DE KEIZER Statiestraat, Yper. BAISSE SENSIBLE Merkelijke AFSLAG Nous vendons nos produits au prix du jour sur tous nos VÊTEMENTS. Wij verkoopen onze producten aan den prijs van den dag -HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK 19, Arenbergstraat, Antwerpen Grondpandobligatiën 4,75 °/0 netto Kasbons met Premie 4 °/0 netto Een Terechtwijzing Deuil en 12 heures op alle KLEEDINGSTUKKEN. Rouw in 12 uren Men moet overigens wel erkennen dat elkeen van de Staatscommissarissen die nog te Yper in bediening zijn, die destreek kennen van vóór den oorlog en die hier reeds 12 jaren praktijk hebben, bekwaam is meer bun dels te onderzoeken in één dag dan een Staats- commissaris van Brussel dit zou kunnen doen en dan nog minder wel in een gansche week. De terugzending der bundels waarvan spraak zal dus het werk veel doen bespoe digen. Wij achten het onnoodig de zaak nog lan ger uit te weiden om onze vraag te verrecht vaardigen, daar hare rechtvaardiging voor iedereen blijkbaar is. Wij onderwerpen, Mijnheer de Minister, deze beweegredenen aan uw welwillend onder zoek, in de overtuiging dat gij zult inzien hoe gegrond zij zijn en hoe noodig het is eraan recht te laten wedervaren. Op een spoedige en gunstige oplossing betrouwende, bieden wij U, Mijnheer de Minister, de verzekering onzer gevoelens van ware hoogachting. Voor de Fed. der Geteisterden van het A rr"' Yper De Voorzitter, (get.) A*th. Butaye. Brief van dankzegging aan den Beer Esqnelin Gevolg aan den brief, dien de heer Voor zitter aan den heer Hoofdstaatscommissaris gezonden heeft, hem vragende onze verga dering van heden te willen bijwonen, heeft hij, zooals hij er zich aan verwachtte, van den heer Esquelin antwoord ontvangen dat zijne hoedanigheid van ambtenaar hem niet toeliet zich te leenen tot de huldebetooging die de Federatie hem voorstelde, maar dat hij niette min zeer gevoelig was aan dien blijk van achting en er de leden der Federatie zeer dankbaar voor was. Voor wat betreft de reuzentaak, die de heer Esquelin hier verrichtte, zal het wel overbodig zijn, zegt de heer Voorzitter, er lang op aan te dringen. Iedereen heeft het werk van nabij ge zien en heeft zich van gansch de belangrijkheid ervan kunnen overtuigen. Over een tiental jaren bevond men zich hier voor een taak die onmogelijk scheen. De heer Esquelin heeft gansch den dienst moeten inrichten, hij heeft het personeel en een vijftigtal Staatscommis sarissen, die te zijner beschikking gesteld wer den, op de hoogte hunner taak moeten bren gen. wat dit werk niet gemakkelijk was staat buiten twijiel, doch het werd nog vermoeilijkt doordat er, in gansch de geschiedenis, niet een voorgaande in dien aard bestaat. Het is immers de eerste maal dat een Staat de ver woestingen, door een oorlog aangericht, scha deloos stelt. De voortreffelijkheid van het werk, dat de heer Esquelin leverde, kan door niemand geloochend worden. Wij weten wel dat er missingen begaan werden, het werk van de menschen zal nooit volmaakt zijn, maar we mogen toch zeggen dat het werk, in zijn geheel genomen, zeer goed gedaan werd. In het begin was de heer Esquelin op al onze vergaderingen tegenwoordig, hij heeft ons menige diensten bewezen en ons steeds met zijne wijze raadgevingen bijgestaan. Doch, te Brussel, had men maar weinig achting voor onze Federatie en nadien heeft men den heer Esquelin aangeraden onze vergaderingen niet meer bij te wonen. De heer Esquelin moest aan de hem 'gegeven bevelen gehoorzamen, maar hij is toch voortgegaan met ons uit ganscher harte te helpen. Dikwijls heeft hij onderrichtingen, die van Brussel kwamen, doen intrekken of verbeteren. Als ambtenaar was deze taak hem van de moeilijkste hij moest eenerzijds de belangen van den Staat behartigen, en anderzijds moest hij eveneens de rechten der geteisterden verdedigen. Wij mogen zeggen dat hij zijne kiesche bediening steeds eervol heeft vervuld en die tegenover gestelde belangen met rechtvaardigheid heeft weten te verzoenen. De Samenwerkende Vennootschap voor Oorlogsschade van Yperheeft den heer Armand Donck afgevaardigd om onze vergadering bij te wonen en zich bij de huldeblijken der Fede ratie aan te sluiten. Dit besluit, door haar be stuur genomen, heeft zij aan den heer Voor zitter der Federatie door den volgenden brief laten kennen Yper, den 7 Maart 1931. Mijnheer de Voorzitter, De heeren Beheerders der Samenwerkende Vennootschap voor Oorlogsschade Yper en de omstreken hebben, in hunne bijeenkomst van gisteren, eenpariglijk besloten uwe vrien delijke uitnoodiging te beantwoorden en de vergadering van de Federatie der Geteisterden bij te wonen, op 8n dezer Voor de dankbetuiging aan den heer Esquelin zijn zij met hart en ziel aan uwe zijde. Zij weten de uitmuntende en onschat bare diensten, door den heer Hoofdstaatscom missaris bewezen, hoog te schatten en druk ken hunnen spijt uit dat hij den dierst moet verlaten, vooraleer de laatste bundel eene oplossing heeft verkregen. Gelief, heer Voorzitter, de uitdrukking te aanvaarden onzer gevoelens van hoogachting. Voor den Beheerraad, De Bestuurder, R. D. Cordenier. Den heer A. Butaye, Advokaat, Voorzitter der Federatie der Geteisterden Ter Stede De heer Voorzitter geeft vervolgens, onder de toejuichingen van gansch de vergadering, lezing van den volgenden brief dien de Fede ratie zich voorstelt aan den heer Esquelin te zenden Yper, den 9 Maart ig3i. Mijnheer de Hoofdstaatscommissaris Ik ben door de afgevaardigden van de Fede ratie der Geteisterden van het arrondissement Yper, vergaderd in hunne maandelijksche bij eenkomst van gister, gelast U hunne bedan kingen uit te drukken voor degroote diensten die gij aan onze streek bewezen hebt. Voor dit werk van herstel van gansch een arrondissement, iets waarvoor er in de ge schiedenis geen voorgaande bestaat, hebt gij geheel het onderzoek der aanvragen om schadevergoeding moeten inrichten en bestu ren, gansch een kader staatscommissarissen, nog onervaren in de administratieve werk zaamheden, op de hoogte hunner taak moeten brengen en al de vonnissen en transacties moeten_ voorbereiden Uwe taak was des te ingewikkelder daar gij hier als bemiddelaar moest optreden tusschen de. geteisterden en het middenbestuur. Zoo gij als ambtenaar, de onderrichtingen die gij ont- vingt moest toepassen, wij weten nochtans wel dat gij steeds alles in 't werk steldet opdat de slachtoffers van den oorlog het grootst moge lijke deel ontvangen zouden van hetgeen hun rechtvaardiglijk verschuldigd was. Ons arrondissement, bijna totaal herbouwd, is heden aan den landbouw en de maatschap pelijke bedrijvigheid teruggegeven. Deze uit slag is grootendeels aan uw wijs bestuur en uwe onverpoosde werking te danken. Uw naam zal steeds aan het herwordingswerk van de frontstreek gehecht blijven. Daar het ons niet gegeven is U openlijk te bedanken, houden wij eraan, nu gij op het punt zijt te vertrekken om uwe plaats in het regelmatig beheer te hernemen. U ten minste te zeggen hoe groot de schuld is die de bewo ners van ons arrondissement tegenover u heb ben aangegaan. De Samenwerkende Vennootschap voor Oorlogsschade van Yper, op de vergadering door haar afgevaardigde vertegenwoordigd, heeft zich van ganscher harte bij de hulde, die U gebracht werd, aangesloten. Ik bid U, Mijnheer de Hoofdstaatscommis saris, de uitdrukking dezer gevoelens van hoogachting en erkentelijkheid vanwege de Federatie der geteisterden van het arrondis sement Yper te willen aanvaarden. De Voorzitter, (get.) Arth. Butaye. Aan den Heer Esquelin, Hoofdstaatscom missaris bij de Rechtbank voor Oorlogsschade, te Yper. Nadat er besloten werd de eerstvolgende bijeenkomst der Federatie op den tweeden Zondag der maand Mei te stellen, wordt de vergadering te i5 u. 3o opgeheven. N. M. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120 000 000, - Stelt verkrijgbaar voor 5 of iojaar. -Zesmaandelijksche coupons. vooi 5 jaar maximum. Ieder jaar terugbetaal baar mits 3 maand opzeg. Zesmaand. coup. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer ROBERT SOUBRY, Wisselagent Dixmudestraat, YPER. Tijdens de bespreking der begrooting van Justitie heeft de Heer Vandevelde, volksver tegenwoordiger van Moescroen, in zitting der Kamer van 18 Maart 11., het volgende ver klaard toen hij over de Commissiën van Open baren Onderstand handelde Daar zijn Commissiën met ontzaglijke inkomsten. Zoo, b. v., heeft deze van Yper stadje van amper 12.000 inwoners, 3.5oo.ooo frank inkomen, 't is te zeggen bijna zooveel als de som welke de Staat onder al de Commis- sièn van het land verdeelt. De Heer Vandevelde schijnt dus wel h'eel slecht over Yper'ingelicht te zijn. Hij moet er voorzeker ook niet dikwijls komen, want anders zou hij hier wel van zijne vrienden vernomen hebben dat Yper geen stadje is van amper 12.000 inwoners, maar dat hét bevol kingscijfer thans reeds boven de 15,400 beloopt. Wij ontkennen niet dat Moescroen onder dat opzicht een veel belangrijkér stad is dan de onze, maar dit is toch geen reden om met zekere minachting over Yper te spreken als over het kleinste buitengemeentje van heel het land. En had de Regeering haar gegeven woord moeten getrouw blijven, en ons al onze voor- oorlogsche inkomstbronnen teruggegeven het bataljon voetvolk, de ruiterijkazerne, de rijschool, het Weldadigheidsgesticht, het Mer- ghelynck Museum en meer andere, dan zou Yper, dit lijdt geen den minsten twijfel, op heden minstens reeds evenveel, zoo niet meer, inwoners geteld hebben als vóór den oorlog. ii

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3