Gemeenteraad van Yper 5 Verslag der Zitting vai 9 Febriari 1931 De zitting wordt te 17.i5 u. geopend onder het voorzitterschap van den heer Declercq, schepen zijn nog tegenwoordig HH. Le- mahieu en D'Huvettere, schepenen Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vermeu len, Vergracht, Vandamme en Delahaye, raadsleden Versailles, secretaris. De heer burgemeester en de heer Leutidan hebben zich dot-n verontschuldigen. 1. Proces-verbaal der zitting van 12 Ja nuari iq3i. De heer secretaris geeft lezing van dit proces verbaal dat zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. Gedurende deze lezing komt de heer Soete de raadzaal binnen. 2. Autobus dien sten Merckem Tourcoing langs a) Langemarck-Yper-Meerten b) Boesin ghe- Yper Meen en. De heer gouverneur laat weten dat de heer C. Platteau van Merckem een aanvraag heeft gedaan om een autobusdienst in te richten tusschen Merckem en Toerkoenje, langs Lang^marck, Yper. Méenen en een andere langs Boesmghe, Yper, Meenen. De gemeen teraad is geroepen over deze vraag zijn advies uit te brenger M. D'Huvettere Ik zou willen weten indien er nog geen nieuws toegekomen is over de aanvraag die den heer Galloo over 4 of 5 maanden gedaan heeft, om een autobusdie st in te richten tusschen Yper en Oostende, en waarover de gemeenteraad een gunstig advies beeft uitgebracht. Deze dienst ware voor de belangen van Yper zeer voordeelig en zou -veel oijdragen om den handel onzer stad te bevoordeeligen. M. Lemahieu. Ik denk dat er aan den belanghebbende rechtstreeksch door het pro vinciebestuur werd geantwoord en dat deze voldoening heeft gekregen maar nog tot aan staanden zomer zal wachten om den dienst in te richten. Ik zou ook willen weten welke banen de autobus zal volgen die langs Langemarck St-Julien Yper-Meenen rijdt Zal hij aan 't Wieltje den gravier inslagen en dezen gansch kapot rijden M. Declercq. Neen, hij zal de groote baan volgen. M. Lemahieu. Zoo is het goed. Het doet mij plezier dat deze autobusdier.st de provin •ciebanen zal volgen want de andere wegen zijn tegen dergelijk vervoer niet bestand. M. Bonnet. Ik vind er geen bezwaar in -dat er hier een gunstig advies uitgebracht worde maar wij zouden moeten de verzeke ring hebben dat de uitbater van dezen dienst werkelijk verzekerd is. Sedert eenigen tijd hebben zich gebeurtenissen voorgedaan die ons kunnen doen nadenken. M. Missiaen. Sommige uitbaters houden zich met de polis hunner verzekering niet in regel en wanneer er dan een ongeluk gebeurt zijn het de slachtoffers die er de gevolgen van dragen. M. Bonnet. Het is reeds gebeurd dat eigenaars van autobussen die dachten in regel te zijn, later moesten bestatigen dat de maat schappij waaraan ze verzekerd waren reeds langs failliet was. Zulke voorvallen kunnen wij betreuren, maar het zijn niettemin de slachtoffers die er de gevolgen van gevoelen. M. Lemahieu. Op veel autobussen wor den meer menschen opgeladen dan de polis het toelaat. M. Bonnet. Het is een algemeene regel in plaats van 3a personen er tot 45 toe te laten. M. D'Huvettere. De uitbaters moeten niet alleen verzekerd zijn bij een maatschappij die in staat is de slachtoffers van ongelukken voldoende te vergoeden, zij moeten daaren boven jaarlijksch hunne premie betalen, an ders dient hunne verzekering tot niets. Wij hebben in deze zaak een zekere morale ver antwoordelijkheiden indien de provintie geen genoegzaam toezicht uitoefent, is het aan ons het in hunne plaats te doen, dan is ten minste onze verantwoordelijkheid gedekt. In zware omstandigheden moeten doelmatige middelen gebruikt worden en daarom zou ik voorstel len dat de uitbaters Van autobussen telken jare ten stadhuize de kwitantie hunner verze keringspremie zouden komen vertoonen. M. Vandamme. Alhoewel ik mij voor deze zaak als naar gewoonte zal onthouden, wil ik nochtans doen opmerken dat er bij het beheer van spoorwegen spraak is 's morgens een vroeger trein in te richten uit Poelcapelle die hier te Yper zou aansluiting geven met den trein naai Kortruk. Misschien is de aan vrager daarvan onwetend het is enkel een inlichtipg die ik hier wil geven omdat ik vrees dat de uitbater alsdan geen genoegzaam ver voer zou hebben, want de werklieden zullen voorzeker liever per spoor reizen dan per autobus. M. Bonnet. Dit is hier geen nieuwe zaak, deze dienst wordt reeds sedert 2 jaar vtrze- kerd en wij kunnen hier dus een goedkeurend advies uitbrengen, maar wij moeten zoeken een trein Yper Meenen Toerkoenje direkt te bekomen de ongelukken met autobussen zul len blijven plaats hebben zoolang er geen direkte trein naar Toerkoenje bestaat. Daarop wordt op het inrichten van deze autobusdiensten, met algemeene stemmen een goedkeurend advies uitgebracht. Alleen de heer Vandamme onthoudt zich. 3. Overeenkomsten voor oorlogsschade a) aan een gedeelte der Halle b) als vergoeding der schade aan dturen en vensters van den wes tervleugel der Halle c) als vergoeding der schade aan mobilair van den -merkrechtersraad. Het gemeentebestuur heeft van den dienst der oorlogsschade een brief ontvangen waarin eene overeenkomst voorgesteld wordt voor het herbouwen van een deel der Halle voor 315.000 fr. De overeenkomst voor de vergoe ding der schade aan deuren en vensters van den wester vleugel der halle bedraagt onge veer 73 3oo fr., deze voor het mobilair van den werkrechtersraad 7.072 fr. Deze overeen komsten moeten aan de goedkeuring van den gemeenteraad onderworpen worden maar het geldt hier slechts een formaliteit. M. Vermeulen. Ware het niet beter de kwestie der hallen in eens af te handelen. Men is nu met het belfort reeds begonnen en de andere deelen die nog te herbouwen vallen zijn nagenoeg dezelfde als degene die reeds herbouwd zijn. Op dien voet zou men gansch het werk in een keer doen uitvoeren en alzoo aan vele werkloozen werk verschaffen. M. Declercq. Ik ben van oordeel dat het beter is effenaan geld te ontvangen en deel per deel te herbouwen. Het zijn zonderlinge tijden en wij weten niet wat wij kunnen tegen komen. Herinnert U b. v. dat het Nieuwerck tweemaal is ingevallen. Bij afzonderlijke stemmingen worden deze drie overeenkomsten met ee parige stemmen goedgekeurd 4. Nijverheidsschool Rekening over het dienstjaar iq3o. Deze rekening sluit met een overschot van 726 fr. g5 en wordt eenparig goedgekeurd. 5. Nijverheidsschool Aanvullende be grootingen voor iq3o en iq3i Door een ministerieelen omzendbrief wor den de wedden der onderwijzers met 16 verhoogd. Daarom werd een aanvullende be grooting opgemaakt. Deze wordt eenparig goedgekeurd. 6. Stedelijke huishoudschool en leerwerk huis Begrootingen voor ig3t. De begrooting der stedelijke huishoudschool voorziet 21.834 tr- 8° in inkomsten en uitga ven. Deze van het leerwerkhuis 55 489 fr. 76 in inkomsten en uitgaven. Beide worden een parig goedgekeurd. 7. Carnaval ig3i Politieverordening. De heer Declercq geeft lezing der politie verordening die zonder opmerkingen eenparig wordt goedgekeurd. 8. Mededeelingen. 1) M. Vandamme. Heeft het schepencol lege geen brief ontvangen van wegens een visschersmaatschappij M. Declercq. Inderdaad. Er is daarin kwestie van het sluis derRijselpoort. De maat schappij zou willen dat er vóór dit sluis een net zou gespannen worden om te beletten dat de visch langs daar verloren gaat.'tWarenoch- tans gevaarlijk daar een net te spannen daar de vuiligheid er door zou tegengehouden worden en het zoo zou ktrnnen gebeuren dat op zekeren morgen het water de Rijselpoort binnenloopt. Maar in plaats van de bovenste schuiven der sluis zal men nu de twee onder ste vastleggen en alzoo zal er toch voldoening kunnen gegeven worden. Er werd ook gevraagd het lisch af te snij den. Dit werk zal in de laatste veertien dagen dezer maand uitgevoerd worden. 2) M. Vergracht. Ware het niet mogelijk de oude kasseisteenen die op sommige straten voor de deur liggen te doen weghalen Voor S' Josephgesticht liggen er reeds sedert maanden. Ze zouden nochtans in andere straten kunnen gebruikt worden. M. Declercq. Ik denk dat het werk op den Meenensteenweg nog niet voltooid is dit is daarbij ook een staatsbaan en de kasseien be- hooren dus aan den Staat toe. 3) M. Bonnet. Is er geen schrijven toege komen vanwegens de marktkramers en gericht tot de heeren burgemeester, schepenen en gemeenteraadsleden M. Lemahieu. Ik ben bezig deze klach ten te onderzoeken maar het is een zeer moeilijke zaak, de eene vraagt dit en de andere vraagt het tegenovergestelde daarvan. Zoo gebeurt het somtijds dat eenige markt kramers tengevolge van het slecht weder naar de markt niet zijn gekomen, het ware toch niet rechtvaardig dat wij die menschen sef fens hunne plaats zouden afnemen Ik zal nochtans trachten in de mate van het moge lijke aan eenieder voldoening te geven. M. Bonnet. Ik neem aan dat er moeilijke gevallen zijn. Er is een delegatie van de marktkramers bij mij geweest, die mij vroeg of het niet mogelijk ware een deel der markt voor te behouden aan de gewone markt kramers op de Zaterdagen dat er foorkramen komen. Indien de marktkramers die op nor male Zaterdagen b. v. over een plaats van 10 meters beschikken zich bij bijzondere ge legenheden met 2 of 3 meters zouden tevreden stellen, ware er aldus geen middel om allen op de Groote Markt te laten staan in plaats van er een deel naar de Leet te moeten zenden M. Lemahieu. Het is onmogelijk gedu rende de foor de marktkramers die gewoon lijk den Zaterdag komen op de Groote Markt te laten voortstaan wij hebben nu reeds acht foorkramen moeten weigeren. M. Bonnet. Ik vraag niet dat er aan de foor zou verzaakt worden maar slechts dat er zou belet worden enkelen te bevoordeeligen. Het ware dan beter al de kramen naar de Leet te verplaatsen zoowel degene die soms maar een tafel en een stoel noodig heb ben als de andere. M. Lemahieu. Op de Kattefeest moeten al de marktkramen van de Groote Markt weg maar het gebeurt dat er op Tuyndag eenige voor de Halle kunnen blijven staan het is dan ook maar redelijk dat wij die markt kramers laatst wegzenden die daar hunne gewone plaats hebben. Telken jare hebben wij daarover reeds klachten ontvangen, maar het gebeurt meer malen dat wanneer men dan met deze per sonen gaat spreken deze moeten bekennen dat hunne klachten ongegrond zijn. M. Pandamtne. Voor wat de kassei steenen van den Meenensteenweg betreft, ware er geen mogelijkheid voor de stad, deze aan den Staat over te nemen, gezien deze ze toch niet weghaalt. M. Bonnet. Wij zullen toch zeker geen oud materiaal aan den Staat koopen M. Lemahieu. De kasseien op den Meenensteenweg zijn nog in zeer goeden staat, maar ik denk niet dat de Staat deze zou willen overlaten want hij heeft er zelf te kort en heeft er ons reeds gevraagd. Ik denk dat de Staat deze kasseien voor het uitbreiden van de baan zal gebruiken maar dat het, ten gevolge van den slechten natten winter, onmogelijk is dit werk nu uit te voeren. 4) M. Vermeulen. Ik zou de aandacht van het schepencollege willen trekken op een reklaam, die ik in een weekblad der stad gelezen'heb, en waarbij ik vernam dat, in een gasthof der stad, een verkooping van nieuwe koopwaren zal plaats hebben Ik zou het schepencollege vragen dat het zou willen toe zien dat de wet van 1846 hier ten volle geëer biedigd worde. In de laatste tijden, hebben er op verscheidene gemeenten van het omlig gende verkoopingen van nieuwe koopwaren plaatsgehad die ware misbruiken zijn en aan onzen handel veel schade berokkenen. De tegenwoordige crisis is een slecht oogenblik om dergelijke verkoopingen te houden. 5) M. Vermeulen Verleden week werd in de kamers de rechtspersoonlijkheid toege kend aan de Briische fondatie van Yper. Ik zou vragen dat de gemeenteraad van Yper zich zou aansluiten bij hetgeen te dier gele genheid in de kamers werd gezegd en aldus een blijk van erkentelijkheid geven aan het machtige Britsche volk dat voor de vrijheid van België rond Yper zooveel dooden ver loor. Die erkenning is een historisch feit voor onze stad en kenschets een tijdstip, dat hier oneindig veel jaren zal duren: de roem van Yper als oorlogstad en de eerbied aan de gesneuvelden. M. Lemahieu. De gemeenteraad heeft dit alreeds gedaan, vermits hij vroeger reeds

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5