- HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK Grondpandobligatiën 4,75 °/0 netto Kasbons met Premie 4 °/0 netto 3 19, Arenbergstraat, Antwerpen Reglement van Prijskamp in 't BIEDEN staat deze overeenkomsten aanvaarden, tal rijke onderstanden iouden blijven bestaan. De Staat zou er echter gaarne toe geraken dat de eigenaars erin toestemmén deze onder standen onvergeld te behouden. De heer Secretaris van West-Roosebeke verklaart dat hij reeds sedert 3 maanden met het Ministerie onderhandelt om toélagen te bekomen. Hij heeft herhaalde maien voor stellen van overeenkomsten opgezonden, maar het Ministerie vond telkens de prijzen over dreven en wilde ze niet goedkeuren. Hij heeft nochtans aan verschillende aannemers prijzen gevraagd deze waren van 3o fr.4 5 fr. tot 57 fr. de m3. Onlangs nog heeft hij voor 5 gemeenten voorstellen van overeenkomsten opgemaakt aan 38 fr. de m3. Wederom ant woordt het Ministerie dat de prijzen te hoog zijn en dat alleen de overeenkomsten aan 10 tot 25 fr. de m3 kunnen goedgekeurd worden. In deze voorwaarden vraagt hij zich af hoe men tot een uitkomst zal geraken, daar de aannemers onmogelijk voor dien prijs het werk kunnen uitvoeren, indien zij de ontplof stof moeten gebruiken, door den Staat in car- touchen geleverd, en die zeer duur kost. Ten einde een goedkoopen prijs te bekomen heeft hij alsdan gevraagd, indien het niet mogelijk ware door het Ministerie van landsverdediging aan de aannemers springstof te doen atleve- ren, voortkomende van de stapelplaats van West-Roosebeke, en die daar toch vernietigd Wordt. Men wilde daarvan niet hooren omdat de kontrool te moeilijk valt en het gevaarlijk is eenieder met deze springstof te laten om gaan. Er bestaat ook een oneindig verschil tus- schen de onderstanden. De eene zijn in veel betere voorwaarden en van harder materiaal gemaakt dan de andere en moeten daarom ook meer kosten van atbreken. Voor wat het bepalen van den tijd in de lastenkohieren betreft, moet er hier rekening gehouden worden met het feit dat op vele plaatsen het slechts van October tot Maart mogelijk is onderstanden te doen springen. De gemeente Vlamertinghe heeft onlangs een aanbesteding uitgeschreven De inschrij vers vragen van 34 fr. 3o tot g5 fr. de m3,ver voerkosten niet inbegrepen. Deze aanbeste ding werd tot nog toe niet goedgekeurd en verscheidene aanwezigen zijn van oordeel dat het Ministerie deze prijzen nogmaals zal over dreven vinden. De Staat tracht ook geen vervoerkosten te betalen voor den betonalval en zou willen dat de gemeenten dezen gebruiken om hunne wegen te verbeteren en voor onderlaag der nieuwe wegen. Het is echter bewezen dat, tengevolge van de groote toelagen welke Staat en provincie op het vervoer van afval uit de steengroeven toestaan, dit werk duur der zou kosten met betonafval dan met .stuk ken uit de carrière. Het blijkt evepwel dat indien de betonafval ter plaats blijft liggen, deze toch bijna effenaau zal verdwijnen daar de landbouwers hem weghalen om voor hunne private wegen te gebruiken. Het is dus vol doende dat de Staat de kosten betaalt van het doen springen. De heer volksvertegenwoordiger BrUtsaert zegt dat de Staat natuurlijk zoekt dit werk zoo goedkoop mogelijk te laten uitvoeren maar indien men in het Ministerie een verkeerd gedacht heeft, van hetgeen de afbraak per m3 moet kosten, dan zou de vergadering moeten zeggen wat een billijke prijs daarvoor zou wezen hij zou dan samen met den heer Desmedt aandringen om dezen prijs te doen aanvaarden. Verscheidene afgevaardigden doen dan op nieuw opmerken dat het onmogelijk is een eenvormige prijs te bepalen gezien de eene onderstanden van veel sterker materiaal ge maakt zijn dan de andere en daar het ook onmogelijk is van ze in categöriën in te deelen, is er slechts één practische oplossing mogelijk deze van een afzonderlijke aanbe steding per gemeente. De heer Voorzitter doet alsdan een oproep tot de afgevaardigden der gemeentebesturen, die tot nu toe met de zaak nog niet begonnen zijn, opdat zij onverwijld het noodige zouden doen en hunne aanbestedingen uitschrijven. Naar gelang den uitslag dezér aanbestedin gen, zal het ministerie er zich van kunnen overtuigen dat het onmogelijk is tegen 10 a 25 fr. den m3 de onderstanden te doen afbre ken en wij zouden alsdan kunnen aandringen om de goedkeuring dezer aanbestedingen te bekomen. Wij moeten echter eerst den uitslag dezer aanbestedingen afwachten daarom is het noodig dat de gemeentebesturen niet meer uitstellen, noch de eene naar den uitslag der andere wachten ze moeten zich allen onver wijld in orde stellen, willen ze toekomenden winter het werk aanvangen. Dan komt de kwestie der terugbetaling voor onteigeningen aan de beurt. De heer Devriendt, landmeter van 't kadaster, die zich met het opmaken der nieuwe plans bezig houdt en op de vergadering tegenwoordig is, geeft op verzoek van den heer Voorzitter, lezing van volgende nota waarin breedvoerig uiteengezet wordt wat de gemeenten moeten doen om de toelagen van den Staat te be komen, De samengeordende wet van 6 Juli 1921, laat niet toe aan de rechtbanken van oorlogs schade eene vergoeding toe te staan die niet rechtstreeks betrek heeft op de schade wezen lijk door den oorlog te weeg gebracht. Het behoort aan het departement van openbare werken de belanghebbenden te vergoeden van al het nadeel voortspruitende uit de onteige ningen gedaan langs de groote wegenis en aan de gemeenten de onteigeningskosten te betalen langs de buurtwegen. Er wordt aanbevolen aan de gemeente besturen zich in der minne met de betrokken eigenaars te verstaan wegens het betalen der ontnomen gronden voor het verbreeden of verleggen der buurtwegen, (De rechterlijke onteigeningen natuurlijk vertragingen en onkosten vergende.) Door den Staat worden aan de gemeen ten toelagen verleend voor de uit te voeren wérken voor verbetering en verbreeding der buurtwegen. De aanvragen om toelagen wor den gericht aan den minister door msschen- komst van den Gouverneur der Provincie en bij Koninklijk besluit wordt machtiging ver leend tot het uitvoeren der werken en voor het toekennen der toelagen. Hier in de streek zijn, in de meeste gevallen, de werken reeds uitgevoerd, hetzij binst den oorlog door de legers, hetzij n'a den ooi log door den dienst van htt Hoog Konink lijk Comissariaat. In vele gemeenten zijn de onteigenden nog niet vergoed. Ten tijde van het Hoog Commissariaat werden de machti gingen tot onteigening niet verleend bij Koninklijk besluit de plans werden gezien en goedgekeurd door den gemeenteraad, voorgesteld door het Ministerie van land bouw (Bestuurder M. Boereboom) en een besluit wer 1 genomen door den Hoog Koninklijken Commissaris of den afgevaardig de bestuurder aan heCMiddenbeheer, namens den Minisfér van Economische Zaken. Luidens de schikkingen der wetten van 10 April 1841 en 20 Mei i863, moet, wan neer het onteigeningen geldt van vaste goede ren noo lig tot het openen, verbreeden of rechttrekken van eerien buurtweg, het dossier eerst goedgekeurd worden door de bestendige deputatie. De stukken betrekkelijk de onteigeningen moeten dus eerst naar den provincialen dienst gezonden worden Waarin bestaan nu de dossiers der aan vragen strekkende tot het bekomen van mach tiging tot het onteigenen van vaste goederen wegens algemeen nut Uit 1) Een gelijkvormig afschrift in drie voud van de beraadslaging van deri gemeen teraad. 2) De getuigschriften en stukken van het onderzoek van commodo en incommodo. 3) Het algemeen inrichtings of rooiïngs- plan, in driedubbel opgemaakt, gewoonlijk op schaal van 1 tot 25oo, 4) Uit de algemeene rooiïngsplannen of onteigeningsplannen, ook in driedubbel opge maakt, op schaal van 1 tot 5oo, of 1 tot 1000. Zij dienen om het beheer en de belangheb benden toe te laten zich rekening te geven niet alleen van de gewichtigheid der ont worpen werken en het nut onder opzicht van algemeen verkeer, maar ook van de ligging en de belangrijkheid der te doene inlijvingen. Zij dienen ook tot het vaststellen van de juiste grenzen der openbare wegenis zooals zij be staan of zooals zij voor de toekomst worden bepaald. Deze plannen worden opgemaakt volgens eene opname ter plaats gedaan en bevatten al de aanduidingen betreffende de ligging der wegen in rechte en in feite op het oogenblik der opname, alsook de nieuwe rooilijnen. Zij duiden voornamelijk aan De gren zen van al de perceelen welke palen aan den weg of de straat waarvoor rooilijnen ontwor pen zijn, alsook de gebouwen welke op die perceelen staan de kadastrale sectiën en nummers dezer perceelen de straten, wegen en voetpaden uitkomende op den te rooien weg de rooilijnen met de nieuwe breedten de Noordpijl. De perceelen grond, die bij den openba ren weg in te lijven zijn, worden aangeteekend door eene gele tint de deelen van den open baren weg, die aan de aangelanden moe en afgestaan worden, zijn roos gekleurd. Bij het rooiingsplan mag gevoegd worden een omstandige en stipte beschrijving in drie dubbel van de rooilijnen die voor eiken kant van den openbaren weg aangenomen zijn. De plannen en de beschrijvende toelich tingen der rooilijnen worden gedagteekend van den dag der goedkeuring door den ge meenteraad en onderteekend door Burge meester en Secretaris. Bij de plans dient gevoegd te worden eene tabel der inlijvingen in driedubbel, aan duidende i. Het volgnummer van het plan. 2. De sectie en het nummer van het ka daster. 3. De naam, de voornamen en de woon plaats der eigenaars. 4. Den aard van den in te lijven grond. 5. De schatting der gronden per hectare. 6. De kadastrale grootte van elk perceel. 7. De juiste oppervlakte der inlijving. 8. De voor de inlijving te betalen som. 9. De voor de verschillende vergoedin gen te betalen som. 10. De volledige te betalen som. De te betalen sommen worden vastgesteld door eene schatting of door eene overeen komst tusschen de gemeente en de belang hebbende eigenaars. Voor wat betreft de akten van afstand in der minne wordt door ministerieëlen omzend brief van 28 Mei 189S, aan den Burgemeester, de dubbele bevoegdheid toegelaten van wer kenden ambtenaar en lasthebber der ge meente. De tusschenkomst van eenen notaris is dus niet vereischt en de akten worden ook kosteloos geboekt, Er kan eene gedrukte formule gebezigd worden voor het opmaken dezer akten, die den opstel zal vergemakkelijken en bespoe digen. De heer B. Vermeulen zegt dat de ge meente St-Jan de.eigenaars alreeds vergoed ^eeft maar zelf nog door den Staat niet werd betaald. De heer Voorzitter doet een oproep tot de afgevaardigden der gemeentebesturen opdat deze die nog niet met al de formaliteiten in orde zijn, zich zonder uitstel zouden in regel stellen om alsdan te kunnen aandringen opdat de gemeenten door den Staat zouden betaald worden. Op voorstel van den heer Voorzitter wordt er besloten den heer hoefdstaatskommissaris M. Esquelin, die binnen kort de diensten der oorlogsschade verlaat, op de aanstaande ver gadering uit te noodigen om ons de gelegen heid te geven hem officieel hulde te brengen en te bedanken voor de overgroote diensten die hij aan de getéisterden heeft bewezen. Daarop wordt de vergadering te 16 u. 25 geheven. De aanstaande vergadering zal plaats heb ben op 2° Zondag van Maart. N. M. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120.000.000, - Stelt verkrijgbaar- voor 5 of iojaar. -Zesmaandelijksche coupons. voor 5 jaar maximum. Ieder jaar terugbetaal baar mits 3 maand opzeg. - Zesmaand. coup. Kosteloose inschrijvingen bij den Heer ROBERT SOUBRY, Wisselagent Dixmudestraat, YPER. te bekomen ter Drukkerij DU MORTIER i5, Boterstraat, Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3