Amitiés Frangaises Gemeenteraad van Yper 4 6. Openbare Onderstand Verpachting uit der hand van landgoederen. groet aan de vlag bliezen en het muziek de «Brabangonne» uitvoerde. In het huis van den Heer Voorzitter werd aan al de muzikanten nog iets ten beste gege ven en daarna deed men,al spelende, nog een klein toertje naar St-Pieterswijk. Het Vuurwerk De opsluit van de feestelijkheden, de «bou quet» voor dien dag was een luisterlijk vuur werk afgeschoten op het Statieplein. De om geving der statie zag zwart van 't volk en het prachtig vuurwerk, dat steeds een der meest geliefde volksaantrekkelijkheden is, heeft allen ten zeerste voldaan. Het slotvuurwerk, een overgroote lier, zinnebeeld van de muziek, was gevolgd door een oorverdoovend gekraak en gedonder van wel honderd kanonschoten. Het was liik een kleinen oorlog. Heerlijk en onvergetelijk schouwspel. Gansch het feest was een machtige en groo'sche betooging van wat een maatschap pij, door vriendschap en broederlijkheid sterk geworden, vermag. Heil, driemaal Heil Ypriana Lang leve haar bestuur Excursion en auto-cars a Dunkerque et Malo-les Baios, le Dl MANCHE 5 JUIL- LE T, départ Grand'Place,a 7 h. trés précises. Kim ITINÉRAIRE 0 Ypres 7-~ h 20 Steenvoorde(douane) 7.3o 3i Cassel 8.— 5i Bergues 8.3ö i5 minutes d'arrêt. Départ 8.45 60 Dunkerque, Grand'Place 9 De 9 h. a 12 h. 3o Dépot d'une couronne au Monument des Morts de la Grande Guerre. Reception a 1'Hotel de Ville et visite des principaux monuments. Visite du Port en remorqueur, mis a notre disposition par la Chambre de Commerce, et du paquebot mixte Commissaire Ramel de la Compagnie des Messageries Maritimes longueur i52 m., déplacement i5.ooo tonnes, force 5ooo H.P. A 2 h. Visite des Ateliers et Chantiers de France, le restant de l'après-midi libre pour Malo-les Bains. Départ de Malo les-Bains a 6.3o h. Départde Dunkerque a 6.45 h. par Bergues, Oost- Cappel. Arrivée a Ypres 8 3:> h. Prix de l'excursion en auto car, visites et tous frais compris 30 fr. Déjtuner facultatif au Restaurant Jean Bart Potage St-Germain Saumon froid Parisienne Noix de Veau aux Petits Pois de Mardyck F romage Dessert l5 Fr. frangais, service non compris. Pour le déjeuner ci dessus les mem bres iO£t tenus de se faire inscrire avant Mercredi soir lr Juillet. Pour le Comité Le Secrétaire ff., Le Président, E. oiusoux. Arth Butaye Verslag der zifting van 22 Juni 1931 De zitting wordt te 17 u. 40 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burge meester-voorzitter Missiaen, Lemahieu en Delahaye, schepenen Capoen, Laton, Leuri- dan, Soete, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen en Vandamme, raadsleden Ver sailles, secretaris. 1. Proces-verbaal der zitting van 1 Juni iq3i. Dit proces-verbaal, waarvan de heer Secre taris lezing geeft, wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. M. Sobry. De heer Declercq is wegens onpasselijkheid belet de vergadering van heden bij te wonen. De heer D'Huvettere is insgelijks om dezelfde reden verontschuldigd. 2. St'Jacobskerk Mobilair Plannen. M. Sobry. Vanwege de kerkfabriek van St-Jacobs hebben wij een brief ontvangen waarbij zij de plannen van het kerkmobilair aan ons goedkeurend advies onderwerpt. M. Leuridan. Als ik goed ingelicht ben, werden die plannen besteld en opgemaakt te Maredsous en zoo ik mij niet vergis bedraagt deze bestelling omtrent een paar millioen franken voor kerkmobilair. Ik wil er hier ter loops op wijzen dat de kerkfabriek, met dit werk te Maredsous te bestellen, zich maar zeer weinig vlaamsch heeft gedragen en maar weinig junstgevend getoond heeft voor haar eigen streekgenooten. Wat te Maredsous ge leverd wordt laat dikwijls veel te wenschen over, men schijnt daar met de kunst niet ingenomen te zijn. Om zich daarvan te over tuigen, hoeft men slechts eens de kerken te bezoeken van Voormezeele, St-Jan of Boe- singhe. Op kunstgebied wordt er in Vlaande ren veel beter werk geleverd, men moet dus zoover niet loopen. Moest men de vergelijking doen tusschen de kunstuitingen op kerkelijk gebied te Luik en te Antwerpen voortgebracht, dan ware dit verpletterend voor Luik. Men moet bekennen dat er daar geen kunst be stond, terwijl de gewrochten te Antwerpen afgewerkt heel de wereld hebben verbaasd. We maken de kerkfabriek van St Jacobs er een grief van dat ze niets gedaan heeft ten voordeele van onze vlaamsche kunst en dat zij haar werk in het Walenland gaat bestellen alswanneer, hetgeen erger is, haar eigen land- genooten het veel beter zouden gedaan heb ben en de geldelijke vrucht van dit werk in eigen land zou gebleven zijn. We houden eraan hier in 't openbaar die handelwijze te schandvlekken, die voor gevolg zal hebben vooreerst dat er flauw werk zal geleverd worden en, ten tweede, dat het geld elders zal gaan. M. Lemahieu. Het is me niet toegelaten hierop iets te zeggen, tenware de raad daarin zou toestemmen, omdat ik deel maak van die kerkfabriek. Laat de gemeenteraad mij toe een enkel woord te zeggen Niemand komt hiertegen op. M. Lemahieu. Het akkoord der Kerk fabriek met Maredsous is nog niet bepaald gesloten en anderzijds heeft ze ook verkregen dat de werken zooveel mogelijk door Yper- lingen zullen uitgevoerd worden. M. Leuridan. Maar de plannen zijn waalsch en het kunstgehalte ervan is zeer bedenkelijk. Dit is mijn oordeel niet, maar dit van anderen die op kunstgebied er meer van afweten dan ik. M. Lemahieu. Wij hebben de plannen niet goed te keuren, wij moeten eenvoudig maar ons advies uitbrengen. Die plannen zijn reeds in 't bisdom geweest waar men ze goed heeft bevonden, nu zijn ze hier voor advies, vervolgens moeten zij nog naar de bestendige afvaaruiging overgemaakt worden en daarna naar de commissie der monumenten die het laatste woord heeft. Daar St-Jacobs een ge klasseerde kerk is, zullen de plannen van het mobilair aan de commissie der monumenten moeten voldoen. Ik zal thans over dit punt niet verder meer aandringen en bij de stem ming erover zal ik mij onthouden. M. Sobry. ik denk dat het goed ware ons te betrouwen op de commissie der monu menten, re meer daar de heer Leuridan zelf bekent dat hij de noodige bevoegdheid niet bezit. M. Leuridan. Ik heb nog een tweede punt aangeklaagd, namelijk dat de geldelijke verdiensten van dit werk aan het vlaamsche land niet zullen ten goede komen, en dit is mijn hoofdaigumenc. M. V andamme. Werden die plannen wel besproken in den kerkraad en waren al de leden erover t'akkoord M. Lemahieu. - Er werden daarvoor vier zittingen besteed en de plannen werden wel onderzocht, doch de leden der kerklabriek zijn niet allen kunstkenners en daarom moe ten zij het advies van anderen hebben. Ik herhaal het hier, de kerkfabriek is nog niet verbonden met Maredsous, maar zij heeft daar zeer voordeelige voorwaarden bekomen. M. Leuridan. Ik heb niets tegen de eer biedwaardige paters van Maredsous, maar ik kan niet aanvaarden dat het geld onzer kerken naar andere streken trekt en dan nog voor minderwaardig werk. M. Sobry. Ik leg de ons voorgelegde plannen ter stemming en stel voor er een gunstig advies over uit te brengen. Stemmen ja de heeren Delahaye, Van damme en Sobry onthouden zichde heeren Missiaen, Lemahieu, Capoen, Laton, Leuri dan, Soete, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Vermeulen. 3. Stads eigendommen V erpachting van twee huizen. M. Titeca Fl., politieagent, en M. Ed. Tancré, wier huizen verkocht zijn geworden en die ze met in Juli aanstaande moeten verlaten, vragen om de twee huizen gelegen langs den Veurnesteenweg te mogen pachten voor een termijn van 3, 6 of 9 jaren, het eene aan i5o fr. en het tweede aan 100 fr te maande. M. Sobry. Dit is een verpachting uit der hand die voorgesteld wordt daar de personen, die de aanvraag gedaan hebben, in dienst zijn der stad en zij verplicht zijn met i Juli te verhuizen en elders geen woning kunnen vin den. Om die redenen denk ik dat de raad zich daartegen niet zal verzetten. Dit voorstel van verpachting uit der hand wordt eenparig goedgekeurd. 4. Stadseigendommen Verkoop van grond. M. Sobry. Over twee jaar werd er aan de maatschappij van goedkoope woningen Ons Onderdak optie gegeven voor een perceel grond gelegen tusschen de Tegelstraat en den Kanon weg. Nu hebben wij een brief ontvangen van die maatschappij waarbij zij vraagt dien grond, ter grootte van 21 aren 4 ca., te mogen aankoopen aan den prijs van 10 fr. den vierkanten meter. Gezien het doel der maatschappij, denk ik dat wij dit mogen toestaan. Al de raadsleden brengen een goedkeu rende stem uit. Alleen de heer Vermeulen, als voorzitter der maatschappij Ons Onder dak», onthoudt zich. 5. Openbare Onderstand Begrooting voor iq3i Overschrijving van kredieten. M. Sobry. De Commissie van Openbaren Onderstand heelt een beraadslaging genomen waarbij zij besluit het krediet van 80.000 fr., dat in haar begrooting is ingeschreven als toelage aan de stad voor het betalen jder ouderdomspensioenen, op een andere wijze te gebruiken. Daar zij ook overeengekomen is een toelage te verleenen aan de mutualiteiten, heeft zij thans besloten die som van 80.000 fr. te gebruiken als volgt 60.000 fr. voor ver hooging van krediet voor onderstand in geld en levensmiddelen en 20.000 fr. voor toelagen aan de mutualiteiten. Wij wisten reeds dat de Openbare Onderstand die 80.000 fr aan de stad niet meer geven zou, en wij hebben dan aan den heer Gouverneur geschreven om te bekomen dat die toelage voorts aan de stad zou gegeven worden, gezien de stad voor de ouderdomspensioenen met 23o.ooo fr. belast is geweest door den Staat. Het provincie bestuur heeft ons echter geantwoord dat de beraadslaging der Commissie van Openbaren Onderstand vatbaar is voor goedkeuring. Wij moeten ons dus eraan onderwerpen. De raad brengt hierop eenpariglijk een gunstig advies uit. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft van de provincie toelating bekomen om een aantal perceelen land uit der hand te verpachten. Zoo werden 9 aren 80 ca. hof te Yper verpacht voor den jaarlijkschen pacht prijs van i5o fr., 't zij 102 fr. mee; dan vroeger 77 aren 40 ca. meersch te Lange- marck voor 5oo fr., of 36u fr. meer dan vroeger 2 ha. 37 aren 20 ca. maaigras te Reninghe voor 2.135 fr. of 1.707 fr. meer; g5 aren 40 ca. land te Zonnebeke voor 5oo fr. 't zij een verhooging van 35o fr., en 1 ha. 08 aren 20 ca. land te Zonnebeke voor 700 fr., 't zij 200 fr. per jaar meer dan vroe B ger. Alleen een perceel te Zillebeke kon niet verpacht worden bij gebrek aan liefhebbers. Deze verpachting wordt goedgekeurd. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 7. Openbare Onderstand Heropbouw van 2 woonhuizen in de Godelievestraat Plan nen, bestekken en lastkohier. De Commissie van Openbaren Onderstand is beschikt haren eigendom, H. Geest ge naamd en in de Godelievestraat gelegen, te herbouwen en daar twee huizen te maken in plaats van drie. Het bestek voorziet de som van i5.3og fr. 90 waarde 1914. M. Vandamme. Ik geloof dat men daar geen rekening gehouden heeft van de breedte der straat om daar bij die huizen een poort te maken. Dit is een verloren plaats, gezien het niet mogelijk zal zijn die poort voor een auto of wagen te gebruiken. Volgens mij ware het beter daar drie werkmanshuizen te bouwen. M. Missiaen. De heer Vandamme schijnt te vergeten dat het plan van 3 huizen hier vroeger verworpen werd, omdat die huisjes te klein waren. M. Vandamme. Neen, daarom niet maar om een betere verdeeling der plaatsen te döen. M. Bonnet. In die straat bestaat er reeds een garage waar men in en uit rijdt met een

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 4