5 indienen om ook officieele scholen te bouwen waar reeds katholieke scholen zijn, waar aan de kinders den haat tegen andersdenkenden, zelfs tegen hun eigen ouders ingeprent wordt.' Wij zullen dit voorstel doen omdat wij zulks niet willen en ook opdat het geld der stad alleenlijk gegeven worde aan scholen waar iedereen zijn kinderen zonder de minste vrees kan naartoe zenden. Is het voorstel van het schepencollege nu gedaan omdat de stad te veel geld heelt Ik zou die vraag willen stel len aan den heer schepen van financiën, maar ik weet dat hij mij ontwijkend zal antwoorden. Hebt ge geld te veel, ik weet waar ge het zeer goed zoudt kunnen gebruiken, namelijk om de •ouders, die hun kinders naar de officieele scholen zenden, te helpen op dezelfde manier als de ouders nie door de vrije scholen gehol pen worden. Laat ons dit geld gebruiken om aan de kinders, wier huis te ver van school is afgelegen, in plaats van soep alleen, een volledig middagmaal te geven, om de arme kinders kleederen te verschaffen en ze ter hulp te komen als in de katholieke scholen, waar ge dit met ons geld doet. Laat ons dit geld gebruiken om onze scholen te verbeteren en .ze van het noodige te voorzien. Ik ken een aantal kinders die hun schoolplicht niet kun nen kwijten omdat ze geen schoentjes noch kloefkens hebben om aan hun voetjes te doen. Wij wenschen dat de arme kindertjes zouden gekleed en gevoed zijn. Het zal een goed werk zijn het geld daarvoor te gebruiken in plaats van het te geven aan scholen die het niet noodig hebben. De heer Leuridan zelf zegde het dat het katholiek schoolcomiteit dit geld niet nooaig heeft, dat zijn kas goed ge vuld is. Het comiteit heeft ook nog gevraagd -dat de vrije scholen zouden gelijkgesteld worden met de legaten aan het officieel on -derwijs gegeven. Alswanneer er edelmoedige personen zijn geweest die iets aan de officieele scholen geschonken hebben, can is dit comi teit dan zoo onbeschaamd te vragen daarvan zijn deel te hebben. Deze vraag gaat zoodanig ver dat het schepencollege zelf er niet heelt durven op ingaan en ze geweigerd heeft. Een andere vraag is nog waar zult ge dat geld halen Vroeger, wanneer wij 't een of't ander vooi stelden, sloeg de heer Burgemeester tel kens zijn armens omhoog en riep uit waar zullen wij het geld halen Nu vraag ik dit zelf. Uwe begrooting sluit reeds met een tekort van ten minste 600.000 fr., en dit kan ik be wijzen, en nu gaat gij er nog 5o.ooo fr. bij voegen om het te geven aan scholen die het niet noodig hebben, om hier den schoolstrijd hardnekkiger dan ooit op te flakkeren. In plaats van vrede en eendracht, zal men hier in stad een oorlog bekomen die door de katholieken gezocht is geworden. M- Delahaye. Er is slechts een enkele school die vraagt om aangenomen te zijn, en 't is de St Jozefs school die hier in stad vco den oorlog reeds een lagere school bezat. De school op den Verlorenhoek, dat is een brok Ypersche historie, werd daar gebouwd -op vraag van M. Merghelynck die een liberaal was. Mevr. Merghelynck bezocht die school alle dagen en betaalde zelfs jaarlijks de prijs uitdeeling. Dat waren liberalen, geen anti kle- rikalen. De katholieken hebben toch het recht de scholen te herbouwen die voor den oorlog bestonden. De school, die vraagt om aange nomen te worden, telt ongeveer 325 leerlingen. Men zegt ook dat het comiteit rijk genoeg is, doch in 't verleden hebben wij gezien dat, ware het niet geweest van de private liefdadigheid, er aan de kinderen dier scholen geen prijs kon gegeven worden. Waarom kan er in die scho len ook geen soep uitgedeeld worden Te Antwerpen is er volledige gelijkstelling tus- schen het vrij en het officieel onderwijs, en het gaat er daarom niet te slechter om. Het ware te wenschen dat wij hier nooit meer d«n schooloorlog zouden terugzien en wij vragen niets beter dan dat de twee scholen nevens «en kunnen bestaan met als eenige naijver een goed onderwijs aan de kinders te geven. Om die redenen zal ik dan ook detoelage stemmen. M. V ermeulen. Ik heb een verklaring op gesteld waarvan ik hier, in naam der liberale partij, zal lezing geven De Gemeenteraad heeft onlangs een aantal kredietvragen ontvangen, zoowel vanwege het officieel als van het vrij onderwijs. Ik heb op de zitting van 27 October voorgesteld, die vragen gezamenlijk in een bijzondere zitting te onderzoeken. Gezegde vergadering werd Maandag 11. ge houden en de opsomming der gevraagde nieuwe kredieten voor het vrij onderwijs kwam tot meer dan 5o.ooo franken. Ik heb op 27 October gezegd Wij moe ten zien of hetgeen men van de stad verlangt overeenkomt met hare geldmiddelen Sinds dien hebben wij de voorloopige be grooting voor ig3i ontvangen, die sluit met een tekort van 61.046 frs 75 ets. Op bovenge melde vergadering heb ik aan den heer D'Hu- vettere, schepen van Financiën, gevraagd of hij binnen de perken dezer begrooting de mid delen voor deze kredieten kon vinden. Het antwoord was negatief. Een nieuwe belasting zou dus moeten geheven worden. Mijn collega, Mijnheer Ver gracht, en ik vinden dat er thans belastingen genoeg zijn. Wanneer wij verleden jaar onze intrede in den raad deden was de toestand zoodanig dat radikale middelen moesten gebruikt wor den. Wij hebben, om den financieelen toestand der stad te redden, de geldmiddelen gestemd die van doen waren. Om den gewonen dienst in evenwicht te brengen, en dit ten gevolge der vermeerde ring der loonen en wedden, werden de gemeen te-opcentiemen op de staatsbelasting op het inkomen gebracht van 60 tot 70 en de alge- meene opbrengst gebracht van 616.000 fr. op 736.000 fr. zijnde een vermeerdering van belastingen van 120.000 fr. 2) De raad stemde daarbij nog een gemeen tebelasting op het straatgebruik waarvan de opbrengst geschat werd op i3o.ooo fr. 3) Een belasting op wedden, loonen en pensioenen waarvan de opbrengst geschat werd op 20.000 fr. Om den buitengewonen dienst te dekken,en tengevolge der vermeerdering der loonen en materialen, besloot de raad een leening aan te gaan bij het gemeentekrediet van 5oo.ooo fr. om de ontoereikendheid te dekken A) Van de leening van 1.000.000 fr. voor openbare werken, of 244.000 fr. B) Van den buitengewonen dienst het overige dtzer som van 5oo.ooo fr. De vermeerderde opcentiemen worden door den heer Ontvanger der belastingen geïnd. Zij vallen voor den betaler lastig maar zij worden zonder moeilijkheden ontvangen. Wij zijn einde ig3o en de belasting op het straatgebruik is nog niet in voege en niemand van ons weet wat zij zal opbrengen en welke moeilijkheden te verwachten staan. Men her- innere zich hoeveel ophef de stemming dezer belasting heeft veroorzaakt en, langs een anderen kant, men neme in acht de moeilijk heden welke de stad ontmoet in het ontvangen der deelneming van de eigenaars in het leggen der voorlanden. Wat betreft de belasting op wedden, loonen en pensioenen, deze werd verleden week voor de zooveelste maal aan de stemming van den gemeenteraad onderworpen en zij is dus ver van in voege te zijn. Dit zijn de reddingsmiddelen die voor de begrooting ig3o gestemd werden. Zij zijn belangrijk en zullen lastig wegen op de schou ders der inwoners van Vper. Die pak moet niet vermeerderd worden. Het oogenblik is gekomen van te zorgen dat de begrooting steeds in evenwicht of met overschot weze, en te wachten tot gepaster omstandigheden om nieuwe uitgaven te stemmen. Sedert verleden jaar is de algemeene toe stand erg veranderd. Een groote crisis ont wikkelt zich en spreidt zich langzamerhand van vak tot vak en reeds gevoelt de Belgische Staat de gevolgen ervan. Niemand weet waar die crisis ons zal leiden en hoelang zij duren zal. Alles raadt dus voorzichtigheid en bezui niging aan. Nieuwe kredieten vallende buiten de perken der begrooting zullen wij niet stemmen. Het ordewoord moet wezen, sparen en zorgen cat de begrooting in evenwicht of in overschot weze. Later zullen wij verder zien. M. D'Huvetlere. De zaak is vooreerst een kwestie van rechtvaardigheid en dan ook nog een kwestie van mogelijkheid. Vooreerst van rechtvaardigheid, zeg ik. Er zijn rond de 1400 kinders die de lessen der katholieke scholen volgen. Ieder bestuur heeft de morale ver plichting aan die kinders een degelijk onder wijs te geven. Als de vrije scholen nu moesten verdwijnen, dan zouden die kinderen toch moeten onderwezen worden. Daarvoor zou den er, zooals de heer Missiaen het voor stelt, nieuwe scholen moeten gemaakt worden en wat zal dit niet kosten Ten minste drie maal zooveel als nu. Dan zouden wij verplicht zijn nieuwe en groote lasten te leggen op de lastenbetalers. Het is dus veel rechtvaardiger de lasten te verminderen van dezen die ons ter hulp staan. Is het verleenen der gevraagde toelage mogelijk Dit is een andere kwestie. Ik persoonlijk zou dit liever trapsgewijze zien verwezenlijkt worden en ik zou verkiezen het contract slechts op den vervaldag te wij zigen. Ik zal dan ook aan anderen de eer laten de middelen op te zoeken om dit te betalen. Onze geldelijke toestand is echter zoo akelig niet. De heer Missiaen spreekt van een tekort van 600.000 fr. en de heer Vermeulen zegt slechts 60.000 fr. Zooals men ziet bestaat er geen klein verschil tusschen die twee cijfers. Al de raadsleden zijn in 't bezit der stadsbe- grootipg en kunnen zich daar overtuigen dat het zoo erg niet is. M. Missiaen. Ik kan met cijfers bewijzen hetgeen ik zeg. De begrooting is slechts een vooruitzicht. Aan den heer Delahaye, die zegt dat de katholieke scholen recht hebben van bestaan, moet ik antwoorden dat niemand dit betwist, maar als de katholieken scholen stich ten, dan moeten zij ze ook onderhouden. De socialisten hebben ook hun scholen, maar zij betalen ze zelf en krijgen van niemand geen toelage. De heer Delahaye spreekt ook van Antwerpen, maar laat ons dit voorbeeld in zijn geheel volgen en in de katholieke scholen controle verleenen aan de andere partij en aan de katholieken in de andere scholen. Doch hier is zulks niet mogelijk omdat wij een min derheidsschepencollege hebben, moesten wij ons hier Dij een vrije school aanbieden, wij vliegen er buiten. Wij hebben er dus niets in te zien en in die voorwaarde is het ons niet mogelijk die 5o.ooo fr. te verleenen. Het ver wondert ons niet hier te moeten hooren dat men geen schooloorlog verlangt, maar tus schen woorden en daden is er een groot ver schil Zou er iemand onder u durven beweren dat gij, katholieken, den schooloorlog niet zoekt Er is niemand op de zes die spreekt, dus stemt ge met mijn gezegden in. Hebben wij het geval niet gehad van den spekken- meester M. Vandamme. En gij doet uwe bezoe ken ten huize. M. Missiaen. Haalt een enkel voorbeeld aan, zoo ge kunt, waar wij drukking uitgoe- fend hebben. M. Vandamme. Onder uw leden zijn er velen die heel gelukkig zijn hunne kinders naar de vrije scholen te mogen zenden. M. Declercq. De b'Aloysiusschool heeft door de handelwijze van dien onderwijzer meer kinderen verloren dan de stadsjongens- school. Ten andere zijne handeling werd door het schoolcomiteit afgekeurd. M. Missiaen. Die afkeuring bestond in het verleenen van een olaats van onderwijzer in plaats van hem van kant te zetten. M. Declercq. Hebt ge klachten over het schoolcomiteit als zou het tegen de officieele scholen gewerkt hebben M. Missiaen.— Ja, maar die heeren van het comiteit zijn zoo behendig genoeg dit werk zelf niet te doen, zij stellen daarvoor andere personen aan. Als ge wilt zal ik u in geheime zitting namen en feiten aanhalen waarbij juf fers en dames ten huize gegaan zijn en sargién uitgedeeld hebben. M. Declercq. Alswanneer er iets gegeven wordt, is het dan met het doel de officieele scholen te benadeeligen M. Missiaen. Vermits dit gegeven wordt op voorwaarde dat die ouders hun kinders naar de vrije scholen zouden zenden. M. Vandamme. Als die menschen u dat komen zeggen, dan zijn het verraders. M. Missiaen. Als de ouders zoo laag ge* zonken zijn de ziel van hunne kinders te ver* koopen, ja dan zijn het verraders, en ik heb niet de minste achting meer over voor die per sonen. Doch het is niet noodig op die manier voort te doen, ik wil dat er klare wijn geschonken worde. De nationalisten, om geen positie te moeten nemen, onttrekken zich aan de stemming. Ik stel voor vandaag over dit punt niet te stemmen, om hen in de mogelijk heid te stellen te toonen wat zij willen. In geval gij weigert dit voorstel aan te nemen, dan zullen de socialisten, en ik hoop dat de heeren liberalen dit voorbeeld zullen volgen, insgelijks de zaal verlaten. MSobry. Op die manier is dit het be stuur onmogelijk maken. Alswanneer de ver antwoordelijke personen wegloopen dan kun nen wij geen begrooting opmaken en zullen wij onze werklieden en bedienden en de uitge voerde werken niet meer kunnen betalen. Wij kunnen dien uitstel niet aannemen. Na de nationalisten zijn het nu de socialisten en libe ralen die deserteeren. M. Missiaen. Omdat het schepencollege geen meerderheid heeft. Moest gij op een

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5