5 Ingeschreven Bevolking per gemeente op 31 December 1929 inricht Ten einde de vereffening der maat schappij HORT1COLE YPR01SE te vergemakkelijken, zijn de actiehouders verzocht de nummers hunnertijtelste laten kennen ten bureele van Mr REYNAERT, Notaris te Yper. STAD YPER K ARNAVALSTOET Ypersche Voetbalkroniek landbouwers in het algemeen het hard te ver duren hebben en de openbare besturen aange zocht worden om hun ter hulp te komen, er dient onderzocht of het niet mogelijk is de sommen die nog door den Staat teruggeëischt worden, in een zekere mate, te verminderen Antwoord van den Heer Minister van Finan ciën. Ik kan slechts verwijzen naar de antwoor den, welke ik gaf op de vragen nrs 43 en 60 van den heer volksvertegenwoordiger Dier- kens (Bulletijrs r,ls 5 en 9 van 16 Januari en l3Febiuari 1930), evenals naar de mededee- ling welke ik deed ter zitting van 14 Maart ig3o der Kamer van volksvertegenwoordigers ^Handelingen der Kamer, blz, ioogj en hier onder afgedrukt Nr 43. Ik heb instructies gegeven opdat de, door de behoeftige geteisterden, aan de Schatkist verschuldigde sommen, voorloopig niet zouden worden opgevraagd voor zoover ;zij gezamenlijk de 5oo fr. niet te boven gaan. Er dient niettemin verstaan dat bewuste afstand met geen terugwerkende kracht kan verleend v\ orden en slechts kan gaan over't ver schil tusschen 't bedrag van de hun uit hoofde van oorlogsschade verleende vergoedingen en -dit der restituties in natura aan de belangheb bende gedaan, 't zij door den Belgischen dienst voor landbcuwleverantiën, 't zij door het co miteit tot steun aan de geteisterden der ver •woeste gewesten. Ik heb anderdeels het rekenhof aangezocht jnij te laten weten of het met deze beslissing akkoord gaat. Ik wil hier echter ook laten uitschijnen -dat de geteisterden, bij in ontvangstneming der -voormelde restituties, een declaratie hebben geteekend waarin vermeld staat dat de waarde ervan zou in mindering worden gebracht van het bedrag der vergoedingen welke hun door <ie oorlogsschadegerechten eventueel zouden worden verleend. De belanghebbenden dienden derhalve bij de uitbetaling der voornoemde vergoedin gen de begane fout bekend te maken opdat mijne diensten ze zou kunnen herstellen daar zij niet immer ten gepasten tijde wisten dat -die voornoemde restituties bestonden. Nr 60. tiet is mij onmogelijk de behoef tige schadelijdenden voorloopig te ontheffen van de betaling van sommen die de 5oo frank overtreffen, dewélke zij aan de Schatkist zijn verschuldigd uit hoofde van, 't zij door den Belgischen dienst voor landbouwrestituties, 't zij door het comiteit tot steun aan de geteis terden der verwoeste gewesten verleende res- titutits in natura, en waarmee er, bij de ver effening der oorlogsschadevergoedingen of ^slechts gedeeltelijk of geen rekening werd .gehouden. Mededeeling van de Regeering. De Heer Houtart, minister van financiën. MevrouVv, mijnheeren, ik moet vóór de Kamer eene korte verklaring afleggen, die □oodig is om aan het Rekenhof mogelijk te maken de vergoedingen wegens oorlogsscha de aan de kleine landelijke geteisterden ver schuldigd, zonder nuttelooze verwikkelingen te regelen. Ziehier waarin zulks bestaatvoor taan zal er afgezien worden van de terugvor deringen welke regelmatig dienden doorge dreven tegen geteisterden, schuldenaars van den Staat wegens voorschotten in natura hun gedaan door het comiteit voor bijstand aan -de geteisterden uit de verwoeste gewesten en door den Belgischen verdeelingsdienst in landbouwzaken, indien deze minder dan 10,000 frank bedragen en indien het door hen getrokken voorschot geen 5oo fr. te boven gaat. Ge ziet dat het hier gaat over geteisterden van den landbouwstand waaraan de Staat terecht de waarde van een paard, van een hoorndier, van een landbouwgerief zoukunnen eischen omdat zij die kregen van den dienst der verwoeste gewesten en van den dienst der landbouwherstellingen. Men mag a priori deze geteisterden als minvermogenden beschouwen en, met een doel van menschlievendheid en bevrediging, acht ik dat in dergelijke gevallen geen vervolgingen dienen ingespannen. Overi gens, de kosten voor beheer en vervolging zouden voorzeker een groot deel der in te vorderen sommen opslorpen. Hier wordt bedoeld, mevrouw, mijnhee ren, een eenvoudige administratieve maatre gel bestemd om plagerijen te vermijden, onge makken te besparen aan geteisterden van geringen stand, en ik twijfel er niet aan dat de Kamer zulks zal goedkeuren Arrondissement Yper Becelaere 2716, Bixschoote 3g7, Boesinghe l3i7, Brielen 684, Ciombeke io3g, Dicke busch 1121, Di anouter 649, Elverdinghe 1648, Gheluvelt 1153, Gheluwe 4925, Hollebeke 5ig, Houthem g83. Komen 6080, Kemmel 1247, Langemarck 47g5, Locre 722, Meessen 554, Neer waasten 800, Nieuwkerke 2156, Oost- vleteren 1737, Passchendaele 2o65, Ploeg- sleert 4952, Poelcapelle 1417, Poperinghe ii.c54, Proven 1669, Reninghelst 23i6, Rous brugge Ha inghe 175rSt jan 789, Vlamer tinghe 36og, Voormt zeele 612, Waasten 3488, Watou 33o7, Wervik 10.771, Westouter 1410, Westvleteren 1755, Woesten i535, Wul- verghem 3i6, Wytschaete 1792, Yper i5.338, Zantvoorde 543, Zillebeke i5o6, Zonnebeke 2232, Zuydschote 493. Totaal 110.468. Op Zondag 15 Februari 1931 Wij hebben het genoegen het publiek ter kennis te brengen dat wij opnieuw de werk zaamheden voor den toekomenden Karnaval- stoet met vollen ijver aangevat hebben en wij zullen alles in werking stellen om aan den stoet denzelfden luister als vroeger te geven. Maar feesten inrichten kost immers veel geld en de ondersteuning vanh-t Stadsbestuur is veel te gering om ons toe te laten daarme de alleen dergelijk feest op louw te zetten. Daarom vinden wij ons nogmaals verplicht beroep te doen op de milddadigheid der be volking en wij durven verhopen dat de heeren bestuurleden die zich eerstdaags ten huize zul len aanbieden goed zullen onthaald worden. Wat de wijze van geldinzamelen betreft deze komt gansch vervormd te worden. De inschrijvingslijsten zullen in de gasthoven en drankslijterijen niet meer aangeboden worden maar de bestuurleden zullen zich toelaten lid- kaarten te verkoopt n waarvan drie reeksen bestaan Eere- Beschermende- en Werkende. Wij koesteren de hoop dat de bevolking onze werkwijze zal goedkeuren en bieden haar onzen innigen dank bij voorbaat aan. HET COMITEIT Eere-Voorzitter, René Delobel Onder-VoorzitterVoorzitter, G. Van Egroo Aimé Gruwez Secretaris - Schatbewaarder, G. Vermeulen Leden Depuydt D., Gillioen H., Neys J., Duthoo H., Gillis G., Flepts H., Mahieu G., Dumon Am., Decoster Em., Gouwy R., Bed- deleem Eug., Vanlede D., Van Wonterghem G., Lalou A., Vanacker A., Vermeulen H., Vanraes G., Camerlynck J. IIe Afdeeling Yper 1 - St'-Kruis 4 Na onze schoone overwinning te Thielt en het mooi optreden tegen Daring Blanken- berghe, koesterden wij de hoop de twee punten tegen Ste- Kruis te behalen. Doch de hekkensluiters, in een goeden dag, hebben tegen alle verwachtingen in de rood-witte ploeg het onderspit doen delven. 't Is de heer Pinteion die beide elftallen ten opgooi roept. Margonneau wint den toss en verkiest met de zon in den rug te spelen. De bezoekers zijn dadelijk ten aanval en Nesten moet reeds een keihard shot van hun middenvoor stoppen. Rood-wit komt insge lijks gevaarlijk open dwingt twee hoekschop pen af die niets opbrengen. Een corner voor St' Kruis wordt door Molein ontzet. Het leder komt bij Versailles terecht die aan Vansevenant overgeeft. Deze trekt er van onder en, alhoewel in moeilijken stand om te schieten, vindt hij toch de gelegenheid om nummer één voor Yper aan de 12' minuut binnen te zenden. Weinig nadien redt Nesten een zeker doel met zich in de voeten van den links binnen te werpen. Nog twee corners voor Yper zijn van geen nut. Een shot van Vannieuwenhuyze wordt nipjes gered. De bezoekers komen nu onder doom en onze verdediging moet drie hoekschoppen toestaan. Margonneau kan iedermaal ontzetten. Op corner voor ons zendt Vannieuwenhuyze nevens. Ste-Kruis, goed vertrokken, rukt op or.ze kooi af. Deplancke valt en de links binnen heeft het gemakkelijk om den gelijk maker binnen te jagen aan de 37e minuut. Door dit doel aangemoedigd, doen de bezoe kers gevaarlijke aanvallen en Nesten heeft voor de tweede maal het nakijken aan de 43* minuut. Aan de rust 1-2 voor Sie Kruis. In het begin van de tweede speelhelft verloopt den strijd in het midden van het plein. Rood-wit dwingt den eersten corner af en Maton, willende tusschenkomen, bezeert zich en zal verder het plein moeten verlaten daar hij niets goeds meer kan verrichten. De bezoekers, van dit oogenblik af, dwingen hun spel op. Hun voorlijn steekt goed in elkaar en voert het beste passenspel uit. Bij onze ploeg daarentegen, eenigszins ontmoe digd, schijnt alle samenhang zoek geraakt. Onze backs hebben het hard te verduren, te meer dat zij in de modder alles te ontzetten hebben. Zij staan enkel twee hoekschoppen af die telkens ontzet worden. Doch de voor- waartsen der bezoekers zijn te bedrijvig en Margonneau moet in vijf minuten tijds twee maal visschen. Nadien is hij niet meer te spreken en houdt de beste zendingen tegen. Zelfs een penalty, toegestaan voor hands van Hollebeke, vindt Nesten op de goede plaats en hij zegeviert insgelijks op de schermutse ling en geharrewar die er door ontstond. Yper doet nog een laatste poging om den achterstel te verminderen en een hoekschop in ons voordeel wordt moeilijk gered. Doch de scoor zal niet meer veranderen en Ste- Kruis behaalt hier twee kostelijke punten die zij geheel zeker niet verwacht hadden. Spe lers, daarom geen moed verloren, voorts uw best gedaan om tegen Kortrijk Sport goed figuur te kunnen maken. Toont dat de kop- leiders u nog zoo gemakkelijk niet zullen vloeren. Klas s eer irtg II' Afdeeling Kortrijk Sport 12 9 I 2 36 18 20 Daring Blank. 12 8 3 1 33 18 17 Stade Kortrijk 11 6 2 1 3i i5 i5 Meenen 11 6 2 3 18 14 i5 Waereghem 12 5 3 4 32 22 14 AA. Moescroen 12 4 3 5 24 26 13 Iseghem 12 5 5 2 25 25 12 Heyst 11 4 4 3 23 22 ii Thourout 12 4 5 3 20 23 ii s.k. Sweveghem 11 3 6 2 28 33 8 C. S. YPER 12 4 8 o 22 3o 8 VV. S,e Kruis 11 3 7 I i8 26 7 Thielt 11 2 7 2 i5 28 6 f.c. Roeselaere 12 2 9 i 14 35 5

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5