- HET YPERSCHE - Zondagrust - Repos dominical Wekelijksch Overzicht 12' Jaargang, Nr 1 A 20 Juni 1931 12e \nnée, N° A A 20 Juin 1931 Bijvoegsel Nieuwe Belastingen Juliette - Léopoldine DOMICENT t ZIELMISSEN De toestand in Italië tusschen het Vatikaan en het fascistisch regiem blijft nog 'immer even scherp. Om den toestand duidelijk te maken geven wij hier de oorspronkelijke toe dracht der zaak Het verdrag van Lateranen bracht eene overeenkomst tot stand ïusschen de Regeering en het Vatikaan, maar beide partijen zouden vrij blijven in hunne werking. Zoo bestonden dan nevens een de fascistische en de katholieke kringen die zich bezig hielden met het vormen der jeugd. Juist hieruit kwa men de moeilijkheden voort de fascistische Staat, zonder tegen 't katholicisme te zijn, heeft eene eigen wijsbegeerte en een eigen zedenleer en ziet de jeugd aan als zijn eigen dom. Het wil die jeugd opxverken, door eigen princiepen, tot zijn einddoel er alleen die naars van den Staat uit te kweeken. De gods dienst die in de scholen toegelaten wordt dient enkel om bij de kinderen lust tot gehoor zaamheid en gevoelens van tucht aan te kwee ken. De katholieke kringen daarentegen er kennen den Staat, gedogen het fascistisch stelsel, maar stellen hunne godsdienstige prin ciepen boven den Staat. De heer Mussolini wil zulks niet dulden alles voor den Staat, zegt hij, ook de godsdienst. De Paus verklaar de zulks in tegenstelling met de orthodoxe leer en daaruit die hevige tegenstelling. Na de reis zijner volmachtdragers, die wij verleden week aanstipten, doet Duitschland weer veel van zich spreken. Binnenlands gaat het niet, de dekreet wetten die de heer Brüning deed uitvaardigen vallen heelemaal niec in eenieders smaak buitenlands gaat het ook niet omdat men vreest dat het herstellings vraagstuk er weer moet door lijden. Het valt nochtans te betwijfelen ot de duitsche nijver heid zelf niet zal opkomen tegen eene gevaar lijke wijziging aan het Youngplan. Immers voorziet dit plan een gewichtige betaling in natura d. w. z. in afgewerkte of natuurlijke voortbrengselen. Deze leveringen beloopen voor het jaar tot zeven honderd millioen. Zet men deze leveringen stop dan ontstaat er dadelijk eene groote verlamming in de duitsche nijverheid en dit zou op de oeconomische toe standen van het Reich nog noodlottiger gevol gen hebben dan het uitvoeren der verplichtin gen. Het spreekt immers van zelf dat er on middellijk honderd duizenden handen zonder werk zouden zijn, die thans daarmede hun brood verdienen, en die gedwongen werkloos heid, welke de natuurlijke werkloosheid die reeds zoo hevig heerscht zal komen verzwaren, zou nog neteliger toestand verwekken voor het Reich. Daarom weet men thans nog niet goed in 't Reich welken uitweg te kiezen. Maar de toestand is onrustwekkend. Engeland heeft thans ook eene regeering die niet op vaste voeten loopt. Deze week is het Mac Donald alleen door een onvoorzien toeval gelukt zijn schip nog recht te houden. Maar daarmee is zijn toestand heelemaal niet gered. Het wetsamendement dat voorgesteld werd, kwam door onoplettendheid van de voordragers te laat om nog in de bespreking opgenomen te worden. Maar dat verleent alleen eene week uitstel, als ce 3e lezing der wet opkomt, wordt het weer ingeschoven en de bedreiging houdt stand. Zij moet ten ande re wel zeer ernstig zijn. want vooraleer men wist dat het onmiddellijk gevaar voorbij was deed de invloed ervan zich reeds gevotlen op de Beurs te Londen. RIK. De dagorde der aanstaande gemeenteraads zitting vermeldt verscheidene nieuwe ontwer pen van gemeentebelastingen die toekomenden Maandag aan de beslissing van den raad zullen onderworpen worden. In een vorig artikel hebben wij reeds al de nadeelen doen uitschijnen die het eischen van een standgeld op de autos aan de plaatselijke nering zou berokkenen. Maar thans zien we, tot onze groote ver wondering, op de dagorde nog een ande voarstel dat evenveel, zooniet meer nog, tegen strijdig is met de goede faam der stad Ype en met de belangen harer bevolking, wij be doelen namelijk de verblijfstaks op de vreem delingen. De Last Post de dagelijksche hulde aan de Engelsche gesneuvelden, is ongetwij feld de schoonste, de roecendste en ook de duurzaamste inrichting die we hier te Yper als aantrekkelijkheid voor de vreemdelingen bezitten. Deze eenvoudige maar schoone plechtigheid doet hier dagelijks, gedurende het seizoen, honderde toeristen toekomen en ze spoort ze aan om hier voor een of meer dagen te verblijven. Wanneer de inrichters van die treffende doodenhulde eertijds de geldelijke onder steuning van de stad vroegen om de kosten dezer dagelijksche plechtigheid te helpen dek ken, heeft men op ons stadhuis niet alleen alle toelage geweigerd, men heeft er zelfs mee gelachen met dat trekgat dat juist goed was om vallingen op te doen. Niettegenstaande dezen weinig opbeuren den tegenslag, hebben de verdiens'elijke inrichters, op eigen initiatief, zich voort moe dig aan 't werk gezet, en nu dat zekere gemeenteraadsleden misschien wat later dan de andere Yperlingen zich van al het goede van deze heerlijke inrichting moeten overtuigen, nu dat ze zien dat dit voor Yper een der schoonste aantrekkelijkheden, een der grootste bronnen van inkomsten is ge worden, nu komen ze op het jammerlijk gedacht daaruit voor de stadskas eenig voor deel te trekken en op de vreemdelingen aangelokt door de Last Post en dienvolgens verplicht hier te verblijven, een taks te leggen. Hewel. heeren gemeenteraadsleden, wilt ge Yper opnieuw en geheel en gansch dood doen, dan hebt ge maar enkel die taks te stemmen. De uitslagen die we vreezen zullen zich niet lang laten wachten, maar dan, ja dan zal het te laat zijn om het gedane kwaad te herstellen. Is het voorbeeld van tal andereen grootere steden, waar na korten tijd alle dergelijke en tergende belastingen afgeschaft werden, waar men zelfs ten prijze van groote kosten alles doet om de vreemdelingen nu er en meer aan te lokk n, waar men op reklaamplakbrieven en andere in grooie letters drukt Hier be talen de vreemdelingen geen taks is dit voorbeeld dan voor Yper geen les Daarbij Yper is ook geen stad van plezie ren, hier hebben wij geen palacen, geen kur- saals, geen groote musea, geen koerspleinen noch andere vermaken, Yper is een stad waarvoor 25o.ooo Engelschen hun leven offer den, waarrond ongeveer i5o kerkhoven en gedenkteekens verspreid liggen, Yper is een oord van vrome pelgrimstochten en bede vaarten. En het ware ten hoogste onredelijk die ontelbare engelschen, franschen en anderen, die hier op het graf van een hunner geliefden komen bidden, weenen en bloemen neerleg gen, een verblijftaks te doen betalen. Wij verhopen, en dit in 't voordeel van handel en nering, in 't voordeel van Yper zelf, dat onze gemeenteraadsleden zonder uitzon dering al het kwetsende, al het onzedelijke en al het tergende van die taks zullen inzien en dat zij dit ongepast voorstel eens en voor goed met beide handen zullen verwerpen. Zoo zullen zij gewrocht hebben in 't voor deel van Yper. Zondag 2in Juni gaan de Ypersche bolders naar Tourcoing tegen de Francs Bouleurs du Brun Pain de returnmatch spelen. De ont vangst door hen voorbereid belooft prachtig te zullen zijn. Verscheidene persoonlijkheden zullen de Ypersche bolders verwelkomen. 'n Aantal supporters zullen in 'n paar auto bussen onze bolders vèrgezellei. Vertrek bij Falies te 7,5o u. op de Groote Markt te 7,55 u. aan de Bascule te 8 u. zeer stipt. Iedereen op post, op tijd De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E O K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN ◦p Zondag 21 Juni reste seule ou verte le Dfcnanche 21 Juin Vrouw Weduwe Camille Vandenberghe-Verbeke Heer Odilon Vandenberghe Heer Qérard Vandenberghe Heer Omer Vandenberghe melden met droefheid het afsterven van Beer Georges - Valere - Guillanme YANDENBERGBB hun welbeminden zoon en broeder, geboren te Yper, den 15 November 1904, en er godvruchtig overleden, den 14 Juni 1931. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Stoffelstraat, 24 (Hazewind). Mademoiselle Alphonsine Hof, en religion Soeur Lucienne de l'Ordre de St-Vincent de Paul de Gysegem k l'Hópital de Frameries Mademoiselle Henriette Hof Monsieur et Madame Joseph Ferleu-Hof Monsieur Alphonse Ferleu Mademoiselle Jeanne Ferleu, ont la douleur de faire part de la perte de leur mère, belle- mère et grand'mère bien-aimée, MADAME Veuve de Monsieur Alphonse HOF née a Ypres, le 9 Novembre 1849, et y pieusement décédée, le 17 Juin 1931. Le service funèbre aura lieu le LUNDI 22 JUIN 1931, k 10 heures, en la Cathédrale de St-Martin a Ypres d'oü le corps sera conduit au cimetière du dit lieu, pour être inhumé dans le caveau de familie. Réunion a la mortuaire, Rue de Dixmude. 8, a 9 heures. Les personnes qui, par oubli, n'auraient pas re?u de lettre de faire part, sont priées de bien voulolr considérer le présent avis comme en tenant lieu. De Bruxelles, on annonce le décès de MADAME JOSEPH JUSTICE née PALMYRE VAN ISEGHEM survenu a Ixelles, le 17 Juin 1931, après une longue et pénible maladie. Le service funèbre sera célébré k Ixelles, aujourd'hui Samedi, et le corps ramené a Ypres, pour être inhumé dans le caveau de familie. La Région d'Ypres présente ses sincères condoléances aux families Vandenberghe, Hof et Justice et prend part au deuil qui les frappe. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 21 Juni, om 7 1/2 uur,, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jos. DEPLANCKF. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 21 Juni, om 8 1/2 uur, in St-Pieterskeik, tot zielelafenis van Jufvrouw Zoë SIMOENS- Heer en VrouwTheophiel Boudin-Dekyndt, noodigen vriendenen kennissen uit de ZIEL MIS bij te wonen die zal plaats hebben op Zondag 21 Juni, om 8 y. u., in St-Jacobs- kerk, tot zielelafenis van Heeren Vrouw Fideel DEKYNDT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 21 Juni, om 9 u., in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Leonie NOYELLE. Vrienden en kennissen worden vriendelijk uitgenoodigd de ZIELMISSEN bij te wonen die zullen gelezen worden op Zondag 21 Juni, 28 Juni en 5 Juli, om 11 y, uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Cyrille BAGEIN geboren Marie HUYGHE. -Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 28 Juni, om 9 uur, in. St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Frans WAGEMANS

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9