KARNA VALSTOET Amitiés Frangaises Grand BAL de Réveillon Grand Cotillon Gratuit 6 Bericht Ten einde de vereffening der maat? schappij HORT1COLE YPROISE te vergemakkelijken, zijn de actiehouders verzocht de nummers hunner tijtels te laten kennen ten bureele van Mr REYNAERT, Notaris te Yper. STAD YPER - Leden Depuydt D., Gillioen H., Neys J.,. Duthoo HL, Gillis G., Flepts HL, Mahieu G. Dumon Am., Decoster Em., Gouwy R Bed- deleem Eug., Vanlede D., Van Wonterghem G., Lalou A., Vanacker A., Verintulen H., Vanraes G., Camerlynck J. - Bataille de Serpentins - Pour le Comité 4 lui 6 u. siudie zouutn houden. Dit werd Teeds begonnen en de studie geniet veel bijval. 'Er zijn reeds een zeventigtal leerlingen die 's avonds blijven, en thans vraagt de heer •Bestuurder de studie definitief te mogen -inrichten. In de Stadsmeisjesschool wordt er 75 fr. per maand betaald, dit maakt 900 fr. per jaar de vaeantiemaanden meegerekend, 'alhoewel bet niet redelijk is te betalen wan neer men niet werkt. Nu vraagt de Looye dezelfde toelating. In sommige scholen wordt dit kosteloos gegeven en heelt de studie enkel plaats van 4 u. i5 tot 5 u. i5, dit komt mm kostelijk voor licht en vuur. M. Lemahieu. Ik vind dat het voor de kinders, die om I u. 3o in school moeten zijn, zeer lang om tot 6 u. te blijven zonder eten. M. Missiaett. Wij zouden daarover het advies moeten vragen van den heer Bestuur der of van den heer Inspecteur. M. Vandamme. Wanneer wij die studie toelaten zouden wij dan ook een minimum leerlingen moeten aanduiden om de nood zakelijkheid eraan te verrechtvaardigen. M. Ver gr acht. Al de ouders zullen veel liever hebben dat hun kinders hun avondwerk in de studie mogen doen dan dat zij het thuis moeten, maken. M. D'Hurettere. Voor de kinders die ver vah de school wonen, is 6 u 's avonds, bijzon der in den winter, zeer laat en men zou hen moeten toelaten om 5 u. te vertrekken zoo zij dit wenschen. - - MMissiaen. Wanneer zij dit aanvragen mogen ze.. Zelfs de dagen dat er les is in de muziekschool mogen de kinders, die deze lessen volgen, op het gestelde uur de studie verlaten. De vraag van den heer Bestuurder wordt met algemeenheid van stemmen toegestaan. 2) M. Leuridan. Overlaatst heb ik aan het hoofd der politie gevraagd een wijziging in den dienst der politieagenten te brengen. Ik blijf aandringen voor de verlofdagen en ook opdat den dienst van 48 uren per week verwezenlijkt worde. Thans is het getal agen ten vermeerderd en er moet mogelijkheid ontdekt worden het .tegenwoordig uurrooster te veranderen. Ik dring eveneens speciaal aan opdqt al de agentenj in de mogelijkheid zouden gesteld worden hun zondagplicht te kwijten. 1 f! Ms-Sobry. Ik heb daarover met den heer politiecommissaris gesproken en wij hebben bevonden dat er maar 8 uren dienst per dag gedaan wordt, buiten de patrouilles. Dan is het 9 uren en ik heb gevraagd dit zoo mogelijk te verkorten en ook op 8 uren te brengen. Dit is voor wat den dienst op straat betreft en niet voor den dienst in de wacht. Daar mogen de agenten al doen wat zij willen'en dat zij ir. de wacht zijn of thuis is dit voor hen piet meer vermoeiend. De agenten hebben ook regelmatig alle tien dagen een verlofdag'. Ik denjt dat dit dus voldr ening kan' geven, ge zien de dienkturen verminderd werden. M. Bonnet Ja, met een uur Op veertien dagen, en alswanneer zij van planton zijn rekent gij dat als brijen diertst. Dit is erg. Als zij daar zijn dan doen de agenten werke lijk dienst en mag dit voor hen niet als rust tijd aanzien worden. M. Vandamme. Een vefrlofdag is heel iets anders dan een rustdag. De agenten heb ben hier geen wekeliikschen rustdag en dit is nochtans verplichtend. M. Leuridan. - Ik houd er aan dat er allen gelegenheid zou gegeven worden om 's Zondags naar de mis te gaan. 14, Sobry. De heer Commissaris heeft mij gezegd dat al de agenten vrij zijn tot 9 u. 's morgens. M. Missiaen. Het waré misschien best den heer Commissaris eens té vragen om hier in geheime zitting voor de raadsleden uitleg tè geven. Al dé raadsleden verklaren Zich met deze zienswijze t'akköord. 3) M. Leuridan. De groenseliers. die in deze gure wintertijden vprplicht zijn buiten te staan, hebben mij gevraagd of het niet kon toegelaten worden het vleeschhuis, waarvan een groot deel thans vei laten is als een woestijn, te gebruiken. M. Declercq. Dit werd hun vroeger voor gesteld en zij hebben geweigerd. M. Leuridan. Ze hebben het mij nu zelf gevraagd, misschien zijn zij nu met het slecht weder van gedacht veranderd. 4) Bonnet. Ik z ju graag eenige inlich tingen willen hebben nopens een onrustwek kend gerucht dat in omloop is en dat mij nog al duister voorkomt. De stad zou bij het Gemeentekrediet een beschikbaar kapitaal hebben van een half millioen en heel kort gele den verwittigd zijn geweest dat dit krediet is uitgeput. Is dit waar M. Sobry. Het is zoo. Vroeger werd er een kredietopening van 600.000 fr. gestemd waarop er tot heden 1x0.000 fr. ontvangen werd. Thans heeft het Gemeentekrediet ons laten weten dat de vervaldag verstreken is en dat de stad, zoo zij nog geld begeert, een nieuw krediet zou moeten aanvragen. Wij hebben dit betwist en daarover geschreven, daar volgens ons de bepaalde tijdruimte nog niet verstreken is. Dit krediet werd dus niet verbruikt, maar wij kunnen er niet meer over beschikken, tenzij het Gemeentekrediet zou erkennen dat wij in het gelijk zijn. 5) M. Bonnet. Ik zou wenschen dat er bij den eigenaar van de tuinwijk Kalfvaart aange drongen worde om er het wegenisstelsel, dat in erbarmelijken toestand verkeert, te verbe teren. De Noordlaan is ook niet tegen alle vervoer bestand en het politiereglement op het vervoer zou dringend moeten toegepast worden, anders zal die baan binnen enkele dagen heel en gansch onbruikbaar zijn. M. Declercq. Die baan werd slechts voor- loopig overgenomen en wij moeten ze eerst eenigen tijd voor het verkeer open laten om te kunnen oordeelen of ze goed is of niet. Wan neer ze niet moest voldoen, zal de aannemer verplicht zijn ze te verbeteren. M. Sobry. Het grootste gewicht is be paald op 25oo kgr. voor de gemeentewegen, ware het niet geraadzaam dit reglement ook voor die baan toe te passen M. Lemahieu. Het zijn de wagens niet der landbouwers, zelfs deze niet met breed beslag die met 5ooo kgr. geladen zijn, die de wegen beschadigen, maar het zijn de achter - w elen der autobussen die de macadam en zelfs de voegen tusschen de kalsijsteenen om zeggens opzuigen en dan ver in 't ronde weg werpen. Zoolang er geen ander stelsel van autobanden uitgevonden wordt, zijn er geen banen die daartegen kunnen. In de Wieltje straat passeeren er dagelijks een tiental auto bussen en die straat is om zeggens door dat £erij letterlek onbruikbaar gemaakt. M. Soete. Maar in die straat wonen er werklieden die met deze autobussen meerijden en die anders verplicht zouden zijn te voet tot aan de Bascule of zelfs tot op de Groote Markt te komen. M. Lemahieu. Daar wonen geen werklie den die naar Frankrijk gaan werken, en de autobussen zouden heel gemakkelijk de pro vincie of de Staatsbanen kunnen gebruiken zonder dat er een werkman zou verplicht zijn een deel van den weg te voet af te leggen. 6) M. Leuridan. Morgen zal er hier een verkooping plaats hebben van wijnen. Ik heb niet onderzocht of dit met de wet tegenstrijdig is, maar dit zal hier voor onzen kleinhandel groot nadeel berokkenen en ik vraag mij af of het schepencollege daarvan kennis heeft gehad. M. Sobry. Neen, wij moeten wel onze toelating verleenen voor de openbare verkoo ping van nieuwe meubelen of andere nieuwe voorwerpen, maar voor wijnen ik denk niet dat wij dit kunnen beletten. 7)M. Missiaen. Ik heb vernomen dat het schepencollege afstand gedaan heeft aan den Staat van de oorlogsschade voor het reinigen van Diekebuschvijver die ongeveer 2 millioen fr. bedroeg. Is zulks waar M. Declercq. t- Er is iets van waar. De Staat heeft vroeger het voorstel gedaan af te zien van de oorlogsschade voor het kuischen van Diekebuschvijver, zooniet ging hij het water kasteel van Zillebeke niet touwen. M. Missiaen. En werd dit door den raad beslist M. Declercq. Dit zou ik niet meer kunnen zeggen. Ik zou aan den heer Secretaris moeten vragen dit eens te willen nazien. M. Lemahieu. Dit is gebeurd ten tijde van het hoogcommissariaat. M. MisSiaen. In alle geval zou ik wen schen daarover nadere inlichtineen te hebben. Iet zal Mei zijn vooraleer de filter van Zille beke in orde is, en wanneer dit weik zal ge daan zijn dan zal er te Zillebeke meer water gepompt worden als de filter kan slikken omdat de filters van Dickebusch niet genoeg geven, zoodat wij nog in langen tijd geen drinkbaar water zullen hebben. M. Declercq. Ik denk daarover toe komende week een verhoor te hebben met den heer ingenieur en als gij wilt zal ik u in geheime zitting allen uitleg geven. Thans zijn de buizen te Dickebusch voor de twee derden vervuild en wij kunnen ze niet reinigen omdat ze aan malkarder gesoudeerd zijn. Wij zijn- bezig met de filters geheel te veranderen en zullen ook een stelsel moeten vinden om de buizen gemakkelijker te kunnen kuischen. Anders zijn de pompen van Dickebusch krachtig genoeg om voldoende water te geven, maar de filters geven niet genoeg omdat ze te veel vervuild zijn. De openbare zitting wordt te 19 u. 40 opgeheven. Tijdens de geheime zitting werd de heer Gerard Lamoot tot lid van den beheerraad der stedelijke muziekschool benoemd in ver vanging van den heer Gaimant, wiens man daat den 3t December ig3o ten einde is. Op Zondag 15 Februari 1931 Wij hebben het genoegen hét publiek ter kennis te brengen dat wij opnieuw de werk zaamheden voor den toekomenden Karhaval- stoet met vollen ijver aangevat hebben en wij zullen alles in werking stellen om aan dén stoét denzelfden luister als vroeger te geven. Maar feesten inrichten kost immers veel geld en de ondersteuning van h-t Stadsbestuur is veel te gering oïn óns toe te laten daarme de alleen dergelijk feest op louw- te zetten. Daarom vinden wij ons nogmaals verplicht beroep te doen op de milddadigheid der be volking en wij durven verhopen dat de héerén bestuurleden die zich eerstdaags ten huize'zul- len aanbieden goed zullen onthaald worden Wat de wijze van geldinzamelen betreft deze komt gansch vervormd te worden. De inschrijvingslijsten zullen in de gasthoven en drankslijteiijén niet meer aangeboden worden maar de oestuurleden zullen' zich toelaten lid- kaarten te verkoopen waarvan drie reeksen bestaan Eere- Beschermende- en Werkende. Wij koesteren de hoop dat de bevolking onze weikwijze zal goedkeuren en bieden haar onzen inmgen dank bij voorbaat aan. HET COMITEIT Eere V oor sitter René Delobel Onder- Voorzitter, Voorzitter G. V'an Egroo Aimé Gruwez SecretarisSchatbewaarder G. Vermeulen Société Privé© Le comité dts Amitiés Frangaises organise le Ie MERCREDI 31 DÉCEMBRE a 8 h. 3o, Salie du Vieil Ypres L'orchestre sera lenforcé, et un Pic up »- sera installé comme second orchestre. A minuit quinze Afin de permettre aux parents des membres-- d'assister a cette soirée, la présentation de nouveaux membres pourra se faire jusqpe 5 h. du soir, chez le Secrétaire ff. Le- Secrétaire ff., Le Président, E. GLISSOUX. Arth BUTAYE-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 6