HE ET YPERSCHI E- LA RÉQIOIN D'VPI RE5 tsijvoegsel Wekèlijksch Ovèrzicht De Prijskamp in 't Bieden londagrnst - Repos dominical 11' Jaargang, N' 45 ,4 4 Februari 1931 Ue Annee, Nu 45 4 4 février-1931 Supplement Stadsgrachten en Vijvers van Yper-Hoekje Ypres Memorial Church and British Settlements Kerk der Paters Carmelieten Bedanking Heer Gustave-Jos ph BONTE t ZI C L SS EN MMSoAik t TT^= De tpestand in Duitschland wordt zeer ingewikkeld. Eenerzijds zou de toesiand aan moedigend mogen schijnen, als wij de werking nagaan van den bekwamen Rijkskanselier, die na een werkeloosheid van den Reichstag die zeven weken duurde, eene schitterende over winning behaald heeft op zijne tegenstrevers door tot driemaal toe, met 72, i'o5 én 99 stem men meerderheid, de zege behaald te hebben. De Rijkskanselier windt nochtans geen doek- skens rond zijne zienswijze. Gedurende eene omreis die hij miek, binst het Parlementair verlof, heeft hij verschillige openbare aanspra ken gehouden, en zonder om te zien naar den bijval, heeft hij niet geaarzeld aan het Duitsche volk te zeggen, na 16 jaar, hoe de waarheid staat. Hij heeft aangetoond dat Duitschland op den boord stond van een economischen afgrond en dat de financieele toestand ook uitloopt öp een ramp, door de verspillingen op nuttelooze zaken hij heeft klaar doen uit schijnen dat het hoog tijd is het geldwezen in orde te brengen en dat daarom niet meer mocht geluisterd worden naar degenen die uit brengen dat men iets kan tot stand brengen met wanorde te zaaien. Alleen geordende ar beid en koud nadenken kunnen iets waardigs doen ontstaan. Maar anderzijds geven zulke waarheidsvolle uitingen een snijdend wapen in de hand der hitlerianen en communisten die daartegen gemakkelijk spel hebben om de volksklasse op te jagen. En wat de toestand aan de duistere zijde nog meer bewolkt, is de ontdekking die men zoo pas komt te doen de politie komt de hand te leggen op de docu menten die bewijzen dat de socialisten-natio nalisten een geheimen spioendienst ingericht hadden bij al de Rijksoverheden, zoo dat zelfs de geheimste maatregelen hun dadelijk bekend werden. Dat schijnt zeer aan te leggen op geweldige opruststokerij, zooniet op voorbe reiding tot omwenteling. Niet alleen in België werd er veel gespro ken, geredekaveld, geloofd en beknibbeld aan gaande onze landsverdediging en inzonderheid onze grensversterking, maar ook in Holland baarde dit onderwerp eenerzijds onrust en verwondering, anderzijds gramschap en tegen stand. Nochtans was het alleen natuurlijk dat wij ons zoo goed mogelijk zouden verzekeren tegen een nieuwen aanval, die alles behalve onmogelijk is. Dit werd dan ook over den Moerdijk begrepen, nadat de heer de Broque- ville eene verklarende nota aan 't Algemeen Handelsblad had gestuurd.Deze nota wijst er op dat wij het eenigste land zijn dat al zijne ver sterkingen zag verwoesten en dat zij bijge- volgé moesten hersteld worden. Daarenboven zijn de daartoe voorziene uitgaven maar half zoo zwaar als die van 't jaar 1921. Ook hebben deze verschansingen niets te maken met een Fransch- Belgisch akkoord. Daarop bekent de medewerker van 't Algemeen Handelsblad, die onlangs eene omreis miek in België, dat het werkelijk zoo is en dat de Hollandsche Staf ook ingezien heeft dat deze versterkingen geenszins tegenstrijdig zijn met de holland sche belangen. Van Italië uit wordt heden het bewijs ge geven dat de" Radio de wereld veroverd heeft. Inderdaad heeft de pauselijke vatikaanstaat eenuitzendingspost ingehuldigd, die niet al leen hoorbaar is in Europa, maar die op een zelfde oogenblik het Pauselijk woord zal uit zenden naar alle werelddeelen en waarmede hij voortaan in rechtstreeksche betrekking zal staan fnet al zijne legaten, waar zij zich ook mogen bevinden. Deze post, die inderdaaad een meesterstuk mag genoemd worden, is het werk van den beroemden Italiaanschen uit vinder, Senator Marconi, die alles tot in de minste bijzonderheden geregeld heeft. RIK. Het bestuur der maatschappij Hengelaars- belangen éh vischteélt is zoo vrij nogmaals aan te dringen bij de gemeenteoverheid, opdat aan den uitgang, der waters (Rijselpoort en zwemkom) een tralie geplaatst worde, om paling en visch van zekere grootte op te houden. Dergelijke traliën werden, met dit doel, geplaatst te Dickébusch en te Zillebeke, waar het peil der vijvers zonder hindernis kan ge regeld worden. Overigens zulke tralie bestond hier ook en is verdwenen tijdens den oorlog. Dit toestel gaf nooit aanleiding tot moeilijkheden en alle vrees voor ophouding der waters, waarop men zoü kunnen wijzen, valt weg. Het plaatsen van een hangslot aan de onderste glijramen van het vei laat kan geene voldoening geven en wijzigt geenszins den huidigen toestand, aangezien met afstroomend water, paling, snoek, efz., nog denzelfden weg zal volgen en tevens zal vérloreri gaah voor de thans betalende liefhebbers. Wij veriangen dus enkel dat, op de stads grachten, ten. voordeele der hengelaars, de zelfde maatregelen worden getroffen, als deze, die sedert lang, genomen werden te Dické busch en te Zilieoeke, ten voordeele der huurders der stadsvijvers. Op hare eerstkomende algemeene vergade ring van Maart aanstaande zal de volgende dagorde voorgelegd worden..: Aanwending van pogingen bij de bevoegde overheden om de visScherij öp de stadsvijvers, zoo spoedig mogelijk, enkel toegankelijk te maken aan ue hengelaars. Deze groote prijskamp, begiftigd met niet min dan 800 fr. prijzen, ging 1.1. Zondag door, ter herberg bewoond door de We Maurice Dumortier. Vele spelers hadden vroegtijdig den oproep der inrichters beantwoord en om 3 1/2 u. kon de prijskamp ingezet worden met reeds meer dan too liefhebbers. Het bestuur had voor een goed reglement gezorgd en de prijskamp had in een afzonder lijke zaal plaa's waar enkel de door het lot aangeduide spelers en het bestuur toegelaten werden gansch den tijd werd met 20 tafels gekaart en zoo gauw een ploeg de plaats ver liet werd hij door een andere vervangen. 171 spelers namen aan den prijskamp deel, niet de minste twist, enkel een speler werd gestraft. Alles liep zoo vlot van stapel dat om iou.5o het spel ten einde was. De prijzen werden behaald door ie prijs: 200 fr. door M. Lefever André, autovoerder bij M. Vergracht te Yper. 2e prijs i5ofr. door M. Meuleman Oscar, mecanicien dentist te Yper. 3e prijs 100 fr. Boudiri Gérard, timmer man te Yper. 4e prijs 80 fr., Mahieu René, Nieucappele. 5e prijs 60 fr., Dumortier Joseph, Yper. 6e prijs 40 fr., Hoornaert Alphonse, Yper. 7e en 8e prijs elk 25 fr., Vandenabeele Je rome, Yper en Louwagie Charles, Nieucap- pelle. ge, xce, 1 te en 12e prijs elk 20 fr., Dewulf Achiel, Oostvleteren, Deketelaere Camille, Yper. Sinnaeve Ëmile, Oostvleteren en De- witte Sylvère, Zillebeke. i3e, 14e, i5e en l6e prijs elk 10fr., Devos Alphonse, Elverdinghe.Tancré Maurice,Yper, Descamps Gaston, Yper en Depuyper Achiel, Oostvleteren. Aan al de spelers hartelijk dank voor hunne talrijke opkomst. De inrichters. Le pfojet dé loi, attribuant la personnalité juridique a cette institution, après avoir été voté par la chambre la semaine dernière, a été adopté par le Sénat, a ?on tour, au cours" de la séance de Mercredi dernier. Ce vote a donné au Président du Sénat l'occasion d'a- dresser également ses hommages a la Nation Britannique. La sanction Royale ne se fera pas attendre. Nous serons a même la semaine prochaitie de reproduire le texte complet de cette loi particulière. Godsvrucht der NEGEN WOENSDAGEN ter eere van S. Jozri Woensdag 18 Februari en vier volgende Woensdagen, te 7 Vi u.. Mis met zang, beur telings voor de verschillende wijken der stad. 's Avonds te 6 u rozenkrans, sermoen," aanbevelingen, en zegen met 't Allerheiligste Sacrament. De E. P. Timotheus, caf>ucien, zal- de ser moenen prediken. Heer en Vrouw Arthur Ghisquière-Bonte Vrouw Weduwe Camiel Dombrecht - Bonte Heer en Vrouw August Craeye - öonte Heer èn Vrouw Julien Bonte - Bogaert, danken vrienden en kennissen voor de blijken van gene genheid die zij hen betuigden tijdens het afsterven van hunnen teerbeminden vader, schoonvader en schoonbroeder, weduwnaar van Philomene nEPüYÖT en voor hunne tegenwoordigheid op den lijkdienst. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te w men die zal gezongen worden op Zondag 15 Februari, om 8 V, u. in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Elodie CARRÉ Heer en Vrouw tsmiel Desramaull- Bauw ens noodigen vrienden en kennissen uit de ZIEL MIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 15 Februari, om 11 y» uur; in St Maartens kathedraal, tot zielelafenis.van Heer Joseph BAUWENS en Vrouw Alix OSSIEUR beiden overleden in Februarimaand ig2q. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Februari, om 8 u., in St Maartens kathedraal tot zielelafenis van Heer JulesLéon VANOVERBERGHE Echtgenoot van Vrouw Marie Beun. Vrienden en kénhissén worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Februari, om 9 u., in St' Ntklaaskerk, tot zielelafenis van Heer E'mile VERHACK gewezen Beeldhouwer. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 22 Februari, om iiytu in St Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Fmiie VANCAPPEL De Apotheek van I La Pharmacie ^e Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o Rue de la Station is ALLEEN OPEN op Zondajg 15 Feb?. reste seule ouve te le Dimanche 15 Févr.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9