HET YPERSCHE- LA RÉGION D Wekelijksch Overzicht 12e Jaargang, Nr 6 A 6 Mei 1931 12' Xnnée, N° 6 A S Mai 1931 Bijvoegsel Supplément De gebeurtenissen in Spar je hebben schielijk eene andere wending genomen Er heerscht thans eene geweldige beroering. Het mocht iedereen wel zonderling voorkomen dat in een land waar het zuiderbloed met ge weld aan 't bruisen ging, in zoo menig op stootje dat dreigde tot bloedige revolutie over te slaan, alles zoo kalm van stapel liep om de Republiek uit te roepen, den koning te verdrij ven en de Regeering te vervangen Er valt nochtans niet te betwijfelen dat twee soorten menschen daarmee niet konden tevreden zijn: vooreerst de communisten, die zulke gelegen heden doorgaans niet laten voorbijgaan zonder er hun hevig woord in te zeggen ten tweede het schuim der bevolking en 't samen raapsel der gebrandmerkte vreemdelingen die door alle waters willen zwemmen vooral als er stoffelijk en straffeloos voordeel uit te rapen is. Een eenvoudige vergadering van konings gezinden en een paar kreten van leve de koning stak het vuur in den stapel en, 't scheen wel een voorbereid plan, op verschil- lige plaatsen van het land, ontstonden er schermutselingen, werden kloosters, kerken, bisschoppelijke paleizen in brand gestoken. Doch dadelijk heeft de regeering ingegrepen en 't fijnste dezer geschiedenis is, dat de Re publiek, ontstaan uit mistevredenheid over de al te strenge maatregelen der Dictatuur, nu zelf beslissingen genomen heeft die nog veel strenger zijn schorsen van dagbladen, 't sluiten der Beurs, verbod der vergaderingen, aanhoudingen langs alle zijden. En zoo zullen de nieuwe republikeinen moeten bekennen dat zij het erge kwaad de deur uit joegen om nog een erger binnen te laten. België betreurt heden een zijner meest ge vierde kinderen den machtigen kunstenaar E. Ysaije. Het bewonderenswaardig muziek talent van dezen meester werd niet alleen in België gewaardeerd, maar alle beschaafde landen staarden met bewondering naar zijne fijne of machtige voortbrengselen.de beroemd ste orkesten namen of wenschten hem als leider en zijn roem deed zijn naam en dien van zijn land over al de werelddeelen zweven. In Duitschland heeft de kanselier Brüning eene merkweerdige rede gehouden, die aan toont dat hij de man is die klaar ziet niet al leen in den algemeenen politieken toestand, maar inzonderheid indezen van zijn eigenland. Hij heeft weliswaar de duitsche eigenliefde gestreeld en over 't algemeen de duitsche ge moederen bevredigd met zijn volk af te schil deren als het slachtoffer van den vrede, door de gedurige opofferingen die het moet brengen en die hun zoo buitengewoon zwaar vallen. Maar onmiddellijk daarop valt hij aaan 1° op internationaal gebied laakt de kanselier het geweldig bazuingeblaas van sommige partijen en verwijt aan de uiterste partijen de alge- meene meening van 't buitenland te hehben zenuwachtig gemaakt 2° hij wijst erop dat het duitsche volk zich niet moet laten verblinden door sommige begoochelingen daarom moet er eerst orde heerschen in 't binnenland om te kunnen optreden met buitenlandsche eischen. Hij besluit met te zeggen dat alle volkeren, en Duitschland inzonderheid, moe ten beginnen met vertrouwen te wekken in plaats van wantrouwen te zaaien. Frankrijk komt zijn nieuwen Voorzitter te kiezen. Alhoewel men dacht dat de Heer Briand veel kans had om deze eereplaats te bekleeden, bleek reeds bij de eerste beurt dat dit niet lukken zou. Ook trok de heer Briand daarop dadelijk zijne kandidatuur in. En zoo bleef de kans gunstig aan den heer Doumer die verkozen werd met 504 stemmen tegen 334 aan den tweeden mededinger, heer Marraud, die optrad in de plaats van M. Briand, die bij de eerste beurt 401 stemmen had tegen 442 aan M. Doumer op een totaal van 8g3 stem men. De heer Doumer is een self-made man, die zich met ongetemde wilskracht en klaar vernuft wist op te werken van eenvoudigen werkman-leerjongen tot de lastigste en thans tot de eérvolste plaats der Republiek. RIK. Visiteurs Anglais Le samedi, 3o mai courant, la ville d'Ypres recevra vers midi la visite d'un groupe d'envi- ron 25o anglais, venant d'Oldham, prés de Manchester. Ilsrepartiront le soir pour repren- dre a Dunkerque le bateau de nuit se rendant a Tilbury. De Politieke toestand te Yper Ik heb goed uw artikel De Politieke toe stand te Yper gelezen en ik veroorlof mij de opmerking te maken dat gij, in deze omstan digheid, uwe onpartijdigheid misschien wat te verre gedreven hebt. Gij die zóó nauwkeurig de verslagen van den gemeenteraad wêergeeft, weet beter dan wie ook wie er in onzen gemeenteraad maar zoekt naar krakeel, naar twist, naar laster, naar verwijt en wie er van een anderen kant dit krakeel, dien twist, dien laster, die ver wijten te verdragen heeft. Uren op uren arme zeeveringen, uren op uren twisten, zittingen op zittingen waar kost baren tijd verloren gaat, ons stadhuis ligt lam getwist en gekrakeeld En Yper, als een schip zonder roer, drijft verloren... Waar heeft onze dierbare stad dat toch ver diend? Heeft zij nog niet genoeg verduurd of mogen wij hopen dat het de laatste phasis is van hare marteling Na den oorlog hadden wij gedurende zes jaren een ander bestuur en uwe verslagen waren uiterst kort. Maar ieder woord van de raadsleden had zijne beteekenis en was een daad van werkzaamheid. Het was een gemeen teraad van mannen met ondervinding, van werkers. Men hoorde niet gedurig spreken van schulden of belastingen... en dagelijks zag men het mirakel van den heropbouw van Yper vorderen. Maar een zóó stille, werkzame raad viel in den smaak van zekere Yperlingen niet, en met de kiezing schonken zij er ons een naar hunne goesting. Gij spreekt van drama 1 Voor alle klaarziende Yperlingen begon dit drama bij het vernemen der uitslagen dezer kiezing. En vooral voor die Yperlingen die van 1918 gewerkt en geslaafd hebben om de stad Yper uit hare puinen te doen oprijzen en wiens hart thans bloedt bij het zicht der stadhuistooneelen. Zeg mij, Heer Uitgever, gij die altijd het orgaan der geteisterden waart en die het in uwe verslagen kunt terugvinden, zeg mij wie er onder die krakeelmakers aan deze herwórding deel genomen heeft en in staat is te gevoelen zooals die gezegde Yper lingen. Gij zegt dat deze die ons dien raad schon ken in den beginne een pleizier hadden de vergaderzaal binnen te treden om het tooneel te aanschouwen dat zij als een blijspel aan zagen, maar dat zij thans al het erge van het drama beginnen te beseffen. Zooveel te beter voor hen, zooveel te beter voor Yper Misschien maken zij weldra hun «mea culpa» en schenken zij ons, toekomende jaar, een raad zooals vroeger, die Yper besturen kan. En om van den tegenwoordigen toestand te spreken, het uur is geslegen waarop deze die alles omver en er over wilden, hunne handen aan het werk moeten slaan. Het stadsbestuur ligt omver, de deur is openge schoten en zij die nu hun doel bereikt hebben, moeten toonen dat zij gevolg hebben in hunne daden zij moeten er nu over. De tijd der woordenkramerij is voorbij, Yper staat nu te wachten op hunne daden. Maar, men ziet ze aarzelen. Anderen zou den hen tot ladder moeten dienen. Het woord verantwoordelijkheid komt hen gedurig op de lippen. Het heeft den aard als zou dit woord hen kwellen. GevoeleD zij misschien het vonnis dat zich reeds in de openbare meening vormt... Laat ons hopen dat de tegenwoordige om standigheden voor Yper heilzaam zullen werken en tot opklaring van den toestand dienen. Ik durf verhopen, Heer Uitgever, dat gij aan mijn schrijven een verdiende plaats in uw geëerd blad zult geven. Beleefde groeten. (get.) H. Vermeulen. ZONDAGRUST - REPOS DOMINICAL De Apotheek van I La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place Vrouw Georges HOLLEVOET Vrouw Clemence GRISON t ZIELMISSEN is ALLEEN OPEN op Zondag 17 Mei reste seule ouverte le Dimanche 17 Mai Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 Mei, om 7 1/2 u., in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Jules PYCK Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 Mei, om 8 1/2 u., in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Alois COLLET Vrienden en kennissen wordèn uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 Mei, om 8 1/2 u., in St- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Désiré PLOWIJ van wegens de familie Camille LEMAHIEU - PLOWIJ. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 Mei, óm 8 Hz u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Jules PROVOOST echtg. van Vrouw Flavie GHESQUIÈRË. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 24 Mei, om 11 1/2 u. in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Charles TEMPERMAN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 25 Mei (2" Sinxendag) om 9 u., in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Désiré MONNET echtg. van Vrouw Maria CATTEEUW. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 31 Mei, om g uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis der overleden ouders en familieleden van Heer en Vrouw Em. TITECA-GOUWY Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 31 Mei, om 11 1/2 u., in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Leopold HUYGEBAERT-VERHAEGHE Gevolg aan het artikel dat verleden week, onder deze hoofding, in ons blad verscheen, hebben wij het volgend schrijven ontvangen Geachte Heer Uitgever, Heer Georges HoIIeroet en kinders Raymond en Georgette Heer Jules Coache-Riquière De familiën Coache, Riquière, Hollevoet en Van Eygen, melden met droefheid het afsterven van Geboren Eugenie COACHE hunne teerbeminde ecbtgenoote, meeder, dochter en bloed verwante. geboren te Vlamertinghe, den 29 December 1892, en godvruchtig overleden te Yper, den 11 Mei 1931. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Capronstraat. Heer en Vrouw Jules Deceuninck-Gesquière en kinders Vrouw Weduwe Maurice Dewancker-Gesquière en kinders; Heer Maurice Devers-Gesquière en dochter Heer en Vrouw Charles Gesquière-Outtier en kinders, melden met droefheid het afsterven van hunne teerbeminde moeder, schoonmoeder en grootmoeder Weduwe van Heer Henri GESQUIÈRE geboren te Yper, den 15 Juni 1864, en er godvruchtig over leden, den 14 Mei 1931, versterkt door de Gerechten onzer Moeder de Heilige Kerk. De Begrafenis zal plaats hebben op MAANDAG 18 MEI 1931, om 9 1/2 uur, in St-Jacobskerk. Vergadering aan de Kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9