houdt indien men geld verliest, maar die on gunstige toestand duurt sinds meer dan één jaar. In Amerika heeft men de bezaaiingen verminderdmaar dat vertegenwoordigt slechts i t. h., zoodat de toestand onveranderd blijft. Wat wilt gij dat onze landbouwers zouden teelen in vervanging van tarwe De verminde ring der bezaaiingen kan slechts gering zijn. Is de tarwe goedkoop, dan zijn de andere gewassen het ook, zoodat het moeilijk is de bezaaiingen te verminderen. Bijgevolg zullen wij nog geruimen tijd in dezen crisistoestand blijven, waarin de kostprijs hooger is dan den verkoopprijs. Men heeft reeds gesproken over invoer rechten. Frankrijk vindt een invoerrecht van 112 frank zeer gewoon in Duitschland be loopt het invoerrecht 212 frank in Italië, Ii5 frank. In België heelt men geen invoerrecht. De Franschman verkoopt dezelfde tarwe als de Belg tegen 231 frank, en de Belgische landbouwer die op de grens woont begrijpt niet waarom hij de zijne slechts tegen 75 frank kan verkoopen. Ik ga niet spreken over remedies voor de tarweteelt. De kwestie werd bestudeerd door een commissie die door den minister werd •aangesteld, en zij zal ons haar conclusiën doen kennen. Nu kom ik tot het onderzoek van den toe stand van de haver. Dit punt werd reeds in den jongsten tijd in het parlement besproken. Het teveel aan haver is kleiner dan dat van de tarwe. Maar wij hebben een bijzonderen toestand gekend in ons land, veroorzaakt door de inzinking en door den dumping van Duitschland verleden jaar. Deze dumping bestond in het verleenen van een uitvoerpremie door de regeering van het Duitsche Rijk, waardoor de Belgische prijzen zakten. De Belgische landbouw heeft verzet doen hooren, en het valt te betreuren dat daar niet naar geluisterd wordt. Sindsdien hebben wij een anderen dumping gekend, die van Rusland, tengevolge waarvan hier IT millioen kilogram haver werd inge voerd. De Russische dumping op de wereld markt heeft de prijzen doen dalen. De Belgische landbouw hoopt dat de regee ring weet hoe den dumping te keer te gaan. Gaarne zou ik willen weten wat de regeering op dit gebied meent te doen. Verschillendelandën beschermen hun haver- teelt. Frankrijk en Tsjecho-Slowakije nl. heb ben invoerrechten tot bescherming. Werkloosheid en Wegenisherstel 't Is een pijnlijk schouwspel de reeks werk- loozen te zien die zich dagelijks in de Ge meentehuizen aanbieden. Dit is voor die menschen een vernedering en onder alle Oog punten een nadeelige zake. 't Ware nochtans mogelijk in onze frontstreek zeer nuttig werk te laten verrichten. Onze wegen bevinden zich in een erbarme- lijken toestand. Wij laten kalsijden en bestee- cigde banen, wier herstel bijzondere kennis vergt, van kant. Wij bedoelen hier enkel de zijlagen, de velobanen en de buurtwegen. Vele zijlagen, spotsgewijze Zomer wegen genaamd, bevinden zich nog in den na oorlog- schen toestand bezaaid met groote en ruwe steenen en met diepe putten doorkorven. Wie kent de geduchte groeven niet, die het kruisen voor alle voertuigen zoo moeilijk en gevaarlijk maken, op de baan van Voormezeele-St-Elooi naar Wytschaete, van Yper naar Hollebeke, van Zonnebeke naar Langemarck, en vele andere te lang om te melden De velobanen langs daar zijn onbekend, alhoewel de Provincie toelagen verleent tot 8o en zei s 90 Men getroost zich zelfs de moeite niet ze aan te vragen. Intusschen moeten ontelbare werklieden dagelijks, 's morgens vroeg en 's avonds laat, maar altijd door den duister, langs die onge- luksbanen heen en weder. 't Is er niet beter gesteld met de buurtwegen Verleden week trok de heer Senator Mullie, in '3 lands Hoogkamer, de aandacht van den heer Minister op de groote schade berokkend aan onze reeds zoo getroffen landbouwers door den jammerlijken toestand der landelijke wegen. Maar er is meer Diezelfde buurt wegen in onze frontstreek leiden naar ontel bare kerkhoven, naar gedenkzuilen en ver maarde slagvelden. Wat baat het altijd aan zienlijker sommen te besteden om de vreem delingen aan te lokken, indien deze, hier gekomen, geen toegang vinden tot de oorden die hun zoo naar aan 't herte liggen Het toeristenverkeer is een bron van rijkdom voor een land. De eerste voorwaarde om het uit té breiden is de wegen en banen in goeden staat te hebben al het overige is een nuttelooze geldverspilling. Een bevoegd man bracht volgend oordeel uitDat het geld aan de werkloozen bestemd besteld worde aan de Ge meentebesturen met last de werken aan wegen en banen te doen uitvoeren 't zal batig zijn voor eenieder Deze zienswijze verdient in aanmerking te komen zoowel voor de werkloozen als voor de lastenbetalers. ZILLEBEKE 't Schijnt dat er een grooten stap vooruit gedaan is voor het herstel van onze straten. Volgens gezegd wordt zullen wij daarover geheel in 't korte beste nieuws hebben. Dit ware een goede zake want 't en maakt er waarlijk niet heilig van den Winter in die ellendige moozepoelen. Wij leven op hope dat voor ons in 't korte het spreekwoord ook zal waar zijn na lijden komt verblijden Le Banquet de la St-Sébastien Comme chaque année, vers la fin Janvier, les membres de la Société Royale de S* Sé- bastien, avaient tenu de célébrer leur fête Patronale. Dimanche 25 Janvier done, ceux-ci se trou vèrent réunis en nombre respectable en l'Hó tel Ypriana». Pour ne pas déroger aux bonnes habitudes et faire honneur au bon renom de la Société, le menu du Banquet fut un menu de choix. La fête se déroula d'une fagon charmante et pleine d'entrain. Plusieurs confrères con- tribuèrent par leurs chansons et monologues a entretenir eet esprit de gaité si spécial a chaque banquet de la Société. Citons au hasard, les confrères Vanneste Modeste, Mahieu Gustave, Monkerhey Léon, Vandermarlière Henri, Duhameeuw André, Seys Joseph. Mais voici l'Jhsure des Toasts M. le Prési dent se léve et invite les membres a boire a la santé du Prince Charles, notre Président d'Honneur et de la Familie Royale. Des bra- vos énergiques accompagnent ces paroles tan dis qu'une vibrante Brabangonne se fait entendre. Ensuite'le télégramme suivant fut envoyé au PrincelCharles Célébrant Fête Patronale, les confrères Société Royale Sl Sébastien Ypres, accla- ment leur Président d'Honneur et Familie Royale expriment respectueusement senti- ments patriotiques ainsi que hommages de fidélité inébranlables a la dynastie Monsieur le Présidént Ommeslagh Raymond avait encore une surprise en réserve. Plusieurs confrères avaient, durant le cours de l'année,lété l'objet de distinctions honori- fiques et a cette occasion il avait tenu de leur épingler le diminutif de leur distinction. Cest ainsi que les confrères Butaye Arth., Vice-Président, Chevalier de l'ordre de Léopold Donck Arm., Chevalier de l'ordre de la Couronne Molein Oscar, Roi, les Palmes de l'ordre de la Couronne Lantsheere Hubert, de la Restauration Natio nale Clinckemaille Robert, du Mérite Agri- cole, recurent l'accolade du Président, aux acclamations des membres présents, sauf le confrère Clinckemaille qui était empêché et ci qui une délégation alia porter le bijou a. domicile. Ajoutons que pour expliquer la raison de cette pluie de décorations M. le Vice-Prési dent Butaye Arthur avait composé pour la circonstance une chanson qui déchaina des bravos bién mérités. N'oublions pas de remercier Madame Pierre Neys qui s'est surpassée. DELEAUNEF. Ville d'Ypres - Ecole de Musique Dimanche 8 Février prochain, a i5 heu- res précises, en la salie de fêtes Lapiere Rue des Chiens. Audition et Distribution des prix aux élèves. Stad Yper - Muziekschool Zondag 8 Februari aanstaande, om i5- uur stipt, in de feestzaal Lapiere Hond straat Muziekuitvoering en Prijsuitdeeling aan de Leerlingen. PROGRAMMA 1) La Dame Blancheopeningstuk Boiëldietr* 3) Fabelachtig Vertelsel voor Fluit 4) Siegmunds Liefdelied uit de WalkureR. Wagner 5) VilantlleDell Acqüa 6) Romance sans paroles Tchaikowsky 7) Concerto voor Klavier F. 'B. Mendelsohn 8) Ave Maria voor soli, gemengd koor en orkest L. Blomme 9) Prijsuitdeeling. F. B. Mendelsohns Vrije Ingang. De Beheerraad. Ypersche Voetbalkroniek S. K. Sweveghem 4 Yper 1. De verplaatsing naar Sweveghem is weder om in ons nadeel uitgevallen. Indien de scoor wat afgeteekend is, toch mag er gezegd wor den dat zij geenszins de weergave der spelver- houding aanduidt, te meer daar onze ploeg geenszins volledig optrad. Nauwelijks was het spel aan gang, of Verleure doelt alreeds voor rood-wit. Maar Sweveghem schiet al met eens wakker, 't is te zeggen dat de bezochten voor niets achteruit deinzen, en het hard spel »- meer dan in praktijk stellen. Aan de rust wijst de tabel 21 voor S. K. De tweede speelhelft was de juiste weergave van de eerste, met dat verschil dat onze voorwaartsen op het kleine plein met hun gemeten passenspel im mer in de voeten der backs terechtkwamen en vervolgens dat Sweveghem er immer goed doorging, bij zooverre dat een hunner naar de kleedkamer werd gezonden. Intusschen ver loren wij met 4-1 en rood wit mocht het nog maals zonder puntenoogst aftrappen. Morgen krijgen wij het bezoek van Devos' mannen,die ons in de heenmatch met 3-o versloegen. Te hopen dat onze ploeg ongewijzigd zal mogen* optreden, dan zal Meenen best ondervinden tot wat Yper nog in staat is. Supporters, allen- op post, uwe lievelingen hebben tegenwoor- e (Vervolg aanstaande week). Entrée Libre. Le Bureau Administratif.. 2) Kom WeerO. Roels Juffrouw R. Kerrinckx. en KlavierL Blomme Heer F. Coffyn, 1® prijs Juffrouw I. Verhack, 1" prijs. Jufifrouw Duponselle, le prijs met onderscheiding. Solisten Mme Ado Van Gheluwe Mme Anna De Neve-Verhelle Me,le A. Thooris. 10) Priestersniarsch uit Athalie

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 6