HET YPERSCHE- LA RÉQION D Zondagrnst - Repos dominical 12e Jaargang, Nr 9 6 Juni 1931 12' ^nnée, N' 9 - 6 Juin 1931 Bijvoegsel Supplément ^ekblijksch Overzicht Festivités Britanniques Kerkelijk Nieuws BLOEMENHULDE Cérémonie de la Confirmation Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen t ZIELMISSEN3,3 Op 't oogenblik dat wij schrijven, schijnt de ministerieele crisis jn België bijna opge lost. Het samenstellen van een nieuw rr.inis terie, in de huidige omstandigheden, is een zwaar werk Iedereen is daarom den heer Renkin dankbaar, dat hij geen oogenblik den moed laat vallen. Hij gaat vooruit met de vaste bedoeling zijne taak tot een goed einde te brengen en blijft steeds goede hoop koeste ren tot het einde, alhoewel menigeen zijne pogingen onthaalt op een spotlach omdat men denkt dat het een onmogelijke daad is. De voornaamste verdienste van den heer Renkin bestaat, meenen wij, in het feit dat hij de verschillende groepen heelt kunnen over tuigen dat-het de tijd niet is om met het vuur te spélen, dat iedereen vooruit en vooral de algemeene belangen van het land moet ter herte nemen en de kleingeestige politieke partijdriften moet in bedwang houden. Ook ziet men weldra de verschilüge partijen - die eerst sterk verschanst stonden achter hun partij-muur allengskens toenadering zoeken. De algemeene toestand der politieke span- ningtusschen den Staat en 't Vatikaan in Italië, waarvan wij de eerste kenteekens gaven verle den week, is thans overgeslagen tot een ernstiger geschil. Het fascistisch stelsel van den heer Mussolini, dat reeds op meerdere punten zeer beknibbeld wordt omdat het de algemeene vriiheid in Italië sterk in de boeien legt, voelt zich thans nog niet vrij genoeg om dat een gedeelte der algemeene instellingen nog scheen aan zijn gezag te ontsnappen. Wij stipten aan dat de Regeering zich belemmerd gevoelde door de schijnbare vrijheid die nog bestond voor de niet fascistische pers. Maar weldra ging die gekrenktheid verder en al de katholieke jonkheids vereenigingen moesten ontbonden worden. Niettegenstaande de ver zekeringen der Regeering ging dit feit niet zon der geweldenarijen voorbij. Daarom heeft de Paus zelf de zaak in handen genomen en zal de noodige schikkingen treffen om het geschil duidelijk te doen worden en recht te bekomen. Spanje schijnt ook niet verbeterd te zijn door het instellen der Republiek na een aan val op de kloosters ontstaan er andere moeilijk heden. Heerschte er vroeger, onder het koning dom ontevredenheid, dan is ze nu niet minder onder Republiekijnsch gezag en wij zien dat, zoowel als voorheen, door de Regeering gebruik gemaakt wordt van de militaire macht om deze ontevredenheid te dempen. Op ver- schillige plaatsen is de staat van beleg uitge roepen en de orde wordt er gehandhaafd onder de bedreiging van 't leger met geweer en mitrailleuzen voorzien. Het is dus niet vol doende van beheer te veranderen opdat ieder een er vrede zou mede vinden. Men staart met verbazing naar de cijfers als men leest dat Duitschlacd er thans nog toe in staat is i5o.ooo man van de Staalhelmver- eeniging bijeen te brengen op eene monster- betooging op enkele schreden van de Poolsche grens, om daar uit te roepen, in tegenwoordig heid van den voormaligen kroonprins wij zullen nooit de grenzen erkennen die ons door het Verdrag van Versailles werden opgelegd Na het einde der Bezetting kon men nog-' aan nemen dat de uitbundige vreugde te Coblenz l5o.ooo man dezer vereeniging bijeenbracht, maar nu te Breslau kan die monstering niet meer uitgelegd worden dan door eene welbe rekende, koelbloedig overlegde bedoeling om den strijdlust der krijgers op te hitsen en andere voornemens ten uitvoer te brengen. RIK. Comme nous l'avons annoncé précédem- ment c'est le Dimanche 7 Juin, a 11 Yt heures, qu'aura lieu 1'Inauguration du Memorial de Ploegsteert, élevé a la mémoire des sujets Britanniques tombés sur les rives de la Douve, a Estaires et a Fournes. Son A. R. le Due de Brabant, assisté du Général Britannique sir Robert D. Whigham K. C. B. présidera la cérémonie. La Brabant^onne sera chantée par les élèves des écoles de Ploegsteert et le God save the King par les élèves de l'école britannique d'Ypres. Le matin, a 9 Yt heures, aura lieu en l'église Anglicane de St-Georges, rue d'Elver- dinghe, un service, célébré par le Révérend Bishop Bat'y, Evêque de Fulham, a la mé moiré des sujets britanniques tombés dans le saillant d'Ypres. Procesiie van het H. Sacrament Op Zondag 7 Juni zal de plechtige Processie te ioure uit St Maartens Kathedraal vertrek ken, na de Hoogmis die bij uitzondering te g u. gezongen wordt. Te 10 ure wordt eene gelezen Mis opge dragen. Gedurende de 11 V» Mis wordt eene orgel auditie gegeven door den Heer Hanoulle, orgelist der Kathedraal. Inhuldiging van hit nieuw Orgel De wijding van het orgel is vastgesteld op Zondag 14 Juni aanstaande, te 3 Yt ure in St-Maartens" Kathedraal, gevolgd door een Orgel Recital gegeven door de twee befaamde artisten de heeren Louis Van Houtteoud orgelist, en Joseph Hanoulle tegenwoordigen orgelist onzer Hoofdkerk. Wij geven te naaste week het kunstpro gramma dezer godsdienstige muzikale plech tigheid. Missiedag der H. Kindsheid Op den feestdag van het H. Hart, 12 Juni aanstaande, wordt te Yper een groote Missie dag der H. A indsheid gehouden. Het Missiewerk der kinderen is een uitste kend liefdewerk, heihaaldeliik en dringend aanbevolen door Z. H. den Paus. dat onze missionnarissen helpt en steunt door gebed en door aalmoezen. 's Morgens, algemeene Communie voor de leden dér H. Kindsheid in de vier parochie kerken van stad Te 9 u. plechtige Hoogmis in de Kathedraal, met toespraak door E. H. De Busschere, onderpastor van St-Niklaas. Eene Missietentoonstelling der H. Kinds heid in St Vincentiuscollege en een passende voordracht met lichtbeelden in het Christen Volkshuis, zullen deze feestelijkheden op luisteren. Donderdag avond 11 Juni, zal een aandoenlijke plechtigheid plaats hebben de Blot men hulde der kinderen aan het H. Hart van Jesus. Al de schoolkinderen beneden de 12 jaar worden er toe uitgenoo- digd. Te 6 uur zullen zij optrekken met bloemen in hun handjes naar de groote St-Maartens kerk, en daar hun kinderlijke BLOEMEN HULDE gaan aanbieden aan den Liefde- Koning, wiens beeld zal prijken in heerlijken glans. De kinderstoet vergadert aan St-Pieterskerk en gaat langs de Rijsselstraat, Neermarkt en Leet. Te 6 Yt uur wordt St-Maartenskerk als herschapen in een zee van kinderen en bloemen. Of er zal volk zijn Les touchantes cérémonies de la Commu nion Solennelle de Dimanche dernier, dansles quatre paroisses de la ville, ont été suivies, Lundi ir Juin a 10 heures, de la solennité de la Confirmation, a ia Cathédrale de St- Martin, présidée par Mgr Lamiroy, évêque coadjuteur qui venait administrer ce saint sacrement a environ cinq cents enfants d'tfpres. Les parrains et marraines étaient M. le bourgmestre Sobry et Madame Fernand Haus, pour la paroisse St-Martin, M. Henri De Saegher et Madame Jules Vanraes, pour la paroisse St-Pierre, M. l'échevin Lemahieu et Madame Germain Berghman, pour la paroisse St-Jacques, M. l'avocat Joseph Van der Mersch et M'11' Coomans, pour la paroisse St-Nicolas. Durant la cérémonie, M. Louis Van Houtte, ancien organiste de notre Cathédrale, a fait apprécier les nouvelles orgues par une audi tion artistique d'ceuvres classiques de son répertoire de musique religieuse. Van heden af mogen, gedurende de uren van opening der winketten der statie, bil etten afgeleverd worden die te benuttigen zijn in den loop van denzelfden dag. Voorbeeld Een reiziger die in den namid dag vertrekken moet mag zijn biljet nemen 's morgens om het even welk uur, binst de opening der winketten. Dit wijzigt niets aan de bevelen welke ik gegeven heb aan het belanghebbend personeel, namelijk dat daags vóór zon- en feestdagen biljetten afgeleverd mogen worden van af 16 tot 18 en 18,3o tot 20,3o die slechts des ander daags moeten benuttigd worden. Deze maat regel heb ik getroffen om in de male van het mogelijke den dienst der winketten 's morgens zooveel mogelijk te ontlasten. De Statieoverste, A. Vandromme Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Juni, om 7 uur, in de parochiekerk van BRIELEN. tot zielelafenis van Heer Maurice DUMORTIER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Juni, om 7 1/2 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Marie CLINCKEMAILLIE echtgenoote van Heer Franqois SEETEN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Juni, om 8 1/2 uur, in St-Jacobskeik, tot zielelafenis van Heer Charles TEMP ARM AN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Juni, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van de over ledene familie van Heer Leon CRAYË en de familie BONCQUET. .Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd den Lijkdienst bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 8 Juni, om 8 y. u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Hr Henri VANBESELAERE DETHOOR overleden in het Hospitaal. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 Juni, om 7 u., in de parochiekerk van BRIELEN, tot zielelafenis van' Juffr. Emma CAMERLYNCK vanwege de familie Dumortier, Yper-Hoekje Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 Juni, om 8 Yt u., in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Elie VANDERMEERSCH gewezen kantoorklerk der belastingen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 Juni, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Pierre VERSCHOORE geboren Justine FEVER. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is ALLEEN OPEN op Zondag 7 Juni reste seule ouverte le Dimanche 7 Juin

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9