plicht van het stadsbestuur op die wijken scholen te bouwen. En moest uw voorstel nu gestemd worden, dan voorspel ik u dat wij tegen de aanstaande zitting een formeel voorstel zullen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4