Madame Vandendriessche Bureel- Zakagendas Chirurgien - Dentiste 49, Rue de Dixmude, 49 - YPRES. voor 1931 t 2 haeghe hadden, heeft de heer Vermeulen hem geschreven dat hij, voor wat zijn gemeente betrof, met zijn voorstel t'akk >ord ging en bereid was seffens met het wegruimen der on derstanden te beginnen op voorwaarde dat een eerste voorschot van 5o ooo fr. ter beschikking der gemeente gesteld werd. Enkele dagen nadien werd doorden Dienst voor vereffening der Oorlogsschade, van den welken de wegruiming der onderstanden thans alhargt, de gevraagde som van 5o.ooo fr op de postcheckrekening der gemeente gestort. Daarop stelde de heer Vermeulen zich in betrekking met een aannemer, die zich vroeger reeds met de afbraak van onderstanden had bezig gehouden en die dus mèt zulkdanig werk vertrouwd is, en sloot met hem een contract voor het afbreken van ren eerste reeks van honderd onderstanden die door de gemeente weiden aangeduid en zich op haar grondge bied bevinden. D<.ze overeenkomst, die aan den heer Alge- meenen Bestuurder werd opgezonden en dezes volle goedkeuring btkwam, luidt als volgt Tusschen den Heer handelende namens de gemeente ter eener zijde, en wonende te ter andere zijde, is overeengekomen hjtgeen volgt verbindt zich de abris te doen springen gele gen op eigendom vanen gebruikt door de H H Die abi is zijn ten getale van en gele gen sectie de abris losleggen deze zullen dan tegensprtkclyk worden gemeten; de biokken zullen hoogstens 5o kgr. mogen wegen. Indien er diai eerweiken van belang moe ten gedaan worden, zullen deze verricht wor den door het gemeemeoestuur (om het water van de aüris weg te leiden). De burgemeester zal aanduiden welke abris het eerst moeten afgebroken word. n en dan de volgorde geven. De springstoffen zullen afgeleverd worden door het gemeentebestuur, dat ze aan den inkoopprijs aan den aannemer zal afstaan. Van zoohaast de werken aangevangen zijn, moeten ze met ijver worden voortgezet en niet meer onderbroken. Wordt tijdens de uitvoering bestatigd dat de aannemers met de gewenschte voorzichtig heid niet te werk gaan voor hetgeen betreft het georuik der springstoffen, dan mag het gemeentebestuur onmiddellijk aan deze over eenkomst een einde stellen en zulks zouder vergoeding aan de aannemers toe te kennen. De gemeente zai het noodige doen tot ver zekering vaa de aannem ;rs met hun personeel tegen werkongevallen en ook wegens hunne burgerlijke verantwoordelijkheid tegenover derden. De prijs is vastgesteld tegen tien frank per m3 maat vóór de afbraak, de holten afge trokken. De meting zal tegensprekelijk geschieden alvorens de afbraak begint. De kosten van aankoop der springstoffen zijn ten laste der aannemers. Het ijzer, voortkomende der afbraak, wordt het eigendom der aannemers die het op hunne kosten zullen wegnemen. De betaling zal geschieden per abri nadat het werk volledig eraan gedaan is. Ter goede uitvoering van dit contract zal er op ieder betaling 10 door de gemeente wor den afgehouden en als waarborg dienen totdat de aanneming gacsch voltooid is. Al de geschillen die zouden ontstaan tus schen de aannemers en de gemeente zullen zonder verder beroep opgelost worden door het Hooger Comiteit van Toezicht, gevestigd Trierstraat, 57, te Brussel. Opgemaakt in dubbel, te den ig3 De heer Vermeulen vervolgt verder dat deze eerste bewerkingen nog al gemakkelijk, 'hebben gegaan, maarden moeilijken kant der zaak is het bekomen der machtiging voor een depot van springstoffen te hebben. Het beheer der springstoffen vereischt een heele reeks voorzorgsmaatregelen voor het bewaren en het vervoer der springstoffen. De gemeente moet daarvoor een speciaal register houden en is verantwoordelijk voor het gebruik der springstoffen. Deze worden dus uitsluitend aan de gemeente toevertrouwd en het is zij die ze aan kostenden prijs aan den aannemer der werken moet afstaan. De machtiging wordt, op advies van het beheer der spring stoffen dat ter plaats komt nazien of alle ver plichtingen wel vervuld zijn, door de Besten dige Afvaardiging veileend. D cli dit kan soms weken en maanden aanslepen en het is alleen maar op deze toelating dat de gemeente S' J an nog wacht om de werken onmidelhjk aan te vangen. Het Ministerie van Financiën is echter ihar.s in ondei handeling met het Ministerie van Nijverheid en Arbeid ten einde de menig vuldige formaliteiten tot hun strict minimum te brengen en z rodoende, voor het doen springen der onderstanden, aan de gemeenten meer gemak te verschaffen. De gemeente moet zich ook doen verzeke ren tegen alle gebeurlijke ongevallen. Er is een maatschappij die zuiks aanveerdc miis een premie van g 0 0 en mits 6o centiemen wegens de schade aan derden veroorzaakt, en dit tot een beloop van 3oo.ooo fr. D-ze kosten van verzekering, die ten laste vallen der gemeente, mogen door haar aangerekend worden en komen in de algemeene onkosten van het wegruimen der onderstanden. Hierop worden, door verscheidene der te genwoordige afgevaardigden, een aantal op merkingen gemaakt, waarvan de voornaamste den lagen prijs betreft der aanneming, die in de overeenkomst van St-Jan voorzien is. Velen zijn van oordeel dat dit werk voor den prijs van io fr. den kubieken meter onmogelijk kan gedaan worden. Het zal in de meeste geval len, voor afbreken, wegruimen en vervoer van het beton 40 fr. den m3 kosten en zelfs meer wanneer de af te breken onderstanden dicht bij gebouwen staan. Andere afgevaardigden vreezen ook dat, wanneer zij er niet zouden in lukken een contract te sluiten aan denzelf den voordeeligen prijs als St-Jan, het Minis terie, zich op het voorbeeld der gemeente St-Jan steunende, hunne overeenkomst niet zal goedkeuren. De heer Vermeulen doet opmerken dat de overeenkomst door de gemeente St J-n geslo ten enkel als proef werd gedaan. De aanne ming ga .t slechts over een honderdtal en niet over al de onderstanden clie zich op het grond gebied der gemeente bevinden. De prijs van 10 fr. den mi geldt uitsluitend en alleen voor het doen springen en afbreken der onderstan den. De aannemer mag over al het ijzer be schikken maar het beton blijft aan de gemeente. Het wegruimen en vervoer van het beton zal dan naderhand het voorwerp uitmaken eener andere aanbesteding, om reden dat alle aan nemers over het noodige materiaal niet be schikken. Immers wanneer de onderstanden ver van een straat zijn afgelegen of zich in natte gronden bevinden, moet het wegruimen van het afval ervan noodzakelijk per decauvil- lespoor geschieden. De gemeenten die het betonafval zelf kun nen gebruiken zullen er dus mogen over be schikken naar hun goeddunken. Doch daar de gemeente St-Jan geen wegen meer te her stellen heeft en geen betonafval kan gebruiken, is zij van gedacht het puin der onderstanden ter beschikking te laten van den landbouwer op wiens landen het ligt. In geval deze het ook niet kan gebruiken, dan zou zij het tot bij de naastbijgelegen straat op een hoop doen voeren en het daar aan andere liefhebbers aan gelijk welk aapbod uit ter hand verkoopen. Sommige afgevaardigden zijn van meening dat het afbreken en het wegruimen het voor werp moeten uitmaken van een en zelfde aanneming, daar het, volgens hen, onmogelijk is een onderstand tot den gronde toe af te bre ken zonder het puin der eerst gesprongen stukken wegie ruimen. De Heer voorzitter antwoordt dat ieder ge meente daarin moet handelen volgens hetgeen voor haar het voordeeligst is. Het stelsel door de gemeente St Jan aangenomen is geenszins een verplichting voor de andere ge- meertcn evenmin als de prijs van 10 fr. den m3 voor alle onderstanden onveranderlijk zal blijven. Ieder geval zal afzonderlijk onder zocht worden, want het werk geschiedt onder het bestendig toezicht van het Beheer der Do meinen. Het blijkt van zelf dat de Staat zal onderzoeken wat voor hem hel goedkoopst is en niet aan alle gemeenten te gelijk een voor schot zal verleenen, maar e^rst zal nagaan hoe het werk uitgevoerd wordt door de enke le gemeenten die het eerst een aanvraag zul len gedaan hebben. Het behoort dus aan de gemeentebesturen zelf een weinig initiatief te gebruiken. Zij moet'.n van nu reeds hunne aan vraag om een voorschot richten tot den heer Verhaeghe, Algemeen Bestuurder van den Dienst voor vereffening der Oorlogsschade, Ursulinenstraat, 27, te Brussel daarna met een of anderen aannemer een contract sluren, het aan den heer Verhaeghe voor gotdktuiing opzenaen en de toelating vragen om een depot van springstoffen te mogen houden. Daar deze verschillige formaliteiten geruitnen tijd zullen duren, komt het er op aan nu te begin nen om tegen aanstaan len winter in regel te zijn en alsdan het weik te kunnen aanvangen. Dat dit alles niet zonder eenige moeilijkhe den zal gepaard gaan staat Ouiten twijfel maar het is ook zeker dat deze manier van werken de eenige is om tot een goede oplossing van deze zoo moeilijke kwestie der onderstanden te geraken. Vervolgens wordt de kwestie besproken van de terugbetaling door den Staat der ontei geningen. Korts na den oorlog werden vele wegen en straten rechtgetrokken en verbreed, zclts werden er door de landen nieuwe wegen aangelegd. Dit geschiedde op een tijdstip waarop vele menschen nog niet waren terug gekeerd en zoo komt het dat er toen tijdens de onderzoeken van commodo en incommodo geen bezwaren werden ingebracht. Thans echter komen er gedurig klachten in en de ei genaars vragen om betaald te worden voor den grond die hen alzoo ontnomen werd. Op een vraag van een afgevaardigde die wenscht te weten aan welken prijs die onteige ningen moeten betaald worden, aan den prijs van toen vermeerderd met den interest of aan den tegenwoordigen prijs, wordt geantwoord dat de gemeentebesturen, wanneer het plan der onteigeningen opgemaakt is, de toelating moeten vragen aan den Staat en aan de eige naars den prijs betalen dien de Staat hun toekent. De meeste eigenaars eischen nog steeds pacht voor de geheele kadastrale oppervlakte van bun goed alhoewel dit soms, ten gevolge eener onteigening, van eèn deel verminderd is. Dit komt dus, bijzondeilijk voor de kleine landgoederen, zeer schadelijk voor de gebrui kers en het ware wenschelijk deze zaak zoo spoedig mogelijk vert-ffend te zien. Na besloten te hebben aanstaande maand geen vergadering te houden en slechts den tweeden Zondag der maand Februari op nieuw bijeen te komen, wordt de.,vergadering om 16 uur opgeheven. Consultations tous les jours de 8 a 12 h. et de 2 a 5 h. te koop ten bureele dezer i5, Boterstraat, i5.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2