- HET YPERSCI iE - LA RÉGION D'YPF ^ES Zondagrnst - Repos dominical Supplement 11e Jaargang, N' 40 -1 O Januari 1931 11' ^nnée, N" 40 - -IQ Janvier 1931 FUjv« >ew«el Wekelijkse!* Overzicht Bericht Ten einde de vereffening der maat schappij H0RT1C0LE YPROISE te vergemakkelijken, zijn de actiehouders verzocht de nummers hunner tijtels te laten kennen ten bureele van Mr REYNAERT, Notaris te Yper. De Muntstukken geo. Le Bal de Réveillon aux Amities Francaisss BurgerlijKe Stand van Yper Sterfgeval Bedanking t ZIELMISSEN <c«toBqpNMSmemBttan vkaw\t rrwm De rouw die Frankrijk verleden week verwachtend was,door het afsterven van Maar schalk Joffre, waarvan wij de dood reeds verle den wetk nakend zagen, is echter slechts deze week overgekomen. De strijd van Joffre tegen de dood was lang en hardnekkig, 't gene de geneesheeren toeschrijven aan zijn sterk gestel en aan het matig leven dat de Maarschalk steeds geleid heeft. Al is er vroeger veel ge schreven geweest over den veldslag van de Marne,-en al trokken ook sommigen de be kwaamheid van Joffre in twijfel, thans toch is iedereen h< t eens om te bekennen dat hij een groot kapitein was. Na de menigvuldige gedenk boeken der voornaamste oorlogsaanvoerders, zooals Foch, de Kroonprins, Ludendorf en andere, dus zoowel van fransche als van vijan delijke zijde, is er geen twijfel meer mogelijk dat de Marneslag iets machtigs was. dat Joffre er de bewerker van was, en dat dit de eerste oorzaak is geweest van de nederlaag van Duitschland. Het is niet zonder belang te dier gelegen heid er op te wijzen dat Duitschland nog immer bezield is met een gedacht aan herkan sing. Immers heeft een schrijver van de Temps het duitsch bud jet eens uitgepluisd, en daar Zijn waarlijk merkenswaardige zaken aan te stippen: zoo bevindt men dat er daar een ontzaglijken voorraad oorlogsmateriaal moet opgehoopt worden en dat dit het fransch ma teriaal moet overtreffen. Denk maar eens de bewapening en uitrusting van het duitsche leger kostte in igi3 voor meer dan 5oo.ooo man, 65.700.000 mark; nu zijnermaar 100.000 man geoorloofd en men vóórziet eene uitgaaf van 96 millioen mark. Daarenboven voorziet men 435 fr. voor 't onderhoud per geweer (een nieuw kost maar i3oo fr.) Bijgevolge k£?n het Reich met zijne toelagen alle driejaar zijn ge tal geweeren verdubbelen, want in vredestijd worden er geen versleten voor elke mitrail- leuze voorziet het 25.000 fr. onderhoudskos ten per jaar en eene nieuwe kost maar 2.000 f. En dan kennen wij nog maar de officiëele cijfers, zonder te spreken water in 't geheim denzelfden kant uitgaat, zonder mêe te reke nen wat de groote nijverheid nog aan den staat schenkt En 't is nog niet alles het ver drag van Versailles heeft bepaald hoeveel schietvoorraad er dagelijks mag vervaardigd worden in gansch het land, maar alleen in twee fabrièken maakt het er zooveel als het voor heel het Reich toegelaten is - Wat gebeurt daarmêe In Spanje is er weer. spraak een ander regeeringstelsel in te voeren. Men weet dat er reeds meermaalsspraak geweestisdatgeneraal Berenguer zou plaats maken voör een anderen regeeringsvorm. Ditmaal schijnt het ernst te wezen. Er werden namelijk rechtstreeksche onderhandelingen aangeknoopt tusschen M. Berenguer en de politieke leiders der K onings partij ten einde een ministerie samen te stellen dat aan den generaal dictator zou opvolgen. In dit nieuw ministerie zou er plaats verleend worden aan de koningsgezinden, de conserva toren, aan het centrum en de linkerzijde. Men denkt dat de koning zijne toestemming zou geven tot deze oplossing. Het ware misschien een middel om de revolutie te ontwijken. Van de 14 watervliegtuigen die uit Italië vertrokken zijn om eene omreis te doen waar in zij ook den Atlantischen Oceaan moesten oversteken, zijn er 10 in gelukt den Oceaan te doorkruisen, terwijl twee anderen van de twaalf die tot nog toe samenbleven, in zee gevallen zijn. Gansch de Italiaansche bevol king jubelt om dit schitterend vliegfeit. Marokko, dat in de laatste tijden zoo kalm bleef, heeft deze week nieuwe beroeringen gekend. De opstandelingen deden een uitval op de regèlmatige legers, en deze hebben nog al gevoelige verliezen ondergaan, maar men vreest toch niet voor erge verwikkelingen. RIK. Tot op heden werden er reeds 3o. 000 000 fr in stukken van 5 fr. en 38.520.ooo fr. in stuk ken van 10 fr. in omloop gebracht. Van beide soorten draagt de helft een vlaamsch opschrift en de andere helft een fransch. Niettegenstaande dit overgroot getal ziet men nog maar weinig of geen van die munt stukken in den handel. Men is algemeen van gedacht dat zij gepot worden door de bui tenlieden, die ze verkiezen boven de briefjes, die in hun oogen niet de minste waarde hebben en daarbij nog bij den kleinsten brand kunnen vergaan. De muntcommissiej vergaderd onder het voorzitterschap van M. Theunis, heeft, zooals het te voorzien was, een gunstig advies uitge bracht voor de uitgifte van stukken van 20 fr. of 4 belgas. Een eerste uitgifte van 100 mil lioen werd als proef besloten. Het nieuw muntstuk dat in zuiver nickel zal zijn, zal de afmetingen hebben onzer oude stukken van 5 fr., 't zij 37 millimeters, en zal 20 grammen wegen. Daar die nieuwe stukken te gemakkelijk zullen kunnen verward worden met de tegen woordige stukken van 10 fr. en gezien er nu reeds zekere verwarring bestaat met de in omloop zijnde stukken van 5 fr., heeft de muntcommissie besloten de uitgifte der stuk ken van 10 fr te staken Er zullen dus geen nieuwe stukken van 10 fr. meer gemaakt worden, maar naar alle waarschijnlijkheid zullen wij, binnen een paar maanden, stukken van 20 fr. hebben. Doch het lijdt bijna geen twijfel dat zij insgelijks den weg der stukken van 5 fr en 10 fr zullen vol- Terwijl wij het over geldstukken hebben, is het meldenswaardig dat deze stukken, vooral de kleinere van 5, 10 en 25 centiemen, in grooten getale uitden omloop verdwijnen door verlies. Wanneer men, in 1925, de looden stukjes van 5 centiemen, die gedurende 10 jaren in omloop waren geweest, weer introk, werden slechts de helft der uitgegeven stukken inge bracht, hetgeen volgens berekeningen normaal is. Het sterftecijfer, dat is de offtcieele bena ming in de uitgiftenanken, bedraagt inder daad 5o voor de stukken van 5 centie men; 27 °/o Voor de stukken van 10 en 25 cen tiemen, en 23 ovoor de stukken van 5o centie men. t 1 Une agréable fête de fin d'année a eu lieu, comme d'habitude, le 3i Décembre, en la salie du Vieil Ypres sous les auspices des Amitiés Franqaises. Malgré la multiplicité des réunions sembla- bles, qui avaient été organisées le mèmejour en notre ville, les réductions du partage ne se sont pour ainsi dire pas fait sentir chez nous. Nous avons en effet pu enregistrer environ cinq cents entrées. C'est la un superbe résultat qui flatte les organisateurs. Le bel entrain du bal se manifesta dès le début, et s'affirma toujours croissant k mesure que déclinait l'année. Après la dernière minute decelle-ci, ce fut avec enthousiasme que les heureux participants saluèrent l'aube de lg3i. Les gaietés du cotillon complétèrent ensuite cette charmante soirée, et... firent quelquepeu oublier l'heure aux danseurs. Le cceur de chacun gardera, nous en som mes certains, un excellent souvenir du brillant réveillon de ig3o. R. D. N. B. Le pick up qui agrémenta cette année les intervalles d'orchestre, avait été in- stallé par la maison Simmons, de la rue de la Station. Verklaringen van den T tol 7 Januari ig3t Geboorten Leire Gilbert, Rijselsteenweg, 43. Tresy Raymonde, Rijselstraat, 141. Huwelijk Platteau Medard, pasteibakker en Lefevere Margareta, z. b., beiden te Yper. Huwelijksbeloften Roger Dehollander, fabriekwerker te Yper en Bertha Haezebrouck, fabriekwerkster, te Vlamer- tinghe Wij vernemen het overlijden van den Heer Aimé Provoost, rustend hoofd-onderwijzer van Vlamertinghe. Gedurende lange jaren heeft hij er dit ambt vervuld, en hier te Yper was hij een der ijverigste leden van onze bloeiende Koninklijke Hof bouwmaatschappij. Zijne' talrijke leerlingen en alwic met hem in aanraking kwam, hebben van hem de gedach tenis bewaard van een uitmuntend onder wijzer, een trouwen vriend, een eerlijken, rechtschapen en gedienstigen medeburger. Sedert den oo'log verbleef hij te Moescroen, en is er, den 6 Januari laatstleden, na een lange en pijnlijke ziekte, zachtjes in den Heer ontslapen, in den gezegenden ouderdom van 72 jaar. De overledene was eere secretaris van het Tusschengemeentelijk Werkloozenfonds van Moescroen, Secretaris der Hofbouwmaat- schappij dier stad, en was ook vereerd met het burgerlijk kruis en de burgerlijke medaille van ie klas, met de herinneiingsmedaille van Z. M. Leopold II, met het bijzonder land- bouweereteeken, en met de fransche erkente lijkheidsplaat voor hulp aan de vluchtelingen van de Somme en Pas de .Calais. Het Ypersche biedt aan zijne beproefde weduwe en kinderen en aan gansch de familie zijne, rechtzinnige deelneming. De familie Vandevivere bedankt alle vrienden en kennissen, die de welwillendheid gehad hebben de gevraagde Zielmis hunner afgestorvene ouders en familie bij te wonen die jammerlijk, niet door hunne fout, geen plaats gehad heeft. lTT-ï at Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Januari, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Marie-Louise HEUGHEBAERT echtgenoote van Heer René Decadt. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 Januari, om 8 Hu.,' in St- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Georges PACKET van wegens de duivènmaatschappij Sint- Pietersbond. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 Januari, om guur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Francois WAGEMANS De Apotheek van La Pharmacie de M' VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is ALLEEN OPEN I reste seule ouverte le op Zondag 11 Jan. Dimanche 11 Janv.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9