2 M. Leuridan. Ter gelegenheid van het stemmen dier begrootingen dring ik bij den raad aan om het schepencollege er op te wij zen dat de taalwet naar den geest en de let ter in de muziekschool zou dienen toegepast te worden. M. Sobry. Wij hebben daarover reeds onderrichtingen gekregen van den heer Gou verneur. M. Vandamme. Ik steun de gezegden van den heer Leuridan want ouders, wier kinders geen fransch kennen, hebben er reeds over geklaagd dat hun kinders de lessen niet kunnen volgen. M. Leuridan. Wanneer ik die bemer king maak, dan steun ik niet zoodanig op den administratieven kant maar wel op een der leerkrachten dier school. Het is een vrouwe lijke leerkracht die ik bedoel en het is vooral deze die ik op het oog heb. 4. Openbare Onderstand Openbare ver pachting van een huis Proces-verbaal. Ten gevolge eener ontslaging van pacht, werd het huis nr 9 der Meenenstraat opnieuw openbaar verpacht. Dit huis was vroeger ver huurd voor 1.800 fr. en thans zal het 5.900 fr. opbrengen. De raadsleden keuren deze verpachting eenparig goed. 5. Openbare Onderstand - Afstand van grond in der minne aan den Dienst der Militaire kerkhoven. De dienst der militaire kerkhoven vraagt een stukje grond van 12 aren, sectie A deel van n" 172b en I78d, gelegen te St-Jan en aan de Commissie van Openbaren Onderstand toebehoorende, in der minne te mogen koo- pen. Deze perceelen werden vroeger openbaar verkocht, maar die 12 aren werden alsdan niet medeverkocht zoodat zij thans in den eigendom van een anderen liggen. Tijdens het onderzoek van commodo en incommodo wer den er tegen dezen afstand, die gedaan wordt mits een totale vergoeding van 6.3oo fr., geen bezwaren ingebracht. Al de raadsleden brengen een gunstig advies uit. 6. Stadsbibliotheek a) rekening over het dienstjaar 1q2q b) begrooting voor iq3i. De rekening over het jaar 1928 sluit met 2961 fr. 52 ontvangsten en 2915 fr. 70 uitga ven, alzoo een batig slot latende van 45 fr.82. De begrooting voor ig3i voorziet 4000 fr. in ontvangsten en uitgaven. Deze rekening en begrooting worden, bij afzonderlijke stemming, zonder de minste op merking goedgekeerd. De heer Voorzitter geeft hierop lezing van het verslag van den hter Bioliothecaris dat luidt als volgt Wij mogen met voldoening bestatigen dat, volg* ns de statistiek van het verleden dienst jaar, de leeslust onzer bevolking, zoowel in de vak- en jeugdafdeelingen als in de open bare bibliotheek en volksboekerij, opmerkend vooi komt. xo.85i werken van allen aard wer den door de lezers gebruikt. 9012 botkdeelen, waarvan 5o>2 vlaamsche, 3359 fransche en 21 in vreemde talen werden uitgeleend aan 2323 mannen, 1348 viouwen en 410 jongens bene den de i5 jaar. Daarenboven werden er in de leeszaal aan 544 bezoekers i83g weiken medegeueeld, meestal over Rechtsleer, ge schiedkunde en vakonderwijs, hierin niet medebegrepen de lezing door de belangheb benden de, tffichele ui gaven van algemeen nut. Ons biblioth ekfdnds werd in den loop van het jaar nogmaals bevoordeeligd met menige belangrijke nieuwe wet ken van vormenden aard, dank zij de giften en toelagen in boeken van het ministerie van Wetenschappen en Kunsten, van de Westvlaamsche Provinciale Commissie voor Volksopleiding, van onze Belgische Academies en Hoogescholen en ver ders van eenige wetenschappelijke instellingen van het Buitenland. Daarenboven werd ons door het gemeentebestuur van Antwerpen een zending gedaan van l38 werken in 239 deelen, van verschillenden aarfl, gekozen uit de dub bels der Hoofdbibliotheek van de roemrijke Scheldestad, als gift voor onze door den oor log bepf^füe Ypersche stadsbibliotheek. riet tere_£jit gewaardeerd initiatief van de Ypersche Handelskamer, tijdens de laatste Haftdelsioor, werd voor onze boekerij een gunstige gelegenheid om hare vooroorlogsche verzamtling Ypersche zichten en printen ten toon te stellen. Deze belangrijke documenten van de oiide Ypersche kunst mieken op de duizenden bezoekers een diepen indruk. Bij gelegenheid werden zij benuttigd en zullen het voorzeker nog wezen voor de herstelling onzer praalgebouwen. M. D'Huvettere. Wij hebben daarin kun nen zien dat de stad Antwerpen aan onze Bibliotheek verscheidene boeken heeft ge schonken, en ik meen dat het een plicht is haar daarvoor onzen dank uit te drukken. Dank aan de gedane giften vermeerdert onze verzameling boeken, doch volgens mijn oor deel zouden wij ons niet uitsluitend op die giften mogen vertrouwen, maar zelf, in de mate der mogelijkheid, naar betere geldmid delen voor onze bibliotheek uitzien. Immeis de goede lezing is een middel om de jeugd van allerhande gevaren af te houden, het is een aangename en gezonde ontspanning voor lichaam en geest. Daarom moeten wij alles doen wat we kunnen om onze bibliotheek te verbeteren en het lezen meer en meer aan te moedigen. M. Sobry. Ik ben van het gedacht van den heer Schepen D'Huvettere dat wij de weldoeners van Yper moeten bedanken. De beheerraad der bibliotheek heeft de stad Antwerpen reeds bedankt en daarvoor niet gewacht totdat de begrooting voor den ge meenteraad kwam, doch dit belet niet dat de stad thans ook haren dank voegt bij dien door den beheerraad vroeger uitgedrukt. M. D'Huvettere. Ik beu ook nog van oor deel dat het insgelijks betaamt onzen dank over te maken aan den heer Bibliothecaris die zoo ijverig en bekwaamvol zijne moeilijke taak waarneemt en altijd en voor iedereen zoo dienstvaardig en behulpzaam is. 7. Vleeschhuis Verpachting van een kraam Ontslaging Bemachtiging aan het Schepencollege het kraam gebeurlijk uit der hand te verpachten. M. Sobry. Den 26 Mei ig3o keurde de raad de verpachting goed van een kraam in het vleeschhuis aan een persoon die sedert dien nog nooit is opgekomen om van zijn kraam bezit te nemen en daarvoor ook nog nooit een centiem betaald heeft. Diensvol gens stel ik voor dien persoon van zijn pacht te ontslaan en het schepencollege te bemachti gen om dit kraam gebeurlijk uit ter hand te verpachten. M. Bonnet. Denkt ge niet dat ge daarmee een gevaarlijk voorgaande zult scheppen Die persoon heeft tegenover eert openbaar bestuur zekere verplichtingen aangegaan en is dus ge houden de verschuldigde som te betalen van af het begin der pacht tot aan den opzegervan. M. Sobry. Daar er zekere persoonlijke redenen mede gemoeid zijn, ware het best dit punt naar de geheime zitting te verdagen. M. Bonnet. Ik stem daarin volgaarne toe. 8. Overstroomingen Geldelijke hulpver leening aan de geteisterden Voorstel. Het raadslid, M. Vandamme, heeft in da tum van 26 November 11. naar het schepencol lege een brief gezonden waarbij hij herinnert dat de raad over twee jaar eensgezind een toelage heeft gestemd voor de geteisterden der stieek van Dendermonde en vraagt dat er thans opnieuw een hulpgeld zou verleend worden aan de geteisterden der nieuwe over strooming. M. Sobry. Over twee jaar in December werd er een som van 2.000 fr. gestemd en ik stel voor nu zelfde hulpgeld te verleenen voor de slachtoffers van dien pijnlijken toestand die door het natuurgeweld veroorzaakt .werd. De merschen, die van de overstrooming zooveel te lijden hebben, moeten geholpen worden. Gister reeds werd er hier in de stad rondge gaan en werd er ten voordeele dier ongelukki- gen een schoone som door de Ypersche Schot ten verzameld. M. Leuridan. Namens mijn groep houd ik eraan mij bij het initiatief van onzen collega aan te sluiten, des te meer dat er vanwege den Saat geen voldoende hulp zal komen. Men heeft 3oo millioen over voor de forten maar men zal pas een half dozijn millioenen vinden voor het versterken der dijken, dus moet de publieke liefdadigheid goed maken wat de Staat niet doet. Doch wat ik thans zou willen vragen is te weten aan wie het uwe bedoeling is die som te geven. Over twee jaar werd dit hulpgeld aan een specifiek vlaamsch werk, namelijk het Vlaamsch Kruis, gegeven en ik verhoop thans dat de raad in zijne goede gevoelens zal volherden. Het Vlaamsch Kruis houdt zich druk bezig, zon der de minste bijbedoeling, met hulp te bren gen aan de geteisterde bevolking en niemand beter dan hunne onmiddellijke landgenooten kunnen die menschen hulpe geven. Daarom stel ik voor die bepaalde gift aan het Vlaamsch Kruis te storten. Iedereen weet dat er op die inrichting niets te zeggen valt, zij is niet aan gevoerd als zijnde het monopólium van een politieke partij en hier valt mij iets te binnen dat de heeren Staatskatholieken mogelijks zal bevredigen en geruststellen, namelijk dat het Vlaamsch Kruis te Poperinghe niet ge vestigd is in het lokaal mijner vrienden maar in den Cercle Catholique In het Vlaamsch Kruis zijn er menschen van alle politieke denkwijze, maar Vlamingen, vereenigd. In die voorwaarde kan er dus geen twijfel bestaan over de bestemming van het geld dat wij verleenen. M. Missiaen. Om de reden door den heer Leuridan aangehaald is het mij niet mogelijk, spijtig genoeg, die toelage te stemmen. Als die ramp niet kon voorzien of verholpen worden, dan ware het onzen plicht te helpen. Maar hier was die ramp voorzien, de bressen in 1928 in de Schelde gemaakt werden slechts voorloopig vermaakt. Al de dagbladen hebben het gevaar vermeld. Over drie weken waren er nog ingenieurs die spijts alles durfden ver klaren dat er niet het minste gevaar bestond, en slechts enkele dagen later zien we dat het ongeluk, dat voorspeld was, zich verwezen lijkt. Aangezien de Staat dus aan zijn plichten te kort komt, is het ook hij die de slachtoffers zijner onvoorzichtigheid moet vergoeden, het is maar redelijk dat de Staat de rechtstreek- sche slachtoffers zijner eigen nalatigheid voor de geleden schade betale. Maar als de meer derheid van den raad dan toch dit hulpgeld stemt, dan is de tweede zaak te weten aan wien die toelage moet toegekend worden. Vroeger hebben wij een toelage gestemd voor het Vlaamsch Kruis, maar thans moet ik ook met spijt bekennen dat wij verkeerd werden ingelicht. In tegenstrijd met hetgeen de heer Leuridan beweert, wordt er in het Vlaamsch Kruis werkdadig aan politiek gedaan. Ik heb in mijn handen briefjes gehad, die zich in de pakken bevonden die aan de geteisterden werden uitgedeeld, en uit dewelke men op geheel onbetwistbare wijze kan afleiden dat er aan Vlaamsch Nationalistische politiek wordt gedaan. Alswanneer er een toelage verleend wordt, dan is het niet om aan politiek te doen maar om de menschen te helpen en als men nu vraagt die toelage aan het Vlaamsch Kruis te overhandigen, dan is het ons niet mogelijk, als tegenstanders dier politiek, dit te stemmen. Doch, er is nog iets anders. Het is niet alleen langs de Schelde dat er over stroomingen plaats halden, ook Bergen, Charleroi en andere steden, gelegen ten volle in 't Waalsche gedeelte van 't land, werden geteisterd. Die slachtoffers zijn evenveel ons medelijden waardig en als de toelage nu aan het Vlaamsch Kruis gegeven wordt, zullen alleen de geteisterden van de Scheldestreek geholpen worden en de Walen niet. Ik geloof niet dat het in de bedoeling is van den raad iemand uit te sluiten, en als men iedereen wil helpen dan moet de toelage naar het nationaal, naar het Rood Belgisch Kruis gaan. Daar werd er nog nooit aan politiek gedaan, en moest men dit willen doen dan zou men onmiddellijk tegengehouden worden, omdat daarin alle politieke partijen en alle denkwij zen vertegenwoordigd zijn. M. Vermeulen. Ik vraag dat het hulpgeld zou gegeven worden aan het Rood Kruis dat het Rood Kruis is van gansch Belgiè, waarin alle gedachten vertegenwoordigd zijn en dat ons aller vertrouwen heeft. Zijn voorzitter is een geboren Yperling. Daarbij werd de stad Yper door het Rood Kruis h t groot voordeel gedaan met een schoon autorijtuig begiftigd te zijn dat zooveel diensten bewijst. Als blijk van erkentenis moet de toelage der stad aan het Rood Kruis gegeven worden. M. Leuridan. Het eerste gedeelte van het betoog van den heer Missiaen is het ge zond verstand zelf, maar de afleiding, het be sluit ervan is slecht. Het is volstrekt de schuld van den Staat dat wij die overstroomingen te betreuren hebben. Gij noemt het nalatigheid, ik noem het kwaadwilligheid, omdat het voor het Vlaamsche land is waarvoor men mis schien morgen met moeite zes millioen zal vinaen. Er werden honderde millioenen be steed voor het bekken der Maas, voor het in dijken der oevers in het Waalsch gedeelte, en dit alles met 'r geld onzer Vlaamsche boertjes. Het is omdat de Vlamingen bestolen werden, omdat er voor hen niets gedaan werd dat die ramp zich nogmaals heeft voorgedaan. En thans zouden wij moeten goed maken wat doör diefstal gepleegd werd en daarom de publieke liefdadigheid inroepen. Wat nu de bestemming betreft, als ge toch meent in de plaats van den Staat te moeten treden, haalt men, om de toelage aan de Croix Rouge dé Belgique in plaats van het Vlaamsch Kruiste geven, als argument aan dat er in de pakken, door het Vlaamsch Kruis uitgedeeld, briefjes gevonden werden waarin er aan Vlaamsch nationalistische politiek werd gedaan.. In

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2