M. Lemahieu. Wij hebben bij verschillige firma's inlichtingen gevraagd, doch de prijzen zijn zoodanig hoog, dat wij ervan verschrikt hebben. Een occasie hebben wij nog niet gevonden, en voor een nieuwe zal het niet 10.000 fr. maar wel 5o.ooo fr. zijn. M. Lemahieu. Dit kan in de buitenge wone uitgaven geschreven worden. M. Declercq. Denkt ge werkelijk dat de stad Yper 40.000 fr. opbrengt als taks op de autos Dat is niet mogelijk. M. Missiaen. G'hebt gij wel veel tijd te verliezen. M. Sobry. Wij zullen dit artikel dan maar behouden en verhopen dat de hoogere over 6 t M. Missiaen. Wanneer de tegenwoordige lijkwagen op straat van een zal vallen, zult gij dan moeten uitscheiden de lijken te vervoeren. 21) Grond vergunningen op het kerkhof (22 000 fr.) M. Dtelercq. Willen wij dit artikel voor behouden M. Lemahiiu. In 1929, ten gevolge van den harden Winter, zijn er veel sterfgevallen geweest, doch thans zijn de prijzen verhoogd zoodat de dienst met minder begravingen toch omtrent evenveel zal opbrengen. 22) Taks op ontgravingen (1000 fr.) 23, 24 en 25) Aandeel in Staats grondbelas tingen, in Staats belastingen op roerende zaken en in Staats bedrijfsbelasting (samen 5oo.ooo fr.) M. D'Huvtiiere. Wij kunnen daarover niet spreken. M. Missiaen. Waarom nu het dubbel voorzien als hetgeen in 1929 ontvangen werd, nu dat al de belastingen verminderd zijn en een zware handelscrisis voor de deur staat. Dit is om het evenwicht in uwe begrooting te hebben, maar 't is een gat maken in uwe kas, want het is niet omdat gij die som voorziet, dat gij ze daarom zult ontvangen. Als uwe cijfers op niets berusten,dan is het niet noodig de begrooting te bespreken. M. Sobry. In onze begrooting voor ig3o hebben wij de som van 429.545 fr. voorzien, dit werd gestemd en de bestendige afvaardi ging heeft dit cijfer goedgekeurd. M. Missiaen. Dit bewijst niet dat die som niet overdreven is. M. Sobry. Wij kunnen dit artikel voorbe houden. '26) Aandeel in Staatsbelasting op de oorlogs winsten (1 fr.) M. Sobry. Verleden jaar hebben wij hier voor niets ontvangen, maar men kan nooit weten en het is goed dit artikel te behouden. 27) Aandeel in Staats taks op cinemas en vertooningen (25.000 fr.) M. Missiaen. Hier moet ik nogmaals de zelfde vraag stellen. Die taksen werden ook verminderd en voor sommige categoriën zelfs met meer dan de helft. M. Sobry. Door de afschaffing van som mige taksen is het gansch onzeker te bepalen hoeveel de vermindering moet bedragen. M. Missiaen. Ge zult de helft der voor ziene som niet ontvangen. Volgens mij ware een som van x5.ooofr. nog overdreven. M. Sobry. Gij wilt dus de ontvangsten aftrekken, M. Missiaen. Neen, maar gij zult die som niet ontvangen. M. Sobry. De wet moet nog gestemd worden. M Leuridan. Maar wat zegt ge nu, Mijn heer de Voorzitter Het is reeds maanden en maanden geleden dat de bladen er van vol stonden van de gestemde ontlastingen. M. Sobry. Wij zullen dit artikel maar uitstellen. 28) Aandeel in Staats taks op de autos (40.000 fr.) M. Sobry. Dit is hier een vermindering van 20.000 fr. bij het jaar ig3o. M Missiaen. In 1929 hebt ge 40. 000 fr. ontvangen en nu zult ge nog zooveel minder ontvangen. Hier is het getal autos zoodanig niet vermeerderd. M. Declercq. Het aandeel der stad in die taks wordt berekend op het algemeen bedrag voor gansch het land. M Missiaen. Neen het is berekend op hetgeen de stad zelf opbrengt. 29) Belasting op wedden, loonen en pen sioenen (20.000 fr.) M Sobry. Komt de raad niet terug op zijn vroegere beslissing Wij hebben die ont vangst doodnoodig, en wij moeten hand over herte leggen. heid het zal goedkeuren. De overheid heeft dit vroeger niet willen doen omdat, volgens haar, de vrijgestelde schijf van 20.000 fr. op i5.ooo fr. moest teruggebracht worden. Het kan nu gebeuren dat ze dit toch goedkeurt en daarom zullen wij de voorziene ontvangst in de begrooting laten staan. 30) Gemeente opcentiemen op Staatsbelas ting op het inkomen (736.000 fr.) M. D'Huvettere. Wij kunnen dit cijfer op 100.000 fr. na niet bepalen. M. Missiaen. Alles vermindert en gij voorziet meer. M. Sobry. In plaats van 60 opcentiemen hebben wij er nu 70 gestemd. M. Missiaen. Wij weten wel dat de be stendige afvaardiging dit zal goedkeuren, zij keurt al goed wat gij wilt, maar daarvoor komt het in uwe kas niet. MSobry. Willen wij dit punt uitstellen Af. Missiaen. Dan zal het nogmaals het zelfde zijn. Ik stel voor 5oo.ooo fr. te stem men, gezien wij voor een crisis staan die op alles zijn weerslag zal hebben. Af. Leuridan. Dan voel ik meer voor het verdagen van dit artikel dan voor het stem men van een cijfer, dat even onzeker is. Af. Missiaen. En wat dan M. Sobry. Dan zullen wij zien om ook minder uitgaven testtmmen. 31Teruggaaf door den Staat van ongere gelde uitgaven der stad van 4 8 igt4 tot 3t-i2 1918, betaalbaar per kwartaal (757 fr. g3). 33) Teruggaaf door den Staat van ongere gelde uitgaven der stad in 1919 en 1920, 8e jaardooding (415 fr. 25) 33) Opcentiemen op Staatsbelastingen op de honden (7.000 fr.) 34) Gemeentebelastingen op muzioktuigen in drankhuizen en openbare plaatsen (6.000 fr.) 35) Gemeentebelasting op de bals en dans partijen (8.000 fr Af. Mis iaën. Weet gij dat ge uw regle ment op de bals ook zult moeten veranderen Er mag geen vaste taks geïnd worden, maar voor de danszalen moet de taks per vierkan ten meter berekend worden. Af. Leuridan. Het is niet gezegd dat dit zijn weerslag c p de ontvangsttn zal hebben. Af. Declercq. Die taks is reeds berekend volgens de grootte der zaal. Als ge wilt kan ik u het reglement eens toonen. Af. Missiaen. Ik heb die taks reeds zoo dikwijls betaald, en het is 20 fr. zoowel voor een groote zaal als voor een herberg. Slechts kleine he bergen betalen 10 fr. In geval die taks anders gestemd werd, dan is het de ont vanger die het reglement niet toepast. 36) Opcentiemen op Staatstaks op cinemas en vertooningen (6 000 fr.) 37) Gemeentebelasting op het leuren (3oo fr.) 38) Gemeentebelasting op bezette voorlan den (4.500 fr 39) Gemeentebelasting op huurrijtuigen en autos (4.500 fr.) 40) Gemeentebelasting op straatgebruik (i3o 000 fr.) Af. Missiaen. Ik wensch te weten waarom er nu meer voorzien wordt dan wanneer de taks gestemd werd Dan was er slechts 100 000 fr. voorzien en nu i3o 000 fr. Af. Sobry. De heer schepen Declercq denkt dat die taks i3o.ooo fr. zal opbrengen. Af. Declercq. 't Is reeds vijf maanden dat men bezig is met de afmetingen te doen en thans is men met de berekeningen begonnen. Af. Missiaen. En gij weet nu reeds welk cijfer gij zult ontvangen. Af. Vandamme. - De verhooging van dit cijfer werd in den loop van het jaar gestemd. Af. Sobry. Volgens de heer landmeter Devriendt, die met het afmeten der straten belast werd, zullen wij misschien nog meer ontvaneen. Af Missiaen. TIet schepencollege heeft den raad bedrogen, gezien het gezegd heeft dat die taks slechts 100 000 fr zou opbrengen. Af. D'Huvettere. Dit was een waarschijn lijkheid, het is moeilijk dit op voorhand te berekenen. Af. Missiaen. Kunt ge niet weten hoeveel meters straat er zijn in de stad en dan de op brengst der taks uitrekenen Af. D'Huvettere. Die berekening brengt nog meer moeilijkheden bij dan wij eerst dachten. De poortjes en doorgangen moeten afgerekend worden, en dan genieten de tal rijke families van een vermindering. Daarom moeten wij den uitslag der meting van den heer Devriendt afwachten. Af. Missiaen. Gij zult misschien varen zoo als met de taks op de voorlanden en minder ontvangen dan gij voorziet. Af. Sobry. AlswanneerTer betwisting be staat, dan zullen wij over dit artikel stemmen. Hf Af. Missiaen. Het schepencollege heeft niets berekend en een begrooting opgemaakt die op niets steunt Af. Sobry. Het is gij die hier niets doet, tenzij dan schreeuwen. De raadsleden verklaren zich t' akkoord om dit punt uit te stellen. 41J Plaatsrecht op essence pompen (4.OQO fr.) 42) Teruggaaf van straatherstellingskosten (17.500 fr.) q3) Plaatsrecht op de groenselmarkt (t .200 fr.) 44) Plaatsgeld op de boter- en eiermarkt (67.000 fr.) 45) Plaatsgeld op de kieken- en konijnen- markt, enz. (3.000 fr.) 46) Plaatsgeld op marktkramen en uitstallin gen (33.000 fr.) 47) Plaatsgeld tijdens fooren en feesten (9.000 fr.) 48) Opbrengst der zwemkom (i5.ooo fr.) M. Vandamme. Hoeveel heeft de zwem kom dit jaar opgebracht Het was een heel slechten zomer er. naar ik vernomen heb zul len de ontvangsten heel zeker meer dan 12.000 fr. bedragen. Ge zult dus nu meer ontvangen dan i5.ooo fr. M. Sobry. Willen wij 8.000 fr. inschrij ven Al de raadsleden keuren dit voorstel goed. 49) Opbrengst van stadsmuseum (6.000 fr.) M. Sobry. Ik denk dat wij die som niet zullen ontvangen. Het museum wordt weinig of niet bezocht. M. Missiaen. Het is ook niet open. 50) Opbrengst der vischmarkt (5oo Ir.) 51) Stads dëel in 't Fonds der gemeenten (520.000 fr.) Af. Missiaen. In 19:9 hebt gij 340 000 fr. ontvangen en in 1928 35o.ooo fr. Nu voor ziet gij 200.000 fr. meer dan hetgeen gij vroeger ontvangen hebt. Ik zou voorstellen dit artikel uit te stellen totdat de wet ge stemd is. Af. Delahaye. Wij stellen dezen avond- zooveel uit, ware het niet beter, Mijnheer de Voorzitter, de zitting uit te stellen Af. Sobry. Laat ons voort doen tot artikel 66 52) Inkomen van stichtingen voor 't lager onderwijs a) Looye (3 042 fr. go) b) Lamot- te (1.709 ft- 6°) c) A. Vandenpeereboom (235 fr. 80) d) E Bouckenaere (370 fr 44) -r e) C Pype (14 fr. 85); f) F.Pauwels (74 fr. 08)- g) Fiers (26 fr. 46). M. Missiaen. Waarbij komt hier het ver schil tusschen de sommen ingeschreven in de ontvangsten bij die der uitgaven M. Sobry. Omdat een deel der onder wijskosten met de inkomsten der fundaties- betaald worden. M. Missiaen. Ware het niet mogelijk eens kennis te hebben van de akten M. Sobry. Ja. 53) Inkomen van stichtingen voor de nijver heidsschool a) Vandenbussche (6 fr. 35)-- b) M. Merghelynck (111 fr. 14) c) Ceriez Th. (3o3o fr.) M. Vandamme. Die school dient jaarlijks een begrooting in, ware het niet mogelijk dat de stadsscholen en de vrije scholen ook een begrooting inbrengen, ten einde te kunnen zien hoe het geld der stad gebruikt wordt Veischillige raadsleden antwoorden hierop dat dit reeds gedaan wordt. Af. Delahaye. Ik geloof dat het de ge woonte is dat de prijsuitdeeling in de Nijver heidsschool alle twee jaar plaats heeft. Het ware wenschelijk dat de leerlingen dit jaar voor hun werk beloond werden. 5q) Inkomen der bijstandskas van 't pom pierskorps (5o3 fr. 47) 55) Inkomen der spaarkas van de biervoer ders en lastdragers (270 fr. 48) 56) Inkomen van 't kapitaal bestemd voor 't Chineesch museum (3o3o rr 57) Rechten voor akten van den burger stand, eenzeivigheidskaarten, getuigschriften, e iz. (5.000 fr.) Af Missiaen. Zijn die rechten opgeslegen Af. Lemahieu. Neen, maar wij zijn van gedacht voor te stellen iets te doen betalen voor het afleveren der getuigschriften, zooals dit in andere steden gedaan wordt.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 6