Handboogmaatschappij Yper-Hoekje - HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK Grondpandobligatiën 5 °/0 netto Kasbons met Premie 4 °/0 netto Het Jaarlijksch Feestmaal - 3 19, Arenbergstraat, Antwerpen doen. En ook verbeeld ik mij dat er in de Ter- veurenbaan zoo geen diepe putten liggen, en voor zoo langen tijd niet. Men wacht er waar schijnlijk geen enkele maanden om ze aan te vullen, dit meen ik toch. De materialen van bijzonderen aard, de mannen van bijzonder vernuft en de kredie ten... van bijzondere aanzienlijkheid... dat alles verbeeld ik mij daar altijd gereed en altijd aan de hand Mag ik uw gedacht daarover vragen En al veronderstellen dat de rhoubgnite roete der Komensche baan dubbel lang weer staat dan deze van den Meenensteenweg... en dan Men zal ze te herstellen hebben met groote onkosten... af te dragen niet door den Staat, maar wel door de Stad... dus door ons, groote lastenbetalers. De gebreveteerde... speciale materialen de bijzondere werktuigen... en ervaren vakmannen... dat alles zal waarschijn lijk moeten van verre komen... misschien wel van Brussel zelve... om dezen kilometer rhou- béi ine van den Kome.ischen gewtzen steen weg te herstellen. Lange, zter lange zullen wij mogen wach ten en blijven sukkelen door holen en gaten... en een der bijzonderste poorten der stad eveneens als de Meenenpoort afgesneden zien van 't rijke en nijverige Noorden. Gansch anders is het gelegen met de kal- sijden. Tegenstrijdig met uw gezegden deze dóór Gheluwe bevindt zich in zeer goeden staat. Langs de overzijde, tot Brielen, Elver- dinghe, Woesten, Oost-Vleteren, tot aan de kust, de kalsijden dóór het dorp zijn zeer vol doende 't is de oasis in de zand of modder woestijne 1 Mocht gansch onze Route Royale alzoo gekalsijd zijn, ze verdiende beter haren naam In 1902 brak men den steenweg u't om hem te vervangen door macadam. Bij hooger hand dreef men even gelijk den spot met de bekrompen gedachten der bevolking, die haar verzette tegen die gioote misgreep Wie had er gelijk Op den Boulevard Malou deed men ook eene proefneming. Wat stof in den Zomer... Wat modder in den Winter Eenieder is ten zeerste tevreden er de kalsijde weder te hebben. Wij hadden hier vóór den oorlog kalsijden aangelegd sedert meer dan honderd jaren de eenen door de Oostenïijkers, de anderen door de Hollanders. En nog waren zij in goeden staat, en nog weerstonden zij best gedurende den oorlog en nog vormen zij nu de beste banen. En welk voordeel in 't onderhoud en de herstelling Wat zand 'of zinders worden aan gebracht, mannen volgen met kruiwagen, schup en handboom en de putten verdwijnen. Dit zagen wij met groote voldoening dezer dagen op den Kemmelsteenweg en langs Dickebusch. Een klein vraagske om te eindigen. Vóór den oorlog 't Komensch kalsijdje zoo wij'het gewoon waren te noemen was gelegd in kalsijen en gaf grootelijks voldoening. Verder, op 't grondgebied van Zillebeke, Hollebeke, enz. was het een gewone gravier in keien, dus minderachtige roete. Nu zien wij daar eene goede kalsyde^en bij ons eene tweede uitgave van 't staaltje rhoubénite der Meenenbaan Waar zal men de duurzaamste de minst kostelijke roete van onderhoud de gemak kelijkste om te herstellen hebben De prachtige rhoubénite roeten voor Brus sel... ja, maar voor ons hier duurzame en min kostelijke banen en gemakkelijk van onder houd Schoenmaker, uwe Brusselsche schoentjes passen ons niet Een Lastenbeialer. Deels vergezeld van hunne vrouw, waren de leden van Yper-Hoekje, Zaterdag 1.1., om 7 1/2 uur, in het Hotel du Nord vergaderd om er, ter gelegenheid van het St-Sebastiaans- feest, de voeten onder een welbekleeden tafel te steken. In korte, maar gepaste woorden, wenschte de Voorzitter eenieder hartelijk welkom en goeden eetlust, wat de aanwezigen zich dan ook niet lieten gezeggen, want ze deden eere aan de lekkere spijzen. Kon het ook anders Tjeppen had immers voor iets puiks gezorgd en alles was om ter malschst. Onze onvermoeibare accordéonist vergastte de aanwezigen op menig entrainant airtje, wijl tusschenin, talentvolle zangeressen en zangers, de schoonste liederen van hun reper torium lieten hooren, die telkens met een luidruchtig handgeklap werden begroet. Bij het nagerecht nam de heer Camille Dumortier, schatbewaarder, het woord en sprak volgende rede uit Geachte Heer Voorzitter, Heden vieren wij het naamfeest.van onzen patroon Sint Sebastiaan, en eenige leden onzer gilde dachten dat wij dien heuglijken dag niet mochten laten voorbijgaan zonder U, geachte Heer Voorzitter, onze welgemeende gelukwenschen aan te bieden ter gelegenheid van Uw zilveren bruiloft, en ook onze dank bare hulde te betuigen voor de overgroote diensten die Gij, sedert 25 jaar, aan onze gil de bewijst. Mij werd de zware, doch tevens aangename taak opgelegd U te dier gelegenheid eenige woorden toe te sturen. Gaarne had ik anderen zich met die taak zien gelasten, de tijdsomstandigheden hebben het anders gewild. Op 4° Mei 1890 had de inhuldiging plaats van de nieuwe pers, gilt van den Heer Amand Dechièvre, en van het prachtig nieuw park, vóór den oorlog een der schoonste van de streek. Na enkele jaren bloei daalde gedurig het ge tal leden onzer gilde en omstreeks 1900 namen de heeren Valère en Arthur Bouckenooghe, met eenige blijvende leden de taak op zich de maatschappij weer op te beuren, en stillekens klom het ledental. Gij waart een der nieuwe leden. Met Mejuffer Helena Van Biesbrouck, op 26° December i'9o5, te Langemarck gehuwd, kwaamt gij u te Yper vestigen, en het volgend jaar reeds werd Gij als lid onzer maatschap pij aanvaard op voorstel van onzm vriend Hector Rommel en mijn betreurden broeder Maurice. Van den beginne al' waart Gij een der be hendigste en verkleefdste leden onzer maat schappij. Met uwe medehulp nam Yper-Hoek je opnieuw deel aan al de pi ijsschietingen van het omliggende en, in weinige jaren, werd de maatschappij terug een der bloeiendste van de streek. Helaas, op het oogenblik dat een buitenge wone Tuindagschieting zou plaats hebben, brak de wreede wereldoorlog los, en Gij moest, zooals zooveel anderen, optrekken om uwen plicht voor ons duurbaar Vaderland te vervullen. Herinnert Gij u nog hoeveel uwer vrienden van Yper-Hoekje U, met gebroken hart, naar de statie vergezelden Was zulks reeds toen niet het stelligste bewijs van de innige gene genheid die uwe gildebroeders U toedroegen Gelukkiglijk kwaamt Gij ongedeerd van den oorlog terug en, na die bange jaren, was het U gegeven uw geliefde vrouw en brave kinde ren in Chateau Gontier te vervoegen. Bij Uw eerste reis naar Yperwildet Gij al spoedig weten hoe het met de zaken der maat schappij stond. Reeds hadden de teruggekeer de vrienden vergaderd en de heeren Valère Bouckenooghe, onzen betreurden eere-voor- zitter, Van Alleynnes en uw onderdanige, aangewezen, om de oorlogsschade die ons toékwam te eischen. In 1923 waart Gij reeds te Yper terug en op 4n October naamt Gij deel aan de herin richtingsvergadering der maatschappij. Op de volgende zitting van i8n October werd Gij tot tweeden onder voorzitter en tevens tot het ambt van schatbewaarder benoemd. De pers werd op 2° Paaschdag, zijnde 21 April 1924, ingehuldigd en dit ging gepaard met het vieren van de I25e verjaring der Maatschappij. Den 24° December 1924, bij het ontslag van den Heer Corteel als Eere Voorzitter, werd de Heer Valère Bouckenooghe in dezes ambt aangesteld en de plaats van Voorzitter kwam U toe. Van dan gf ging onze Maatschappij met rasse schreden vooruit op alle schietingen van het omliggende was Yper-Hoekje ver tegenwoordigd,zelfs 'indi'én er twee of drie op zelfden dag plaats grepen. Ook de groote prijssghietingen in ons lokaal werden door de vreemde schutters druk bijgewoond. Hier al uwe behendigheid opsommen, ware wij onmogelijk. Ik zal maar een feit aanhalen, dit van i5n Oogst 1.1. aan de pers der Konink lijke Maatschappij Sint-Sebastiaan, waar Gij met uw eerste rechte scheut den hoogvogel neerveldet, tot groote vreugde van bijna alle tegenwoordige schutters. In den beginne van 1930 kwamen, jammer genoeg, onweerswolken den goeden gang onzer Maatschappij belemmeren en, om per soonlijke redenen, naamt Gij 01 tslag als Voorzitter. Maar het meerendeel onzer leden konden hunnen Voorzitter Gustave MASSE- LUS niet missen Op 22 Juli 1930, had in de Bascule een woelige zitting plaats, en onder de drukking van het meerendeel der leden werd Gij verzocht uw ontslag in te trekken Gij stemdet toe tot groote voldoening van al uwe vrienden. Het schijnt me onnoodig hier de laatste voor vallen in onze Gilde aan te halen, ze zijn van iedereen gekend, laat ons hopen dat onder uw wijs geleide de Maatschappij al spoedig haren vroegeren luister zal terugzien Gij hebt het betrouwen der leden en die kunnen niets zon der Gustave MASSELUS. Is het dan wonder, Heer Voorzitter, dat eenige leden, toen zij vernamen dat Gij, sedert 26 December 11., 25 jaar. gehuwd waart en dezen zomer 25 jaar lid zijt der Maatschappij, dezen heuglijken dag niet wilden laten voor bijgaan zonder U een altijddurenden blijk hun ner innige verkleefdheid te betuigen wi] bid den U dus, Heer Voorzitter, dit schoon ge schenk te willen aanvaarden als een blijvend aandenken der oprechte genegenheid die uwe ware vrienden der Handboogmaatschappij Yper Hoekje U toedragen. LANG LEVE GUSTAVE MASSELUS LANG LEVE ONZE VOORZITTER Herhaaldelijk werd de spreker door luid ruchtige toejuichingen onderbroken en toen het prachtig geschenk door Mejuffer Denise Dumortier aan den Voorzitter werd overhan digd barstte het in koor los van Leve de President en... Zienlijk van aandoening getroffen, ant woordde de Voorzitter dat het veel te veel' was en hii dit geenszins verdiende. Alles wat ik voor de maatschappij deed zegde hii, heb ik altijd gaarne gedaan omdat ik steeds een liefhebber van het handboogschieten ben geweest Hij beloofde voorts, uit al zijne krachten, voor den bloei onzer geliefde gilde te zullen werken en drukte de hoop uit, op de ijverige medewerking van aide leden te mogen rekenen. Hij wees erop, hoe hij er immer toe streefde met de zustermaatschappijen van stad de besie vriendschap te onderhouden en wak kerde de makkers aan het hunne bij te bren gen, om deze vriendschapsbanden nog nauwer aaneen te sluiten. Onder daverend handgeklap gaf de heer Gerard Vandenberghe alsdan lezing van de telegrammen van gelukwenschen die van we gens de Koninklijke Maatschappij S' Sebas tiaan en de gilde van Willem Teil waren toe gekomen En moet er gezegd worden dat er nog menig lekker glaasje op de gezondheid van den held van het feest werd geledigd Na de prachtige tombola voor de dames, die een welverdienden bijval genoot, werden nog talrijke mooie liederen aangeheven en her haalde malen dreunde het door gansch de zaal Rozen verwelken en schepen vergaan Maar Yper-Hoekje blijft bestaan Tot in de vroege uurtjes heerschte de uit bundigste vreugde, een intimiteit zooals er alléén mogelijk is, daar waar echte, trouwe vriendschap bestaat. Het was een feest dat alle voorgaande in geestdrift overtrof en waar van allen ongetwijfeld een onvergankelijk aan denken zullen bewaren. En nu maatjes tot t' jarent Zoo wenscht Een die er gaarne bij isas. N. M. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120.000.000, - Stelt verkrijgbaar voor 5 of iojaar. -Zesmaandelijksche coupons. voor 5 jaar maximum. Ieder jaar terugbetaal baar mits 3 maand opzeg. - Zesmaand. coup. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer ROBERT SOUBRY, Wisselagent Dixmudestraat, YPER.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3