Begrafenis van den Heer Aciiiel Bories 4 Cathédrale, Cloïtre St-Martin et Bibliothèque Naklank van het Triduum Goddelijk Kind Jezus van ?raag Prijskampen voor Hengstenveulens Si les Yprois de naissance et les Yprois de caur sont unanimes a admirer la beauté exté rieure de leur Cathédrale reconstruite, il n'en est plus de inême pour sa décoration inté- rieure et la restauration de ses annexes. Un article, d'ailleurs intéressant, paru Samedi dernier dans la Région d'Ypres donne a ce sujet quelques appréciations dis- cutabFs. Relevons d'abord l'affirmation erronée rela tive a la substitution de la pierre au bois pour le riche Maitre Autel. Celui-ci n'était pas en bois mais en marbre précieux au retable somptueux dont la perte irréparable sera toujours déplorée. Qui done pourrait songer a rétablir aujour- d'hui ces splendeurs de la Renaissance impi- toyablement détruites par le vandalisme Allemand, et peut on biamer l'architecte restaurateur de s'inspirer de l'époque de plein épanouissement du style Golhique. N'oublions pas que c'est au début du XIII* siècle que l'ancienne métropole de la West- flandre, alors a l'apogée de son opulence, jeta les fondements de ses monuments incom- parables le Beffroi communal la Halle aux Draps et l'Eglise abbatiale de St Martin. L'art sculptural du XVI® siècle revivra d'ailleurs en notre Cathédrale oü l'on édifie en ce moment autour des fonts baptLmaux, intégralement reconstitués, une splendide cloture rappelant celle des Chapelles du St Sacrement et de Ste Anne. La restauration des magnifiques mausolées mutilés, celle des ravissantes figurines d'alba- tre de l'ancienne Chapelle du Doyen, une utilisation opportune des débris des remar- quables stalles de Tallebert, la reconstitution des aamirables poriails, chefs-d'oeuvre de la sculpture sur bois au XV® siècle, seront au- tant d'évocations du mérite architectural de l'Edifice détruit. Quant a une prétendue conjuration contre la reconstruction totale del'Abbaye deS' Mar tin, l'accusation portée contre les conjurés s'efïorgant de haler le dépöt d'un projet pour la construction d'un local pour la Bibliothè que, doit être une boutade. Peut on parler de hatealors que notre Bibliothèque Commu nale qui fonctionne a nouveau depuis l'année igig, attend toujours. après huit sauvetages et déplacements successils, une installation définitive Que la reconstruction de l'Abbaye se fasse compléte ou non, c'est une autre question. Mais chacun sait que les conceptions moder- nes en matière d'installation de musées et surtout de Bibliothèques sont incompatibles avec les méthodes d'adaptation d'antan. Un exemple récent nous est donné par la ville de Bruges qui pour son nouveau musée a construit des installations de plain-pied, sans étages, plutöt que de choisir pour cette destination l'un ou l'autre de ses multiples batiments anciens et historiques. Notre Conseil Communal a déja fait oeuvre sage en rejetant a cette fin un projet de batiment-couloir a trois étages au coin de la Grand'Place et de la rue de Dixmude. Notre édilité fera encore oeuvre sage en adoptant un projet de construction de locaux simples, clairs et pratiques, tels qu'on pourra enédifier a l'Est du Jardin public, plutot que d'installer la Bibliothèque dans l'ancienne Abbaye. YPRIS. ter eere van het Meer nog en beter dan verleden jaar werd deze driedaagsche Plechtigheid in de Paters kerk gevierd. lederen morgen waren de kinderen veeltal- rijk opgekomen tot de algemeene Communie onder de zevenuremis, en iederen namiddag was de kerk vol, heelemaal vol kinderen, wel ke hulde kwamen brengen tot hun klei nen Koning die hoog stond te prijken in een schittering van bloemen en licht, 's Maan dags was het de optocht der katholieke Meis jesscholen en den Dinsdag kwamen de Knech- tenscholen het Goddelijk Kind groeten en een kort en opwekkend woordje krijgen voor hun opgroei in deugd en wijsheid. Vooral den Zondag was het hier een Hoog dag voor het Kind Jezus van Praag in de vroegmis met algemeene Communie voor de kinderen, zong het jong koor van kleine meis jes, heel fijntjes. De hoogmis werd opgeluis terd door het mannenkoor, dat, naar het oor deel van muziekkenners, heel meesterlijk de prachtige mis van De Boeck heeft uitgevoerd iets wat men te Yper maar zelden heeft ge hoord 's Avonds werd het Lof kunstig gf zon gen door het vrouwenkoor, dat gerust naar welk ander mag staan, en er een handje van weg heeft om de moeilijkste meesters te ver tolken. Het grootste der Plechtigheid was in den namiddag de kerk was proppensvol kinde ren, zooals op iederen vierden Zondag der maand het scheen een evangeliebeeld Laat de kleinen tot Mij komen I Deze oproep van O. L. Heer geschiedt hier elke maand in de Paterskerk, en schoon is het al die kinderen te zien opkomen. Hoe toch al die kleintjes den weg vinden naar de Pa terskerk Goddank, de, Broederschap van het Godde lijk Kind Jezus bloeit prachtig te Yper nu telt ze meer dan 1600 kinderen in de stad al leen. Dank en proficiat aan de christelijke ouders, die verstaan welk goed deze Broederschap doet aan hun kinderen en die medehelpen om het werk der EE- Bestuurders en der vurige ijveraarsters te laten gedijen. Zaterdag 11.24 Januari, had alhier, om g u. in S* Maartenskathedraal, den plechtigen lijkdienst plaats van den Heer Achiel Bories, machinist aan de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, die op 20 Januari 11. in het militair hospitaal van Brugge, in den bloei van zijn leven, aan de gevolgen eener pijnlijke ziekte bezweek. Een afvaardiging, met vaandel, der afdee- ling Adinkerke van het Nationaal Syndicaat van Yzerwegen, Post, Telegraaf, Zeewezen en Luchtvaart, had eraan gehouden haar mak ker tot aan zijn laatste rustplaats te vergezel len, en de Heer Ernest Pollet, schrijver der afdeeling Adinkerke, sprak op het kerkhof de volgende schoone lijkrede uit Achtbare Familie MevrouwenMijnheer en. In naam van het Nationaal Syndicaat van het personeel der Y. P. T. T. Z. en L. van België en inzonderheid der afdeeling Adin kerke, is mij de droeve plicht opgelegd een laatste hulde te brengen aan onzen duurbaren vriend en dapperen strijdmakker BORIES- Achiel. Achiel werd geboren te Yper den 27 November 1887. Hij trad in dienst bij het rol lend personeel van den Spoorweg op 1 Januari igo5 en werd op 26 Februari ig20 bevorderd tot machinist. Zijn gansche loopbaan was een stipte en ijverige plichtsvervulling. Zijn over sten spreken openlijk lof van hem. Om zijn moedig gedrag gedurende den wereldoorlog werd hij door het Staatsbestuur vereerd met de herinneringsmedaille en de medaille der zegepraal, alsook met het burgerlijk eeretee- ken van 2® klas voor 25 jaren trouweff dienst aan de Spoorwegen. Syndicalist van het eerste uur, wist hij door zijn voorbeeld en minzaam woord zijn mak kers aan te sporen in den harden strijd tot lotsverbetering. Hij werd algemeen bemind zijn zachte inborst, zijne rechtschapenheid, zijn menigvuldige hoedanigheden hadden hem aldra ieders genegenheid verworven. Ook viel het ons hard toen wij hem door de schrik kelijke ziekte aangetast zagen. Hoe drukten wij de hoop en den wensch uit, hem weldra volledig hersteld, terug in ons midden te zien, en daar treft ons de treur mare dat hij bezweken is onder den verwoe den aanval der hartelooze ziekte. Vreeselijke slag Onherstelbaar verlies Vriend Achiel, rust zacht in den geheilig- den grond onder de schaduw van het kruis. Wij brengen U den ontroerden afscheidsgroet der Syndicalisten uit Adinkeike. Tevens ko men wij, afgevaardigden uwer trouwe vrien den, de getuigenis afleggen dat niemand dezer U ooit vergeten zal. Een woord nog, namens ons Syndicaat, aan de diepbeproefde familieleden,die op dit oogen- blik hun bitterste tranen storten. O zeker, dit is een zware slag voor uw teederminnend hart. Mochte nochtans onze innige deelneming in uw onheil uw diepe smart wat verlichten en een sprankel hoop in uw geknakte ziel stor ten. Achiel is heengegaan, is waar, te jong, veel te jong helaas doch laat ons de hoop koesteren dat hij hierboven in een heilzamer vaderland reeds het loon zijner goede werken ontvangen heeft. En nu, vaarwel, vriend Achiel, vaarwel. De kille aarde zal ons weldra uw gul en open hartig wezen ontrooven, maar uw nagedach tenis zal als een onuitwisbaar beeld voor al tijd bij ons voortleven. Uw naam staat voor immer in onze herten gegrift. Vaarwel Het Ypersche oieut aan de zoo zwaar beproefde familie Bories de verzekering zijner innige deelneming. STAD YP£R - BhttiCHT van het Belgisch trekras op hun 'tweede jaar gaande en bijgevoegde Hengsteakeuringen. JAAR 1931 Deze prijskampen en keuringen zullen plaats hebben als volgt Voor de 1® omschrijving te Brugge, op Dinsdag 17 Februari ig3i, om 10 1/2 ure voormiddag, ter Burgpliats. Voor de 2® omschrijving te Thourout, op Donderdag ig Februari ig3i, om 10 ure voormiddag, ter öurgplaats. Voor de 3e omschrijving te Ghistel, op Dinsdag 24 Februari ig3i, om g 1/2 ure voor middag, op de Groote Markt. Voor de 4® omschrijving te Veurne, op Woensdag25Februari iq3i, omio i/2ure voor middag, op de Kaatsspelplaats. Voor de 5® omschrijving te Kortrijk, op Donderdag 26 Februari ig3i, om 11 ure voormiddag, langs de Vandenpeereboomlaan. Voor de 6® omschrijving te Yper, op Maandag 16 Februari 1931, om 10 3/4 ure voormiddag, op de Groote Markt. (Op verzoek van den Paardenkweekersbond heeft de Bestendige Deputatie deze prijskam pen en keuringen met eene maand vervroegd). De inschrijvingsbulletijns der te keuren hengsten en der aan de prijskampen deel nemende hengstenveulens, moeten naar het Provinciebestuur gezonden worden vijf dagen vóór den dag van den prijskamp. Exemplaren van dit bulletijn zijn te ver krijgen in het bureel 7 van het Provincie bestuur. De samenstelling der omschrijvingen is aangeduid in het Besluit der Bestendige Deputatie van 9 Januari ig3i hetwelk, bene vens de Provinciale verordening van l5 Juli ig24 ter verbetering der paardenrassen, opge nomen is in het bestuurlijk memoriaal der provincie deze beslissingen kunnen dus in de gemeentehuizen geraadpleegd worden. De Burgemeester H. SOBR Y.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 4