De heer Soete heeft, binst dat de heer Temahieu aan het woord was, zijne plaats hernomen. M. Leuridan Ik voel niets voor die toe voeging. Het blijkt dat er hier te Yper niemand nzinnens zal zijn autolijkwagens te koopen, en dit zou voor gevolg kunnen hebben dat er vreemdelingen opduiken. Dit ware niet wen- -schelijk, het werk van Yper moet zooveel mogelijk binnen Yper's muren blijven. Het ware goed mogelijk dat iemand, die voor dergelijken dienst met autolijkwagens elders reeds ingericht is, zou komen om hier insge lijks den dienst te verzekeren. M. Lemahieu. Het lastenkohier voorziet dat de aanbesteding uitsluitend aan de Yper- lingen voorbehouden is. M. Missiaen. De Ypersche aanbesteder kan zich met anderen verstaan en mogelijks het materiaal huren. M. Sobry. Er is dus mogelijkheid dat deze bepaling een uitslag zou kunnen hebben en daarom ware het goed ze in het lasten- koh'ier te vermelden. M. Leuridan. Ik stem ermede in, gezien de aanbesteding voor de Yperlingen is. M. Sobry. De raad moet deze wijzigin gen goedkeuren. De stad heeft de gelegenheid een occasie lijkwagen te koopen, het ware dus best daarvoor nog wat te wachten. M. Lemahieu. Wat zullen wij dan doen met de lijkkoetsen M. Leuridan. In het museum plaatsen. M. Missiaen. Men zal ze moeten schoren, anders zouden zij nog wel kunnen uiteen vallen M. Sobry. Is de raad van gedacht den duur op driejaar te brengen in plaats van een jaar, en te vermelden dat het vervoer ook per autolijkkoets mag gedaan worden Al de raadsleden stemmen ja. 11. Vaart Yper-Yzer Kaaimuur Nieuw ontwerp. M. Sobry. De heer Verstraete, hoofd ingenieur van Bruggen en Wegen, heeft ons een brief geschreven waarin hij zegt dat men bemerkt heeft dat de grond, die onlangs aan de kaai te Yper werd, blootgemaakt, van een .gansch anderen aard is dan verwacht werd, en dat de proefnemingen, die gedaan werden, bewezen hebben dat de kaaimuren maar moei lijk op zulke vesting zouden stand houden. Daarom moest een nieuw ontwerp van anderen kaaimuur opgemaakt worden. Dit -werd reeds goedgekeurd door den minister van Openbare Werken die daarvoor dezelfde toelage van vroeger zal verleenen. De uit gaven volgens het nieuw ontwerp zullen eerder minder zijn dan vroeger. De kaaimuur zal in beton gemaakt worden, en de steunpalen moeten wat langer zijn dan voorzien. Volgens schatting zal dit een mindere uitgaaf van 23-nofr. 16 voor gevolg hebben. De heer Hoofdingenieur vraagt thans dat wij onze instemming met deze wijziging zouden betui gen. Voor wat mij betreft, ik zie daar geen bezwaar tegen. M. Leuridan. Aangezien het nieuw ont werp minder kost dan het vorige, is het mis schien om die reden dat de heer Vermeulen in zijn brief zegt dat de punten der dagorde maar van minder belang zijn De voorgestelde wijziging wordt hierop goedgekeurd. Alleen de heeren Missiaen en Coutelle onthouden zich. 12. Zwemkom Buffet Verpachting Proces verbaal. M. Sobry. Voor de openbare verpachting van het buffet in de zwemkom, die den 6 Mei 11. plaats had, zijn er geen aanbiedingen inge komen. Ik moet echter doen opmerken dat wij sedertdien twee aanboden ontvangen heb ben. Het is nu den i5 dezer maand dat de zwemkom opengaat en dat ook het buffet zou moeten open gehouden worden. Daarom denk ik dat wij wel zouden doen vandaag bij hoog dringendheid over de gedane aanbiedingen te beslissen. MM. D'Huvettere en Soete. Dit zou best in de geheime zitting besproken worden. M. Vandamme. In het lastenkohier is het niet voorzien dat de reddingsdienst zal ver zekerd worden. Verleden jaar was er daar voor door de stad een werkman aangesteld. Zal de huurder van het buffet nu ook daarmee belast worden Verscheidene raadsleden antwoorden hierop ontkennend. M. Lemahieu. Niets belet de aanbiedin gen hier te bespreken vermits de namen der inschrijvers verzwegen worden. M. Sobry. Er is een aanbod gedaan ge weest van 200 fr. en een van 25o fr. M. Leuridan. Tijdens elke.aanbesteding wordt de volledige lijst der inschrijvers, met hun naam en toenaam, afgelezen. Nu bestaat er misschien een reden die namen te verzwij gen. ik weet niet of er iets op te zeggen valt, maar het ware toch eenvoudig de namen af te lezen en desgevallend het hoogste aanbod goed te keuren. M. Sobry. Gewoonlijk tijdens een open bare verpachting zijn de namen,in het proces verbaal vermeld,reeds gekend. Hier is dit niet het geval. Het proces-verbaal der gedane verpachting zegt dat er geen inschrijvingen waren. Maar sedertdien zijn er twee brieven ingekomen en het is nu de kwestie te weten of de raad bereid is over die aanbod-.n te be slissen. M. D'Huvettere. Daar er kwestie is. van personen, denk ik dat het voor de zedelijkheid beter ware dit in geheime zitting te bespreken. M. Lemahieu. Ware het niet beter die zaak over te laten aan het dienstdoende sche pencollege en het te bemachtigen zelf een beslissing te nemen, die dan aan den raad zou onderworpen worden Intusschentijd kan men de zaak nog eens onderzoeken en kunnen er misschien nog andere aanboden gedaan worden. M. Sobry. In het lastenkohier is er voor zien dat de buffethouder gelast is met het afleveren der ingar^gskaarten. - M. Lemahieu. Ik denk dat er in deze eerste dagen nog maar weinig zwemmers zullen zijn en voor die enkele dagen dat het langer duren zou, kan er altijd zooals vroeger een werkman van de stad daarmee belast worden. Wil de raad dit nu liever na de zit ting met gesloten deuren bespreken, mij is het ook goed- M. Sobry. Het ware best dat de per sonen die ons een aanbod gedaan hebben zoo rap mogelijk bescheid kregen. M. Vandamme. Verleden jaar was de persoon, die de kaartjes gaf, terzelfdertijd ook met den reddingsdienst belast. Nu is het de buffethouder die de ingangskaarten moet geven en daarbij zult gij dan toch nog een werkman moeten hebben. Wanneer io °/o der ontvangsten aan den buflethouder afgestaan worden, was het uw inzicht dan niet daar profijt uit te trekken Thans zal dit niet het geval zijn, vermits gij daar toch een man moet aanstellen en ge daarboven nog io der ontvangsten zult kwijt zijn. M. Sobry. Het lastenkohier, dat door den raad werd goedgekeurd, voorziet niet dat de buffethouder eveneens met den reddings dienst belast is. M. D'Huvettere. Verleden jaar werd er daarvoor een persoon aangesteld onder de zedelijke verantwoordelijkheid van de stad. Zult gij dat nu toevertrouwen aan een bejaard mensch of misschien aan een vrouwspersoon die zich zelf maar moeilijk zou kunnen verhel pen Ik denk dat die zaak gansch onafhanke lijk moet zijn. M. Leuridan. Ten andere zijn bezigheid aan het buffet zou den huurder ervan beletten een waakzaam oog uit te oefenen. De raad besluit hierop met eenparige stem men de verdere bespreking van dit punt naar de geheime zitting te verzenden. i3. Mededeelingen. MSobry. Er zijn geen mededeelingen in den bundel. -99 5 M. Capoen. Ik zou willen vragen dat ervoor gezorgd worde een rapperen afvoer aan het water der Bellewaerdebeek te geven. Wij hebben daar overlaatst triestige dingen gezien. De monding dezer beek zou dienen verbeterd te worden, ook de duiker aan de Potyze zou moeten verbeterd worden bijvoor beeld door het leggen van buizen ernevens. Dit is een kleinen onkost die de menschen van langs die kanten veel schade zou ont sparen. M. Sobry. De heer Capoen weet dat er onderhandelingen in gang zijn nopens de Bellewaerdebeek van aan de Pilckembrug tot aan de vaart. Thans is de uitkomst daar van nog niet vastgesteld, maar ik hoop dat dit heel in 't kort zal zijn. M. Lemahieu. Ik deel ten volle de ziens* wijze van den Heer Capoen, doch de oorzaak van die overstrooming is niet te zoeken in den duiker aan de Potijze. Deze duiker is groot genoeg, maar het is omdat de Bellewaerd- beek niet lost waar ze natuurlijker wijze zou moeten lossen. Indien er geen barrage in de beek ware, zou zij nooit overloopen. Dit is het gevolg van een onverschil tusschen twee eige naars. Het is nu 28 jaar dat ik in den gemeen teraad zetel en 't is 28 jaar dat ik weet dat dit geschil duurt. De eene eigenaar beweert dat de beek alhier moet loopen, de andere daar entegen zegt dat het aldaar is. Ik denk dat binnen kort een radicale beslissing der perma nente deputatie een einde zal weten te stellen aan de koppigheid van twee eigenaars, waar door er toeveel landen en huizen omtrent zes» maal in een winter overstroomd worden. M. Vandamme. Dagteekent dit nog niet van indejaren 1815, ten tijde der Hollanders? M. Lemahieu. 't Is mogelijk, maar'k heb er geen onthouden van. (Gelach) M. Vandamme Ik wensch te weten welk gevolg er gegeven werd aan de vraag der be woners van de oude Veurnestraat betreffende het plaatsen der electrieke leiding. Werd die vraag nu reeds onderzocht Dit is de derde maal dat ik hier zulks vraag. M. Lemahieu. De heer Vandamme moet voldoening hebben. M. Vandamme. Neen, 't is ik niet maar de bewoners der Oude Veurnestraat die vol doening moeten bekomen. M.Lemahieu. Wij zullen u toch antwoorden opdat gij dit aan die menschen zoudt kunnen overmaken. Door de koppigheid der electri- citeitsmaatschappij moeten de menschen daar zelf het plaatsen eener transformatiekabien en der leiding betalen, omdat ze buiten den kring wonen die in het lastenkohier voorzien is, juist zooals den Verloren Hoek, de Potijze, de Rijselpoort, 't Wieltje, enz. Maar het zon derlingste van al is dat eenige dagen geleden de maatschappij in de Groenestraat, op het grondgebied Yper, zeven of acht staken ge plant heeft om de gemeente St-Jan van electri- citeit te gerieven, terwijl ze weigert electrici- teit te leveren op de Potijze of dit voor de stad Yper te doen. Ze moet zelfs niet meer vragen om haar staken op het grondgebied der stad te zetten M. Missiaen. Zij heeft ook zonder vragen de pacht harer compteurs verdubbeld, en nochtans volgens het lastenkohier heeft zij dat recht niet. M. Delahaye. In de Grachtstraat zijn er daar twee garagen en de menschen moeten daar 's avonds werken met petroleumlampen. Niets is gevaarlijker gezien er daar eveneens honderde en honderde liters essence zijn. Het is reeds sedert 5 of 6 jaar dat er gevraagd werd de electriciteit daar te willen plaatsen. Het is toch niet redelijk dat daaraan geen gevolg gegeven wordt. M. Lemahieu. Het is door de koppigheid of hardnekkigheid der maatschappij dat wij hier van haar niets kunnen bekomen. De openbare zitting wordt hierop te 18 u. 3o opgeheven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5