- Hl 3T YPERSCI dE- LA RÉQION D'YPF *ES Chicorei Vaotieghem-Dopoat Zondagrnst - Repos dominical 11' Jaargang, N' 42 24 Januari 1931 11' &nnée, N* 42 - 24 Janvier 1931 Bijvoegsel Supplement Wekelijksch Overzicht Het 41 Last Post Comiteit Kerk der Paters Carmelieten t ZIELMISSEN 1 Men zal zich nog herinneren dat de heer Briand, begin 1930, een plan uiteenzette om de Europeesche Unie te bewerken, die voor doel had eene samenwerking te verkrijgen van 't gene hij noemde de Vereenigde Sta ten van Europa. Dit ontwerp vond bijval, verschillige, ja zelfs talrijke Europeesche lan den gaven daaraan hunne goedkeuring en thans zal die zaak ernstig te Geneve bespro ken worden. Reeds i5 ministers van buiten landsche zaken uit de voornaamste landen van Europa hebben zich naar Geneve bege ven, waar zij, onder voorzitterschap van den heer Briand, de bespreking van dit grootsch plan zullen aangaan. Alhoewel het slagen dezer conferentie uit alle krachten te wenschen ware, omdat zij het best geschikte middel zou zijn om vrede in Europa te bewerken en te behouden, blijft er maar weinig hoop op een afdoenden uitslag. De zaak in haar zelve is wonderschoon, maar er zijn nog te veel hinderpalen in den weg. De welbekende heer Benes, de knappe Staats man van Tchekoslovakye, vooiziet nog een tijdperk van i5 jaar vooraleer deze Unie kan tot stand gebracht worden en die vijftien jaar, meent hij, zal men.noodig hebben om eerst eensgezindheid te verkrijgen tusschen de ver schillende landen. De Europeesche moderne beschaving die wel wil toepassen op Oostersche landen schijnt daar maar slecht wortel te willen schie ten. 't Ligt nog in ledereens geheugen hoe koning Amanoelah er zijn troon bij verloor omdat hij Afghanistan wilde moderniseeren en Turaye, dat tot nog toe beter slaagde, omdat de hervorming gedaan werd door een man met meer klem en meer gezag, begint nochtans ook erg tegen te worstelen. Wij hebben reeds melding gemaakt van de onlus ten te Menemen. Thans blijkt het dac de Muzulmansche priesters daar schuld zouden aan hebben zij zijn het die de ooeren hebDen opgehitst en hun geld en wapens verschait heüben. De republiek van Kemal Pacha had hunne godsdienstige wetten afgeschaft en zij willen ze weer hersteld zien. Men breekt immers op een dag niet af met eeuwenoudte gebruiken en alle dwangmiddelen lokken woes te tegenstandsmiddelen uit. En deze toestand verzwaart nog als men met zwakke geldmid delen moet kampen, zooals in Turkye 't ge val is. Men mag bijna 't zelfde zeggen van Italië, waar ook een totale hervorming plaats had. Daar ook woekert een hefiigen tegenstand die tot hiertoe echter behendig kon onder drukt worden omdat de Duce Mussolini klaar ziende alle raderwerken van het Staatsvaar- tuig in de handen zijner mannen wist te hou den maar die klaarblijkelijk veld zal win nen door den bezwarenden toestand der geld middelen. De uitslag over 't jaar 1930 komt in de Italiaansche bladen te verschijnen en de ofïicieele cijfers toonen aan dat het jaar sluit met een tekort van meer dan een milliard lira. Zulks brengt altijd zwarte wolken aan den gezichteinder van een land, dat verders wil aan de spits staan. Bij 't samenstellen van 't jongste Ministe rie in Frankrijk voorzagen wij dat het niet lang zou recht blijven. Door een Staatkundi ge kneep van M. Steeg, is het er nochtans toe gekomen langer op zijn troon te blijven dan men had verwacht. Maar dit kwam alleen om dat het niet werkte en er aldus geen gelegen heid werd aangeboden om het aan 't wankelen te brengen. Nu het zijne werkzaamheden weer hervat beeft, doet alles voorzien dat het wel dra zal uitgeleefd zijn. Deze week immers heeft het te beraadslagen over de militaire kredieten, en daar de socialisten nooit ervoor stemmen ligt het alleen aan de oud-partijgan gers van den heer Tardieu om ze ook niet te stemmen, en dan is het met het Steeg-kabinet gedaan. Er is in China een officieel verslag uitgeko men betreffende de hongersnood die er ge- heerscht heeft en zijne gevolgen. Men treft er afschuwwekkende cijfers in aan men beden ke, dat er meer dan twee millioen inboorlin gen zijn omgekomen door hongersnood, en dat 400.000 enkelingen als slaven verkocht werden om brood te verschaffen aan hunne verwanten. RIK. De werking van het «Last Post Committee», vereeniging zonder winstgevend doel, waar van we vroeger reeds zoo menigmaal de gele genheid hadden te spreken en die gesticht werd voor het behouden en beheeren van de dagelijksche en roerende hulde, die iederen avond bij het gedenkteeken der Meenenpoort aan de Engelsche gesneuvelden wordt ge bracht. heeft zich gedurende het verloopen jaar op bijzonder gunstige wijze doen ge voelen. Aan dit Comiteit hebben wij de onvergete lijke plechtigheid te danken van 11 November, waarop het aan duizenden en duizenden radioluisteraars van de gansche wereld gege ven is geweest die indrukwekkende sonneries van de Last Post en de Reveille te hooren. Het steeds toenemend getal bezoe kers, die hier binst het zomerseizoen komen en waarvan velen hier te Yper vernachten om eens de gelegenheid te hebben de plechtigheid van de Last Post bij te wonen, bewijst hoe zeer dien huldeblijk en die vrome daad van erkentelijkheid door onze Engelsche vrienden geprezen wordt. Het is ook aan die vereeniging dat wij het te danken hebben dat onze stad met zulke hooge bezoeken vereerd wordt als die welke wij overlaatst ontvingen van de Heeren Eerste Ministers van Canada, Nieuw-Zeeland en Australië, met hun gevolg. Die hooggeplaatste heeren zijn naar Yper gekomen en hebben hier opzettelijk eenige dagen verbleven om de Last Post te kunnen bijwonen. Allen zijn diep door den roerenden eenvoud der plechtigheid getroffen gewet st, en hebben de leden van het Comiteit hunne hartelijkste gelukwenschen en bedan kingen toegestuurd en hen tevens ook de ver zekering gegeven dat zij ervan een altijd durende en zoete herinnering zullen bewaren. Wij meenen hier de tolk te mogen zijn van gansch de Ypersche bevolking om al de leden van het «Last Post» Comiteit en bijzonderlijk den Heer Vandenbraambussche, politiecom missaris, uit ganscher harte te bedanken voor hunne ijverige en onbaatzuchtige werking, voor hunne edelmoedige pogingen, die zoo veel hebben bijgedragen om de goede faam der stad Yper in den vreemde hoog te houden en nog te vermeerderen. Wij hopen dat zij op den ingeslagen weg zullen volharden, en doen hierbij een dringenden oproep tot al onze lezers, tot allen die de stad Yper gene gen zijn, en voornamelijk tot onze hotelhou ders, winkeliers en handelaars, opdat zij de deugddoende werking van dit Comiteit milde- lijk zouden ondersteunen en alzoo de zeer verdienstelijke leden ervan in hun edel streven zouden aanmoedigen. Alle giften, hoe gering ook, worden met den meesten dank aanvaard en mogen gestort worden op de postcheckrekening nr 2885.27 of afgegeven worden 't zij aan den Hr P. Van denbraambussche, politiecommissaris, voor zitter van het Last Post Comiteit, 't zij aan den secretaris schatbewaarder M. Fl. Vandevoorde, Boterstraat, 3l, Yper. g] Als Gij g] koopt, dan k'ijgt Gij onover troffen kwaliteit maar geen waardelooze premies. Godsvrucht der NEGEN WOENSDAGEN ter eere van S. Jozef Woensdag 28 Januari en zeven vol gende Woensdagen, te 7 y» u. Mis met zang, beurtelings voor de verschillende wijken der stad. 's Avonds te 6u., rozenkrans, sermoen, aanbevelingen, en zegen met 't Allerheiligste Sacrament. De E. P. Timotheus, capuciev, zal de ser moenen prediken. Plechtigheid van 't H. KIND JEZUS van PRAAG Beste Kinderen, Toekomende Zondag en de twee volgende dagen, zullen wij samen onzen Kleinen Koning vieren. Daarom komt Zondag 25 Januari te 7 y. u. naar de Mis en de H. Communie. Te 9 u. naar de zeer Plechtige Hoogmis, 's Namiddags te 3 u., naar de processie en groote plechtigheden ter eere van het Heilig Kind Jezus. Maandag 26 Januari Naar de Commu- niemis te 7 uur. 's Namiddags te 3 u naar de hulde die de Meisjes aan 't H Kind zullen brengen. Dinsdag 27 Jaruari: Naar de Commu- niemis te 7 u. 's Namiddags te 3 1/4 u. naar de hulde die de Knechtjes aan 't H. Kind Jezus zullen brengen. Schoone gedachtenissen zullen aan de Kin deren uitgedeeld worden. Den Zondag te 5 u., en 's Maandags en 's Dinsdags te 6 u., lof en sermoen door den Z E. P. Prior van 't Klooster. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wnen die zal gezoDgen worden op Zondag 25 Januari, om 8 y» u., in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Hector LAMMERS Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 25 Januari, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Theophile H SRREMAN van wegens de Koninklijke Hofbouwmaat- schappij. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 25 Januari, om n y,u., in St- Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Désiré DElVILDE alsook voor Martha DEWULF overleden echtgenoote van Heer Isidore Dewilde. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag I" Februari, om 8y»u., in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Juffrouw Suzanna SCHREEL dochtertje van Heer Felicien en Vrouw Eudoxie Vierstraete. Les amis et connaissances sont priés de vouloir bien assister a la Messe de Requiem qui sera célébrée le Dimanche l'r Février, a 11 l/» heures, en l'église Saint - Martin, pour le repos de l'ame de Madame MAHIEU - LEY Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 1" Februari, om 11 y. u., in St Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw MAHIEU - LEY De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat oRue au Beurre is ALLEEN OPEN op Zondag 25 Jan. reste seule ou verte le Dimanche 25 Janv.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9