"DE KEIZER", Statiestraat, Yper. BAISSE SENSIBLE Merkelijke AFSLAG Gemeenteraad van Yper Sinxen te Yper - HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK Grondpandobligatiëa 4,75 °/0 netto Nous vendons nos produits au prix du jour sur tous nos VÊTEMENTS. Wij verkoopen onze producten aan den prijs van den dag op alle KLEEDINGSTUKKEN. Zitting ran Maandag I Juni 1931, om 17 uur 6. Openbare Onderstand Begrooting voor jg3l Wijziging. Bericht 19, Arenbergstraat, Antwerpen KASBONS met pr©m!e voor hoog stens 5 jaar 3,75 netto. KASBONS, terugbetaalbaar na 6 maand, netto. Over de Ouderdomspensioenen Deull en 12 heures Rouw In 12 uren Deze van den Haag in 1912 was reeds een stap achteruit door den wil van Engeland beperkte men zich tot de gedeeltelijke afschaf fing volgens de noodwendigheden van ieder land. In 1921 wettigde men het gebruik van opium en beperkte men de voortbrengst van opium tot medische en wetenschappelijke doeleinden. In 1922 verklaarde fransche minister Bour geois dat de algeheele afschaffing een onmo gelijke zaak was. China en Japan waren ontstemd en de V.S. verontwaardigd inderdaad, opium en cocaïne vervingen op groote schaal den verboden alkohol, en de opium misdaden bereikten het schrikbarend cijfer van één miljoen. Men begrijpt waarom Holland het gebruik deelt. Op Java in 1914-16 was de opbrengst van den verkoop 42 °/o van de Staatsinkom sten. 't zy .28.814.637 gulden. Men begrijpt de houding van Engeland in die zaak. Engelsch Indié bracht in 1920 42 ton op tegen 800.000 fr. de ton in 1924 32 ton tegen 1.200.000 fr. Men begrijpt de houding van Frankrijk. In Siam telt men 946 herkende opiummagazijnen en rond de 3ooo rookerijen. Wat brtngen die in de koloniale kist Singapore trekt de helft zijner inkomsten uit den tol betaald door de opiumuitbating. Daar hebt gij 't schandaal. Die landen ver bieden op eigen grond het gebruik der ver- doovingsmiddelen en hun fabrieken werpen ze op Indië, China en andere Oostersche landen. De hoeveelheid vervaardigde verdoovings middelen overtreft veruit de medische nood wendigheden. Frankrijk alleen bewerkte er in 1926 tot 2000 kgr. Egypte met 14 miljoen inwoners telt 5oo.ooo vergiftnemers. Vandaar den geweldigen sluikhandel. Moge ig3i het einde zijn van die plaag, zoo onteerend, zoo vruchtbaar in misdaden, 't Geld dat de Westersche landen trekken uit de uitbating is bloedgeld. DAGORDE 1. Proces verbaal der zitting van 18" Met iq3i. 2. Verkiezing en eedaflegging van twee schepenen. 3. Stadseigendommen Verpachting van een eiland. 4. Stedelijk kerkhojGrondvergunningen. 5. Dienst van 't lijkenvervoer Aanbe steding Proces verbaal. 7. Vaart Yper-Yzer Kaaimuur Bij komende uitgaaf. 8. Bellewaertbeek Ontwerp van verbe tering. 9. Aangenomene bewaarscholen Voor ziene toelage voorschoolbehoeften Verhooging. 10. Mededeelingen. Plaats van onderwijzeres open in de stads- bewaarschool (St. Janstraat), Yper. Wette lijke Wedde Aanvragen bij 't Stadsbestuur vóór 7 Juni. De feestdagen van Sinxen hebben een vloed van vreemde bezoekers naar onze stad gebracht en gedurende die twee dagen heersch- te er een buitengewoon levendige drukte in al de straten. Onder de merkwaardigste groepen die hier toekwamen dienen vermeld de 25o Duitsche bedevaarders die hier den Zondag morgen, per specialen trein uit Herbestal, toekwamen en 's voormiddags in een vijftal groote auto cars het voormalig front van Yper en de duitsche kerkhoven in 't omliggende bezoch ten. De speciale trein vervoerde een 5oo tal bedevaarders, doch de helft ervan was reeds te Oostende uitgestapt. Zooals vroeger werd aangekondigd moest deze bedevaart een twee tot drie duizend man sterk zijn, doch de duitsche regeering verzette er zich tegen dat zulke groote bedevaarten ingericht werden en het is op haar aandringen dat de duizenden en duizenden duitschers, die zich lieten inschrijven om het front van Yper té komen bezoeken, in kleine groepen verdeeld werden die later beurtelings hier zullen toe komen. Deze 25o eerste duitsche bedevaarders zijn denzelfden avond terug per specialen trein vertrokken. Een ander speciale trein, vertrokken uit Marchienne au-Pont, bracht ons hier den zelfden dag ongeveer 25o oud leerlingen van Monceau-sur-Sambre, die gansch den dag in onze stad doorbrachten en de bijzonderste merkwaardigheden ervan bezochten. Dan hadden wij nog het bezoek van een talrijke engelsche afvaardiging met brigadier generaal Kennedy aan het hoofd, en van een groep van 110 soldaten in actieven dienst van het 2iate regiment van Londen, First Surrey Rifles, die de inhuldiging kwamen opluisteren in den Anglikaanschen tempel S4 George van een gedenkplaat ter nagedachtenis der gesneu velden van dit regiment. Een andere engelsche afvaardiging van het Koninginneregiment, ne bataljon van Lam beth, heeft onder het geleide van kolonel Bell, die dit régiment binst den oorlog aanvoerde, per autocar een bezoek gebracht naar de fran sche slagvelden, naar Rijsel en Armentiers, naar den Kemmelberg en het S4 Elooi's kerk hof te Voormezeele, naar Kortrijk en Meenen, en heeft hier te Yper onder het gedenkteeken der Meenenpoort een kroon neergelegd. Den Maandag morgen kwamen hier, bene vens duizenden anderen die 's namiddags naar den Kemmelberg trokken, 80 fransche oud strijders toe van Fourmies, canton van La Bassée, Fransch Noorden. Deze oudstrijders hadden de reis gemaakt bij middel van acht tien auto's en zijn 's namiddags insgelijks den Kemmelberg en den franschen ossuaire gaan bezoeken. 's Namiddags werd onze stad vereerd met het bezoek van tien engelsche volksvertegen woordigers, van generaal Harington, van major Fraser, krijgsgeattacheerde bij het Britsche gezantschap te Brussel, van luite nant-kolonel Higginson, enz., die den Dins dag door den Heer Burgemeester Sobry op het stadhuis ontvangen werden en, na een prachtigen bloemtuil aan den voet van het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden neer gelegd te hebben, overgingen tot de onthul ling der mooie gedenkplaat die in S4 Maartens kathedraal is aangebracht ter verheerlijking van al de Britsche gesneuvelden. Déze hooge bezoekers woonden den Maan dag avond, benevens honderden andere aan wezigen, de indrukwekkende plechtigheid van de Last Post bij onder de Meenenpoort. Zij gaven er hunne innige voldoening over te kennen en wenschtenden Heer Vandenbraam- bussche, politiecommissaris, hartelijk geluk voor het mooi initiatief dat hij met het inrich ten dezer dagelijksche hulde genomen had. :-= N. M. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120.000.000, Stelt verkrijgbaar voor 5 of iojaar. -Zesmaandelijksche coupons. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer ROBERT SOUBRY, Wisselagent Dixmudestraat, YPER. Vraag van den heer senator graaf de la Barre d'Erquelinnes, 5 Mei Ik meen niet dat in zaké stortingen voor het ouderdomspensioen een overeenkomst is getroffen tusschen de Fransche en de Bel gische regeering tot regeling van de eventueele rechten op pensioen van de Belgen die in Frankrijk en van de Franschen die in België verblijven. Moet men, in afwachting van dergelijke regeling tusschen de beide landen, de Fran schen die in België verblijven aanzetten de stortingen te doen Zullen zij de toelagen van den Staat genieten Indien voor hen deze stortingen niet ver plicht zijn hebben zij er dan belang bij -ze toch te doen met het oog op een overeen komst die zou getroffen worden tusschen beide regeeringen Het zou mij aangenaam zijn van den minister eenige toelichtingen over deze kwesties te ontvangen. Antwoord van den heer Minister Zooals ik er het geachte lid over inlichtte door mijn antwoord op de vraag nr 12 die hij mij onlangs stelde, worden de uitvoeringsmaat regelen van de overeenkomst tot wederkeerig- heid tusschen België en Frankrijk gesloten, thans opgemaakt. Nochtans staat het van nu af vast dat, om te kunnen aanspraak maken op de voordeelen aan de Belgen toegekend, te weten de Staatsbijdrage in de samenstel ling van de rente, den ouderdomsrentebijslag, de weduwerente en de toekenning aan de weezen, de Franschen, welke in België ver-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2