RPIdjaniïa Jaarlijksch Gongras tan het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn te Biogge pmuw 3 Het Gebruik der Stikgassen in den oorlog Begrafenis van Kolonel Bourg 2dt afdeeling Geneeskundig vraagstuk longontsteking, (broncho pneumonie) oor zaak van sterfte bij kinderen van het jaar Verslaggevers Dr Pierre Henry van Leu ven (franschj Dr Dewulf van Gent (vlaamsch). blijven, de stortingen zullen moeten gedaan hebben door de bepalingen der wet van 14 Juli vereischt De personen van Fransohe nationaliteit hebben er dus alle belang bij van dit jaar af de voorgeschreven stortingen te doen in de Algemeene Lijfrentekas. Vraag van den heer senator Gravez, 5 Mei Zou de heer minister van nijverheid, arbeid en sociale voorzorg willen laten weten wat er moet gedaan worden met werklieden door ziekte onbekwaam geworden te werken, dus zonder patroon, om hun rechten op het ouder domspensioen te behouden Op 10 Januari 11. liet de heer minister mij weten dat zoo'n persoon moest voort storten voor hem 120 frank en voor zijne vrouw 60 frank. Doch, gezien hij geheel onvermogend is, kan hij aan die vereischten niet voldoen. Antwoord van den heer Minister De toestand der verplichte verzekerden, om reden van ziekte werkloos, wordt geregeld bij artikel 37 van de wet van 14 Juli 1930, waarbij wordt bepaald da't de verzekerde, die in den loop van 't jaar gedurende minder dan tien maanden en meer dan vier maanden als loon arbeider in dienst van een werkgever werk zaam was, door vrijwillige stortingen het jaar- lijksch wettelijk stortingsbedrag kan aanvul len, voorzien bij artikel 38, en schommelend tusschen 5o frank voor de loonarbeiders begrepen in de eerste categorie en 25o frank voor degenen in de achtste begrepen. De aldus vrijwillig gedane stortingen wor den met de verplichte stortingen, van de ver plichte verzekerden geëischt, gelijkgesteld en kunnen dienvolgens al de voordeelen, voorzien voor deze categorie verzekerden, genieten (Rijksbijdrage, art. 35). Moest de werkloosheid langer duren dan voormelde periode, dan zouden de stortingen voor de andere maanden van 't jaar aanzien worden als gedaan door vrijwillig-verzekerden en onder 'deze voorwaarden niet meer in aan merking komen tot het verleenen van dén ouderdomsrentetoeslag aan den belangheb bende. In dit geval zal artikél 38 van de wet dienen toegepast. Het bedrag van de te storten maan- delijksche som zal dus 5 of 10 frank zijn naar de kunne van den verzekerde. Ik vestig ook de aandacht van het geacht lid op de bepalingen van de artikelen 40, 41 en 42 van voornoemde wet. Geen enkele afwijking van deze bepalingen mag om welke reden ook worden in over weging genomen. Vraag van den heer volksvertegenwoordiger Car lier, 2 9 April Talrijke oude lieden die op het einde van verleden jaar den ouderdom van 65 jaar be reikten, boden zich aan in de kantoren van de ontvangers der belastingen om hun aanvraag om pensioen in te dienen. Deze ambtenaren antwoordden dat zij op onderrichtingen moesten wachten betreffende de tenuitvoerlegging van de nieuwe wet, al vorens de nieuwe aanvragen te onderzoeken. Believe het den minister mij te zeggen 1. Of de ontvangers van belastingen bedoel de onderrichtingen ontvangen hebben en of de nieuwe aanvragen thans kunnen onderzocht worden. 2. Of met het werk tot herziening van de dossiers in zake ouderdomspensioenen in het ministerie aanvang gemaakt werd en hoe ver het met dat werk staat. 3. Of met de toepassing van de nieuwe wet, de commissies van beroep bij voortduur zul len dienst doen en zoo ja, wanneer gij hun onderrichtingen rekent op te zenden Antwoord 1. De besluiten en algemeene onderrichtingen betreffende de toepassing van de wet van 14 Juli ig3o zullen in den loop dezer maand overgemaakt worden aan de controleurs en de ontvangers van belastingen^ De aanvragen voor ouderdomspensioenen sedert 1 October ig3o ingediend zullen dus binnen kort kunnen onderzocht worden. 2. De algemeene herziening is aan den gang. De herziening van de dossiers der provincie Antwerpen is bijna gedaan. De provincie Bra bant zal in de tweede helft der maand aange vat worden. 3. De beroepscommissies zullen blijven werken zooals onder de voorgaande wet. Zij zullen onverwijld de besluiten en onderrich- tingen bekomen. Het protocol betreffende het verbod van het gebruik, in den oorlog, van stik-, gift-, of soortgelijke gassen en van bacteriologische middelen, dat op 17 Juni ig25 te Geneve geteekend werd, is tot hiertoe door de volgen de landen bekrachtigd geworden: Duitschland, Oostenrijk, België, het Brit- sche rijk, Canada, de Zuid Afrikaansche Unie, Australië, Nieuw-Zeeland, de Vrijstaat Ier land, Indië, China, Denemarken, Egypte, Spanje, Finland, Frankrijk, Italië, Liberia, Nederland, Perzië, Polen, Portugal, Roeme nië, het Koninkrijk der Serviërs, Kroaten en Slovenen, de Unie der Socialistische Sovjet republieken, Zweden, Turkije, Venezuela. Verschillende regeeringen, onder andere de Belgische regeering, hebben verklaard dat zij zich door dit protocol slechts gebonden beschouwden ten opzichte der Staten die het onderteekend en bekrachtigd hadden, of die daartoe zouden toetreden en dat gezegd pro tocol van rechtswege zou ophouden voor hen verplichtend te zijn ten opzichte van eiken vijandelijken Staat wiens legers of wiens bond- genooten de verbonden die het voorwerp van dit protocol uitmaken niet zouden eerbiedigen. Zaterdag laatst, 23 Mei, had te Schaerbeek, om 11 uur, de plechtige uitvaart plaats van Kolonel Bourg, de held van Namen, vair den Yzer en van Merckem, die den 20 Mei in het krijgsgasthuis van Brussel overleed, in den ouderdom van 61 jaar. Een talrijke afvaardiging van het 85te linie regiment begeleidde den overledene naar zijn laatste rustplaats. De lijkstoet, waarin ver- schillige vlaggen der Broederbonden van den veldtocht 1914-18, der N. O. S. en N. V. I. en ook deze van de Poilusde France mee gingen, was voorafgegaan door afvaardigingen met vaandel der politie en der pompiers van Schaerbeek. Onder de talrijke aanwezigen bemerkte men de generalen Philippe Carbonnelle, Tombeur de Tabora, Flebus, Hougardy de kolonels Six, adjudant van Prins Leopold, Brassine, De Jonghe, Muller, enz. KoloneFBourg nam dienst als vrijwilliger, aan den ouderdom van 17 jaar, bij het ne linieregiment, hij werd onder-luitenant in 1897 en in igi3 bevond hij zich hier te Yper als luitenant bij het bataljon van het 3® linie, dat in onze stad gekazerneerd was. Menig Yper- ling heeft van hem een nog levendige herinne ring bewaard. Den 23 Oogst 1914 bevond hij zich met de 3e compagnie van het 28,te linie te Namen. Daar het algemeen bevel van aftocht hem niet bereikt had, verbleef hij gedurende twee dagen te midden de duitsche troepen, en dank zijne ongehoorde stoutmoedigheid bekwam hij van generaal von Gallwitz de toelating om zijne compagnie te ontbinden en voor zich zelf om de belgische lijnen te mogen ver voegen. Op den Yzer gedroeg hij zich als een held en verwierf er menige citaties. Gekwetst te Tervaete, den 19 October 1914, deed hij, in Mei igi5, den aanval op de hofstede Terstille. Nadien vertrouwde men hem het moeilijk bevel toe over de compagnie van eerherstel der 4' D. A. Den 17 April 1918, had majoor Bourg te Merckem het bevel over het 3e bataljon van het 19' linie en gansch alleen bood hij er het hoofd aan de aanvallen van het ic6e duitsche regiment en 3i' Landwehr. Aan een zijner compagnie-commandanten, die versterking vroeg, antwoordde hij De versterking komt... En enkele oogenblikken nadien zag men zijne hooge gestalte te midden de overle venden die, met hem, stand hielden tot aan de zegepraal. Generaal Flebus, commandant der io" D. I. omhelsde hem op het slagveld en later werd hij door maarschalk Foch, in tegenwoordigheid van den Koning, tot officier in het Eerelegioen benoemd. Tijdens het bevrijdings offensief bevond majoor Bourg zich, in September, te Zarren. Onder de bevelen van generaal Hollman ver overde hij, den i5 October, het bosch van Wijnendaele. Na den oorlog trad hij, als lui tenant-kolonel, in de reservekaders. Met kolonel Bourg verdwijnt een der schoonste figuren uit den oorlog. Het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn zal dit jaar zijn algemeene vergadering hou den onder den vorm van Nationaal Congres der Werken voor Kinderwelzijn, in het Gouverne mentsgebouw, Groote markt te Brugge op Zondag 3i Mei aanstaande de dagorde werd aldus vastgesteld Om 10 uur vergadering der afdeelingen ie afdeeling maatschappelijk vraagstuk de verminkte kinderen hoe zullen wij te hunnen gunste ingrijpen Verslaggevers Dr Dourlet van Charleroi (fransch) Mej. Baert, inspectrice van het N. W. voor Kinderwelzijn (vlaamsch). Twee zalen zullen ter beschikking der con gresleden staan voor elke afdeeling, aldus zul len de besprekingen elkander opvolgen in de eene in de Fransche en in de andere in de Vlaamscbe taal. Om 2 u. 1/2 algemeene vergadering Mededeelingen van de besluitselen der af deelingen. Verslag van Mr Henry Velge, algemeen secretaris van het N. W. voor Kinderwelzijn over de werkzaamheden van het Werk gedu rende ig3o. Verslag van Dr Herman, voorzitter van het Hooger geneeskundig bestuur, van de werken gedurende het zelfde jaar. Toespraak van Mijnheer Henri Jaspar, eerste Minister, en voorzitter van het Natio- „naal Werk voor Kinderwelzijn. Deze vergadering belooft belangrijk te zul len zijn, want talrijk zijn zij die belang stellen in de vraagstukken betreffende het kinderwel zijn. Toetredingen kwamen reeds toe uit alle hoeken van het land. Het provinciaal comiteit van het N. W. voor Kinderwelzijn verhoopt dat West-Vlaan deren op waardige wijze op dit Congres zal vertegenwoordigd zijn. Geneesheeren, ver pleegsters en al degenen die zich met maat schappelijke werken bezig houden, worden uitgenoodigd op 3i Mei het Congres met hun ne tegenwoordigheid te vereeren. Het Provinciaal Comiteit Korte Zilverstraat 8 Brugge.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3