6. Openbare Onderstand Begrooting voor ig3r. I S. M. Lemahieu. Voor het kuischen der Bel- lewaerdebeek, dat zeer noodig gedaan is, heb ik vroeger een krediet van 1.000 fr. willen doen stemmen. Dit werk kan nu niet uitge voerd worden, maar er zijn andere werken die men kan doen. M. Delahaye. Er zijn twee werken die misschien door de stad zelf zullen moeten ge daan worden, namelijk het kuischen der vijvers van Dickebusch en Zillebeke. Dit zal een groot 'werk zijn, vele onzer werkloozen zijn aarde werkers die daaraan zouden kunnen gebezigd worden. M. Leuriian. Voor wat Dickebuschvij -ver betreft, verwijs ik naar mijn klacht van over twee maanden. M. Dectercq. Tijdens het laatste bezoek van den heer Verhaeghe, heb ik bij hem aan gedrongen om spoedig ons theater te kunnen bouwen. Voor wat het Minneplein betreft is dit voor het oogenblik nog niet mogelijk, doch daar dit een kwestie van personen is zal ik, zoo gij het wilt, een voorstel doen in de geheime ^zitting. M. Sobry De stad moet ook nog haar politiebureel en hare bibliotheek bouwen, maar de Staat moet daarvoor geld geven. "Thans stelt de heer Missiaen voor naar Brus sel te gaan, doch hij zal zich nog wel herinne ren wélk antwoord hij ons gat toen wij hem eens vroegen, wanneer hij volksvertegenwoor diger was, met ons mee te gaan. Het voorstel van den heer Missiaen wordt "hierop eenparig gestemd. 4. Openbare Onderstand Landelijke eigendommen Openbare verpachting Proces verbaal. De heer Voorzitter leest het proces verbaal der openbare verpachting van landgoederen gelegen te Yper, Langemarck, Hollebeke, Becelaere. Reninghe, St-Jan, Zillebeke en Zonnetieke, en gehouden op 3i October 11. Uit dit proces verbaal blijkt dat van de dertien koopen slechts zeven verpacht zijn. waaronder een huis met 44 a. land te Hollebeke dat ver -pacht werd voor i32o fr. in plaats van 325 fr. 's jaars 97 a. 3o ca. land te Becelaere voor 1406 fr. in plaats van 63o fr., een huis met 40 a. te Reninghe voor i3oo fr. in plaats van 385 fr. 24 a. land te St Jan voor 3io fr. in plaats -van 900 fr., 't zij hier een vermindering van .590. fr. daar de vorige pacht overdreven was. M. Lemahïeu. Wat zal de Commissie van Openbaren Onderstand doen met de loten die niet verpacht werden Zal zij ze uit ter han i verpachten M Leuridan - Zij vraagt het in de stuk ken, daaruit blijkt ook nog dat er eveneens vier aanboden voor andere loten niet in regel waren en niet konden aangenomen worden -omdat zij niet per aanbevolen brief werden gedaan. De heer Burgemeester leest de beraadsla ging van den Openbaren Onderstand die bij den bundel gevoegd is en bekent dat de heer Leuridan gelijk heeft. Al de tegenwoordige raadsleden brengen een gunstig advies uit. 5. Openbare Onderstand Godshuis Na zareth Reglement Wijziging. Na de gegronde opmerkingen betrekkelijk artikel 18 van het reglement van het Nazareth gehoord te hebben, heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten, onder voor behoud van goedkeuring door den gemeente raad, volgende wijzigingen aan dit artikel te brengen De ouderlingen van het Godshuis Nazareth mogen 's morgens uitgaan van "8 u. tot 11 u 3o, en 's namiddags van 1 tot 5 u. en 's Zondags tot 6 u. binst de Winter maanden en van 1 tot 6 u. en 's Zondags tot 7 u. binst de Zomermaanden. Ter gelegenheid van feesten zal de moeder-overste mogen beslissen om de uitgangsuren nog met een uur te verlengen. Het noenmaal zal om ii.3o en niet meer om 12 u. plaats hebben. M. Leuridan. Het is artikel 16 van het reglement dat gewijzigd wordt. Artikel 18 wordt alleen veranderd voor wat betreft het uur van het middagmaal. Men heeft mij ook verzekerd dat de ouderlingen zoowel 's Win ters als 's Zomers om 5 u. 3o 's morgens moe ten opstaan. Ik meen dat dit werkelijk te vroeg is. Daar ik het reglement niet heb gezien, alhoewel het beter ware dat wij er kennis van konden nemen, kan ik dit dus niet verzekeren, maar de persoon die mij inlichtte is geheel vertrouwbaar en heeft mij stellig verzekerd dat het zoo is. M. Missiaen. Ik geloof dit niet. M. Leuridan. Zooals ik u zegde heb ik het reglement niet gezien. Doch indien dit waar is dan is het veel te vroeg. M. Lemahieu. Ja, doch dit zou mij ver wonderen. M. Leuridan. Zoudt gij dat niet eens willen nagaan M. Sobry. Ja, wij zullen inlichtingen nemen. De voorgestelde wijzigingen worden een parig goedgekeurd. M. Sobry.Den 12 December ig3o heeft de Commissie van Openbaren Onderstand een beraadslaging genomen waarbij een krediet van 55.000 fr. in haar begrooting voor tg3l nog moet geschreven worden voor den herop bouw van haar magazijn. Ik verleen thans het woord aan den heer schepen van financiën die voorzeker de goed heid zal gehad hebben over de voorgelegde begrooting een verslag op te maken. M. D'Huuettere. Ik houd eraan eerst en vooral te verklaren dat, had ik bij de stemming over het voorstel van het werkloozenfonds moeten tegenwoordig zijn, ik mij bij de meer derheid zou aangesloten en eveneens het voor stel gestemd hebben. Men heeft mij verzocht een verslag te wil len opmaken over artikel 6 van onze dagorde luidende als volgtOpenbare Onderstand, begrooting voor ig3i zonder meer. Ik doe zulks ten persoonlijken titel en op eigen ver antwoordelijkheid. Welk is eigenlijk het doel dat men met deze enkele bewoordingen beoogt en tot welk uiteinde moet ik besluiten De neerlegging is reeds sedert ettelijke weken geschied. Wat het onderzoek betreft, elkeen der raadsheeren heeft den bundel nagezien, onderzocht en zich over zijn inhoud en de voorgestelde cijfers een vast gedacht gevormd. Men kan dus tot de bespreking, zelfs tot de goedkeuring overgaan. Maar waarom nu Is het niet onnuttig en ongepast Laat mij toe U vooreerst te herinneren wat ik in de vergade ring van 27 October 11. gezegd heb, tijdens de bespreking der rekening van 1929 van den OpenbarenOnderstand. Ik zegde geen beknib belingen te willen doen omdat ik ze nutteloos achtte Ik zeg nuttelooze bemerkingen om- dat deze tot wien zij zouden gericht zijn, hun mandaat binnen korten tijd zullen moe ten neerleggen ên er'geen ntit meer zullen kunnen uittrekken en dat, van den anderen kant, hunne opvolgers, afgevaardigden van 4 of 5 politieke groepen, hun beheer, de toekomende begrooting en rekeningen zoo wel zullen weten te schikken dat zij waarschijnlijk de volmaaktheid van nabij zullen bereiken. Niemand heeft alsdan die woorden of voor uitzichten tegengesproken. Sedertdien zijn er bijna twee maanden verstreken binst dewelke wij, in onze volle onafhankelijkheid, de nieuwe beheerders hebben benoemd, die binnen een tiental dagen hun ambt zullen waarnemen. Is het nu het gepast oogenblik hen een be grooting op te dringen tot dewelke zij niet medegewrocht hebben en is dit in overeen stemming met het gezegde van 27 October 11 Een begrooting is, volgens mij, een opsom ming, gedaan door een verantwoordelijken beheerraad, van de waarschijnlijke geldmid delen waarover hij denkt te kunnen beschik ken en een kennisgeving der uitgaven waartoe hij schikt deze geldmiddelen te gebruiken tot meerder nut der belangen of personen die hem toevertrouwd zijn. Kan dit begrip nu verwezenlijkt worden door vandaag die be grooting haastig te willen goedkeuren Van een anderen kant schijnt men de wet te willen inroepen en toepassen, die vraagt dat de begrootingen voor het omkomen van het jaar zouden goedgekeurd zijn. Maar de normale wetten en besluiten zijn gemaakt voor normale tijden en omstandigheden. Verkeeren wij heden in zulke omstandigheid Ik aarzel niet ontkennend te antwoorden. Het midden bestuur komt een maatregel te nemen om meer eenheid, samenhang en leven te doen heerschen, in gedachten en strekkingen, tusschen dezen gelast met het verkiezen der beheerders en de gekozenen zelf. Hoe meer samenhang, vrijheid en zelfsmacht moet er dan niet bestaan voor de nieuwe beheer ders, die verantwoordelijk zijn voor hunne daden tegenover dezen die ze benoemd heb ben en ook tegenover de rechthebbenden in de zaken die aan die nieuwe beheerders zijn toevertrouwd. Kan men dit nu door een opge drongen begrooting bekomen Redelijker wijze kan men toch maar verantwoordelijk zijn voor. een zaak die men vrijwillig op zich neemt en bestuurt. Daarom denk ik dat het billijk en welgepast ware aan de nieuwe be heerders de gelegenheid te verschaffen de begrooting te kunnen onderzoeken, te be spreken en zelfs zoo noodig te wijzigen, om hunne volle verantwoordelijkheid te doen ontstaan in plaats van ze voot een voltrokken feit te stellen, te meer dat hun mandaat tot drie jaren zal verkort worden en dat wij niet mogen medehelpen om hetzelfde tot alleen twee jaren volle vrij beheer te beperken, het geen nochtans het natuurlijk gevolg ware van hen voor een voltrokken feit te stellen. Dit is een persoonlijke beschouwing der zaak en ik laat natuurlijk aan den raad zijn geheele vrijheid om erover te beslissen. Bij de begrooting is een blad van opmerkingen en uitleggingen gevoegd dat mij ontslaat er nog bemerkingen bij te voegen. Degenen die de begrooting en dit blad nagezien hebben, zullen zich zelf feeds een vaste meening erover gemaakt hebben. Een enkele kleine toevoeging zou ik my toelaten te vragen onder artikel 41 der buitengewone uitgaven staat er een som van 28.000 fr. ingeschreven als bijdrage aan de maatschappij van goedkoope werkmanswo ningen, die hare werking reeds volop begon nen heeft en waarvan de uitslagen 2ich moge lijks reeds in den loop van het jaar rg3r zullen doen gevoelen. Warè het niet voor zichtiger een mogelijke geldafwerping te voorzien met, onder de gewone ontvangsten, een nieuw artikel in te schrijven, al ware het maar van 1 fr., even gelijk het voorzien is onder artikel 7 betrekkelijk het winstaandeel der maatschappij Eigen Heerd Ik eindig met, ten persoonlijken titel, het uitstellen der goedkeuring van de neergelegde begrooting te vragen. M. Sobry. Ik leg dus het voorstel van den hee-' D'Hu vet tere, om de begrooting te verdagen tot wanneer de nieuwe leden der Commissie van Openbaren Onderstand ze onderzocht hebben, ter stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Hu vettere, Vandamme, Delahaye en Sobry onthouden zich de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle en Vergracht. 7. Financiën Aanvraag van krediet. De heer Voorzitter zegt dat de stad gehou den is 7 °,'o te betalen voor het pensioen harer beambten, 37 in getal, en vraagt een bijvoe gend krediet van 2937 fr. 10 om de som van 34.337 fr. 10 te kunnen betalen. Dit wordt met algemeene stemmen aange nomen. 8. Tijdelijke Landbouwschool Aanvraag om toelage. Voor den driemaandelijkschen cursus die de tijdelijke landbouwschool te beginnen met half Januari zal geven in het lokaal der congre- gatie, Guido Gezelleplein, en waarvoor er )6 leerlingen zijn ingeschreven, stelt de heer voorzitter voor een toelage van 200 fr. te ver- leenen zooals over twee jaar. Deze cursus bedraagt min of meer 4 uren les per dag. Deze toelage wordt toegestaan. Alleen de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle en Ver gracht onthouden zich. 9. Stedelijk Leerwerkhuis Begrooting voor iq3o. M. Sobry. Tengevolge der onderhande lingen met het ministerie werd tot hiertoe, en niettegenstaande het jaar bijna ten einde is, nog geen begrooting opgemaakt. Er werd aan het ministerie gevraagd zelf een voorstel van begrooting te willen opzenden, maar dit werd nooit gedaan en het is om dien reden dat er slechts nu voorgesteld wordt de begrooting goed te keuren die beloopt tot de som van 65:729 fr. in ontvangsten en uitgaven. M. Lemahieu. Ik dacht dat er voor die school een beheerraad benoemd was. M. Sobry. Ja en 't is de beheerraad die deze begrooting voorstelt. M. Leuridan. Het is het schooltoezicht dat over dit leerwerkhuis niet tevreden is, doch ik meen te weten dat de inspectie op een zeer slechten dag gekomen is, namelijk op St-Elooi's dag alswanneer er verschillige leerlingen afwezig waren en het is daarop dat er naar Brussel een verslag werd overgemaakt dat voor die school ongunstig is. Denkt ge dat er daardoor gevaar zou kunnen bestaan voor die school M. Missiaen. Voorloopig toch is er geen gevaar van afschaffing. De voorgestelde begrooting wordt hierop met eenparige stemmen goedgekeurd. 10. Mededeelingen. 1) M. Sobry. De heer Bestuurder der Stadsjongensschool heeft de vraag gedaan om in zijn school de studie te mogen inrich ten. Er zijn twee professors die 's avonds van.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5