Gemeenteraad van Yper 5 Horticole Yproise 't Komensch Roetje Yper's Proefveld Verachtelijke Vleiers St-Jan-bij-Yper Propagande en Angleterre De Statistiek der Grensarbeiders Zitting van Maandag 12 Januari 1931 om 17 Aiur. DAGORDE 1. Proces verbaal der zitting van 22 Decem ber ig3o. 2. Stedelijk kerkhof - Grondvergunningen. 3. Financiën Kredietopening bij het Ge meentekrediet Vernieuwing. 4. Openbare Onderstand Begrooting voor ig3r. 5. Openbare Onderstand Heropbouw -van 3 werkmanswoonsten Plan Bestek en Lastenkohier. 6. Provinciale Pensioenkas der Gemeente bedienden li er inrichting - Deelneming. 7. Vleeschhalle Kraam Ontslag en gebeurlijke overzetting van pacht. 8. Mededeeliugen. Horticole Yproise en Liquidation a Ypres. M. M. les actionnaires sont priés d'assister a l'ASSEVIBLÉE GÉNÉRALE, qui se tien dra ie Vendredi 16 Janvier 1931, a 10 heures, a Ypres, en l'étude du notaire Alf. HEVNAERT. Ordre du Jour 1° Rapport des liquidateurs. 2° Communications diverses. 3° Approbation du compte et décharge aux liquidateurs. Conformément a l'article 27 des statuts, MM. les actionnaires seront admis sur la pro duction de leurs titres. Les mandataires devront être porteurs d'un jjouvoir en due forme et confié a un action- naire. Op 22 December 11. kwam dat rampzalig -roetje te berde in den Gemeenteraad ter gelegen heid der bespreking over de werkloosheid. M. Missiaen. - W aar om zou het Schepencol lege nu niet onmiddellijk de noodige stappen aanwenden om de werken te doen uitvoeren die ftog moeten gedaan zijnIk doe het formeel voorstel dat eene afvaardiging naar het Minis terie zou gaan. M. Lemahieuschepen Ik ben t'akkoord met den Heer Missiaen, er zijn werken aan de wegen die kunnen en moeten gedaan wordenzoo 0. m. Jean thans niemand meer langs den Komenschen steenweg passeeren. H-t voorstelvan M. Missiaen wordt hierop eenparig gestemd. Van den beginne af hebben de Yperlingen klaar gezien in de dwaze klucht van nieuw moden roetje 't bewijs ervan is 't volgende schrijven verschenen in het nummer van 't Ypersche van 22 December 1923. Zou het waar zijn dat ons Komensch kalsij- detje aanbesteed is om in... Rhubenite gelegd te worden Zou het waar zijn dat het Stadsbestuur en het Hoog Commissariaat zich hebben laten overtuigen en eene Rhubenite baan aanvaard hebben in plaats van een kalsijde Men zegt dat het is uit besparing Maar het is juist dit voorwendsel van be sparing dat wij niet kunnen aanvaarden. Wij hebben een schoon specimen van Rhubenite op den Meenensteenweg bij de Kruiskalsijde. Zij is nog geen drie jaren gelegd en reeds in kuilen en gaten. En nochtans werd dit werk gedaan in de beste voorwaarden met eene onderlaag of bedding van 20 centimeters be- steeniging, die thans geheel waarschijnlijk niet voorzien is. Vakmannen beweren dat Rhubenite niet kan hersteld worden en wij moeten dit oor deel aannemen gezien men tot nu toe den steen weg naar Meenen nog niet vermaakt hééft en wij het bewijs niet gezien hebben dat die ver making mogelijk is. Waar is dan de besparing Het Komensch kalsijdetje is zeer druk be reden en moet gelegd worden in materialen die aan de slete goed wederstaan. Het onder houd van onze gemeentewegen, die in kalsijden gelegd zijn, is voor de besturen al kostelijk genoeg zonder dat men ze vervange door ma cadams, die bovendien aan de bevolking geene voldoening geven. Overigens een groot gedeelte van dien steenweg was voor den oor log in macadam en was dikwijls in zeer slech ten staat terwijl hetgeen in kalsijden lag steeds goed berijdbaar was. Het is om deze reden dat de gedeelten die vroeger in gravier waren thans zijn herlegd geworden met eene goede kalsijde. En men zou thans hetgeen altijd eene goede kalsijde was vervangen door Rhubenite! Wij zijn* reeds overtuigd en voldaan van het proefveld aan de Meenenpoort. Dat men ons toch bevrijdde van eene nieuwe soortge lijke proefneming en ons spoedig eene goede kalsijde terug geve. Het zal een wijs besluit zijn, dat de goedkeuring zal hebben van al die dezen steenweg moeten gebruiken. Een Lastenbetaler. Wij lezen in Het Nieuws van den Dag van 3 Januari Men weet op welke geweldige en hatelijke wijze de frontersafgevaardigden in de Kamer de regeering bekampen, en geene gelegenheid laten voorbijgaan óm de ministers op de ge meenste wijze aan te vallen Nikske van 't Belgiekske maar, zij zijn de eerste om hunne 42.000 fr. te gaan opstrijken en om de verachtelijkste platbroekerij uit te richten om van de ministers gunsten en voordeelen af te smeeken. Zij schrijven zelfs nieuwjaars brieven aan den Eersten Minister. Ziet maar eens hoe vleierig de heer Butaye weet te zijn Aan den Heer Jaspar, Eerste Minister, en aan Zijne geachte Familie wensch ik al het beste voor iq3i. Ik dank Hem tevens rechtzinnig en harte lijk, om al wat hij reeds voor mij of voor mijne Beschermelingen heeft gedaan. Zijne geëerde Diensten wensch ik even veel geluk en mét een goed hart. (get.) Em. BUTAYE, oud strijder, Kamerlid, Watou. Wat niet belet dat diezelfde fronters weer de eerste gelegenheid zullen te baat nemen om M. Jaspar en de ministers voor het slijk der straat uit te schelden. Die Janussen met twee gezichten moeten ontmaskerd wor den. Morgen, Zondag xi Januari, plechtige aan stelling van E. H. Vangheluwe tot pastoor van de parochie. Een schetterende ontvangst staat hem te wachten Te 1 3/4 u. ontvangst aan de herberg De Koe Te 2 ure stipt, optocht van den stoet. Orde van den Stoet 1) Wapenknechten te paard. 2) Een groep Ruiters. 3) De Düivenwagen. 4) Een groep wielrijders. 5) Het muziek van Langemarck. 6) De wagen der Ambachten. 7) De Rookersgilde. 8) De wagen van de Lustige Bolders, Bryke. 9) De Kaartersgilde van 't Wieltje. 10) SMsidoor,patroon der boeren,te peerde 11) De Boerenwagen. 12) De Boerengilde. 13) De gravin van Vlaanderen op doortocht naar Yper. 14) De wagen Hoogezieken. 15) De Schoolkinderen. 16) St-Jan de Dooper. 17) Oorlogstafereel De Vlucht naar Egypte. Het Ballingschap. De terugkeer naar Nazareth. 18) De H. Bartholomeus, apostel. 19) De Kruistochters. 20) De H. Hilarius, Bisschop. 21) De H. Kindsheid, groep. 22) De H. Brigitta. 23) De drie goddelijke deugden. 24) Onze Lieve Vrouw ter Engelen. 25) De Congregatie. 26) Herders en Herderinnetjes. 27) De Goede Herder. 28) Eerw. Heer Deken met E.H. Pastoor. 29) Wereldlijke Overheden. Of er volk zal zijn te St-Jan J m A l'instar des Conférences sur Ypres que Monsieur l'Avocat Butaye a donné en Grande Bretagne pendant la guerre, nous apprenons que Mons. L. N. Murphy a organisé des can- series avec projections lumineuses a Manches ter, a Birmingham et a Londres. Cette tournée de propagande étant faite dans le but d'attirer un plus grand nombre de visiteurs, les Compagnies des Chemins de fer et des Bateaux ont accordé un libre parcours au conférencier dont ils ont distingué le but utilitaire. Notre concitoyen a done parlé pendant deux heures sur la Portede Menin, les champs de Bataille Ypres avant, pendant et depuis la guerre. Le tout, émaillé d'humour britanni- que et de remarques malicieuses, eut le don d'intéresser et de plaire a nos amis Anglais. Félicitons Monsieur Murphy de cette heureuse initiative qui, en même temps qu'a lui même, profitera a la collectivité. Nous lui souhaitons bonne chance pour sa prochaine tournée et espérons, qu'enhardis par cette réussite, d'autres dévouements se révèleront pour propager de par le Monde la gloire d'Ypres, notre splendide passé et l'ac- cueillante hospitalité Yproise. Men weet dat een groot aantal werklieden, van Belgische nationaliteit, in de nijverheids inrichtingen, handelshuizen of landbouwuit- batingen in Frankrijk arbeiden, alhoewel zij hunne huisvesting in België blijven behouden waar zij, in princiep, alle dagen of elke week terugkeeren. De statistische gegevens die volgen laten toe zich een gedacht te vormen over de belang rijkheid van het contigent grensarbeiders, mannen en vrouwen, dat door zekere gewes ten van België aan Frankrijk geleverd wordt en van den aard der werkzaamheden die zij er uitoefenen. 71.769 Belgen, 't zij 53.149 mannen en 18.620 vrouwen, gaan hun dagelijksch brood verdienen in de verscheidene fransche inrich tingen die dicht bij de belgische grens zijn gelegen. De grootste contingenten worden door de volgende arrondissementen geleverd Kortrijk 15.624 mannen en 10.346 vrouwen Yper gi33 mannen en 4457 vrouwen gansch de provincie West Vlaanderen 43.573, waar van 28.201 mannen en 15.372 vrouwen Bergen 4820 mannen en 449 vrouwen Thuin 4901 mannen en 367 vrouwen Door- nijk 7597 mannen en 2o33 vrouwen de pro vincie Henegouwen 21.480, waarvan 18.604 mannen en 2876 vrouwen. Volgens de wederzijdsche bedrijven, zijn de grensarbeiders het talrijkst in de textielnijver heid 15.911 mannen en i5.63i vrouwen in het bouwbedrijf 8709 mannen en60 vrouwen in de metaalnijverheid 7569 mannen en 42 vrouwen in de andere nijverheden 9606 mannen en 2o55 vrouwen. 9

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5