6. Les Paysans Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Verslag der Vergadering van 8 Maart 1931 4. Mosa'ique sur la Mascotte, Grande Fantaisie 5. Marche des Chemmeaux, Stapmarsch Govaert A. Vanmulders vanaf 3 uur k partir de 3 heures LIBERALE HARMONIE LIBÉRALE Yper Ypres (35 exécutants) Président d'HonneurQ. DE COENE Direct. Cam. CHR1ST1AEN - Prés.: L. VAN ALLEYNNES 1. Marche Russe Ganne 2. La Margarita, Fantaisie D. Snoeck 3. Sous la Marza, Ouverture Gadenne 4. Mélanges sur M:J" Favart Offenbach 5. La Vie d'Artiste, Valse J Strauss VLAAMSCHE HARMONIE, Yper (3a uitvoerders) Voorz.O. LAMOOT Best. A. VAN PUYVELDE 1. Plechtige Marsch Bajus 2. Bremen Varenkruid, Openingsstuk Z. Bajus 3. De groote Mogol, fantasie naar motieven der opera van Audran 4. De Schoone Onbekende, Wals Allier 5. De Liefde trekt ten Oorlog Poppy HARMONIE YPRIANA (60 uitvoerders) Eere-Voorzitter A. DONCK-VERMEULEN VoorzitterA. GRUWEZ BestuurderLionel BLOMME, Bestuurder der Stedelijke Muziekschool 1. Modern March Alb. Van Egroo 2. Les Deux Pigeons, nu I et 6 Messager 3. Davse Macabre Saint-Saëns 4. Er kwam een vogeltje ge vlogen Becker 5. La Houzarde L. Ganne FANFARE LIBERALE DE WERVICQ (55 exécutants) Président M. SLAGHMULDER - Direct. M BONNEEL 1. Reconnaissance, Concert marsch G. Bonneel 2. Ouverture triomp'nale Bach 3. La Traviata P. Verdi 4. S)lo de Concert, pour Saxo phone Alto L. Maytur (Soliste M P. Couteure, sous-chef de la Fanfare). 5. Zampa Hérold 6. La Catalane, W. Van Perck Valse Espagnole. 7. Réveil Champétre, Récréation imitative A. Eenhaes Maandag 6 April Lundi 6 Avril vanaf 3 uur a partir de 3 heures Muziek Maatschappij van VLAMERTINGHE (34 uitvoerders) Best. M. D'HEERE - Voorz. M. VANDENBULCKE X. Les Saltimbanques, Openings stuk J.-E. Strauwen 2. Bouquet d'Orchidées, Fantasia H. Fay at 3. Scènes VillageoisesFantasia A. L. Doyen 4. Le Triomphe des Concerts, Air Varié, voor Baryton L Vermaelen 5. Miss Dorothy. Fox trot L. Vermaelen HARMONIE SAINTE-CECILE, Merckem (45 exécutants) Direction F. DE RIDDER, Premier prix du Conservatoire Royal de Gand. PrésidentBaron de Coninck de Merckem. 1. Marche Jubilaire A. Norel 2. Firenza, Ouverture G. Allier 3. Marche Indienne Ad. Sellenick 4. L'Arlésienne, arr. p. L. Christel G. Bizet a) Prélude, b). Menuet c) Entr'acte et Final. 5. Sur un Marché Persan A.W. Ketelbey 6. Persévérance, Marche de Concert F. De Ridder LA LYRE DES FLANDRES Ploegsteert Bizet. 1. La Fete du Gui Michel Chapuis 2. Lever de Soleil Michel Chapuis 3. Les Romains J. Massenet 4. Etoile d'Or Noêl Luffont 5. La Violette Léon Galiard Armand Saintsi DRANOUTER F A N FARE, Dranouter (35 uitvoerders) Voorzitter R. HUGQHE Bestuurder H. DRUART 1. Marche Universelle, Stap marsch L. Vermaelen 2. Victor et Joseph, Polka voor 2 bugels Corn. VanUffelen 3. Féte des Chasseurs, Fantaisie L. Gonze 4. Rozen zonder Doornen, Openingsstuk G. Feremans 5. En Argonne, Fantaisie A. L. Doyen Ue Voorzitter, Heer advokaat Arthur Butaye, omringd van de Heeren Dr H. Brut- saeit, volksvertegenwoordiger, en Arm. Donck, afgevaardigde der Coöperatief voor Oorlogsschade te Yper, opent de vergadering te 14 u. 3o De Heer Voorzitter meldt dat de Heeren Desmedt, volksvertegenwoordiger, Deleu, burgemeester van Meessen, en Vermeulen, burgemeester van St Jan, hem hebben laten weten dat zij in de onmogelijkheid zijn de vergadering bij te wonen. De kwestie der Onderstanden Tijdens de laatste vergadering werd er overeengekomen dat de gemeenten de noodige stappen zouden aanwenden ten einde de toe lating te bekomen voor het afbreken der onderstanden, die zich op haar grondgebied bevinden, en heden zouden kennis geven van den uitslag die zij tot hiertoe bekomen heb ben. Nadat de Heer Voorzitter dit besluit van de vorige maand herinnerd heeft, deelt de afgevaardigde van Westroosebeke aan de vergadering mede dat het voorstel, door de gemeente Staden gedaan, ten titel van proef door het Ministerie werd goedgekeurd. De prijs der aanbesteding bedraagt 25 fr. den kubieken meter, vervoer niet inbegrepen, en uitsluitend voor de afbraak van een groep onderstanden die zich op een afstand van minstens 5o meters van de gebouven bevinden. De gemeente Gheluvelt heeft eveneens een aanbesteding uitgeschreven en de uitslag ervan is 26 fr. 40 voor de afbraak alleen en 36 fr. voor het afbreken en het vervoeren van het beton. Deze aanbesteding zal aan de goedkeuring van den minister onderworpen worden. De Heer Voorzitter zegt met zekere vol doening te bestatigen dat, in tegenstrijd met hetgeen sommige afgevaardigden vroeger ge vreesd hadden, de prijs van 10 fr. den m3, die in de gemeente St Jan toegepast wordt, geen beletsel zal zijn voor de andere gemeen ten die er niet in gelukken een even voordeelig akkoord te sluiten. Hij raadt de tegenwoor dige afgevaardigden aan zonder verwijl in hunne gemeenten tot de aanbesteding voor het afbreken der enderstanden over te gaan en, navolgens de uitslagen die deze aanbe stedingen zullen opleveren, zal men het Ministerie ervan kunnen overtuigen dat het onmogelijk is de onderstanden afgebroken te hebben voor den prijs van 10 fr. den m3. Nu dat het Ministerie reeds, ten titel van proef, een prijs van 25 fr. den m3 heeft goedgekeurd, mag men verhopen dat, voor sommige bijzon dere gevallen, ook een hoogeren prijs zal kunnen aanvaard worden. De afgevaardigde van Westroosebeke laat nog weten dat de gemeenten Zillebeke, Dickebusch, Passchendaele en Leké dezelfde goedkeuring als de gemeente Staden kunnen bekomen, op voorwaarde dat de Staat daar in de vervoerkosten van het beton niet moet tusschenkomen. Ten einde de kosten te vermijden van het vervoer van de betonstukken, die van de afbraak der onderstanden voortkomen, wak kert de Staat de gemeenten aan om zooveel mogelijk het betonafval voor het herstellen der gemeentewegen te gebruiken, of zooniet om het door de landbouwers te laten weg nemen voor het verbeteren en in goeden staat houden hunner toegangswegen. De Heer Dr Brutsaert is insgelijks van oordeel dat de zaak een grooten stap vooruit gedaan heeft en dat de kwestie van het ver voer ten slotte misschien wel zoo moeilijk niet is als men het zich inbeeldt. Immers, thans komen er landbouwers van Poperinghe, en zelfs van verder nog, naar Yper om er het steenafval, van de opruiming der stad voort komende, af te halen en het lijdt geen den minsten twijfel dat, tusschen hier en weinigen tijd, het betonafval eveneens zal weggenomen worden indien men het kosteloos ter beschik king van de belanghebbenden laat liggen. De Heer Burgemeester van Brielen vraagt indien een bijzondere, als vergoeding voor zijn werk, denzelfden prijs als hetgeen dit werk in aanbesteding moet kosten, zou kun nen ontvangen wanneer hij wenscht zelf en zonder het gebruik van springstoffen een of meer onderstanden, die zich op zijn eigen gebruik bevinden, af te breken. De Heer Voorzitter is van meening dat, wanneer zich dergelijke gevallen zouden voordoen, dit de noodige pleegvormen grootelij ks zou vereen voudigen en dat die vragen, met ze aan den Heer Venneman, toeziener der Domeinen, over te maxen, zonder twijfel zouden toege staan worden. De terugkeer der buncUls voor Oorlogsschade De Heer Voorzitter zegt dat er hier, te Yper, verleden jaar nog 7 tot 8000 bundels te onderzoeken waren. Doch al de dossiers, waarvan het bedrag de som van 10 000 fr. niet bereikte, zijn naar Brussel moeten ver zonden worden. De reden daarvan werd nooit opgegeven, maar het is niet moeilijk om raden dal dit uitsluitend gedaan werd om het getal Staatscommissarissen hier te Yper te kunnen verminderen en deze van Brussel in hun ambt te behouden. De Staatscommissarissen van Yper hebben nochtans een veel grootere ondervinding in zake oorlogsschade en het bewijs daarvan is dac, op 20 besluitselen die ons van Brussel worden toegezonden, er niet een is die door een Staatscommissaris van Yper niet moet gewijzigd worden vooraleer zij door de Rechtbank kunnen aangenomen worden. Dit heeft dus voor gevolg dat het werk verdubbeld wordt. Veel bundels worden ook nog teruggezonden met de melding dient ter plaats onderzocht te worden. De Heer Voorzitter stelt voor dat de Federatie de noodige stappen zou aanwenden om den terugkeer te bekomen van al de bun dels, die nog niet onderzocht werden. Zij kunnen evengoed, zooniet beter, hier ter plaats zelf onderzocht worden, het werk zal er met meer kennis van zaken, veel goedkoo pjr en veel rapper gedaan worden en onze kleine geteisterden zullen aldus eveneens veel gemakkelijker alle gewenschte inlichtingen kunnen verschaffen of bekomen. De tegen woordige afgevaardigden keuren dit voorstel eenparig goed Als gevolg aan dit besluit werd door den Heer Voorzitter volgenden brief gezonden aan den Heer Minister van Financiën Yper, den 16 Maart ig3i. Mijnheer de Minister, De afgevaardigden van de Federatie der geteisterden, vergaderd den 8 Maart 11., heb ben eenparig besloten U den terugkeer naar Yper te viagen van de bundels voor oorlogs schade, die verleden jaar door Brussel wer den gevraagd om aldaar onderzocht te worden. Deze verzending naar Brussel van al onze dossiers van min dan 10 000 fr zoo zijn er verscheidene duizenden, had inderdaad geen ander doel dan werk te verschaffen aan een te talrijk personeel in de hoofdstad en dit van Yper te verminderen. Een werkelijk, practisch nut bestond er niet en die maat regel was in zich zelf zeer kwetsend voor ons het was een onpolitieke daad in den echten zin van 't woord. Die maatregel is daarenboven onrechtvaar dig tegenover de kleine geteisterden, en zij verlengt merkelijk den duur van de vereffening der oorlogsschade. Zij is dus zeer kostelijk. Het mag niet dat onze geteisterden het ver lies van tijd en de overgroote kosten eener reis naar Brussel af te dragen hebben, om zich er te gaan verstaan met staatscommissarissen die niets afweten noch van hetgeen hier vóór den oorlog bestond, noch van de aangerichte vernielingen. De' rechtvaardigheid eischt dat deze dossiers, van hoogstens 10.000 fr., hier ter plaats onderzocht worden door dezelfde commissarissen die de andere bundels nauw keurig nazien. De besluitselen, die hier van Brussel gezon den worden om aan de Rechtbank voorgelegd te worden, komen zoo weinig met de werke lijkheid overeen dat zij, om zeggens allen, door de Staatscommissarissen van hier opnieuw moeten onderzocht worden. Daaruit volgt dubbel werk, dus dubbel kosten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2