100 Francs pour 80 KOSMOS TOERISME B La Compagnie Anglaise La Fête-Dieu a Ypres Heilig Sacramentsprocessie De H. Hertefeesten te Yper Mooimakersdag Distinction Allerhande Nieuws BelangrijK Bericht 20 p. cent de rabais sur nos existences de la saison en Vêtements, Chemiserie, Bonneterie pour Messieurs, Dames et Enfants. Costumes Vestons de 65o et 460 Fr. réduits a 520 et 368. Occasions spéciales Un lot de Costu mes Vestons de 460 Fr. réduits a 25o- Et de Pardessus d'été a i5o Fr. Place de Brouckère, Bruxelles. La procession du St-Sacrement a fait sa sortie annuelle dans la ville abondamment pavoisée, Dimanche dernier, a 10 heures. Le temps fut favorable, malgré des nuages menagants. Remarqué dans le cortège les riches ban- nières et le magnifique drapeau de la Gilde de N. D. de Tuine, sauvés du désastre, ainsi que le Dais artistique d'avant guerre, heureu sement restauré. Parmi les groupes, celui des Communiants de cette année et celui des Turners de St- Michel a failure martiale, furent particulière- ment appréciés. L'exécution artistique des marches de procession par l'Harmonie Ypriana fut im- pressionnante. Le cortège religienx était encadré par le Corps des Sapears Pompiers. M. le bourg- mestre Sobry, entouré des échevins Lemahieu et Delahaye, du secrétaire communal Ver sailles et des conseillers Capoen et Laton, suivaient le St-Sacrement. La bénédiction solennelle fut donnée a la Grand'Place au reposoir, sur les marches du Palais de justice, par M. le Doyen Vermaut, devant une nombreuse assistance recueillie. La procession fit sa rentrée a la Cathédrale vers 12 V» heures, juste a temps pour éviter l'averse Un grand nombre d'Anglais, venus a Ypres pour l'inauguration du Monument de Ploeg- steert, se trouvaient sur le parcours pour admirer le cortège liturgique de la Fète-Dieu. Zondag laatst, na de Hoogmis, deed de H. Sacramentsprocessie, bevoordeeligd door een gunstig weder, haar j aartij kschen uitgang door de mooi bevlagde straten der stad. Met de prachtige groep St-Michielsturners, de mooie groep der Eucharistieche Kruistocht, verbeeld door leerlingen van St-Vincent's College, de katholieke scholen en vooral de schoone en talrijke groep Eere Communican ten, miek de processie op de talrijke toe schouwers grooten indruk. Het Hoogwaardige werd gedragen door den Z. E. H. deken Vermaut, omringd van een groot getal flam beeuwdragers, het stedelijk pompierskorps, en gevolgd door de stadsoverheden en een menigte geloovigen. Aan het rustaltaar op de Groote Markt werd de zegen met het Allerheiligste gegeven. De Bloemenhulde der Ypersche kinders aan den Liefde-Koning, werd Donderdag avond met een heerlijk weder begunstigd. De indrukwekkende stoet van meer dan duizend' lieve kleinen, gevolgd door de grootsche kerkelijke plechtigheid in St-Maar- tens Kathedraal, met boeiend sermoen door E. H. Onderpastor Socquet, zijn onvergete lijk. De plechtigheden van Vrijdag, in de be vlagde stad, werden, met godsvrucht, in al onze kerken bijgewoond. Te g ure, was er ëene zielroerende cere monie in de Kathedaaal, herschapen in een luistei lijk bloemenperk, waar honderden leden der H. Kindsheid vergaderd waren voor de plechtige Hoogmis, met hertelijke toespraak van E. H. onderpastor De Busschere, en kundige uitvoering eener mis in muziek onder de leiding van den heer Van Overbeke, koster orgelist van St Pieterskerk, ter stede. Naar een aloud Ypersch gebruik hebben onze oude kantwerksters in het Belle Gods huis Donderdag laatst haar mestdag gevierd. 's Namiddags deden een zevental spelle werksters, mooi verkleed en met een belgische vlag voorop, een toertje door de stad en brachten een bezoek aan sommige huizen, waar men haar met geschenken overlaadde. Onder het zingen van haar oud gekend lied deden zij menig dansje, tot groote vreugde der toeschouwers, bij wien dit aardig tooneeltje een zoete herinnering van den goeden ouden tijd deed ontstaan. La section d'Ypres des poilus de France en Belgique, prov. de la Flandre Occidentale, apprend avec plaisir que Mr Guermonprez, consul de France, a Ostende, vient d'etre promu Grand Officier de l'ordre du Nicham Iftikhar (distinction de la Tunisie). En cette occasion elle présente ason dévoué président d'Honneur ses plus chaleureuses félicitations. La Commission. Yper. Verkeersongeval Zaterdag, korts na den middag, kwam Liévin Debaillie, van St-Jan, met zijn paardenrijtuig door de Dixmudestraat gereden toen, gekomen aan den hoek der Oude Houtmarktstraat, een moto deze straat uit kwam. De motorijder, Jéróme Verstraete, velomaker te Woesten, poogde het paard te vermijden doch viel ten gronde met het ongelukkig gevolg dat de wie len der tilbury hem over den buik reden. Het slachtoffer kloeg van inwendige pijnen en werd, op bevel van den bijgeroepen genees heer, naar het gasthuis overgebracht. Ontaarde moeder. Verleden week Donderdag werd de genaamde Julienne De- mayer van Wervick, thans wonende te Mee- nen, door de boetstraffelijke rechtbank van Yper veroordeeld tot een maand gevang en 35o fr. boete, om haar kind verlaten te heb ben. Melkonderzoek. Donderdag laatst is de toeziener der eetwaren op 't onverwachts naar Yper gekomen om er het melkonderzoek te doen. Alle melkverkoopers werden 's mor gens, bij hun intrede in de stad, door politie agenten opgewacht en naar het bureel geleid, alwaar de heer toeziener de melk onderzocht van bijna veertig melkverkoopers. Het mag te hunner eer gezegd worden dat al de geno men stalen goedgekeurd werden. Alleen was men verplicht aan sommige verkoopers opmer kingen te maken omdat zij de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 3i Maart 1925 niet naleven, namelijk voor wat de opschriften op emmers, kruiken of vaten betreft. Al deze voorwerpen, die dienen om melk te vervoeren, moeten in zwarte of donker blauwe letters de woorden VOLLE MELK dragen. Dit op schrift moet in vette hoofdletters zijn van 2 tot 3 cm. hoog en 1 tot 2 cm. breed. De naam en het adres van den voortverkooper moeten insgelijks, op wel leesbare manier, op het voertuig en al het vaatwerk vermeld staan. Dit zijn wettelijke bepalingen waarmede alle melkboeren goed zullen doen rekening te hou den, zoo ze alle verdere moeilijkheden wen- schen te vermijden. Wervick. Bloedige Twist. Verle den week Woensdag, rond 6 u. 's avonds, waren eenige verbruikers aan 't kaarten in de herberg De Kwakkel toen er opeens om een nietigheid twist ontstond tusschen de genaamden Hendrickx Lucien, 20 jaar oud, en den 19 jarigen Verbeke. Deze laatste had bij het spel de kleinigheid van 2 fr. verloren en beloofde ze den Zondag aan Hendrickx te betalen. Daarop ontstond er echter een hevige woordenwisseling en beiden gerochten hand gemeen, zoodat de andere verbruikers moes ten tusschenkomen om de vechters te schei den. Men dacht dat dit voorval daarmee effen was, doch nauwelijks was men buiten geko men of Verbeke wierp zich op Hendrickx en bracht dezen een messteek toe in den rug en een in de zijde. Het slachtoffer slaakte een kreet en viel bewusteloos ten gronde. De dader werd onmiddellijk gevat en ontwapend en in handen der rijkswacht gegeven, die hem den Donderdag morgen reeds naar Yper bracht om er door den Heer Onderzoeks rechter onderhoord te worden. Het slachtof fer ontving van een bijgeroepen geneesheer de eerste zorgen ter plaats, dcch moest dadelijk naar het gasthuis overgebracht worden om er een heelkundige beweiking te ondergaan. De steek in de zijde had een der longen geraakt en had kunnen doodelijk zijn. De toestand van Hendrickx is thans bevredigend en, zoo er zich geen verwikkelingen voordoen, bestaat er hoop op redding. Poperinghe. Verkeersongeval. In de Gasthuisstraat wilde een auto, gevoerd door Gaston Geerardijn van Beveren aan-Yzer twee aaneengekoppelde wagens, die door drie paarden voortgetrokken waren, voorbijsteken toen het rechterwiel van de auto aan de ket ting van het linker paard haperde. Het gespan werd daardoor links getrokken en de dissel van den eersten wagen kwam alzoo terecht in het raam van den merceriewinkel van M. Rouserez Alfons. De genaamde Dehouck Maurice, die nevens den tweeden wagen ging> behield gelukkiglijk zijne koelbloedigheid en gelukte er spoedig in de verschrikte paarden in bedwang te houden. Alles bepaalt zich al dus tot wat stoffelijke schade. De politie stel de een onderzoek in. Boesinghe. Zevende dochter. Het gezin J. Picrloot-Ucgraeve, wonende op het gehucht Pilckem, dat leeds met twee twee lingen gezegend werd, komt thans met een zevende dochter veirijkt te worden. H. M. de rvoningin heeft het meterschap aanvaard en wérd, bij de doopplechtigheid, door Mevrouw Roger de 1 hibault de Boesmghe vervangen. Onze beste gelukwenschen aan die brave- en voorbeeldige ouders. Surgeilijle Sta&ti van Yper Ver klaringen van den 4 tot den 10 Juni ig3l Geboorten Dewilde Hector, Mondstraat. Tankrey: Yves, Rijselsteenweg, 39. De Meestere Maria, Bascule straat, 30. Van den Bossche Jeannine, Rijselstraat, 37. Knockaert Maurils, Zonnebekesteenweg. Titeca André, Hondstraat, 21Vanwelsenaere Simone, Hondstraat, 21. Denecker Zoë, Capucienenstraat, 14. Hahn Julien, Hond straat, 21. Claerhout Godelieve, Meenensteenweg, 101. Huwelijken Delvordre Denis, handelaar, te Linselles (N.-Fr.j en Ramault Theresia, z. b., te Yper. Couttenier Paul, gemeentebediende, te Poperinghe en Den Exter Maria- Ludovica, z. b., te Yper. Wollaert Michel, spoorwegbe diende en Debever Maria, z. b., beiden te Yper. Overlijdens Vereecke Camiel, 59 j'., landbouwer, echtg. Provoost Emiliana, Lange Thouroutstraat. Vanbecelaere Hendrik, 87 j., z b., echtg. Dethoor Ludovica, Lange Thouroutstraat Monteyne Celina, 74 j., z. b wed. Cottenie Alois, Rijselstraat, 38. Pattyn Emilianus, 60 j., z. b., echtg. Vandenbussche Emma, Rijselsteenweg, 12. Decae Stephania, 49 j., z. b., ongehuwd, Poperinghestw., 8. Huwelijksbelofte Paul Snick, zaakwaarnemer te Yper en Jeannette Dewilde, z. b., te Reninghe Gezien het succes van onze tweede bede vaartreis naar LOUEDES per autocar op zi Juqi waarvan alle plaatsen reeds bezet zijn, richten wij op algemeene aanvraag een derde bedevaart in op 7 Juli aanstaande; Vr. KOSMOS TOERISME, DECEUMNCK VERSTRAETE. Slechts enkele plaa'sen zijn nog vrij voor de derde reis.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 8