het vpersche- LA RÉGION D'YPRE5 Essdagrasf - Repos dominical Wekelijksch Overzicht IT Jaargang, N' 39 3 Januari 1931 11' Année, N" 39 3 Janvier 1931 Bijvoegsel Supplément 1 Goed Nieuws Onze nieuwe Commissie van Openbaren Onderstand ISomiriafion Nécrologie Moniieur Emik WULLEMAN Madame Camille ANCION t Z 1 EL Onze moedige vliegeniers, die met zooveel bijval de heenreis van België naar Congo hebben afgelegd in eene week tijds, hebben on gelukkiglijk, bij hunnen terugkeer, hetzelfde welslagen niet gekend. De terugreis werd met goede hoop aangevangen, echter moesten zij te Fort Lamy blijven steken terwille van een ongeval aan hun motor. Het was hun onmoge lijk zelf te herstellen en nadat zij lang genoeg gewacht hadden op een vakman, moest deze op zijne beurt bekennen dat er niets aan te doen was. Daarom moeten zij thans wachten tot hun een ander motór afgestuurd worde om weer te kunnen vertrekken. Het is echt jam mer, na zulk schitterend en aanmoedigend begin, zulken tegenslag te moeten tegen komen. Terwijl men gewichtige conferenties houdt en gedurig alles in rep en roer zet om ontwa pening te prediken, ziet men niet alleen dat de goede uitslagen achterblijven, maar dat er integendeel overal gedaan wordt aan uitbrei ding der bewapening. Ook ons land legt men ten laste dat het te veel toegeeft aan legerza- ken en versterkingen. Maar onze noorderbu ren, zonder er veel gerucht mêe te maken, laten zich niet achteruitschuiven. Ja, alhoewel het bijna ongemerkt voorbijging, heeft Hol land zijne water m acht met 5o p. c. vermeer derd dóór het wetsontwerp dat op einde October aangenomen wierd met 61 stemmen tegen 33. En dit zegt veel als men weet dat de socialisten er tegen waren en meer dan I 1/2 millioen handteekens ophaalden om er tegen protest aan te teekenen. De vloot op Neder- landsch. Indië, die bestond uit 2 slagkruisers, 8 hooge-zee torpillebooten en 12 onderzeeërs zal daardoor meer dan verdubbeld worden. En al die scheepjes kunnen aldus dienst doen voor eigen \erweer ook. In Fraakrijk zal men weldra, na Foch, Clemenceau en andere groote figuren uit het oorlogstijdperk, het verlies te betreuren heb ben van een ander zeer bekende gestalte Maarschalk Joffre, de overwinnaar der Marne. Eene doodelijke ziekte, begeleid van heel kundige bewerkingen, houdt hem sedert ver scheidene dagen tusschen leven en dood. Men was zijne laatste oogenblikken verwach tende sedert Maandag maar door eene onver wachte en onuitlegbare keering kwam er plotselings beternis tot stand. Nochtans schijnt het onmogelijk dat hij zijne kwaal over leve. Volgens de gebeurtenissen der laatste dagen in China het uitwijzen zou er veel kans zijn dat Chiang- Kaï Shek de rol van dictator zal opnemen. Hij heeft drie weken doorgebracht in Midden-China om de beweging tegen de communisten te ordenen. Bij zijne terugkomst heeft hij verscheidene maatregelen getroffen die hem als Dictiator doen doorgaan i° daar het vliegtuig waarmede hij moest vertrekken op tijd vertrok, maar dat hij een uur te laat kwam, gaf hij bevel den vliegenier te doen aanhouden en 't bureel te sluiten. 2° Te Can ton is er werkstaking der studenten hij heeft getelegrafieerd dat, zoo dit niet dadelijk een einde nam, men er de gèwapende macht moest op afsturen. 3° Daar een nieuwe maat regel om belastingen te heffen.moeilijkheden meebracht heeft hij laten weten, dat hij, des noods, zelf zal optreden en er met de uiterste strengheid zal te werk gaan. In Turkije is er ook eene beweging aange legd geworden om tot Revolutie over te slaan. Zij werd echter bijtijds ontmaskerd en meer dan 70 aanhoudingen werden gedaan onder de vooraanstaande personen. Nu heeft de regeering een wetsvoorstel neergelegd 't welk voorziet dat er bij elke omwentelingspoging dadelijk een buitengewoon rechtsgeding zal ingesteld worden om de beschuldigden onmid dellijk te oordeelen. Daar men in Engeland geene overeen komst kon treffen tusschen mijnwerkers en eigenaars zal de nijverheidsraad een voorstel uitbrengen om slechts 45 uren per week te werken. De mijnwerkers schijnen daarmede akkoord. RIK. Bij het ter pers gaan vernemen wij dat de geruchten die in omloop waren nopens het vertrek van den Heer Esquelin, Hoofdstaats- commissaris onzer Rechtbank voor Oorlogs schade, niet gegrond waren. De Heer Esquelin heeft aan ons arrondisse ment in 't algemeen en aan al de geteistcrden in 't bijzonder zoo veel diensten bewezen dat het goede nieuws, dat hij hier blijft aan het hoofd van den dienst dien hij gansch heeft ingericht en dien hij sedert zooveel jaren reeds tot eenieders voldoening bestuurt, zonder twijfel door iedereen met vreugde zal verno men worden. Immers, de Heer Esquelin, door zijn lange ondervinding, door zijn grondige kennis der zaken en ook door zijne groote dienstvaardig heid tegenover allen, is beter geschikt dan wie ook om in den kortst mogelijken tijd en met bijval de nog overblijvende zaken van Oorlogs schade af te handelen. Gistermorgen, Vrijdag 2 Januari, om II u., hebben de nieuw gekozen leden der Commis sie van Openbaren Onderstand van Yper, na melijk E. H. Socquet, MM. Desaegher, Om- meslagh, Bouquet, Missiaen en Claeys, in de vergaderzaal van het Stadhuis, hunnen eed argelegd in de handen van den Heer Barge meester. 's Namiddags hield de nieuwe Commissie, in de zittingszaal van het Belle Godshuis, in 't bijzijn van den Heer Burgemeester Sobry. die gerechtigd is de zittingen der Com missie voor te zitten en aan de stemming deel te nemen, haar eerste wekelijksche vergade ring, binst dewelke de heer Desaegher, met 5 stemmen en 2 witte briefjes, als voorzitter der Commissie herkozen werd. M. M ax Glorie, ex député libéral de l'arron- dissement d'Ypres, avocat prés de la Cour d'Appei de Bruxelles, vient' d'être nommé Commissaire d'Arrondissement de Bruxelles. L'Activité et le dévouement que M. Glorie mit, ensemble avec nos autres représentants MM. Colaert, Bruneel et Vandromme, a la défense des intéréts de tous les sinistrés de notre arrondissement, sont encore présents a la mémoire de touS. C'était le temps de la liste noire, des vexations'de toute nature, des restrictions, de la cessation des paiemqnts, etc., et jamais la Fédération des Sinistrés ne fit appel en vain a l'intervention de M. Glorie. Aussi, nous lui adressons, avec l'assurance que tous les sinistrés lui conservent leur pro- fonde reconnaissance et avec le regret que nous cause son départ, nos plus vives felicita tions pour sa nomination a cette haute fonction. De Apotheek van I La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt —o— Grand'Place is ALLEEN OPEN reste seule ouverte le op Zondag 4 Jan. f| Dimanche 4 Janv. Monsieur et Madame Nestor Blomme-Wulleman La Révérende Soeur Marie-Mathilde, née Irma Wulleman, au Refuge de l'Etat a St-André Monsieur Eric Wulleman Les families Wulleman, Blomme, Messiaen, Fon'aine, Desmarets et Verbrugge, ont la douleur de faire part de ia perte Irréparable qu'ils viennent d'éprouver en la personne de Veuf de Dame Mathilde MESSIREN Vétéran de Léopold 1" et titulaire des pairnes d'or de I'Ordre de la Couronne leur père, beau-père et parent bien-aimé, né a NeuveEglise, le 19 juillet 1843, et décédé a Jette-St-Pierre, le 28 décem- bre 1930, muni de tous les Secours de Notre-Mère la Sainte Eglise. Les personnes qui, par oubli, n'auraient pas regu de lettre de faire part, sont priées de bien vouloirconsidèrer le présent avis comtrie en tenant lieu. 220, BJ de Smet de Naeyer, Jette St Pierre (les Bruxelles On nous prie d'annoncer la mort de née Mathilde SMEYSTERS congréganiste de la Ste Vierge, pieusement endormie dans le Seigneur, le 29 décembre ig3o, A l'age de 62 ans. Suivant la volonté de la défunte le service, suivi de rinhumation dans le cawau de la familie a Ypres,. a eu lieu dans la plus stricte intimité. II ne sera pas envoyé de lettres de faire part, le présent avis en tenant lieu. Ypresle 2 Janvier jg3r. MISSEN Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Januari, oin 8 u in St Jacobskerk, tot zielelkfenfê" va Vrouw HOFLACK - HOLLEVOST Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wnen die zal gezongen worden op Zondag 4 Januari, om 8y» u., in St- Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Leonie LOWIFR Echtgenoote van Heer Richard Verhoest. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd. de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Januari, om 8 1/2 u. in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Isidore PÖTTEL GOOELIERE Heer en Vrouw Michel Vandevivere - Spenninck noodigen vrienden en kennissen uit de ZIELMIS bij te wonen die zal gezon gen worden op Zondag 4 Januari, om 9 u. in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Héér' eti Vrouw Clement VANDEVIVERE DEKNUDT Vrouw Ma.ia VANDEVIVERE en Vrouw SPENNI-NCK DONCK. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Januari, om 9 uur, in de parochiale kerk van VLAMERTINGHE tot zielelafenis van Heer Camille DECADT met uitdeeling van gedachtenissen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 4 Januari, om nvku., in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Camille VAN ONTERGH M van wegens de beenhouwers.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9