M. VermeulenIk steun deze vraag. M. Sobry. Wij zullen daarvoor schrijven en aandringen. Thans zullen wij het onder zoek onzer begrooting beginnen. M. Missiaen. Waarom M. D'Huvettere. Om onze begrooting op te maken gelijkvormig met de fiscale wetten inzake provincie- en gemeentetaksen. Er werd beloofd dat die wet binnen kort zal gestemd worden opdat de gemeenten en steden nog den tijd zouden hebben de begrootingen te stemmen. M. Missiaen. Ik stel voor een wensch te stemmen opdat de Wetgevende Kamers ten spoedigste die wet zouden stemmen. Zoolang die wet niet gestemd wordt, is dit een beletsel voor de begrooting, en meest alle steden heb ben reeds dien wensch uitgedrukt. M. Declercq. Dit artikel moet, ten gevolge der verpachting van de kazematten, opge- slegen worden. De som mag dus verhoogd worden met het verschil tusschen 25oo fr. en hetgeen thans reeds voorzien was, 't zij met 1900 fr. Dit artikel wordt dus op 7000 fr. gebracht. M. Lemahieu. Dit artikel zal verminde ren, daar de eilanden, die vroeger 5oo fr. opbrachten, niet meer verpacht werden. M. Sobry. Laat ons die som behouden. Ik denk dat wij wel een liefhebber zullen vinden, zooniet kunnen wij mogelijks dit zelf beboeren. M. Lemahieu. - Dit zal in den buitenge wonen dienst komen. M. Vandamme. Het is misschien omdat de militaire overheid weet dat een deel der bevolking hier antimilitarist is dat zij weigert te komen. M. Leuridan. Wij hebben er anders niets tegen, iedereen moet leven. 6) M. Ver gr acht.— Hebben de inwoners der Drie Zottenstraat ook geen brief geschreven gericht aan het schepencollege en den gemeen teraad nopens de verlichting en den afloop van liet water M. Declercq. De zaak is in onderzoek en binnen kort zal er voldoening gegeven worden. 7) M. Capoen. Wegens het wegruimen der onderstanden in beton heeft het schepen college reeds stappen aangewend M. Sobry. Ik denk dat wij dit punt eerst op de dagorde moeten plaatsen om te weten wat de raad daarover zal beslissen. M Capoen. De gemeente S* Jan is met de werken reeds begonnen en volgens mij die eerst begint zal ook eerst geld hebben. Het ware wenschelijk het voorstel van het ministe rie zoo haast mogelijk te onderzoeken, want bet is nu reeds tien jaar dat die onderstanden -de landen belemmeren. 8) M. Leuridan. Volgens het lastenkohier van den ruimingsdienst moet de aanvraag per soonlijk besteld worden aan den aannemer van de ruiming. Thans is er een verhuis ge beurd en sommige menschen ontzien van dit lastenkohier na te volgen. Ik stel voor dit laatste te doen eerbiedigen en de bepaling, waarbij de aanvraag persoonlijk tot den ruimer zelf moet gedaan worden, te behouden. M. Sobry. Het lastenkohier bestaat. Wij moeten ons dus er aan houden, alhoewel het .soms lastig is zoo ver te moeten gaan. M. Bonmet. - Kan er hier in het stadhuis, op het gelijkvloers, geen brievenbus gehangen worden, die de aannemer eiken dag zou komen lichten M.Declercq. Dit ware moeilijk en er zou niet de minste controle meer zijn voor de rangoide der vragen. M. Leuridan. Destrekking tusschen den ruimeren sommige personen is nu al gespan nen, men moet zooveel mogelijk alle wrijvin gen beletten. M. Declercq. De aannemer is ook ver plicht bij iedere vraag een briefje af te geven, en dat doet hij niet altijd. Ik ben reeds twee maal bij hem gewetst om de boeken na te zien, en telkens was hij niet thuis. Wij hebben er reeds aan gedacht van de vragen te doen indienen in het politiebureel en daar de brief jes af te gever. M. Lemahieu. Van de Kalfvaart naar de Capucienenstraat is het zeer ver, en het beste ware nog de aangiften te doen in het politie bureel. M. Leuridan. Het gebeurt toch maar twee of driemaal per jaar dat de menschen die vraag moeten doen. M. Vermeulen. Vóór den oorlog hebben wij altijd gezien dat de dienst ten dienste was van het publiek en nu is het publiek dat ten dienste zou moeten zijn van den dienst Dat zijn de nieuwe tijden M. Declercq. Vóór den oorlog had de vergunninghouder een bureel op de Esplanade. M. Vandamme. Kan er hierin 't stadhuis niemand ermede belast worden dia briefjes af te geven M. D'Huvettere: Het ware beter in het politiebureel, daar is altijd iemand. 9) M. Leuridan. Ik vraag aan den heer schepen van openbare werken zoo het niet mogelijk ware de beek in de Verdronken Weide in orde te doen M. Declercq. Die beek werd reeds over twee jaar gekuischt. M Leuridan. Er is daar een derde per soon die vuilnissen in de beek afwerpt en dat zou moeten belet worden. 10) M. Vandamme. De Elverdinghestraat is een der zeldzame straten waar zich een tramlijn in bevindt. Tusschen de riggels zijn er daar diepe putten waar het water blijft instaan, en de inwoners klagen erover dat, bij het voorbijrijden van autos, de gevels hun ner huizen geduiig met vuil modder be smeurd worden. Ik vraag dat er bij de buurt spoorwegmaatschappij zou aangedrongen worden om dit te verbeteren. M. Declercq. Thans is de maatschappij met dit werk begonnen in de Maarschalk Fochlaan, en wij zullen eens zien of ze in de Elverdinghestraat zal voort doen. Over 't al gemeen is het zeer moeilijk iets van de tram- maatschappij te bekomen. 11) M. Declercq. Sedert iojaar bevinden zich de Vlamertinghe-, Dickebusch- en Zon- nebekesteenwegen in hunnen zelfden toestand. Thans heeft de bevoegde overheid een som voorzien om deze steenwegen in orde te bren gen en ik stel voor den wensch uit te drukken opdat deze werken niet langer meer zouden uitgesteld worden. De heer Soete verlaat hierop de raadszaal. 14. Stadsbegrooting voor iq3i. M. D'Huvettere. Hetgeen we nu zullen doen, is tijdverkwisting. Wij zullen alles moe ten herbeginnen, gezien al de cijfers verande ren en met 2 moeten verhoogd worden. Wij zullen ook hetzelfde tegenkomen in de uitgaven. M. Sobry Wij zijn allen, geloof ik, daar over t' akkoord, maar wij kunnen daarom niet wachten om onze begrooting te bespreken, te meer dat wij reeds een brief ontvingen waar bij onze begrooting binnen de maand moet gestemd worden. Ik vraag dus te willen voort doen. Het is wel verstaan dat, in geval er geen opspraak is, de artikelen goedgekeurd zijn. ie Af deeling Gewone Ontvangsten. 1) Interesten van rentetitels op den Staat en het Gemeentekrediet, net (11.118 fr. 12). 2Ï Interesten van 132.417 fr. mobilaire oor logsschade niet onderhevig aan herbeleg vol gens overeenkomst met den Staat, goedge keurd in zitting van 17 £28 (interest gerekend tot 3l-l2-ig3i) (72.12i.fn 20). M. Missiaen. Ik wenèch te weten hoe het komt dat die interest veranderd is sedert ig2g? De interest op de titels van oorlogsschade werd nochtans niet gewijzigd. Verleden jaar was er slechts 66.ill fr. voorzien en nu schrijft ge 72.121 fr. in. M. Declercq. Ik denk zelfs dat wij die som nog zullen mogen verhoogen, gezien wij onlangs nog een vonnis bekomen hebben. M. Missiaen. Neen, want hier is alleen spraak van de overeenkomst die den 17 Oogst 1928 werd goedgekeurd. M. Ver gr acht. Dit cijfer werd hier vroe ger veranderd in de zitting zelf. M. Missiaen. Wij moeten toch weten op wac de cijfers berusten. M. D'Huvcttere. Ik heb hier de noodige gegevens niet bij mij. De heer Voorzitter stelt voor dit artikel voor te behouden. Al de raadsleden stemmen daarmede in. 3) Winstaandeel van 't Gemeentekrediet (glo f 4) Superwinstaandeel derzelfde maatschap pij (2.726 fr.) 5) Interest der loopende rekening bij 't Ge meentekrediet (100 fr.) 6) Verpachting van bebouwde eigendom men (5 100 fr.) 7) Verpachting van onbebouwde eigen dommen (23.5oo fr.) 8) Verpachting van 2 vijverhuizen, land en 't vischrecht (5.5oo fr.) 9) Verpachting van 't jachtrecht (5.880 fr.) 10) Opbrengst van vischverloven (5.000 fr.) 11) Opbrengsten van hakhout, oud ijzer en allerlei (5.000 fr.) B 5 12) Erkenningsrechten van eigendommen f375 fr.) 13) Vergoeding voor water uit stadsgrach ten (19.200 fr.) 14) Opbrengst der waterleiding a) van watervoorziening (i5o.ooo fr.) en b) van aan sluitingen (i5.ooo fr.) M. Sobry. Dit maakt samen een ont vangst van 165.000 fr. en we betalen daarvoor 207.500 fr. Dit is niet redelijk dat wij voor dezen dienst hetzelfde geld niet trekken als hetgeen wij uitgeven. M. Missiaen. Noemt ge dat water M. Leuridan. Het is eerder soep. M. Vandamme. Zijn er daar soms in die uitgaaf geen buitengewone werken voorzien M. Sobry. Neen, als ge wilt uwe begroo ting nemen kunt ge dat zien in artikelen 5g, 60 en 61 der uitgaven. Daarbij werd er nog een uitgaaf van 20.000 fr. gestemd, dit maakt dus een verschil van 62.000 fr. Dit is niet redelijk. M. Missiaen.Ik zou er aan houden dit artikel niet te veranderen. Nu reeds doet ge de menschen betalen voor water dat ze niet kunnen gebruiken. M. Delahaye. Hoever staat het nu met de werken aan Zillebekevijver M. Declercq. Ik denk dat dit met April zal gedaan zijn. Dat het water soms niet klaar is, wordt ook veroorzaakt door het springen der buizen. Dan moeten wij een deel der leiding afsluiten en wordt deze daardoor gansch omroerd. Het water vervuilt ook telkenmale wij purgeeren. M. Missiaen. Het is omdat dit niet ge noeg gedaan wordt. In de steden, waar men tweemaal per week purgeert, blijft het water altijd even klaar. M. Leuridan. Het springen der buizen wordt hier een klassiek geval. M. Vermeulen. Een oorzaak daarvan is de omroerde grond van Yper, en ook de ver andering van de vervoermiddelen. De onder grond heeft door het zwaar gerij veel te lijdenl M. Delahaye. De boorden der waterbui zen zijn te smal en ze zitten niet ver genoeg ineen. Van de minste drukking moeten ze be geven. M. Declercq. De nieuwe aansluitingen, die nog moeten gedaan worden, zullen wij èen halven meter dieper leggen. M. Sobry. Willen wij het krediet verhoo gen M. Vermeulen. Eer gij dat doet, moet gij eerst zorgen de waterspijzing in orde te stel len en niets als gefiltreerd water te leveren. Gij kunt toch niet doen betalen voor het vuil water dat de verbruikei s laten wegloopen. M. Leuridan. Wat stelt gij voor om dit te verhoogen M. Sobry. De watertaks met een derde te vermeerderen. MMissiaen. In dit geval moogt gij het water in mijn huis komen wegnemen, en zoo zullen er velen zijn. Nu reeds ben ik verplicht mijn water bij een ander te halen. Wanneer ge ons nog meer wilt doen betalen, moet ge goede koopwaar leveren en niet iets wat we niet kunnen gebruiken. M. Sobry. Ik zou willen ontvangen wat moet dienen om dezen dienst te bekostigen. Ik kan wel het water gebruiken. M. Vermeulen. Alle dagen moet er nog ongefiltreerd water gepompt worden te Zille- beke, zoodat al hetgeen wij te Dickebusch doen om het water te filtreeren nutteloos is, gezien dit met het water uit Zillebekevijver gemengd wordt. De raadsleden verklaren zich t'akkoord om die zaak voorloopig uit te stellen. 15) Vergoeding voor de gasleiding (y.5oo fr.) 16) Deel in de opbrengst der electrische krachten (8.000 fr.) 17) Opbrengst der openbare weegschaal (800 fr.) 18) Opbrengst van 't openbaar slachthuis (54.000 fr.) 19) Opbrengst van 't openbaar vleeschhuis (6.400 fr.) 20) Opbrengst der begravingsrechten (33.3oo fr.) M. Bonnet. Verleden jaar heb ik gevraagd te willen uitzien om een nieuwe of een occasie lijkkoets te koopen. Ik wensch thans te weten welk gevolg er daaraan gegeven werd. M Missiaen. Maar, dit staat er niet meer in.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5