Ypersche Voetbalkroniek 6 Wanneer een vijfde van de bevolking lijdt, moet men er zich mede bezig houden. Het kapitaal dat in den landbouw belegd is beloopt tot 80 milliard. Is er, ten gevolge de crisis, een vermindering van de waarde van 5 of 10 t. h. dan vertegenwoordigt dat een som van 6 milliard. De landbouwvoortbrengst van België heeft een waarde van 12 tot i5 milliard de Bel gische nijverheid een waarde van 3o milliard- De productie van den landbouw vertegen woordigt ongeveer de helft van de nijverheids productie. Na deze algemeene en objectieve uiteen zetting is het natuurlijk dat wij van de regee ring een algemeene landbouwpolitiek eischen. Ik zie niet dat deze algemeene landbouwpoli tiek bestaat. De regeering zegt ons wij wil len den landbouw behandelen zooals de nijverheid. Meer vragen wij niet. De landbouw wenscht behandeld te worden zooals de nijverheid. Thans is de toestand niet meer wat hij vóór den oorlog was. En wanneer wij bescherming vragen voor zekere bepaalde producten, dan moet men niet af komen met de overeenkomsten van Geneve en van Oslo. Wij zijn geen tegenstanders van vrijhandel indien iedereen dat princiep toe past, maar wij maken voorbehoud betreffende die overeenkomsten waardoor sommige toe standen gecristalliseerd worden. Buiten deze algemeene beschouwingen dient nog een bijzonder programma over zekere punten voorzien. Wij vragen dat door het departement van landsverdediging inlandsche producten wor den gebruikt. wij weien overigens dat men hiertoe gaarne bereid is en dat een commissie dit vraagstuk heeft onderzocht. Vanwege het ministerie van financiën heb ben wij schoone en billijke voldoeningen bekomen. Wij vestigen nog zijn aandacht op de herziening van het kadaster en op de be roepsbelasting der landbouwers. Wij vragen dat de minister van landbouw bij den minister van binnenlandsche zaken zou tusschenbeide komen inzake de toepas sing der wet op het gemeentelijk belasting wezen. Wij vragen u aan te dringen bij uw collega de minister van vervoer, want tot heden werd nog geen voldoening gegeven aan de wettige wenschen van de landbouwers. De landbou wers vragen dat zij voor het ^vervoer van grondstoffen en van producten noodig voor de voeding van het vee, van het vóóroorlogsch regiem zouden genieten. Wat het departement van buitenlandsche zaken betreft zijn de opvattingen van dat departement en de verlangens van de land bouwers totaal uiteenloopend. Wij zullen ons later daaromtrent nader verklaren. Wat het ministerie van arbeid betreft vra gen de landbouwers dat de voordeelen van de wet op de gezinstoelagen ook aan de kleine landbouwers zouden verleend worden. De heer Van Roosbroeck. En van alle so ciale wetten. De heer Mullie. Dat vragen wij ook in de mate dat die wetten op den landbouw toepas selijk zijn. Wat de openbare werken betreft hopen wij dat in het programma der werken een belang rijk aandeel zal ingeruimd worden aan de buurtwegen. Wij vragen dat de dienst der statistieken en de economische dienst van het departement van openbare werken beter zouden ingericht worden. De dienst der stati stieken is van belang, maar de statistieken moeten spoedig toekomen. De landbouwboekhouding moet bestudeerd worden. Deze moet tot richtsnoer dienen van den landbouwer. In dat opzicht werd niets gedaan. Dank zij een weigehouden boekhou ding zou een helder inzicht bekomen worden in een exploitatie en zou ook kunnen geratio naliseerd worden, wat niet zonder belang is. Ook vraag ik dat men zich bezig houde met de comptabilisatie die in sommige hoeven bestaat, namelijk die van het ministerie van justitie afhangen. Er is geen regelmaat in de boekhouding zoodat het niet mogelijk is de exploitatie te volgen. Eenzelfde vorm van comptabiliteit zou moeten aangenomen wor den. Verder vraag ik dat zou gewaakt worden over de toepassing der gezondheidsmaat regelen die de verspreiding van uit het buiten land komende ziekten moeten weren. De Minister. Men heeft mijn optreden tegenover Holland beknibbeld. De heer Mullie. Gij hebt goed gehandeld, ook hebben de Hollanders ernaar getracht te voorkomen dat de ziekten naar andere landen werden uitgevoerd. Het bewijs dat gij goed hebt gedaan op te treden ligt in het feit dat er Hollandsch vee in onze qaurantainestallen is. Hoe worden de kredieten ten behoeve van de huisdierenteelt verdeeld Ik vraag een beter toezicht over de melk. Het is in het landbouwonderwijs dat de redding ligt. Wat het hooger landbouwonderwijs betreft, een commissie werd voor twee jaar ingesteld en men zou een practisch uitwerksel mogen verwachten. Men zou de oprichting van een Vlaamsche veeartsenijschool moeten voorbereiden. Aan de jongelingen die hun middelbare studiën geëindigd hebben moet de mogelijkheid wor den geboden, op ieder gebied, hun hoogere studiën voort te zetten in hun taal. Ik vraag ook dat de leeraars naar het bui tenland worden gezonden om er zich nog be ter voor het onderwijs te bekwamen. Men zou eveneens moeten trachten aan de zoo-technische opsporingen een practisch uitwerksel te geven. Vroeger heb ik reeds aan den minister gevraagd, en ik dring er nog op aan, dat het lager landbouwonderwijs zou uitgebreid worden. Het zou onze bijzonderste bekommernis moeten zijn. Hier zou ik moeten wijzen op den ellen- digen toestand waarin onze laboratoria ver- keeren. Op dit gebied werd weinig verwezen lijkt. Het is nochtans door de wetenschap dat onze voortbrengst moet verbeterd wor den. In dit opzicht moet men breed en edel moedig zijn. De heer Clesse. - De algemeene toestand van den landbouw is met het algemeen lands belang verbonden. De heer Mullie. Ik heb aangetoond in welke mate de handarbeid een rol speelt in de landbouwvoortbrengst. Het landbouwonder wijs zou moeten bijdragen tot de verminde ring van de huidige crisis. In dit opzicht zou ik wenschen dat een station voor landbouw onderwijs aan de school te Gent opgericht worde. Het departement zou ook kunnen bijdragen tot het verminderen der crisis door de uitbrei ding van de electriciteit op den buiten te bestudeeren. In hoevele arme stallen werd de electrici teit aangelegd Wij vroegen dit driejaar gele den en wij weten het nog niet. Hoe groot zijn de credieten voor de uitbrei ding van de electriciteit De Minister. Twintig millioen. De heer Mullie. Dat geld is wel belegd. De aanwending van electriciteit doet handen arbeid uitsparen. Ook moet geldelijken steun verleend wor den voor het onderhoud en den schoonmaak van waterloopen. ïk vestig de aandacht van den Senaat op den verkoop van de landbouwproducten binnen en buiten het land. Ik vraag dat de minister de aanstelling van handelsattachés in het buitenland zou bevorderen. De Minister. Dat werd gedaan, maar het is moeilijk geweest bevoegde mannen te vinden. De heer Mullie. Ik wensch u geluk met dezen maatregel, die zeer gunstig is voor onze producenten. Ik heb een kort overzicht gegeven van den bijzonderen toestand van den landbouw en heb in korte woorden het programma aange geven dat zou moeten gevolgd worden. On- noodig te zeggen dat ik de zienswijze van den heer Limage toetreed, wanneer hij in zijn verslag de meening vooruitzet dat de land bouwer vooral door eigen werking zou moeten reageeren tegen een moeilijken toestand. Maar de landbouwer moet kunnen rekenen op de aanmoediging van de openbare machten, want hij heeft geen middelen om zich te verdedigen tegen sommige toestanden, namelijk wat be treft den dumping van den vreemde. Ik ben overtuigd dat de minister, indien hij rekening houdt met die wenschen, dienst zal bew,ijzen aan belangwekkende arbeiders die niets beter verlangen dan mede te werken tot de zedelijke en stoffelijke welvaart van hun land. [Zeer goed Tweede Afdeeling Yper 3 Meenen 5 Iedereen die de ontmoeting tegen Meenen bijwoonde, zal met mij moeten bekennen dat rood wit tenminste een gelijk spel verdiende, ja zelfs, met wat meer kans, de overwinning, kon afgedwongen hebben. Jammerlijk, moeder fortuna is dees jaar ver van Ypersch gezind en wij zien wederom de punten naar andere oorden verhuizen. Als scheidsrechter Vander- haeghe de beide ploegen tot den opgooi roept is het plein met veel toeschouwers bezet. Yper wint den toss zonder groot voordeel en Meenen zet op en doet Messelis reeds tus- schenkomen. Roodwit verplaatst het spel langs Rotru die gepast inzendt, verleure is er te vierklauwen bij om het eerste doel in den- linkerhoek van Adelaere's net te doen aanlan den, men speelt ternauwernood vijf minuten. Doch het antwoord laat zich niet wachten,, centervoor Vanhaverbeke geeft aan Dhulster over die meteen veiassend shot Messelis het nakijken geeft aan de 7e minuut. Yper, door dat doel geprikkeld, komt gevaarlijkopzetten. Een mooie zending van Bourdeaux vindt Adelaere op de goede plaats. Hij stopt noch tans onvoldoende een shot van Verleure en Rotru, die komt toegevlogen, bezorgt ons wederom de leiding 2 I. Meenen laat het zich niet wel bevallen en dwingt in korten tijd twee hoekschoppen af die echter onbenuttigd blij ven. Hun binnenlinks kan evenwel opnieuw gelijkstellen tengevolge van een misverstand, onzer verdediging, 2 2 aan de 240 minuut. Devos' mannen nemen nu lichtelijk de boven hand alhoewel de onze ook niet onledig blij ven, maar de bezoekers hebben meer kans in hun samenspel en Inslegers doelt voor de derde maal aan de 34e minuut. Dit schijnt Yper wat te beinvloeden want onze backs zijn gedurig op de bres om de vijandelijke aanval len te breken. Een shot van Vanhaverbeke wordt door Messelis onvoldoende gestopt en 't is kdS voor de vierde maal. Meenen leidt dus met 4 2 aan de rust. Nauwelijks ingezet of rood-wit bekomt hoekschop die afgeweerd wordt. Onze tegenstrevers verplaatsen 't spel en op gezamenlijk vooruitrukken verslaat Pille Messelis voor de 5' maal aan de 7' minuut. Onze mannen geven het geenzins op. De half- lijn, onderscheidt zich bijzonderlijk, met Mo- lein als uitblinker. Een penaltij onstoegestaan. voor fout tegen Verleure wordtjammerlijkdoor Deplancke nevens gezonden. Een shot van Cherchye op corner wordt moeilijk ontzet. Messelis onderscheidt zich insgelijks op twee hoekschoppen voor de geel zwarten. Upeens rent Vansevenant langs zijn lijn, zendt voor het doel in en Weightman heeft geen moeite om de stand op 3-5 te brengen. Van dezen oogenblik af neemt Yptr de leiding van het spel in handen. Adelaere, (die nog immer met dezelfde koelbloedigheid zijne netten ver dedigt) wordt fel op de proef gesteld. Ver leure mist een eenige kans om den achterstel te verminderen. Twee corners geven aanlei ding tot een ongelooflijk geharrewar voor Adelaere's heiligdom, maar telkens is de-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 6