A door een veel grootere waarborg bekomt, gezien de nieuwe maatschappij een kapitaal heeft van 194 millioen in plaats van 24 mil- lioen. En nu stelt men voor hierop eenvoudig te zeggen wij houden ons aan onze voor gaande voorstellen. M. Missiaen. En onderhandelen. Doch de maatschappij zou eerst willen dat wij hare versmelting goedkeuren en slechts daarna met ons onderhandelen. Wij zullen alzoo onzen troef niet verbeuren. M. Vandamme. Tot hiertoe werden alle onderhandelingen steeds schriftelijk gedaan. Alzoo zal men nooit kunnen overeenkomen, er moet mondelings met de maatschappij onderhandeld worden. M. Vermeulen. Alles is hier te Yper ver andert sedert het contract gemaakt werd, dan waren er hier enkel barakken en alles was nog maar voorloopig. Dit is een argument dat gij in den brief zoudt kunnen zetten om de maat schappij mogelijks nog gemakkelijker te overhalen met aldus te bewijzen dat de toestand hier totaal veranderd is sedert het sluiten van het akkoord. MDeclercq. Wij kunnen dit argument tijdens de onderhandelingen gebruiken. M. Sobry. Wij zullen dus met de maat schappij voort onderhandelen. Al de raadsleden keuren dit voorstel goed. 11Schoolcontracten Wijzigingen aan art. 6 gevraagd door 't Schoolcomiteit wegens toelagen en aan art. 10. De heer Voorzitter is van meening dat het onnoodig is alles nog te herhalen gezien dit vroeger breedvoerig besproken werd. M. Leuridan. Ik ben overtuigd dat de raad ons dankbaar zal zijn hier over die kwestie geen debatten meer te voeren. Ik heb reeds gansch onze meening uiteengedaan en we zullen u dus niet meer vervelen met een herhaling van hetgeen we vroeger daarover gezegd hebben. Doch vooraleer ik zeg hoe we onze houding zullen wettigen, moet ik doen opmerken dat het, volgens onze opvat tingen, een slechte methode is vanwege de socialisten en liberalen van onze afwezigheid gebruik, ik zeg niet misbruik, te maken om tegen ons een uitval te doen. Dat is niet fair. Wij zijn er tijdens de laatste zitting uitgetrok ken op grond van een onbedwingbaar protest tegen de houding der staatskatholieke partij en wij hebben er geen oogenblik aan gedacht onze verantwoordelijkheid te willen ontdui ken, maar wij wilden niet dat zij ons aanza gen als schoteldoeken in hun handen. De socialisten en liberalen hebben de stemming doen uitstellen om ons te verplichten er aan deel te nemen. Vandaag zijn wij gerust terug gekomen, daar onze daad niet is geweest het geen ze aanzien werd door de twee linker zijden die insgelijks hebben weggeloopen. Vandaag zal dit niet meer noodig zijn, wij zullen blijven. De social sten hebben gedacht dat wij ons aan onze verantwoordelijkheid wild.n onttrekken, wij zullen hen bewijzen dat zij zich bedrogen hebben. De liberalen hebben gesproken van ons het masker af te trekken, maar moest alle politiek zoo klaar zijn als de onze dau zou het er wat properder uitzien. Wij zijn vijand van den Staai en daar mee punt. Dit staat ten andere in al or ze geschriften en bladen te ltzen Wij zijn aan hangers van de volledige gelijkstelling van het officieel r n het vrij onderwijs en daarbij ook nog vast gehecht aan de katholieke grond- beeinselen. Ik heb ru de eer, namens mijn groep, onze on'houding voor te 1 zer, want ze is geschreven opdat ze voor iedereen klaar zoude wezen en sommige politieke- bladen o ze verklaringen niet met r zouien kunnen verdraaien. Wij s'emmen ntet ja ten toeken van protest tegen de broodrooverspractijken door de geestelijke overheid aangewend in het verleden en door haar moedwillig als dreigmiddel behouden voor de toekomst tegenover de vlaamsch nationalistischgezinde leden van haar onderwijzend personeel Wij stemmen niet neen. ten eerste omdat wij aan ons katholiek beginsel geen afbreuk willen doen ten tweede omdat wij het liic et vunc- gepast oordeelen alle reden tot leedvermaak zoowel aan staatskatholieken als aan vrij zinnige tegenstrevers te ontnemen. De tijd staat niet stil, vooral in Vlaanderen niet Morgen kraakt de Belgische eenheid's Staat, neemt Vlaanderen zijn rtaatsroer in eigen handen, en overmorgen, zal het Episcopaat den Vlaamsch-Nationalen Staat zijn geloofs brieven ter hand stellen. De geschiedenis is een eeuwig herbeginnen, daarom zijn wij, de verguisde Vlaamsche nationalisten, de sterk - sten, nu en straks. M. Missiaen. Ik moet bekennen dat dc houding der nationalisten mij niet verwon dert. Ik had vermoed dat zij zich aan hunne verantwoordelijkheid wilden onttrekken en daarom heb ik gevraagd de zaak uit te stellen. Doch er is niets in hunne houding veranderd, want zich onthouden is wegloopen en weg- loopen staat gelijk met zich te onthouden. Doch wat me verwondert is dat de heer Leuridan zegt dat de leden der hoogere geestelijkheid slechts schijnheiligaards zijn die later, wanneer de nationalisten meester zijn, heel tevreden zullen wezen hunne die naars te zijn En nu, na al hun krachtdadig protest, zullen ze volharden met een energieke onthouding. Is me dat niet belachelijk M. Leuridan. Het spijt me u dat plezier niet te kunnen doen neen te stemmen. M. Vermeulen. Tijdens de laatste zitting heb ik alleen maar bestatigd dat de heer Leu ridan over een maand niets had tegen het schoolcomiteit, dat hij nu in tegenstrijd daar mede een zonderlinge houding aannam en dat dit een schoone gelegenheid was om hem het masker af te trekken. M. Leuridan. Ik heb niets tegen het plaatselijk schoolcomiteit, maar wel tegen de opperbazen, en die noemt men het episcopaat. M. Vermeulen. Maar hier hebt gij te doen met het plaatselijk schoolcomiteit. M. Vandamme. Volgens mij zijn de vlaamsche nationalisten nog slechter dan socialisten en liberalen. Die ten minste zijn standvastig in hunne princiepen en stemmen volgens hunne gedachten, maar gij, M. Leu ridan, gij doet juist als de kat met een pas gevangen muis. Ge durft uwe verantwoorde lijkheid niet nemen. ne kat speelt ook eenigen tijd met de muis om op het gepast oogenblik het diertje vervolgens den knak te geven. M. Leuridan. O, die slimme kat. M. Vandamme. Gij handelt juist op de zelfde manier om uwe lage zeliszucht te vol doen, doch de menschen zullen over uwe houding oordeelen. M. Leuridan. Ze lachen al groen al een kant. De heer Voorzitter herleest hierop het voorstel van wijziging aan artikel 6 van het schoolcontract, zooals dit reeds in ce vorige zittingen werd uiteengedaan, en gaat over tot de stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Vandamme, Delahaye en Sobry; neen de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Vermeulen onthouden zich de heeren Capoen, Laton, Leuridan en Soete. M. Sobry. Vervolgens hebben wij nog de verandering aan artikel 10 goed te keuren volgens dewelke al de toelagen van Staat en Provincie voor schoolbehoeften en handwerk in vermindering komen van de stadstoelage en in de stadskas moeten gestort worden. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Missiaen, Bonnet, Cou- telL, Vergracht, Vermeulen, Vandamme, Delahaye en Sobry onthouden zich de heeren Capoen, Laton, Leuridan en Soete. 72. Aanneming voor tien jaar, te rekenen van i-i jq3i, van S'-Jozej's school met toelagen op den voet der Mariaschool. M. Leuridan. Vermits we het voorwerp zijn van aller aandacht, houd ik er aan aan stonds te zeggen dat we, zonder de minste afbreuk te doen aan onze vorige verklaring, de aanneming van St-Jozefs school zullen stemmen. M. Missiaen. Wanneer nu nog nieuwe katholieke scholen worden aangenomen, strijdt dit tegen de belangen der stad. Nu zeg ik het mondelings, maar tegen ue volgende zitting dien ik schriftelijk een formeel voorstel in om, vei mits ge geld te veel hebt, op de verschillige wijken der stad gemeentescholen te bouwen. De heer Voorzitter legt hierop de vraag van aanneming ter stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Vandamme, Delahaye en Sobry neen de heeren Mis siaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Ver meulen. i3. Mededeelingen. 1) De heer Voorzitter geeft lezing van een schrijven van den Voorzitter der Federatie van het bouwbedrijf waarbij een verhooging gevraagd wordt van den gemeentetoeslag in het crisisfonds. Dit is, zegt de heer Voorzitter, een mede- deeling waarover wij te naaste week zullen beslissen. 2) M. Leuridan. Ik maak mij de tolk en de verdediger van de politieagenten die u een schrijven gezonden hebben nopens d? onge wone en lastige wijze waarpp hun rusttijd is ingericht. Hun brief is meer dan redelijk en wettig en ik vraag dat het hoofd der politie, samen met zijn officieren, een reglement zou mogen opmaken dat voor de agenten de noodige verlofdagen voorziet. M. Sobry Wij zullen de aandacht daarop vestigen en dit dan later bespreken. M. Vandamme. Uwe bureelbedienden krijgen verlof op II en 21 Juli, waarom kan dat ook niet gedaan worden voor de politie, of zoo dien dag niet schikt waarom krijgen zij dan geen vergeldingsdag M. Missiaen. De politie mag maar 48 uren dienst doen per week en moet ook een rustdag hebben op zeven. Dit is dus eenvoudig een kwestie van toepassing van hetgeen reeds best.'at. 3) M. Vandamme. Zoudt gij ons thans geen mededeeling kunnen geven van het pro vinciaal schrijven betrekkelijk de gevraagde verlenging der huishuurwet M. Sobry. Daarvoor werd er den, 4 No vember geschreven en de heer Gouverneur antwoordde den 12 November dat er, gevolg op de vroegere genomen inlichtingen, voorge steld werd voor Yper geen nieuwe verlenging te vragen. Vooraleer thans den wensch van den gemeenteraad aan het ministerie over te maken, vraagt de beer Gouverneur zekere nadere inlichtingen en wenscht hij onder meer te weten hoeveel woningen er te Yper voor den oorlog meer dan 12 fr. 5o per maand ver pacht waren. Het zijn slechts de huizen die minder verpacht waren die van een nieuwe en laatste verlenging van een jaar kunnen ge nieten. M. Vandamme. Gij hebt mij dit schrijven medegedeeld en zoudt gij nu ook niet lezing kunnen geven van mijn antwoord daarop M. Missiaen. Het is Zaterdag laatst reeds in het Staatsblad verschenen dat de huishuurwet voor een jaar verlengd werd voor Yper. M. Sobry. Dan is het nutteloos nog ver der aan te dringen, gezien het reeds toege staan is. 4) M. Leuridan. Hebt ge geen brief ont vangen van een plaatsvervangend lid van de Commissie van Openbaren Onderstand Gij zoudt ons ervan moeten kennis geven, daar ik meen te weten dat hij tot den gemeenteraad gericht is. M. Sobry. Daar dit een persoonlijke zaak is, moet dit in geheime zitting verhandeld worden. M. Leuridan. Zonder een naam te noe men, houd ik er toch aan er op te wijzen dat het vanwege de katholieke partij een zonder linge daad is iemand te benoemen zonder zelfs zijne toestemming gevraagd te hebben, zoodat die persoon daarover nu ferm ver ontwaardigd is. 5) M. Vermeulen. Vroeger werden er stappen aangewend om hier te Yper een mili tair vliegplein te bekomen. De heer Brutsaert kreeg de verzekering dat de vliegschool van Wevelghem naar het Polygoneveld te Zonne- beke zou verplaatst worden en de heer minis ter Jaspar zelf beloofde dit, tijdens een onder handeling in 't ministerie, aan de hh. advokaat Butaye en Donck- Thans heb ik uit geheel goede bi on vernomen dat er in het ministerie van landsverdediging een Commissie verga dert om daarover ie besluiten. Deze maand nog moet er een beslissing genomen worden en ik stel voor dat de stad ook zou aandrin gen om een oplossing te bekomen in 't voor deel van Yper. De militaire overheid schijnt erg tegen deze verplaatsing gekant. Men over schat zoodanig de inrichtingskosten om de verwezenlijking van het ontwerp onmogelijk te maken, en men beweert zelfs dathetklimaat hier niet goed is. Het is natuurlijk beter aan de Leie Ik stel dus voor aan de heeren Jaspar en De Broqueville te schrijven èn de ondersteuning der Namerheeren en Senatoren te vragen. M. Sobry. Wij zijn t' akkoord met het voorstel van den heer Vermeulen om voor het bekomen van een vliegplein aan te dringen. M. Bonnet. Als vijand van alle militair stelsel stem ik dan ook tegen de verplaatsing van het vliegplein. M. Leuridan. De Spartanen gebruikten een ander middel en, om de jeugd van den drank afkeerig te maken, mieken zij de Helo ten zat en gaven ze alzoo aan het misprijzen der jeugd over. Misschien ware het ook een goed middel de militairen hier aan de poorten der stad te brengan, opdat men er rap van ge noeg zou hebben.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4