3 uitbrengen zal dan later niemand den uitbater van dien dienst kunnen beletten langs daar te gaan. M. Lemahieu. Men hoeft enkel de stuk ken na te zien om zich te overtuigen dat die persoon zich slecht heeft uitgedrukt. M. Declercq. In geval er een gunstig ad vies wordt uitgebracht zou ik toch willen dat er voorbehoud gemaakt worde voor Wulver- ghem dorp. M. Sobry. Ik moet de aandacht van den raad vestigen op den algemeenen regel dien de heer Gouverneur aanhaalt. M. Missiaen. Maar dat is geen waar, er bestaan ook twee autobusdiensten naar Rous- selare. M. Sobry. Het gedacht der provincie met voor dezelfde lijn slechts een uitbater toe te laten,is geen overdreven concurrentie tusschen verscheidene diensten toe te laten, zoodanig dat zij na eenigen.tijd niet meer zouden kun nen bestaan. Het is veel beter slechts een ver gunninghouder te hebben die den dienst goed en regelmatig verzekert en die in staat .is hem voort te kunnen blijven doen. M. M. Lemahieu en Missiaen Maar zij volgen denzelfden weg niet. M. Bonnet Wat is het doel van het ver- leenen van een gunstig advies Het is om de stad te bevoordeeligen en meest van al nog onze markt. Hoe meer gemak en hoe meer ge legenheid er de menschen verschaft wordt om naar Yper te komen, hoe meer volk dat men naar hier zal brengen en hoe meer onze markt zal bloeien. M. Sobry De raad zal oordeelen M. Learidan. Dit is een argument dat tweesnijdend is. Wanneer dit werkelijk het doel is, dan moet gij zoó logisch zijn de voor keur te geven aan dezen die gevraagd heeft om alle dagen te mogen rijden. Gij moet niet doen alsof gij niet weet dat die vraag bestaat, zij is immers in uwe handen geweest en gij hebt ze teruggestuurd omdat ze'naar het provinciaal bestuur diénde gericht te worden. Zij werd dus enkel mis gezonden en gij moogt er u aan verwachten ze binnen kort van deri heer Gou verneur te ontvangen. M. Lemahieu Mijn gedacht is niet die derde vraag af te wijzen. M. Leuridan. Maar de heer Gouverneur dan die beweert dat er slechts een uitbater mag zijn. M. Lemahieu. De twee aanvragers die thans die lijn bedienen zijn beiden mij komen spreken. Zy zijn beiden t'akkoord en hebben volstrekt niets tegen malkander, te meer dat de heer Cappelle den Zaterdag niet bekwaam is den dienst vol te houden. Wanneer er later een andere wénscht alle dagen te rijden dan heb ik daar niets tegen omdat dit in Jt voordeel der stad is. M. Leuridan. 'Maar daarvoor is hetadvies van de stad alleen niet voldoende, om den dienst te mogen uitbaten moet men nog van hooger hand de toelating hebben. M. Lemahieu. Al de gemeenten largswaar de autobus voorbij rijdt moeten eveneens haar advies geven. M. D'Huvettere. Die kwestie werd reeds in een vorige zitting besproken op dewelke wij de eer niet hadden den heer Leuridan te genwoordig te zien. De heeren Bonnet en Le mahieu hebben twee voordeelen doen uit schijnen, namelijk voor de stad en den uitba ter, doch er is nog een derde voordeel, name lijk voor de menschen die langs dien weg wo nen. Alswanneer er nu iemand is die wenscht den dienst te verbeteren, mogen wij daar tegen niet opkomen, doch mijn gedacht is dat wij daarvoor de voorkeur zouden moeten geven aan dezen die eerst in rang is en die de eerste de kosten gedaan heeft van het inrich ten van den dienst, in geval deze eveneens alle dagen zou willen rijden. M. Declercq. - Ik denk dat wij wel t'akkoord zijn on, in geval de heer Gouverneur slechts een uitbater wil aanvaarden, de voorkeur te geven aan de heeren Cappelle en Bossaert, die de eerste aanvragers zijn. M. Lemahieu. Maar het provinciaal be stuur is ook misleid door het feit dat de twee de aanvrager spreekt van Wulverghem, doch hij passeert er niet. M. Sobry. Ik moet toch de vraag van den heer schepen Declercq ondersteunen. De heer Gouverneur vraagt aan welken aanvrager de voorkeur dient gegeven te worden. Wanneer wij altijd nieuwe autobusdiensten toelaten zal dit voor de trammaatschappij nadeelig zijn, en de heer Vandamme heeft hier reeds zoo dik wijls aangedrongen om haar geen schade te berokkenen. M. Lemahieu. Het is enkel de vraag van den heer Vermeulen die voor den buurtspoor weg zou kunnen nadeelig zijn, omdat die auto bus alle dagen zou rijden en juist de tramlijn zóu volgen. M. Missiaen. De autobusdiensten moeten een deel hunner Ontvangsten aan den buurt spoorweg afstaan M. Bonnet. En als de trammaatschappij na enkele jaren ziet dat den dienst wel gaat dan neemt zij hem over, zooals wij dat reeds gezien hebben. M. Vandamme. Gij moet, Mijnheer de Voorzitter, logisch zijn met uwe beslissingen. Dit punt werd tijdens de vorige zitting uitge steld om den heer schepen Lemahieu toe te laten de zaak persoonlijk te onderzoeken. Wanneer de eene aanvrager nu tegen den anderen niet gekant is, dan zoudt gij die ver klaring bij uw advies moeten voegen. M. Sobry. Ik zou willen een uitdrukkelijk antwoord geven op de uitdrukkelijke vraag van den heer Gouverneur die wenscht te weten aan wien de voorkeur moet gegeven worden. M. Vandamme. Maar aan alle twee. Mi Bonnet. Ik ben van het gedacht van den heer Vandamme. \L Sobry. Dit is dan geen voorkeur. M.' DeclercqVolgens mij moet de voor keur gegeven worden aan den eersten aanvra ger omdat deze in 't begin er geld heeft aan toegestoken. M. Bonnet. Wij rijden nu al zoo lang in autobus en ik geloof dat wij dezen avond nog zullen te laat komen. De voorkeur moet aan alle twee gegeven worden omdat zij denzelf den weg niet volgen Van Yper naar Rousse- lare zijn er ook reeds twee autobusdiensten en van Meenen naar Rousselare zal er binnen kort een derden zijn. De vertrek- en aankomst plaatsen zijn dezelfde, maar den gevolgden weg om- er te komen is verschillend. M. Sobry. Er is hier een verschil voor die twee aanvragen. Beide autobussen volgen 'voor de drie vierden denzelfden weg. Willen wij ons advies voor den heer Wildermeersch- alzoo uitdrukken dat, in geval er maar een uitaater toegelaten wordt, de voorkeur aan de heeren Cappelle en Bossaert móet gege ven worden Daar de raadsleden hierop geen opriierkin gen maken, legt de heer Voorzitter dit voor stel ter stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere. Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Delahaye en Sobry neen de heeren Ca'poèn, Laton en Leuridan de heer Vandamme onthoudt zich. 3. - Wer kloazenfonds Voorstel der Socia listische vakbonden van Yper Wijzigingen aan gezegd voorstel door den beheerraad van het Tusschengemeentelijk werkloozenfonds. M. Sobry Ik geef het woord aan den heer Bonnet, onderteekenaar van het eerste voor stel. M. Bonnet. Ik betreur hetgeen de heer Voorzitter nu doet, immers hij geeft mij het woord om een voorstel uit te breiden dat reeds begraven is tengevolge van het rieuw voorstel van het tusschengemeentelijk werkloozen- fonds. M. Sobry. Ik bemerk dat het voorstel van den heer Bonnet nog steeds in den bundel gevoegd is, en het is om dien reden dat ik hem het woord verleende. Moest hij zijn voorstel teruggevraagd hebbeD, dan hadden wij gewe ten dat het niet meer noodig was het nog te bespreken. Nu geef ik het woord aan den heer Delahaye, voorzitter van het tusschengemeen telijk werkloozenfonds. M. Delahaye. Ik zal heel kort zijn, daar ik eenvoudig vragen wil dat de raad zou doen wat het tusschengemeentelijk werkloozenfonds heeft gedaan, 't is te zeggen de voorgestelde wijziging met algemeene stemmen aanvaarden. De verandering waarover wij in den beheer raad zijn t'akkoord gekomen is niet groot. Wij zijn erin gelukt allen te overtuigen dat het niet alleen den werklooze is die moet onder steund worden, maar ook zijne familie en daarom stellen wij voor een bijslag te verlee- nen van i fr. voor den werklooze die bij een werkloozenkas is aangesloten, i Ir. voor zijne vrou v en i fr. voor ieder kind. Wanneer het crisisfonds het bedrag van den hooldsteun ver mindert dan vermeerdert den bijslag met 2 fr. Ik vraag dus aan de raadsleden dit voorstel eenparig te willen goedkeuren. M. D'Huvettere Ik vraag aan den heer Delahaye wat voor onze stadskas het gelde lijk gevolg zal zijn van het aanvaarden van dit voorstel. M. M issiacn. Het zal zooveel niet kosten als de scholen. M. D' Hu vet tere. Het is "goed mogtlijk, wanneer gij niet vraagt er nog nieuwe' te bouwen. M. Missiaen.. Het voorstel ligt gereed, gij zult het tegen deaanstaande zitting ontvangen. M. Delahaye. Aan den heer schepen D'Huvettere moet ik antwoorden dat het vol strekt onmogelijk is te zeggen hoeveel dit zal kosten Wc denken dat, wanneer we voor iq3i heizellde hulpgeld ontvangen als hetgeen ons in ig3o werd gegeven, dit zal voldoende zijn. M. Vergracht. Ik moet doen opmerken dat er in den beheerraad van het werkloozen fonds niemand vertegenwoordigd is van het liberaal syndicaat. M. Misdaen. Weihoe, bestaat dat M. Vandamme. Ik ook heb daarvan nog niets gehoord. M. LeuridanHet is zeker een syndi caat van patroons M. Delahaye. De beheerraad van het werkloozenfonds werd eerst gestemd met twee afgevaardigden van de belangrijkste syndica ten, namelijk de socialistische en de kristene. Over twee jaar werd er gevraagd om ook een afgevaardigde der nationalisten in den beheer raad te laten zetelen. Dit werd aanvaard, en wil de liberale vakbond nu hetzelfde voorstel indienen, dan zal ik dit ondersteunen. Bekomt de voorgestelde afgevaardigde de meerderheid, dan zal hij insgelijks in dea beheerraad zete len. M. BonnetIk zal de opmei king van den heer Vergracht zoo niet in het belachelijke trekken als sommige andere collega's dit heb ben willen doen- Maar voor iemand die iets van vakbonden kent, moet hij ook weten dat wanneer een vakbond werkelijk bestaat en bij het tusschengemeentelijk werkloozenfonds is aangesloten, deze dan ook uitgenoodigd wordt om aan de vergaderingen deel te nemen. Vroeger heeft er wel eens een afgevaardigde der liberalen onze zittingen bijgewoond, het is dus een bewijs dat zij wel vertegenwoor digd zijn en uitgenoodigd worden. Het be hoort dus aan hen van te verschijnen wanneer ze uitgenoodigd zijn. M. Sobry. Wij hebben in onze begroo ting ySoo fr. voorzien als deel der stad in het werkloozenfonds, 3ooo fr. voor de bestuurs- kosten van het werkloozenfonds, en daarbij nog 3ooo fr. als aandeel der stad in het natio naal "crisisfonds. Dit maakt samen de som van. i3 5oo fr. Wij hadden gemeend dat er geen meerder onkosten z luden gedaan wor den dan die l3.5oo fr. Ten andere het is zelfs aan de stad verooden gestemde kredieten te overschrijden zonder de toela ing van den raad. Welnu den 16 September 11. werd hier nog een bijvoegend krediet gestemd van i3.88ofr. voor het werkloozenfonds en üöoofr. -voor het aandeel der stad in het crisistonds. Dit geelt ons dus een totale toelage van 3o.g8o fr. Dit bijkomend krediet werd ver leend, alhoewel het werkloozenfonds nooit de toelating gevraagd heelt om het krediet te mo gen overschrijden. De Staat geeft de 2/3 aan het crisisfonds om na uitputting der weikloö- zenkassen de werkloozen voorts te kunnen helpen. Deze kassen hebben gevonden dat dit nog niet genoeg was en hebben gezegd wij zullen er nog maar r fr. bijdoen voor den werklooze, 1 fr, voor de vrouw en o,5o fr. voor ieder kind. Doch den 16 September heeft het werkloozenfonds gezien dat het daar door een gat in zijn kas gemaakt heeft en dan heeft het aan de stad gezegd gij moet mij nog zooveel betalen. Ik denk dat er zoo niet mag voortgegaan worden. Het werkloozenfonds zou al kunnen uitgeven wat het wil en hi t ip maar al te gemakkelijk te zeggen de stad zal het betalen. Wij moeten weten waaraan wij ons verbinden met ons bij het werkloozen fonds aap te sluiten, De verplichting aan de gemeenten opgelegd is 10 te betalen op de uitgaven van het crisisfonds, maar als het werkloozenfonds nu toelaat een bijslag te ge ven waardoor het aandeel der stad zou ver dubbelen, mag dat niet toegelaten worden. Ik stel dus voor te bepalen dat de stad zich uit sluitend verbindt tot het betalen van die 10 op de uitgaven door het nationaal crisisfonds gedaan voor de onvrijwillige werkloozen. M. Missiaen. Maar dit is een nieuw vo )r- stel en gij hadt dit op voorhand moeten bekend maken. M. Sobry. Het is hetgeen de stad ook doet voor de ziekenbonden waarvoor tr slechts 5 °/o gegeven wordt. Hierzou er 10 verleend worden, is dat niet redelijk De stad Yper is geen disch noch geen Openbaren Onderstand. Wij hebben hier het geluk een machtige Com-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3