"DE KEIZER", Statiestraat, Yper. BAISSE SENSIBLE Merkelijke AFSLAG Nous vendons nos produits au prix du jour sur tous nos VÊTEMENTS. Wij verkoopen onze producten aan den prijs van den dag op alle KLEEDINGSTUKKEN. M. Sobry. De Commissie van Openbaren Onderstand, ingaande op de gegronde opmer kingen der moeder-overste van het gesticht Nazareth,heeft onseen briefgeschreven waarbij zij de noodige bemachtiging vraagt om artikel en i3 en 16 van het reglement van inwendige orde voor dit gesticht te mogen wijzigen. Thans voorziet artikel i3 dat er 's morgens gebeld wordt om 7 uur voor het opstaan en dat de kostgangers die zulks begeeren tot 8 uur mogen te bed blijven. In artikel 16 wordt bepaald dat het eerste ontbijt 's morgens plaats heeft om 8 u. om 10 u. wordt er soep gegeven met boterhammen, om 12 u. noen maal, om 3 u. namiddag vesperij en om 6 u. avondmaal. Er wordt nu voorgesteld in arti kel i3 te vermelden dat de ouderlingen 's morgens te beginnen van 5 u. 3o mogen opstaan, en in artikel 16 dat het eerste ont bijt plaats heeft om 6 u. 3o voor diegenen die zulks begeeren, het tweede om 8 u. 3o, het noenmaal om 11 u. 3o, de namiddagboterham men om 3 u. en het avondmaal om 6 u. 3o en den Zondag binst den zomer om 7 u. 6. Openbare Onderstand Geneeskundige dienst der behoeftigen ten huize. M. Missiaen In princiep is er besloten geweest dat de Openbare Onderstand aan de Deuil en 12 heures Rouw in 12 uren dat er personen zijn in de Commissie van Openbaren Onderstand die, na nieuw onder zoek der kwestie, hunne opinie zullen wijzigen. M. Missiaen. Misschien bekomen we nog een meerderheid in den Openbaren Onder stand M. Sobry. De raad is geroepen de belan gen van den Openbaren Onderstand te behar tigen. Als er thans gelegenheid is een schoone verpachting te houden die veel geld kan op brengen en die de landbouwers van konijnen en woekerdieren moet verlossen, ben ik van oordeel dat wij de zienswijze van den Open baren Onderstand moeten volgen en er niet tegen mogen opkomen. Wanneer de meerder heid der landbouwers zelf verklaart de jacht niet te willen, moeten wij dan de Openbare Onderstand laten verpachten. Wij moeten zien dat de Commissie van Openbaren Onder stand de middelen heeftom aan haar verplich tingen te kunnen voldoen en we mogen hare inkomsten niet verminderen, zooniet zou de stad later kunnen verplicht wezen den Open baren Onderstand te helpen. M. Leuridan. Zulk winstbejag, zoowel van uwentwege als vanwege de Commissie van Openbaren Onderstand, is een jodentrek. (Gelach) M. Sobry. Ik ben van een ander gedacht. De verpachting van het jachtrecht is voor de Commissie een bron van inkomsten die we haar niet mogen ontnemen. M. Delahaye. Niets zegt ons dat, wan neer de jacht aan de landgebruikers zelf moest gegeven worden, dit niet evenveel zou op brengen als een openbare verpachting M. D'Huvettere. De heer voorzitter heeft ons lezing gegeven van de 22 artikels van het lastenkohier. Ik heb altijd hooren zeggen dat er 3l dagen zijn in de maand Mei, wij hebben dus nog tijd genoeg om dit te onderzoeken. Ik steun de gedachten van de heeren Lemahieu en Leuridan, ten andere wij zijn niet ge roepen een stemming uit te brengen en moeten alleen maar ons advies geven. De heer Missiaen zegt dat hij slechts een minder heid uitmaakt in den Openbaren Onderstand, ik hoop dat er weldra een meerderheid zal ge vonden worden. Het argument, door denheer Burgemeester aangehaald, is niet toepasselijk op Yper. Moest de Openbare Onderstand in een moeilijken geldtoestand zijn, dan zou ik kunnen aanvaarden dat alle middelen gebruikt worden om geld te slaan, maar nu niet. Er is een uitzondering voor Yper. de Commissie van Openbaren Onderstand kan wel voort doen zonder de verpachting van het jachtrecht. Zij is rijk genoeg om dejacht tegeven aaniederen pachter die wil jagen. Doch dejacht kan alleen in groote loten verdeeld worden om ze te doen bewaken, daar dejacht een zekere belangrijk hïid eischt om toe te laten iemand mot het bewaken ervan te gelasten. Ik zou dus voor stellen dat wij alleen maar ons advies zouden uitbrengen over het gevraagd uitstel en de zaak naar den Openbaren Onderstand terug zenden. M. Lemahieu. Ik vraag de stemming over mijn voorstel. M. Leuridan. Hetgeen de Heer D'Huvet tere daar laatst zegde is niet juist, immers de kleine perceeltjes zullen veel beter en veel gemakkelijker kunnen bewaakt worden tegen pensejagers of andere dan de groote jachten. Verscheidene raadsleden bevestigen deze zienswijze. De heer voorzitter legt hierop het voorstel van den heer Lemahieu ter stemming. De terugzending van het lastenkohier wordt met eenparige stemmen besloten. Alleen de heer Sobry onthoudt zich. 5. Openbare Onderstand Gesticht Naza reth Reglement van inwendige orde Verandering. M. D'Huvettere. Die bepaling van het bellen verdwijnt bijgevolg, want het is nutte loos de rust te storen van .dezen die langer begeeren te slapen. Deze voorgestelde wijzigingen worden aan genomen. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich. M. Sobry. De Commisie van Openbaren Onderstand vraagt ons advies overeen beraad slaging die zij genomen heeft in zake den geneeskundigen dienst der behoeftigen ten huize, en gelet op de overtollige misbruiken die daarin bestaan. Er zijn personen die 's morgens een geneesheer raadplegen, en zoo deze hun niet aanstonds voldoening geeft, 's namiddags reeds bij een anderen genees heer te rade gaan. Veel families zijn ook niet voorzienig en willen zich niet bij een mutuali teit laten inschrijven omdat zij daar een weke- lijksche bijdrage moeten storten en voor iede re geneeskundige lusschenkomst de toelating van het bestuur moeten vragen, terwijl zij nu alles kosteloos kunnen krijgen van den Open baten Onderstand. Om al die redenen stelt de Commisie thans voor twee frank te doen betalen voor ieder bezoek of raadpleging van den geneesheer. De geneesmiddelen zullen voorts kosteloos afgeleverd worden in de apothekerij van het gasthuis. M. Delahaye In die beraadslaging staat ook dat zij wekelijks de 3/4 betaalt der bij dragen van de bij een mutualiteit aangesloten behoeftigen, ik verhoop dan ook dat dit jaar door de Commissie vat'. Openbaren Onder stand de toelage aan de mutualiteiten zal gestemd en uitbetaald worden. mutualiteiten dezelfde toelage als de stad 2al betalen, onafgezien van het storten dezer 3/4. Bij stemming wordt dit voorstel goedge keurd. De heer Missiaen alleen onthoudt zich. 7. Openbare Onderstand Aankoop van 88 a. 80 ca. weide. Den 3 Februari ig3i werd door de besten dige afvaardiging een beraadslaging der Com missie van Openbaren Onderstand goedge keurd waarbij de aankoop beslist werd van 88 a. 80 ca. weide, gelegen te Waasten dicht bij een hofstede aan gezegde Commissie reeds toebehoorende. Dit perceel weide was ge schat op 3o.ooo fr. De verkooping heeft plaats gehad den 24 Februari 11. en de Com missie heeft deze weide aangekocht mits de principale koopsom van 21.600 fr., of 25.65o frank met de kosten, 't zij dus nog merkelijk minder dan hetgeen de schatting bedroeg. Al de tegenwoordige raadsleden stemmen ja, buiten den heer Missiaen die zijn plaats had verlaten om met den heer Delahaye een praatje te slaan en vergat te zeggen welke houding hij in Ueze stemming aannam. De heer Soete was voor eenigen tijd wat gezonde buitenlucht gaan inademen. 8. Kerkfabriek van St-Maartens Reke ning over het dienstjaar ig3o. Deze rekening, sluitende met een overschot van ongeveer 563 5oo fr., wordt goedgekeurd. De heeren Missiaen en Coutelle onthouden zich. 9 Kerkfabriek van St-Pieters a) Reke ning over het dienstjaar iq3o b) Begrooting voor iq3i. De rekening sluit met een overschot van 5o8 fr. 57 en de begrooting is in evenwicht.. Beide worden bij afzonderlijke stemming goedgekeurd. De heeren Missiaen en Coutelle onthouden zich telkens. 10. Dienst voor het lijkenvervoer Lasten kohier Wijziging. M. Sobry. Daar de huidige aanneming voor het lijkenvervoer met 1 Juli a. s een einde neemt, denken wij dat het beter zal zijn voor de nieuwe aanbesteding den duur ervan op drie jaar te bepalen. Thans is deze aan- nemit.g slechts voor een jaar. De aanbesteder moet, om zijn kosten te kunnen dekken, daar voor den dienst gedurende een zeker getal jaren verzekeren. Ik denk ook dat wij wel zouden doen, naar het voorbeeld van hetgeen elders gedaan wordt, in het lastenkohier te schrijven dat het lijkenvervoer ook zal mogen geschieden bij middel van auto's te leveren door de liefhebbers. Nu is het voorzien dat dit vervoer alleen met paarden mag gedaan worden. M. Lemahieu. Het is op mijn aandringen dat het college voorstelt de aanbesteding over drie jaar te doen loopen in plaats v*n voor een jaar. De huurhouder kan slechts voor een jaar geen gelijke paarden noch harnassuringen aankoopen, zooals dit voor de groote diensten in het lastenkohier voor zien is. Voor wat betreft een auto-corbillard, heb ik inlichtingen genomen. Nu zijn de lijk wagens aan de stad die auto's moeten min stens 5o.ooo fr. kosten en ik denk niet dat een uitbater den onkost zal willen doen van twee of drie zulke auto's te koopen. De stad zal het ook niet doen, en ik meen dus dat wij met deze bepaling in het lastenkohier geen uitslag zullen bekomen. I

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 4