Encres Stephens - HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK Gemeenteraad van Yper 2 19, Arenbergstraat, Antwerpen Grondpandobligatiën 4,75 °/0 netto KASBONS met premie voor hoog stens 5 jaar 3,75 netto. KASBONS, terugbetaalbaar na 6 maand, 3,25 "/o netto. en vente au bureau de ce journal 15, rue au Beurre, 15. line lettre a M. Ie ministre des Finances pour lui demander le retour a Ypres des dossiers de moins de 10.000 fr. La réponse de M. le ministre Houtart, qui a paru dans La Ré gion d'Ypres du 18 Avril dernier, ne donne aucune satisfaction. M. le Ministre dit dans sa lettre qu'il ne reste plus que 141 dossiers de moins de 5ooo fr. i examiner. Tout fait supposer qu'il y a lieu d'ajouter un zéro a ce chiffre, mais M le Président n'a pas voulu contester cenombre et a simplement répondu que s'il ne restait plus que 100 dossiers, ce serait encore 100 de trop. Dans la lettre du ministre il est dit aussi que jusqu'a présent aucun sinistré n'a dü faire les frais d'un dépla- cement a Bruxelles ni a été invité a aller s'expliquer avec un commissaire d'Etat de la- bas, mais c'est justement, fait remarquer M. le Piésidént, pourquoi les conclusions qui nous parviernent de Bruxelles ne peuvent être acceptées. Tous nos dossiers pour dommages agricoles ont maintenant dü être envoyés également a Bruxelles. Loin de faire droit a notre demande, on réclame encore d'autres dossiers pour y être examinés par des commissaires qui n'ont aucune expérience dans ce genre de travail et qui ne connaissent rien de notre region. Si quelqu'un doit s'occuper de la restauration de notre contrée, ce sont bien les gens d'ici et non ceux de Br-uxelles. Jusqu'a ce jour M. le Président n'a re<;u aucune réponse a sa deuxième lettre. M. le Ministre ne donne pas le motif du transfert de tous ces dossiers, cela prouve tout simplement que le seul but en est de conserver tn fonctions un personnel trop nombreux a bruxelles au détriment de celui d'Ypres. Plusieurs délégués font remarquer que suite a leurs demandes de renseignements concer- nant des affaires de dommages de guerre, le ministère leur a répondu que les dossiers ne sont pas encore classés ou qu'on n'en trouve pas trace. Ce gachis était inévitable, et c'est un fait bien malbeureux pour nous. M. le Président propose d'exposer une fois les doléances des sinistrés a M. le premier ministre J aspar, et si la encore on n'obtient pas satisfaction d'envoyer une pétition direc tement a sa Majesté le Roi. Nous finirons bien par obtenir gain de cause. M. le député Brutsaert dit que le fait que le ministre ne donne pas de motif constitue l'aveu qu'il n'en existe pas, et il promet d'en parler, a la première occasion favorable, aux Chambres. La proposition de M. le Président est adoptée a l'unanimité des délégués présents et, après avoir fixé la prochaine assemblée au deuxième dimanche du inois de Juillet, la séance est levée a 16 heures. N. M. Telefoon 234.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120.000.000,— Stelt verkrijgbaar Voor 5 of iojaar. -Zesmaandelijksche coupons. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer ROBERT SOUBRY, Wisselagent Dixmudestraat, YPER. Verslag der Zitting van 11 Mei 1931. De zitting wordt te 17 u. 10 geopend Zijn tegenwoordig de beeren Sobry, burge meester-voorzitter; Lemahieu en D'Huvettere, dd. schepenen Capoen, Laton, Leuridan, Sotte, Missiaen, Coutelle, Vandamme en Delahaye, raadsleden Versailles, secretaris. 1. Proces-verbaal der zitting van 4 Mei iq3i. De heer secretaris geeft lezing van het proces-verbaal der laatste zitting dat zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. M. Sobry. Vooraleer de bespreking der volgende punten te beginnen moet ik den heer schepen Declercq verontschuldigen die in zijn huis weerhouden is, ongelukkiglijk op een lijdensbed. Wij hebben ook nog van de heeren Vermeulen en Vergracht den volgenden brief ontvangen per, den 11 Mei ig3t. Geachte Heer Burgemeester, Wij bidden Ued. ons op de zitting van heden avond te verontschuldigen. Het hoofdpunt der dagorde heeft voor ons geen belang, wij onthouden ons bij het kiezen der schepenen en wij nemen aan het schepen college geen deel. Het voorbeeld volgende van andere groepen, zien wij dus geene nood zakelijkheid heden tegenwoordig te zijn. De groepen, die gedurende vier jaren alle middelen gebruikt hebben om ons schepen college omver te werpen, moeten bewijzen dat zij in hunne werking logisch zijn en hunne verantwoordelijkheid ten volle nemen. Wij drukken de hoop uit weldra tot eene zitting geroepen te worden waar wij ons voor een nieuw schepencollege zullen bevinden, dat in klare woorden zijn programma zal uiteenzetten. Gelief te aanvaarden, Heer Burgemeester, onze beleefde groeten. De Liberale groep. M. Sobry. De heer Bonnet heeft zich ook laten verontschuldigen de zitting niet te kunnen bijwonen. 2.— Nieuw gekozen Schepenen - Eedaflegging. M. Sobry. M. Leuridan, zijt gij bereid thans uwen eed af te leggen als eerste schepen? M. Leuridan. Neen, dat kan alzoo niet gaan, het ware al te gemakkelijk. De toestand is hier zoo klaar als pompwater, iedereen van ons blijft op de stelling waar wij sedert weken reeds aan 't trappelen zijn en de liberalen moeten met denken zich alzoo ervan te kun nen afmaken. Voor de laatste maal wil ik hier herhalen dat het doel der katholieke vlaam sche nationalistische groep is rle eenige zen ding uitoefenen die zij hier te vervullen heeft, namelijk besturen. Het betreft hier geen lands politiek, de eenige zending der gemeente raadsleden is de stad besturen. Ook willen de vlaamsche nationalisten, spijts deuitweiking van dit doel soms in strijd is met hun uitdrukkelijke beginselen, voornamelijk in zake landspolitiek, toch hun deel daarin dragen op voorwaarde dat iedereen, t. t. z. de vier partijen den last ervan deelen, en de vlaamsche nationalisten, wien de eerste zetel al toegestaan is, den last van schepen van onderwijs zouden mogen hebben. Dit laatste is redelijk omdat, de heer Missiaen heeft het hier reeds zoo dikwijls gezegd, wij na de katholieken de sterkste groep zijn en dus redelijker wijze de keus mogen uitoefenen van hetgeen ons meest aanstaat en meest toekomt. De attributies van de schepenen kunnen vrij verdeeld worden en al is het de burgemeester die tot nu toe den last van het onderwijs in zijne bevoegdheid heeft, niets belet dat er aan onzen eisch voldoening gege ven worde. Dat kan veranderd worden, mits men wat goeden wil aan den dag le|t. Maar door onze toetreding verklaren wij vooraf niets af te doen van onze princiepen. Immers, alhoewel het algemeen plan der politiek maar moeilijk met onze beginselen overeenkomt en wij, anti belgisch gezinden, in het schepen college als tusschen twee stoelen in de asch zouden zitten, hebben wij na rijp overleg be vonden dat wij aan de verplichting van bestuurs lid in het f chepencollege kunnen voldoen zon der aan onze beginselen te kort te komen. In de gemeentelijke bereddering zouden de vlaam sche nationalisten een even loyale houding aannemen als hunne partijgenooten in den provincieraad van Oost Vlaanderen. Wij weten dat het schepencollege hier nog houdt van Belgischen tralala, maar dan ook hebben wij de vrijheid ons daarin afzijdig te houden. Wij zouden dus kunnen eer doen aan de ver plichtingen van het schepencollege, indien dit vierledig is. De onrust groeit in stad, en ik beaam volledig hetgeen deze week een vijan dig, plaatselijk weekblad, ik zeg vijandig aan de vlaamsche nationalisten, schreef, namelijk dat de tegenwoordige toestand volstrekt moet een einde nemen en dat men door de samen werking van alle partijen er moet toekomen een overeenkomst te vinden en de stad een gezonder bestuur te bezorgen. Dit werd met veel recht, met veel juistheid en ook met veel waardeering van onzentwege door een lokaal weekblad geschreven. Wij ook zijn van dit gedacht. De liberalen echter plegen vaandel- vlucht en zoeken hun verantwoordelijkheid te ontgaan met niet te komen en zich hier door een brielje te doen vervangen. Wij zien daar door dat ons vermoeden waarheid is. Het is bij gebrek aan openbaren moed, aan bestuurs- moed dat zij weigeren in het schepencollege te treden. Daarvan hebben wij thans het slaande bewijs als wij maar even nadenken hoe zij in den tegenwoordigen bangen toe stand, waarin de stad zich bevindt, zich zoeken achteruit te trekken. Hun briefje nu is de veroordeeling van hun eigen opvatting, ze willen de ruzie die hier thans bestaat in het schepencollege niet deelen, maar ze weten zeer goed dat er slechts een middel bestaat om die ruzie te doen ophouden, en 't is dat de vier partijen, de verschillige politieke stroomingen in het schepencollege vertegen woordigd zijn en de gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid ervan dragen, waardoor alle naijver, alle electorale speculeering uit de baan zou geruimd worden. Wat t:u gedaan, nu de liberalen duidelijk weigeren Ik weet het niet eri ben er dubbel mee verlegen. Ik zie geen uitkomst. Zullen de socialisten den moed hebben, want ik heet dat moed hebben, alleen het schepencollege te vormen met medewerking der oude dienstdoende schepe nen die blijven Dat is misschien een uit komst, maar dan nog bestaat er geen gemeen schappelijke verantwoordelijkheid en zal er, zooals nu, voort geploeterd worden als zulk onaangenaam en evenwichtloos schepen college tot stand moest komen. Al de kwalen die de huidige toestand zal veroorzaken zijn te wijten aan het gemis aan publieken moed bij de liberalen. Voor de laatste maal wil ik het hier onderlijnen, en het weze nu bepaald gezegd dat wij telkens zullen weigeren ons deel in de verantwoordelijkheid te nemen telkenmale dat de liberalen hunnen eigen plicht ontvluchten. Door hunne houding van vandaag zetten zij de kroon op hun hoofd van tekortkoming en gebrek aan moed op het oogenblik dat de stad in een kruisvuur is en meer dan ooit de medewerking van allen noodig heeft. M. Sobry. M. Missiaen, zijt gij bereid den eed af te leggen M. Missiaen. Logisch blijvende met ons zelf, is het mij vandaag nog niet mogelijk dit te doen. Het is sedert onze intrede in den gemeenteraad, dat wij voorgesteld hebben een vierledig schepencollege te maken, en wanneer het bleek dat dit door den onwil eener partij niet mogelijk was, dan kon er toch een verantwoordelijke meerderheid ge vonden worden. Hoe staan we nu Het voorstel werd klaar en duidelijk gedaan om een vierledig schepencollege te vormen, wan neer een der gekozenen weigerde dan een drieledig college met toevoeging van den zetel van derden schepen aan de sterkste groep.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2